Egypt

Egypt

Krajina v Afrika
 • Časové pásmo: +2 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 82,06 milióna
 • Hlavné mesto: Káhira
 • Jazyk: arabský
 • Mena: Egyptská libra (EGP)
 • Menový kurz: 1€ = 20,324 (EGP)

 

Egypt je vyhľadávanou dovolenkovou destináciou. Ročne prichádza 10 - 15 miliónov turistov za nádherným pobrežím Červeného mora, obhliadkami famóznych pamiatok starovekého Egypta, vrátane preslávených egyptských pyramíd a zážitkami z púštneho safari. 

Typickú prímorskú dovolenku si možno užiť na Sinajskom polostrove, kde sa nachádza rad letovísk, ktoré sú rovnako obklopené nádhernými pamiatkami. Pobrežie Červeného mora je obzvlášť vyhľadávané pre výborné podmienky na potápanie a šnorchlovanie s pestrofarebným podmorským svetom plným koralových útesov. 

Hlavná turistická sezóna Egypta je od polovice októbra do mája. V ostatných mesiacoch roka sú denné teploty relatívne vysoké, najmä v južnej časti krajiny, s nízkou vlhkosťou vzduchu. Egypt je považovaný za najhorúcejšiu a najslnečnejšiu krajinu sveta s letnými teplotami 40 – 50°C.

 

Základné informácie

 

 • Časové pásmo: UTC +2 hodiny
 • Počet obyvateľov: 82,06 milióna
 • Hlavné mesto: Káhira
 • Jazyk: arabčina
 • Mena: egyptská libra (EGP)
 • Menový kurz: 1€ = 8,46 EGP

Egypt

Egypt (Zdroj: www.flickr/cc/Leif Halvorsen)

 

Ceny v Egypte

Spotrebiteľské ceny sú v Egypte relatívne lacnejšie ako na Slovensku. Výnimkou sú napríklad jedlá rýchleho občerstvenia, dovážané pivo a niektoré druhy potravín ako mlieko, mäso alebo víno. Do Egypta si môžete doviezť akúkoľvek menu v neobmedzenom množstve, platiť možno aj platobnými kartami, cestovnými šekmi a euro šekmi.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 0,75 €
 • Voda (1,5l) = 0,40 €
 • 1l mlieka = 1 €
 • 1kg syra = 5,90 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 6,80 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 3,60 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 10 €
 • Kapučíno = 1,34 €

Sinaj je podľa Biblie vrch, na ktorom dal Boh Mojžišovi Desať prikázaní.

Sinaj je podľa Biblie vrch, na ktorom dal Boh Mojžišovi Desať prikázaní. (Zdroj: flickr/cc/Thomas Depenbusch)

 

Očkovanie a choroby v Egypte

Pri cestovaní do Egypta sa nepožaduje medzinárodný očkovací preukaz ani žiadne povinné očkovania. Ministerstvo zahraničných vecí SR odporúča okrem bežných očkovaní na Slovensku – tetanus, polio aj doplnkové očkovanie proti hepatitíde typu A a B a tiež proti meningitíde A a C. Pri cestovaní do Egypta sa odporúča uzavrieť zdravotné poistenie ešte na Slovensku.

V prípade potreby lekárskeho ošetrenia sa odporúča využiť súkromné zdravotné zariadenia, pre lepšiu hygienu a bezpečnosť. Tieto sú však aj drahšie ako štátne zdravotné strediská. V každom prípade sa za poskytnuté lekárske služby v Egypte platia poplatky. Rovnako sa platí aj za lieky, a to aj v prípade, ak sú na recept. Zvláštne varovanie platí pre ľudí s alergiami, astmou a dýchacími problémami, ktorí môžu mať zdravotné problémy počas pobytu v Káhire. Káhira je jedným z najviac znečistených miest na svete s vysokou úrovňou smogu.

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Egypta

 

Bezpečnosť v Egypte

Egypt patrí medzi krajiny s možným bezpečnostným rizikom. Zvýšená opatrnosť sa odporúča v niektorých kritických regiónoch. Hlavné turistické destinácie Egypta ako oblasť južného Sinajského polostrova aj pobrežie Červeného mora sú považované za stabilizované. Turistom sa odporúča dodržiavať pokyny cestovnej kancelárie. Samozrejmosťou by mala byť bežná opatrnosť a dohľad nad osobnými vecami. V Egypte existuje potenciálne riziko obťažovania žien. Odporúča sa oblečenie zahaľujúce nohy a plecia. 

Pri plánovaní cesty do Egypta je vhodné sledovať aktuálne dianie v krajine a zodpovedne zvážiť možné riziko. Odporúčania na cestovanie a aktuálne informácie o krajine možno nájsť na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.   Ministerstvo tiež odporúča turistom pri cestovaní do zahraničia využitie bezplatnej služby poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania a pomoci v núdzových situáciách prostredníctvom vyplnenia registračného formuláru.

Hotel Titanic Palace v meste Hurgada.

Hotel Titanic Palace v meste Hurgada. (Zdroj: flickr/cc/Mattias Karlsson)

Je bezpečné cestovať do Egypta v čase Korony?


Doklady do Egypta

Na vycestovanie do Egypta platí vízová povinnosť. Väčšina cestovných kancelárií poskytuje pri predaji dovolenky do Egypta aj pohodlné vybavenie víz pre svojich klientov. Veľvyslanectvo Egyptskej arabskej republiky (EAR) v Bratislave udeľuje občanom SR turistické víza na základe potvrdenia turistickej kancelárie alebo pozvania súkromnej osoby. Lehota na vydanie víza je cca 1 týždeň.

Vstupné víza do Egypta možno obdržať aj po prílete do krajiny na medzinárodných letiskách v Káhire, Hurgháde a Šarm-eš Šejchu – toto vízum má limitovanú platnosť pre Sinajský polostrov. Platnosť turistického pasu sa vyžaduje minimálne 6 mesiacov po ukončení platnosti udeleného víza. Formulár žiadosti o egyptské vízum je možné nájsť na stránke Ministerstva zahraničných vecí EAR www.mfa.gov.eg

Cestovné doklady do Egypta

 

☎ Dôležité čísla v Egypte

 

 • Polícia: 122
 • Turistická polícia: 126
 • Prvá pomoc: 123

Telefónna predvoľba v Egypte je +20

 

Počasie

Podnebie Egypta je ovplyvňované hlavne púšťou a morom. Vo vnútrozemí je podnebie horúce a suché, na pobreží je príjemne s dennými teplotami okolo 30°C. Ideálne počasie na cestovanie do Egypta je v mesiacoch október – apríl.
Letá sú extrémne teplé, v južnej časti krajiny až do 50°C, suché a s pravidelnými silnými vetrami.

Viac informácií o počasí v Egypte >

Pohľad na jednu z egyptských púští.

Pohľad na jednu z egyptských púští. (Zdroj: flickr/cc/mariusz kluzniak)

 

Zaujímavé miesta

Egypt je krajina starobylých pamiatok, medzi ktorými dominujú pyramídy a sfingy. Medzi najvyhľadávanejšie destinácie v Egypte patria oblasti Giza, Luxor, Abu Simbel a Alexandria. Tu sú sústredené najvýznamnejšie pamiatky, ktoré odzrkadľujú starovekú civilizáciu. Pozdĺž Nílu možno obdivovať viac ako 70 pyramíd, staroveké chrámy, pohrebiská a pozostatky dávnych miest. Hlavné egyptské letoviská sú tvorené luxusnými hotelmi a špičkovo vybavenými rezortmi. K hlavným atrakciám plážovej dovolenky patrí rozhodne potápanie a šnorchlovanie.

Podmorský svet je plný pestrofarebných rýb, korytnačiek, delfínov a ďalších morských atrakcií, vrátane nádherných koralových útesov. Dovolenkové rezorty v Egypte samozrejme ponúkajú mnohé ďalšie možnosti vodných športov, výletných plavieb a zaujímavých animačných programov. Medzi atrakcie patrí určite aj plávanie s delfínmi, plavby ponorkami alebo pozorovanie veľrýb.

Viac informácií o plážach v Egypte >

Veľká sfingaje najznámejšia egyptská sfinga a nachádza sa v Gizev blízkosti troch známych pyramíd.

Veľká sfinga je najznámejšia egyptská sfinga a nachádza sa v Gize v blízkosti troch známych pyramíd. (Zdroj: flickr/cc/Dennis Jarvis)

 

Výlety

V Egypte je nespočetné množstvo príležitostí na fakultatívne výlety do hlavných metropol jednotlivých oblastí, za pamiatkami alebo na púštne safari. Z hľadiska bezpečnostnej situácie je však potrebné zvážiť možné riziko.
Na južnom Sinaji je možné navštíviť Ras Mohamed National Park – krásny prírodný park s púštnou prírodou okolo mora. K obľúbeným výletom patria aj plavby na ostrovy Tiran a Coral alebo jazdecké výlety do okolia.

Viac informácií o výletoch v Egypte >

Alexandria, Egypt.

Alexandria, Egypt. (Zdroj: flickr/cc/Chris&Steve)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Bezpečnostná situácia v Egypte nie je najlepšia, preto sa neodporúča opúšťať letoviská. Aj pri vycestovaní je vhodné sledovať aktuálne dianie a hlavné správy o bezpečnostnej situácii.
Na niektorých pamiatkach alebo miestach je fotografovanie zakázané, inde je spoplatnené. Nikdy však nefotografujte vojenské základne, letiská, vládne budovy, priehrady, mosty a ďalšie objekty, ktoré môžu byť považované za podstatné z hľadiska bezpečnosti štátu. Je to striktne zakázané a dôsledne sledované.