Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Maroka so sprievodcom.

Štýlové mesto na pobreží Atlantiku má 300 slnečných dní v roku

Agadir Maroko

(Zdroj: Canva.com)

Od ostatných marockých miest sa Agadir líši modernou štruktúrou ciest a mestských domov. Atmosféru starého Maroka tu však cítiť na každom kroku. 

Memoire d'Agadir

V meste Agadir je pomerne málo historických pamiatok. Je to preto, že ho takmer celé zničilo obrovské zemetrasenie v roku 1960. Múzeum Memoire d´Agadir neobsahuje žiadnu modernú techniku. Steny sú namiesto toho pokryté fotografiami a dokumentmi z histórie mesta. Ak sa chcete dozvedieť, ako vyzeral Agadir pred prírodnou katastrofou, navštívte múzeum. Malú budovu obklopuje záhrada plná paliem a kaktusov - príjemné miesto na oddych. 

La Médina

Pôvodná stavba Mediny bola zničená pri zemetrasení. Tá súčasná je však jej vernou kópiou, vybudovaná s použitím tradičných berberských techník a lokálnych materiálov, ako je hlina, eukalyptové drevo a kameň z pohoria Atlas. Taliansky architekt Coco Polizzi venoval všetku svoju energiu, aby zachoval čo najviac z pôvabu starého paláca. 

Dnes je La Médina múzeom a remeselným trhom. Nachádza sa tu aj amfiteáter, niekoľko tradičných reštaurácii a obchodov. 

Hammam

Za autentickým Marokom treba zájsť do kúpeľov, ktoré sú významnou súčasťou kultúry tejto krajiny. Sieť kúpeľov začala budovať dynastia Almohad. Stavby pozostávajú z troch základných miestností, studenej, teplej a horúcej/parnej miestnosti. Sú miestom, ktoré je pre nich dôležitým nie len kvôli starostlivosti o telo, ale aj z hľadiska priateľských vzťahov. Do verejných kúpeľov hammam sa chodili stretávať a rozprávať sa o živote, a tak to robia dodnes.

V Agadire vám odporúčame zájsť do kúpeľov Argan Palace, ktoré vás doslova zhýčkajú. Ponúkajú kúpele v tradičnom arabskom štýle, ale aj moderný welness s masážami a skrášľujúcimi procedúrami. 

Trh Souk El Had

Je miesto, kde môžete zažiť tú pravú atmosféru marockého mesta. Obrovský trh je zostavený zo 6000 stánkov a má 12 vstupných brán. Pre turistov sú najzaujímavejšie stánky s tradičným marockým oblečením, topánkami, hrnčiarske výrobkami, hudobnými nástrojmi, suvenírmi, ale nájdete tu prakticky čokoľvek. Čerstvé a lákavé ovocie a zeleninu, exotické koreniny a čaje, ale aj domáce potreby, drogériu a elektroniku. Najlepšie je navštíviť trh uprostred týždňa. V pondelok je zavretý a v nedeľu preplnený davmi miestnych aj turistov. 

trh souk el had agadir

(Zdroj: Canva.com)

Park krokodílov

Krokodíl nílsky je prehistorické dravé zviera, nebezpečné svojou silou a neobyčajne prudnými útokmi. Tento obor dokáže narásť do dĺžky 6-7 metrov a váži asi tonu. Miest, kde ho môžete pozorovať zblízka je pomerne málo. Park krokodílov v Agadire takúto možnosť ponúka a je to fascinujúci zážitok. 

Kasbah

Arabská pevnosť bola vybudovaná v roku 1541 a nachádza sa v najstaršej časti mesta. Je to jedna z mála stavieb, ktorá prežila zemetrasenie. Kasbah v Agadire je krásny príklad stredovekej arabskej architektúry. A na jej vrchole vás čaká najkrajší výhľad na celé mesto a jeho pobrežie. 

pevnosť Kasbah Agadir Maroko

(Zdroj: Canva.com)

Vallée des Oiseaux

Priamo v centre Agadiru sa nachádza pekný malý park, kde bývajú plameniaky, papagáje, lamy, jelene aj kengury. Je to perfektné miesto na rodinnú vychádzku, aj na oddych počas celodennej prehliadky mesta na horúcom slnku. Deti sa zahrajú na detskom ihrisku, dospelí si môžu vychutnať kávičku v tieni stromov. 

Pláž

Aký by to bol výlet do mesta na pobreží Atlantiku, bez prechádzky na pláž a kúpania v oceáne? Plage-Blanche je pláž, ktoré je súčasťou ekologického parku. K pobrežiu mora vedie dobrodružná cesta saharskými dunami, divokou prírodou, pozdĺž zrúcanín starých pevností. V cieli vás čaká úžasne pokojné miesto, kde vám budú robiť spoločnosť len vlny oceánu. A možno zopár rybárov.

agadir maroko

(Zdroj: Canva.com)

Prečítajte si o ďalších miestach, ktoré stoja za návštevu: