Maroko

Maroko

Krajina v Afrika
 • Časové pásmo: UTC + 0 hod
 • Počet obyvateľov: 32 miliónov
 • Hlavné mesto: Rabat
 • Jazyk: arabský a berberský
 • Mena: Marocký dirham (MAD)
 • Menový kurz: 1€ = 10,759 (MAD)
 
Maroko je pobrežná krajina severnej Afriky. Západné pobrežie obmýva Atlantický oceán. Severné pobrežie patrí do Stredozemného mora. Najsevernejším bodom Maroka je Gibraltársky prieliv. Veľká časť krajiny je hornatá. Od pobrežia Atlantiku prechádza krajina do pohoria Atlas a na východe krajiny je rozsiahla púštna oblasť Sahary.

Marocké pobrežie má veľmi dobrú turistickú infraštruktúru. Vďaka polohe blízko Európy priláka ročne milióny turistov, ktorí najčastejšie mieria k plážovým letoviskám. Ako turistická destinácia má Maroko povesť lacnej a bezpečnej krajiny, ktorá dokáže ponúknuť rôzne dovolenkové vyžitie a dobrodružstvá. Kultúra a historické dedičstvo je prezentované prostredníctvom množstva starovekých rímskych a islamských miest. Pohorie Atlas ponúka okrem krásnej prírody aj podmienky pre turistiku. V obľube sú rovnako výlety s púštnym safari a zdolávanie púštnych dún.

 

Základné informácie
 

 • Časové pásmo: UTC bez zmeny
 • Počet obyvateľov: 32 miliónov
 • Hlavné mesto: Rabat
 • Jazyk: arabčina
 • Mena: Marocký dirham (MAD), 1 € = 10,8 MAD

Pohľad na mestoEssaouira

Pohľad na mesto Essaouira (Zdroj: flickr/cc/Caroline Granycome)

 

Ceny v Maroku

Napriek obľúbenosti a exotike Maroka, priemerné spotrebiteľské ceny v krajine sú nižšie ako na Slovensku. Za potraviny a jedlá v reštaurácii zaplatíme asi o tretinu menej.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 0,40 €
 • Voda (1,5 l) = 0,60 €
 • 1 l mlieka = 0,70 €
 • 1 kg syra = 7 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 4,60 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 3 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 7 €
 • Kapučíno = 1,20 €
 • Fľaša vína = 5 €

Miestny marocký muzikant

Miestny marocký muzikant (Zdroj: flickr/cc/Ahron de Leeuw)

 

Očkovanie a choroby v Maroku

Pri cestovaní do Maroka sa nevyžadujú žiadne zvláštne opatrenia. V krajine je prvá pomoc poskytovaná zdarma. Pri vážnejších prípadoch sa odporúčajú skôr súkromné kliniky. V prípade nutnosti hospitalizácie je poplatok na jeden deň 100 USD.

Určite je dobré pribaliť do batožiny lieky proti črevným ťažkostiam a hnačkám.

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Maroka

 

Bezpečnosť v Maroku

Maroko je bezpečnou krajinou. Odporúča sa úctivé správanie voči miestnej kultúre a tradíciám. Pri pohybe v okolí mešít by mali byť nohy po členky a ramená zahalené. Konzervatívne oblečenie sa určite oplatí ženám. Vyhnete sa neželanej pozornosti. Niektorí miestni muži môžu byť dotieraví.

Je bezpečné cestovať do Maroka v čase Korony?

 

Doklady na Maltu

Pre účely turistiky sa nevyžaduje pri vstupe do Maroka vízum. Pre občanov SR platí jednostranný bezvízový vstup po dobu 90 dní. Podmienkou je cestovný pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny.

Cestovné doklady do Maroka

 

☎ Dôležité čísla v Maroku
 

 • Polícia: 19, 177
 • Prvá pomoc: 15
 • Hasiči: 15

Telefónna predvoľba do Maroka: +212

Trh v mesteMarrakech, v slovenskej podobeMarrákeš

Trh v meste Marrakech, v slovenskej podobe Marrákeš (Zdroj: flickr/cc/Juan Antonio F. Segal)

 

Počasie

Marocká klíma je podľa regiónov rôznorodá. Na pobreží je teplo, s teplotami v mesiacoch marec až november okolo 30 °C. Zimy sú mierne a vlhké, s teplotami okolo 10 °C. V horských oblastiach a v centrálnej časti krajiny sú letá veľmi horúce s teplotami 32 – 36 °C a v zimnom období klesajú pod bod mrazu.

Ideálnym obdobím na dovolenku v Maroku je apríl až máj. Leto má väčšinou veľmi vysoké denné teploty, s najteplejšími mesiacmi júl a august. V zime sú v púštnych oblastiach nízke nočné teploty a mnohé hotely nie sú vybavené kúrením.

Viac informácii o počasí v Maroku >


Zaujímavé miesta v Maroku

Maroko a jeho kultúra má dlhú históriu. Najstaršie historické nálezy možno obdivovať v Archeologickom múzeu v Rabate. Na pobreží Atlantiku sa nachádzajú obrazy jaskynných malieb pračloveka, jeho nástroje a pozostatky. Z obdobia staroveku sa zachovali chrámy, kúpele a ďalšie pamiatky hlavne v mestách Rabat a Tanger. Najväčšou pýchou Maroka je osem pamiatok zapísaných do svetového dedičstva UNESCO. K nim patria mestské hradby Medina v Tétouan, Fez a Essaouira. Ďalej je to najväčšie staroveké mesto Maroka Volubilis a staré portugalské mesto Mazagan. Do zoznamu je zapísaný aj prepychový palác Jema El-Fna v Marrakech a Ait-Ben-Haddou v Ksar.

Pláže sú veľkým dovolenkovým lákadlom Maroka. Na pobreží Stredozemného mora sú krásne piesočné pláže s plným turistickým vybavením. Malé dedinky striedajú hotelové letoviská s ponukou vodného športu, zábavy a relaxu. Obľúbené sú pláže Tamuda Bay, Saida, Panorama, Laou Wadi alebo El Hoceima. Pre surfovanie, plachtenie alebo kitesurfing sú ideálne pláže na Atlantickom pobreží. Tu patria medzi obľúbené letoviská Asilah, El Jadida, Oualidia alebo menšie letovisko Rabate. Na juhu pobrežia je to najmä pláž Dakhla Bay.

Viac informácii o zaujímavých miestach v Maroku >

Pohľad na púšť v Maroku

Pohľad na púšť v Maroku (Zdroj: flickr/cc/Carlos ZGZ)

 

Výlety v Maroku

Maroko ponúka rozmanitosť exotickej krajiny. K obľúbeným dovolenkovým programom patria potulky po tradičných trhoch souqs. Ponúkajú rôzne predmety každodenného života, exotický riad, stolové dekorácie. K tradičným výrobkom patria aj koberce, látky a výrobky z kože.

Tradičné kúpele hammam sú neoddeliteľnou súčasťou miestneho života. S obľubou v nich relaxujú aj turisti. Niektoré kúpele v letoviskách sa mierne odlišujú od tradičných pre miestne obyvateľstvo. Hammam nájdete v každom meste a mestečku. Niektoré rezorty ponúkajú výlet do údolia Draa. V mestečkách Tinfou a Merzouga si možno užiť nielen púštne safari, ale i unikátne pieskové kúpele.

Na pobreží Atlantiku leží mesto Casablanca, mix modernej architektúry a histórie. Je popredným prístavným mestom Maroka. Okrem zachovalých hradieb Medina tu možno objaviť jednu z najväčších mešít na svete. Obrazom modernej štvrte je napríklad Maarif. Lesk luxusu sa najviac odráža v pasážach s množstvom obchodov.

Viac informácii o plážach v Maroku >

Pohľad na starú dedinu na púšti Sahara

Pohľad na starú dedinu na púšti Sahara (Zdroj: flickr/cc/Alexander Cahlenstein)


Čo je dobré vedieť pred cestou

V Maroku sú prísne colné kontroly zamerané na narkotiká. Neodporúča sa prevoz žiadnych sypkých materiálov ako prací prášok, sypké lieky a podobne. V takom prípade je potrebné rátať so zdržaním pri vstupe i výstupe z krajiny na čas potrebný na preskúmanie podozrivých látok.

Odporúča sa piť iba balenú vodu. Je vhodné dbať na hygienu a umývanie rúk. Časté bývajú žalúdočné a črevné problémy z miestnej vody, vrátane kociek ľadu, alebo z nedostatočne prevarených potravín.

V Maroku sa považuje za urážku, ak niekomu ukážete podrážky topánok.

Hoci je Maroko arabskou krajinou, má pomerne liberálny prístup. V krajine je povolená konzumácia alkoholu a je celkom ľahko dostupný.

V Maroku je tradičným sviatočným dňom piatok. V tento deň sú zvyčajne zatvorené aj múzeá a ďalšie atrakcie.

Fotografovanie na verejných miestach môže byť ošemetné. Hlavne ak odfotíte miestnych ľudí, ich obchody alebo predajné stánky. Môžu reagovať rozhorčene a dokonca požadovať finančnú odmenu.