Omán - Základné informácie

Omán

Omán

Krajina v Ázia
 • Časové pásmo: +4 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 2,85 miliónov
 • Hlavné mesto: Mascat
 • Jazyk: arabský
 • Mena: Ománsky rial (OMR)
 • Menový kurz: 1€ = 0,430 (OMR)
 
Omán je krajina ležiaca na juhovýchodnej časti Arabského poloostrova, na pobreží Arabského mora. Na Strednom východe má najviac rôznych prostredí v rámci jednej krajiny. Oplýva množstvom zaujímavostí, turistických atrakcií a je obľúbenou destináciou pre kultúrnu turistiku a spoznávanie arabského sveta. Možno tu obdivovať desiatky pamiatok zapísaných vo Svetovom dedičstve UNESCO, napríklad Bahla Fort, typický vodný systém Falaj, pevnosť Bahla Fort, Hrobky na Al Ain a mnohé ďalšie.

Pobrežia Ománu je tvorené tiahlymi piesčitými plážami. Turisti majú možnosť vodných športov, potápania a šnorchlovania. Priemerná viditeľnosť vo vode je 20 – 30 metrov. Veľmi populárnou plážou pre rodiny s deťmi je Qurum Beach. Je lemovaná barmi, kaviarňami a reštauráciami. Na pobreží a v jeho tesnej blízkosti možno vidieť korytnačky, delfíny a viac ako 460 rôznych druhov vtákov.

Typickou turistickou atrakciou sú v Ománe miestne trhy známe svojou rozmanitosťou. Naprieč krajinou je množstvo múzeí a pamiatok, príležitosti na jaskyniarstvo, horolezectvo a pešiu turistiku. K obľúbeným zábavám patrí púštne safari na koňoch alebo ťavách a púštny „snowboarding“ po piesočných dunách.

 

Základné informácie
 

 • Časové pásmo: UTC +4
 • Počet obyvateľov: 2,85 miliónov
 • Hlavné mesto: Mascat
 • Jazyk: arabčina, balúčtina
 • Mena: Rial (OMR)
 • Menový kurz: 1€ = 0,421 OMR

 

Mešita v Ománe

Mešita v Ománe (Zdroj: flickr/cc/Luca Nebuloni)


Ceny v Ománe

Úroveň spotrebiteľských cieň je o niečo vyššia ako na Slovensku. Za potraviny si priplatíme o 10 % viac a za reštaurácie aj o 30 %. Drahší je aj prenájom nehnuteľností a ceny energií.

Ceny niektorých potravín v prepočte na €:

 • chlieb = 0,80 €
 • voda (1,5l) = 0,50 €
 • 1 l mlieka = 1,30 €
 • 1 kg syra = 5,30 €
 • porcia jedla v rýchlom občerstvení = 5,50 €
 • porcia jedla v lacnej reštaurácii =  4,80 €
 • porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 12 €
 • kapučíno = 3,50 €
 • fľaša vína = 12 €

Príroda Ománu

Pohľad na prírodu v Ománe (Zdroj: flickr/cc/Panoramas)


Očkovanie a choroby v Ománe

Pre cudzincov sú k dispozícii dve súkromné kliniky a množstvo súkromných ambulancií. Úroveň zdravotníctva je na vysokej profesionálnej úrovni, ktorá je uznávaná aj v medzinárodných kruhoch. Všetci cudzinci si zdravotnú starostlivosť musia zaplatiť. Zásobovanie liekmi je dobré ale neodporúča sa cestovať do krajiny ľuďom s chronickými chorobami a astmou.

V Ománe sú za nedovolené narkotiká považované aj niektoré druhy liekov, v prípade ich nutného užívania sa odporúča nosiť pri sebe lekársky predpis.

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Ománu


Bezpečnosť v Ománe

Omán je z turistického a obchodného hľadiska považovaný za bezpečnú krajinu. Vždy je však vhodné dbať na vlastnú bezpečnosť a dohliadať na osobné veci.  

 

Je bezpečné cestovať do Ománu v čase Korony?

Doklady pri cestovaní do Ománu

 • Pri cestovaní do Ománu je povinné platné vízum a platný cestovný pas.
 • O vízum je možné požiadať Veľvyslanestvo Ománu vo Viedni, na letisku pri vstupe do krajiny alebo na hraničnom priechode.

Cestovné doklady do Ománu


☎ Dôležité čísla v Ománe
 

 • Tiesňové volania: 999
 • Vnútroštátny operátor: 198
 • Medzinároný operátor: 1305
 • Lekárska pohotovosť: 563 625
 • Telefónna predvoľba do Ománu: +968

Hlavné mesto Ománu Muscat (Maskat)

Hlavné mesto Ománu - Muscat (Zdroj: flickr/cc/SarahTz)


Počasie

Oman má rôznorodú klímu, ktorá zodpovedá jeho geografickej rozmanitosti. Prímorské oblasti sú vlhkejšie, hlavne juh krajiny, ktorý zachytáva monzúny z Indického oceánu. Vnútrozemie je tropické a suché, typické pre púštnu krajinu. Teploty v lete môžu vystúpať až na 54°C. Ideálnym obdobím na cestovanie do Ománu sú chladnejšie mesiace od októbra do apríla.  

Viac informácii o počasí  v Ománe >


Zaujímavé miesta v Ománe

Omán má hneď niekoľko obľúbených destinácií. Jednou z nich je hlavné mesto Muscat, ktoré odzrkadľuje históriu aj moderný svet. Je centrom rušného mestského života a nákupných možností. Mesto Sur je typické pobrežné mesto. V jeho blízkosti ležia pláže R´as Al Hadd a R´as Al Junayz, kde každoročne pripláva vyše 30 tisíc korytnačiek klásť vajíčka. Pohorie Al Hadžar je najvyšším miestom a ukrýva krásne dramatické kaňony a početné jaskyne.

Viac informácii o zaujímavých miestach  v Ománe >

púšť Wahiba Sands v Ománe

Pohľad na púšť Wahiba Sands (Zdroj: flickr/cc/Arian Zwegers)

 

Pláže

Qurum Beach je jedna z najdlhších pláží Ománu. Môžete sa tam nekonečné hodiny opaľovať, vyblázniť sa vo vode a vychutnať si  nádherný západ slnka nad morskou hladinou. Na pokojnejšej Khalouf Beach si vychutnáte oddych len v spoločnosti plameniakov, dramatické piesočné duny a nikde-nikoho, občas sa prikmotrí nejaký rybár. 

Preskúmať malé ostrovčeky a pestrofarebné koraly pod vodou môžete z pláže Al Sawadi Beach. Stojí za návštevu, aj keď sa nachádza až 70 km od mesta Muscat. Len pár minút od Muscatu sa nachádza miestečko ideálne pre rodiny s deťmi, zátoka s pokojnou vodou Bandar Jissah

Z mesta Salalah sa za pár minút dostanete na Mughsayl Beach, idylickú pláž s radom kokosových paliem a banánovníkov. A ak sa neviete nabažiť krásnych prírodných scenérií, navštívte okres Dhofar, kde ich je hneď niekoľko. Môžete tam pozorovať plameniaky, jaskyne, kochať sa pohľadom na vlny, narážajúce na skalnaté útesy či pozorovať podmorský svet.

Viac informácií o plážach v Ománe >>

Pláže v okolí Salalah, Omán

 

Výlety v Ománe

K tradičným turistickým cieľom patria početné pamiatky, ako palác Al Alam, Mešita sultána Kábúsa, pevnosti Bahla, Nizwa a ďalšie. K atrakciám určite patria aj púštne safari do Wahiba Sands, kde sa tvoria duny aj 100 – 150 metrov vysoké. Počas trasy je možné navštíviť beduínske tábory a pozostatky starých pevností.

Nedotknuté pláže, močariská pozdĺž pobrežnej línie sú typické pre Salalah, obľúbené miesto pozorovania vtákov a divej prírody.

Viac informácii o plážach v Ománe >

Hrad Jabreen, Omán

Hrad Jabreen (Zdroj: flickr/cc/Arian Zwegers)

 

Doprava

Mestá Maskat, Nizwa a Sur spája štvorprúdová cesta, po ktorej jazdia autá podľa podobnáých pravidiel, ako u nás. Priamo na letisku si môžete prenajať auto. Požičovne väčšinou majú limity pre autá do 200 až 250 km, takže sa pripravte, že sa cesta môže predražiť. 

Buďte však opatrní, najmä keď hrozí dážď, pretože jazda v záplavách môže byť nebezpečná a na niektorých cestách nie je k dizpozícií signál pre telefóny. 

Taxislužba je bezpečný spôsob prepravy v Ománe. Osvedčené sú taxíky s oranžovým odznakom, prevádzkované štátnymi príslušníkmi. Na cene jazdy sa dohodnite vopred. Ženy musia v taxíkoch vždy sedieť na zadnom sedadle. 

Autobusy spájajú väčšie mestá, ako Nizwa, Salalah, Maskat, Sur. Jedna z liniek vás dostane aj priamo do Dubaja. Ako mestská doprava slúžia autobusy len v meste Maskat, v ostatných mestách treba využiť taxíky. V autobusoch sú tiež oddelené miesta pre ženy. 

 

Miestna kuchyňa

Špeciality ománskej kuchyne väčšinou tvorí mäso - hovädzie, jahňacie či baranie. To sa griluje na špízoch (mishkak), alebo sa podáva s koncom ryže, ako mandi laham. Mandi laham je autentické ománske jedlo, ktoré sa servíruje na obrovskej tácke pre celú rodinu. Harees dijaj je tiež masité jedlo, no mieša sa do kašovitej podoby s obilninami. 

jedlo v ománe

Mäso grilované na špízoch (Zdroj: Canva.com)

Obľúbené sú aj grilované ryby, prípadne korenisté rybacie špeciality, ako žralok na kari. Z vegetariánskych jedál stojí za ochutnanie hummus s arabským chlebom. 

Zo street foodu odporúčame pochúťku zvanú fatira, čo je podlhovasté pečivo s rôznymi plnkami, napríklad so syrom a falafelom, alebo vynikajúci kebab. Chrumkavé a čerstvé chlebové placky ragag sa jedávajú samotné, slané so syrom alebo sladké s medom či ďatlovou pastou. 

Klasický dezert je halva s mandľami, ružovou vodou a kardamómom, podávaná v miskách alebo liqaimat, smažené guľky podobné šiškám. Milovníci kávy si tu rozhodne prídu na svoje. Čierna káva je v Ománe symbolom pohostinnosti, podáva sa na privítanie a nie je slušné ju odmietnuť.

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Do Ománu je prísne zakázané dovážať erotické a pornografické materiály – v akejkoľvek podobe. Prísne sa trestá aj dovoz drog a narkotických látok, vrátane niektorých druhov liekov.

Neodporúča sa cestovať využitím služieb tzv. „hromadného taxi“ pre cca 10 cestujúcich. V prípade potreby je vhodné využiť radšej individuálne taxíky alebo prenájom automobilu. Pri šoférovaní je prísne zakázané telefonovanie, trestá sa aj prekročenie rýchlosti a nepoužívanie bezpečnostných pásov.