Marsa Alam - Základné informácie

 

Marsa Alam leží v juhovýchodnej časti Egypta, asi 210 km severne od obratníka Raka. Kedysi rybárska oblasť, dnes jedno z najobľúbenejších stredísk v Egypte. Predtým ste sa do Marsa Alam dostali len z Hurghady. Presun trval dlho, čo mnoho dovolenkárov odrádzalo. Rozmach tejto oblasti nastal najmä po roku 2001, kedy tu bolo vybudované letisko a tým sa uľahčila dostupnosť pre turistov z celého sveta.

Marsa Alam je malé a „vzdialené“ od veľkých a rušných miest. Známa Hurghada je vzdialená tri hodiny jazdy na juh. Ponúka naozaj pokojnú a pohodovú dovolenku bez obrovských más turistov a typického chaosu veľkých egyptských letovísk. Táto časť Egypta je vyhľadávaná najmä milovníkmi potápania kvôli nádherným nedotknutým koralovým útesom. 

Pohľad na mestečko Marsa Alam

Pohľad na mestečko Marsa Alam (Zdroj: flickr/cc/Crosa)

 

Počasie v Marsa Alam

Počas celého roka máte takmer zaručené perfektné počasie s minimálnymi extrémami. Maximálne teploty iba zriedka prekročia 40 °C a teplota mora je veľmi príjemná aj v zime. V auguste má more skvelých 29 °C a klesne na príjemných 23 °C v januári.

Marsa Alam, Egypt

 

Najkrajšie pláže

Pláže v okolí Marsa Alam majú naozaj rozprávkové scenérie. Na 50 kilometrov dlhom úseku piesočnatých pláží nájdete vyhľadávané letovisko pre všetkých, ktorí chcú zažiť oddych s úžasným podmorským svetom a špičkovými službami. Marsa Alam vyhľadávajú staršie vekové kategórie ako aj pre rodiny s deťmi, najmä kvôli pokoju a dobrému prístupu do mora.

Obľúbená pláž Abbu Dabbab leží v zátoke s jemným pieskovým dnom, ktoré po stranách lemujú koralové útesy. Pri šnorchlovaní môžete zahliadnuť aj korytnačky v ich prirodzenom prostredí. Vody v okolí Abbu Dabbab sú jedným z mála miest na svete, kde môžete natrafiť na dugonga alebo tzv. morskú kravu. Pláž je spoplatnená, a to aj kvôli tomu, aby zátoka nebola preplnená návštevníkmi. 

pláž Abbu Dabbab, Marsa Alam

Slávna Abu Dabbab Beach (Zdroj: Canva.com)

 

Sharm El Luli je klenotom Červeného mora, patrí k najkrajším plážam na svete. Vyrazí vám dych svojou tyrkysovou vodou a plytkým lagúnovým pobrežím. Práve kvôli tomu je vyhľadávaná najmä rodinami s deťmi. Podobne, ako v Abbu Dabbab môžete vidieť farebný podmorský svet s fascinujúci morskými živočíchmi. Miestne rozsiahle útesy obľubujú korytnačky, vrátane ohrozenej Karety pravej.

Pláž Marsa Mubrak sa nachádza v prírodnej zátoke s krištáľovo čistou vodou a pestrým podmorským svetom. Vďaka prijateľnej hĺbke je táto pláž skvelá na šnorchlovanie a potápanie pre začiatočníkov. Pri potápaní môžete vidieť aj morské korytnačky v ich prirodzenom prostredí.

Milujete delfíny a váš sen je s nimi si raz zaplávať? Ak áno, lagúna Samadai, ktorá je domovom takmer stovky delfínov, vám umožní splniť si túžbu po tomto zážitku.

Pláž Wadi Qulaan sa nachádza v chránenej oblasti Wadi El-Gemal. Na svoje si prídu tí, ktorí  sa vyhýbajú preplneným plážam, ale preferujú pokojnejšiu dovolenku. Je skvelým  východiskovým bodom na turistiku.

Viac informácií o plážach v Marsa Alam >

marsa alam

Hornaté oblasti v okolí Marsa Alam (Zdroj: Canva.com)

 

Zaujímavé miesta a pamiatky - čo vidieť

Navštívte Národný park Wadi El Gamal. Počas poldennej exkurzie môžete vidieť zaujímavú krajinu mangrovníkov a akácií so širokou škálou voľne žijúcich živočíchov, vrátane veľkých kŕdľov migrujúcich vtákov. Počas výletu môžete navštíviť dediny beduínov a preskúmať napríklad najstaršie smaragdové bane.

Prejdite sa mestečkom Marsa Alam. Hoci tu nájdete základnú škálu obchodov ako potraviny, trhy, suvenírové obchody, menšie banky aj lekáreň, mestečko je malé a hlavná ulica je počas dňa takmer prázdna. Rušnejšie je v mestečku až v podvečer, kedy začína jeho pravá atmosféra. Miestni obyvatelia sú veľmi priateľskí a zhovorčiví. Posedávajú v miestnych reštauráciách, hrajú domino a všade počuť veľa smiechu.

Vnútrozemské historické pamiatky Egypta máte v Marsa Alam celkom na dosah. Môžete sa vydať na exkurziu do Luxoru, Asuánu alebo Káhiry. Pri plánovaní dlhších výletov môžete počítať aj s plavbami po Níle. Celkom blízko Marsa Alam leží El Quseir, najstaršie mesto na pobreží Červeného mora. Okrem malebného prístavu a historického centra môžete obdivovať aj krásny osmanský hrad. 

Viac informácií o výletoch v Marsa Alam >

El Quseir s osmanským hradom leží blízko Marsa Alam

El Quseir s osmanským hradom leží blízko Marsa Alam (Zdroj: flickr/cc/Mathias Apitz (München)

 

Zaujímavé aktivity - čo zažiť

Podmorský svet je jednoducho úchvatný. Pobrežné vody sú bohaté na pestrý život. Môžete tu obdivovať koralové útesy, korytnačky, delfíny a stovky pestrofarebných druhov rýb. Skvelé dobrodružstvo zažijete už pri samotnom šnorchlovaní, ale potápanie sa stane nezabudnuteľným zážitkom.

V okolí Marsa Alam sa totiž nachádzajú mnohé vraky potopených lodí a frekvencia turistov a potápačov je oveľa nižšia ako vo veľkých letoviskách.     

potápanie, Marsa Alam, Egypt

Samec dugonga - potápači si v Marsa Alam prídu na svoje (Zdroj: www.pixabay.com)

 

Doprava

Marsa Alam má svoje malé letisko, ktoré je v prevádzke od roku 2001, a prispelo k väčšiemu rozvoju tejto oblasti. Hoci je pomerne malé a slúži takmer výlučne pre charterové lety, počas sezóny sa sem lieta i zo Slovenska. Alternatívou je väčšie letisko v Hurghade, ktorá je vzdialená 2 až 3 hodiny cesty. 

Doprava z letiska do jednotlivých hotelových komplexov je zväčša zabezpečená hotelovými autobusmi, alebo taxíkmi, ak cestujete po vlastnej osi. Cesta do väčšiny hotelov z letiska netrvá viac ako 30 minút. 

Prenájom auta odporúčame dobre zvážiť. Doprava je pomerne chaotická v porovnaní s tým, na čo sme zvyknutí na Slovensku. Jazda požičaným autom by mohla byť celkom adrenalínovým zážitkom. 

Bezpečnejšia alternatíva je výber taxíka. Musia byť riadne označené a na cene by ste sa mali dohodnúť vopred. Je dobré mať pripravenú presnú sumu, taxikári sa občas tvária, že nemajú vydať.