Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Maroka so sprievodcom.

Marakéš: Červená perla na upätí Atlasu

marakéš na upätí pohoria Atlas

Marakéš si vyslúžil pomenovanie “červená perla” Maroka vďaka architektúre. Väčšina budov je z hliny a tehál, preto v meste prevláda všadeprítomná červená farba. Rozprestiera sa na úpätí pohoria Atlas a je druhé najväčšie mesto Maroka. Je jedným zo štyroch kráľovských miest v Maroku. Kočovní Berberi obývali túto oblasť už od praveku a mesto bolo založené arabskou dynastiou Almoravid v roku 1062. Následne v ňom čoskoro začali stavať mešity a ďalšie stavby islamskej architektúry. 

Marakéš sa delí na dve časti Staré mesto - Medina a Nové mesto s komerčnou a obytnou časťou. Vplyv Marakéšu sa čiastočne znížil na úkor Fezu, mesto však zostalo počas celej doby rušným, vibrujúcim centrom plným života. Dnes sa v ňom vo veľkom rozvíja turizmus práve vďaka zaujímavým miestam a jedinečnej atmosfére.

Čo vidieť v Marakéši? 

Námestie Jemaa el-Fnaa

Najnavštevovanejšie miesto v Marakéši je námestie Jemaa el-Fnaa, sústreďuje sa tu celý život tohto mesta. Cez deň tu nájdete naozaj všetko od stánkov s oblečením, s jedlom a suvenírmi až po zaklínačov hadov, umelcov, ktorí vám spravia tetovanie henou alebo zabávačov. V noci sa tu ľudia zabávajú, predáva sa jahňacie mäso a iné miestne delikatesy. Niekedy sa hovorí, že je to srdce Marakéšu. 

námestie a trh jemaa el fna marakéš maroko

Mešita Koutoubia

Neďaleko od námestia sa nachádza najvyššia budova v celom Marakéši - mešita Koutoubia. Určite ju neprehliadnete, žiadna iná stavba nemôže byť vyššia. 

mešita koutoubia marakéš

Záhrady Le Jardin Majorelle 

Marakéš má to šťastie, že počas horúcich dní môžete nájsť útočisko v parkoch a záhradách. Známe sú napríklad záhrady Menara, no unikátom sú záhrady Le Jardin Majorelle, ktoré vám ponúknu oázu pokoja od ruchu mesta. Ak sa budete prechádzať ulicami záhrady, nebudete mať ani pocit, že sa nachádzate v Maroku. Záhrady pôvodne vytvoril francúzsky maliar Jacques Majorelle v roku 1921. So záhradami je spojené meno svetoznámeho módneho návrhára Yves Saint Laurent, ktorý spolu so svojím partnerom kúpili chátrajúce záhrady a zrekonštruovali ich do podoby, akú majú dnes. 

Le Jardin Majorelle marakéš

Súčasťou záhrad je múzeum Berberskej kultúry, kde sa naučíte všetko o rozmanitom živote a zvykoch kočovníkov. Neďaleko od záhrad nájdete múzeum venované tvorbe a životu módneho návrhára Yves Saint Laurentovi. Nachádza sa tu stála výstava venovaná jeho životu a tvorbe, a dočasná výstava, ktorá sa pravidelne mení. 

Palác Bahia

Jedna z najkrajších pamiatok Marakéša sa prezýva aj malá kópia španielskej Alhambry. Nádherné nádvoria pôsobia ako oázy. Krásu rozľahlých miestností podčiarkuje zdobenie stien rôznymi ornamentmi či kachličkami.

palác bahia marakéš

El Badi

Kedysi honosné sídlo dynastie Sáadovcov sa postupne premenilo na ruiny. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, ruiny skrývajú mramorové hrobky. 

Tradičné trhy (souky)

Ak sa rozhodnete navštíviť Maroko určite by ste nemali vynechať ich tradičný souk - trhy. Nájdete ich neďaleko námestia Jemaa el-Fnaa v Starom meste - Medine. Nachádza sa tu množstvo obchodov, v ktorých kúpite naozaj všetko. Ak sa tam rozhodnete nakupovať, majte na vedomí, že ceny sú dosť nadnesené a pripravte sa na poriadne zjednávanie ceny. 

tradičný trh souk marakéš

Ak vás omrzí ruch mesta a budete si chcieť oddýchnuť, môžete si urobiť výlet do údolia Ourika v pohorí Atlas

Marakéš - doprava z letiska

Dostupnosť do mesta je výborná, keďže v blízkosti 5 km sa nachádza letisko Marrakech Menara. Z letiska do mesta sa dostanete taxíkom, autobusom alebo si môžete prenajať hneď po príchode auto. Každých 20 minút premáva do centra pravidelná kyvadlová doprava. Je to lacnejšia alternatíva, niekedy nie veľmi spoľahlivá. Taxíkom  cesta bude trvať od 15 - 30 minút, záleží od dopravnej situácie. Taxíky a ani autobus nemôžu ísť do samotného centra, preto treba rátať s prechádzkou, ak máte ubytovanie priamo v centre.