Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Maroka so sprievodcom.

Paradise Valley vraj získalo meno od slávneho Jimmiho Hendrixa

paradise valley maroko

Malé územie pod vrcholkami Atlasu nezískalo povesť raja na zemi náhodou. Dajte si načas, objavujte a vychutnávajte si jeho krásy naplno. 

Turistika v Paradise Valley

Paradise Valley leží na úpätí pohoria Atlas 36 km od mesta Taghazout a 34 km od Agadiru. 

Po horskom teréne vedie niekoľko turistických chodníkov rôznej náročnosti. Lemujú ich jedľové lesy, banánovníky, kávovníky, datľové palmy, olivovníky a mandľovníky, kvitnúce v zimných mesiacoch. Samotná prechádzka oblasťou je krásnym zážitkom. Cestovatelia však odporúčajú zájsť ďalej, než po prvé oázy a najpopulárnejšie turistické chodníky, aj po skalnatých cestách s prevýšením. 

Ak by ste sa nevybrali ďalej, pripravili by ste sa o skutočné prírodné scenérie bez davov ľudí. A tiež tie najkrajšie vodné nádrže s krištáľovo čistou vodou, oázy s voľne rastúcimi ovocnými stromami. 

Kúpanie v prírodných bazénoch

Prírodné jazierka s azúrovo modrou vodou, obklopené palmami a ovocnými stromami, vsadené medzi vysoké skalnaté útesy, pripomínajú skutočný raj. Rieka Tamraght vytvára pôsobivé vodopády, padajúce do jazierok, dláždených obrovskými kusmi skál. Tieto prírodné bazény, vás zaručene zlákajú, aby ste sa v nich osviežili a vybláznili sa vo vode.

Odvážlivci do nich skáču z útesov - na vlastné nebezpečenstvo. V suchších obdobiach adrenalínové skoky rozhodne neodporúčame. Vodné hladiny nádrží sú najvyššie koncom zimy a začiatkom jari. 

Imouzzer a kaskádové vodopády

Dedinka uprostred Paradise Valley sa nachádza v nadmorskej výške 1200 m, 60 km od Agadiru. Je to odľahlá horská dedinka so 6000 obyvateľmi. Každý štvrtok ráno sa tu koná tradičný trh v marockom štýle, kde si môžete kúpiť ich tradičné výrobky a zažiť atmosféru ako nikde inde. Neďaleko osídlenej oblasti Imouzzer Ida ou Tanane sa nachádzajú jedny z najkrajších vodopádov v Maroku. Tok rieky sa tu rozvetvuje podľa tvaru vysokých skalísk. Kvantá vody stekajú z náhornej plošiny, pomedzi útesy a skalnaté výbežky v kaskádach, s hlukom sa rútia do prírodného bazéna. Priam dramatické. 

vodopády Immouzer

Bohémska atmosféra

Tagharat Ankrim. Tak volajú miestni svoj domov, tak ho pomenovali pôvodní obyvatelia, Berberi. Paradise Valley je názov, ktorý toto miesto získalo od výletníkov, resp. prisťahovalcov. V 60. rokoch sa stal útočiskom skupinky hippies, ktorí tu našli svoj kúsok raja na zemi. Hovorí sa, že názov Paradise Valley vymyslel sám Jimmi Hendrix, keď si sem prišiel odpočinúť. 

Niektorým z hippies toto miesto tak učarovalo, že tu ostali a založili komunitu. Bohémstvom to dýcha aj v podnikoch, kde sa môžete zastaviť na obed alebo aspoň na čaj. Miestni sú veľmi pohostinní - oplatí sa tu ochutnať tadžín, pripravovaný na otvorenom ohni. Kúsky mäsa sa jedávajú vlastnoručne servírované na krajcoch chleba, spolu so zeleninovou oblohou a omáčkou. 

tradičný tadžin v maroku

Med a arganový olej z Paradise Valley

Tradičným produktom obyvateľov Paradise Valley je med. Vyrábajú niekoľko druhov: levanduľový, pomarančový, citrónový, kaktusový. Exotický med je skutočne delikátnym sladidlom s liečivými účinkami. Ďalším tradičným produktom je arganový olej. Arganové jadrá ženy stále lúpu ručne, len za pomoci kameňov. Ak máte záujem, môžete si to vyskúšať. Organizujú sa tu exkurzie do manufaktúry, kde vám predstavia celý proces výroby, od pestovania stromov po plnenie fľašiek. ​​​​​​​

Prečítajte si o ďalších miestach, ktoré stoja za návštevu: