Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Maroka so sprievodcom.

Masívny Atlas a údolie Ourika

pohorie atlas a údolie ourika

Pohorie Atlas sa rozprestiera v severozápadnej časti Afriky. Tiahne sa cez Maroko, Alžírsko a Tunisko. V juhozápadnej časti Maroka sa nachádza najvyšší vrch celého pohoria Atlas, Toubkal s nadmorskou výškou 4 165 m nad morom. Možno vás prekvapí, že v Maroku sa lyžuje. Známe lyžiarske stredisko Oukaïmeden je vzdialené len 70 km od samotného Marakéša. Možno o dôvod viac mesto navštíviť. 

Keď si budete chcieť oddýchnuť od ruchu mesta, výborný tip na jednodňový výlet z Marakéšu je údolie v okolí rieky Ourika. Nachádza sa len 30 km od Marakéšu na úpätí vysokého Atlasu. Výlet môžete absolvovať po vlastnej osi s požičaným autom, alebo si ho nechať zorganizovať miestnymi cestovnými kanceláriami. Presun autom do údolia Ourika vám zaberie z Marakéšu tak 45 - 60 minút, pretože cesty nie sú vo veľmi dobrej kvalite. 

údolie ourika a atlas maroko

Cesta k siedmym vodopádom

Spoznávanie údolia Ourika začína v dedinke Setti-Fatma, z ktorej sa potom môžete vydať za vodopádmi alebo ostať v dedine. Môžete sa prechádzať po údolí, prezerať si stánky s oblečením, suvenírmi, kobercami a pod. Pripravte sa nato, že vás budú oslovovať miestni sprievodcovia, ktorí vás budú chcieť previesť po údolí a ukázať vám vodopády. Ak to chcete mať bez starostí a podporiť miestnu komunitu, môžete si vybrať jedného z nich alebo sa vydať na cestu sami. 

K vodopádom sa dostanete, keď prejdete rieku cez ktorýkoľvek drevený most. Dostanete sa nad úroveň budov v dedine a môžete začať pomaly stúpať k vodopádom. Pozor, nerovný terén a šmykľavé kamene si vyžadujú pevnú obuv, určite nechoďte v šľapkách.

drevený most cez rieku Ourika

Celkovo sa tu nachádza sedem vodopádov, väčšina ľudí to pri druhom alebo treťom vzdá a vráti sa nazad. Tí s lepšou formou sa môžu dostať až k siedmemu vodopádu, no vyžaduje si to viac času (počítajte asi s 4 hodinami).

Pri každom vodopáde je stánok s občerstvením, kde si môžete kúpiť niečo malé na zahryznutie. Elektrinu by ste tu asi ťažko našli. Domáci si preto spravili vlastné prírodné chladničky a na ochladzovanie využívajú vodu z rieky. Čím budete stúpať vyššie, tým budú aj nápoje drahšie. Po výstupe a nádherných výhľadoch si môžete dať neskorší obed v jednej z reštaurácií pri rieke. Niektoré reštaurácie majú svoje stoly dokonca priamo v rieke. 

Sedem vodopádov údolie Ourika

Berberský dom a výroba arganového oleja

Ak sa rozhodnete pre výlet do údolia Ourika, môžete ho spojiť s niekoľkými zástavkami. Prvou zastávkou na výlete môže byť klasický berberský hlinený dom, kde zistíte ako kedysi bývali a žili. 

Druhou zastávkou môže byť lokálna výrobňa arganového oleja, ktorý je veľmi typický pre Maroko. Uvidíte tradičnú ručnú výrobu arganového oleja, ktorý je populárny v kozmetickom priemysle. Výrobu majú na starosti ženy a každá má jasne danú úlohu, čo má robiť. Jednotlivé oleje si môžete vyskúšať aj kúpiť. Arganový olej je označovaný ako “marocké zlato”. Vyrába sa z plodov arganovníka, ktorý rastie výlučne v Maroku, Alžírsku a Izraeli.