Marakéš a okolie - Základné informácie

 

Marrakéš, Marrákuš či Marrakech je jedným zo štyroch marockých kráľovských miest. Vďaka červenkastej farbe tehál a hliny si vyslúžilo pomenovanie „Červené mesto“. Rozprestiera sa na úpätí majestátneho pohoria Atlas, asi tak 580 km juhozápadne od Tangeru, 327 km juhozápadne od hlavného mesta Rabat a 246 km severovýchodne od Agadiru.

Prvými obyvateľmi na tomto území boli Berberi. Presný rok založenia mesta nepoznáme. Odhaduje sa, že bolo založené niekedy medzi rokmi 1062 a 1070, na začiatku vlády Almoravidov. Najväčší rozmach zažilo na začiatku 12. storočia, za vlády Jakúba al-Mansúra.

Marakéš, to je spleť nekonečných uličiek s úchvatnými mešitami a palácmi, námestiami a rušnými trhoviskami, ktoré sú plné farieb a rozmanitého tovaru. Na jednom mieste okúsite výlet do minulosti a súčasne zažijete rušný nočný život moderného mesta. Navyše sa počas jediného dňa môžete kochať zasneženými vrcholkami Atlasu a súčasne obdivovať púštne duny.

Brána Bab Agnaou

Brána Bab Agnaou (Zdroj: flickr/cc/Ruggero Poggianella Photostream)

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu Marakéš a okolie

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC +1 hodina
 • Počet obyvateľov: 928 850
 • Jazyk: arabčina
 • Mena: Marocký dirham (MAD), 1 € = 11,044 MAD

 

CENY V MARAKÉŠI

V Marakéši sa platí oficiálnou marockou menou – marockým dirhamom. Pre našinca sú ceny vo všeobecnosti priaznivé. Strava i ubytovanie vás vyjde lacnejšie ako u nás.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 4,16 MAD
 • Voda (1,5 l) = 6 MAD
 • 1 l mlieka = 7 MAD
 • 1 kg miestneho syra = 71 MAD
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 30 MAD
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 75 MAD
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 50 MAD
 • Cola (0,33 l) = 5,50 MAD
 • Kapučíno = 13,50 MAD
 • Pivo = 18,50 – 22,40 MAD

Najväčšia marakéšska mešita Koutoubia

Najväčšia marakéšska mešita Koutoubia (Zdroj: pixabay/cc/David6303)

 

OČKOVANIE V MARAKÉŠI

Hoci sú k dispozícii súkromné i štátne zdravotnícke zariadenia, odporúčame v prípade potreby vyhľadať skôr tie súkromné. Akútne prípady ošetruje Prvá pomoc bezplatne.

Pred cestou do Marakéša nemusíte absolvovať žiadne špeciálne očkovania. Postačí, ak si preveríte očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára. Doporučujeme si pribaliť dobre vybavenú lekárničku vrátane liekov proti žalúdočným problémom.

 

BEZPEČNOSŤ V MARAKÉŠI

Marakéš je pomerne bezpečným mestom, no je nevyhnutné rešpektovať miestnu kultúru a zvyky. Nepútajte na seba zbytočne pozornosť cennými predmetmi či vyzývavým odevom. Platí to hlavne pre ženy. Osobné veci nespúšťajte z očí, aby ste sa nestali obeťou vreckových zlodejov. Vyhotovte si kópiu dokladov.

Je bezpečné cestovať Marakéš a okolie v čase Korony?


DOKLADY V MARAKÉŠI

Na cesty do Marakéša sa nevzťahuje vízová povinnosť. Váš pobyt však nesmie presiahnuť dobu 90 dní. Ako cestovný doklad vám poslúži cestovný pas. Platný musí byť minimálne 6 mesiacov od vstupu do Marakéša.

Časť mestského opevnenia

Časť mestského opevnenia (Zdroj: pixabay/cc/Photo4Memo)

 

Cestovné doklady Marakéš a okolie

DÔLEŽITÉ ČÍSLA V MARAKÉŠI

 • Polícia: 19
 • Hasiči a záchranná služba: 15

Telefónna predvoľba v Marakéši je +212.

 

POČASIE

Podnebie je horúce a pomerne suché. Zatiaľ čo zimné teploty sa pohybujú okolo 12ºC, letné stúpnu na veľmi teplých 32 – 45ºC. Zrážky v podobe dažďa sa vyskytujú prevažne v zimnom období. V porovnaní s inými krajinami v stredomorskom podnebnom pásme je Marakéš na zrážky chudobnejší.

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Cez park plný zelene vedie chodník priamo k dominante mesta – k mešite Koutoubia. Stavba s minaretom vysokým 77 metrov je najvyššou a súčasne najrozľahlejšou stavbou mesta. Základný kameň bol položený v roku 1158. Považuje sa za skvost sakrálneho staviteľstva dynastie Almohádovcov.

K Maroku neodmysliteľne patrí atmosféra tak trochu hlučných trhov, na ktorých domáci ponúkajú všakovaké výrobky. Znie pokrikovanie predavačov, tóny bubnov i píšťal, ktoré ešte i dnes používajú „zaklínači hadov“. Tradičný souk (trh) plný farieb môžete navštíviť neďaleko známeho námestia Jemaa el Fna v starom meste.

Po prvej svetovej vojne prišiel do mesta francúzsky maliar Majorelle, aby sa zotavil z choroby. Postavil si vo štvrti Gueliz dom a priľahlé záhrady. Zo zachovalých záhrad vznikla o pár rokov neskôr nádherná botanická záhrada Jardin Majorelle. Zaujímavosťou je, že záhradu do svojej smrti vlastnil známy módny návrhár Yves Saint-Laurent.

Jardin Majorelle Botanic Garden

Jardin Majorelle Botanic Garden (Zdroj: flickr/cc/ustung)

 

VÝLETY

V okolí Marakéša je skutočné veľké množstvo miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Môžete si urobiť výlet do údolia Ourika a prezrieť si tunajšiu bylinkovú farmu, ísť na turistiku do hôr, do niektorej z berberských horských dediniek, k vodopádom Ouzoud pri dedinke Tanaghmeilt alebo sa vydať na safari do púšte na ťavách či jeepmi.

Typické marocké trhy

Typické marocké trhy (Zdroj: pixabay/cc/MonicaVolpin)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

El. napätie: 220 V / 50 Hz.

Rešpektujte miestnu kultúru a tradície. Odev prispôsobte miestnej kultúre.

V krajine sa prísne kontroluje dovoz narkotík. Doporučujeme so sebou nenosiť čokoľvek, čo by mohlo byť mylne považované za omamné látky.

Pozor si dajte pri fotografovaní. Radšej sa informujte u svojho sprievodcu, či si danú fotografiu môžete vyhotoviť.