Bangkok a okolie - Základné informácie

Thajsko

Bangkok a okolie

Lokalita v Thajsku

 

Bangkok je hlavné a najľudnatejšie mesto Thajska. Leží na brehu rieky Chao Phraya. Rieka sa kľukatí po meste smerom na juh a vlieva sa do Thajského zálivu, asi 25 kilometrov od centra mesta.

 Pohľad na rieku Chao Phraya (Zdroj: flickr/cc/Thangaraj Kumaravel)

 

Väčšina tohto územia bola kedysi močiarom, dodnes je územie nízko položené a priemerná nadmorská výška je iba 1,5 metra nad morom. V Bangkoku bola vybudovaná hustá sieť vodných ciest a kanálov, ktoré boli až do konca devätnásteho storočia primárnym spôsobom prepravy po meste. Pre túto charakterovú črtu bol často prezývaný aj „Benátky východu“. Dnes sú niektoré kanále zasypané alebo vydláždené a len časť z nich stále slúži na prepravu alebo odvodňovanie.

Loď je bežný dopravný prostriedok (Zdroj: flickr/cc/Reinhard Link)

 

Dnes je Bangkok jednou z popredných svetových mestských turistických destinácií a vo všeobecnosti je vstupnou bránou pre všetkých turistov prichádzajúcich do Thajska. Je multikultúrnym mestom, čo odzrkadľujú početné mestské pamiatky a atrakcie. K tým hlavným patria kráľovské paláce, chrámy a múzeá. Z moderného sveta sú to nákupné príležitosti, gastronómia a rušný nočný život.

 

Čo vidieť v Bangkoku

Grand Palace bol stopäťdesiat rokov domovom kráľovského dvora. Predstavuje úžasnú architektúru až do pôsobivých a zložitých detailov. Súčasťou komplexu boli aj administratívne budovy a sídlo vlády ako aj mincovňa. Dnes je duchovným kráľovstvom Thajska.

Grand Palace (Zdroj: flickr/cc/VasenkaPhotography)

 

Wat Phra Kaew

Wat Phra Kaew je chrám Smaragdového Budhu, situovaný do komplexu Grand Palace. Je to najdôležitejší budhistický chrám v Thajsku. Socha Budhu je vytesaná z jediného kusu nefritu v pozícii meditácie v štýle školy Lanna. Socha pochádza z pätnásteho storočia nášho letopočtu.

 

Wat Arun

Wat Arun je jeden z najkrajších chrámov v samotnom Bangkoku. Jeho dizajn je veľmi odlišný od ostatných chrámov. Jeho typickou črtou sú farebne zdobené veže a jemná remeselná práca. Hlavná veža má viac ako sedemdesiat metrom a je zdobená malými kúskami farebného skla a čínskeho porcelánu v zložitých vzoroch.

Chrám Wat Arun (Zdroj: flickr/cc/Werapat Apirojananan)

 

Plávajúci trh

Plávajúci trh je jedným z autentických zážitkov z Bangkoku. Desiatky drevených lodí v plávajúcich radoch sú až po okraj naložené tovarom. Prevládajú čerstvé potraviny a kvety. Mnohé lode sú premenené na plávajúce kuchyne a ponúkajú jedinečné pochúťky. K najpopulárnejším plávajúcim trhom patrí Khlong Lat Mayo, Damnoen alebo Amphawa.

Plávajúci trh (Zdroj: flickr/cc/Caroline Keyzor)
 

Wat Pho

Wat Pho, v preklade chrám ležiaceho Budhu) je jednou z atrakcií Bangkoku, ktorú nemožno vynechať. Chrám je známy pre obriu ležiacu sochu Budhu, ktorá meria 46 metrov na dĺžku a 15 metrov na výšku. Je pokrytá zlatom. Steny aj chodníky v okolí Wat Pho sú zdobené zložitými detailnými maľbami.

Wat Pho (Zdroj: flickr/cc/chee.hong)
 

Khao San Road

Khao San Road je rušná ulica, na ktorej život neutícha sedem dní v týždni, dvadsaťštyri hodín denne. Sú tu rôzne obchody, potraviny, bary, elegantné kluby, stánky rýchleho občerstvenia aj reštaurácie. Jednoducho unikátny a rušný obraz života v Bangkoku.

Khao San Road (Zdroj: flickr/cc/Ken Marshall)
 

Čo je dobré vedieť

Pri návšteve mnohých náboženských pamiatok sa vyžaduje od turistov riadne oblečenie. Muži musia nosiť dlhé nohavice a vrchný odev s rukávmi – teda žiadne tielka. A tiež žiadne bosé nohy, takže ak má muž obuté sandále, vyžadujú sa ponožky. Rovnako sa podobné oblečenie vyžaduje od žien. Netolerujú sa žiadne priehľadné šaty, holé ramená, stehná a podobne. V mnohých pamiatkach fungujú „požičovne vhodných odevov“ na zahalenie za zálohu alebo poplatok.

Viac informácií o výletoch v Bangkoku >

Dopravné zápchy sú na každodennom poriadku (Zdroj: flickr/cc/claudio ruiz)

Viac informácií o plážach v Bangkoku >

Viac informácií o počasí v Bangkoku >