Marsa Alam - Základné informácie

 

Marsa Alam sa v posledných rokoch stalo populárnym egyptským letoviskom. Pred dvadsiatimi rokmi však bolo iba malým prímorským mestečkom. K jeho obľúbenosti prispelo aj otvorenie medzinárodného letiska, iba 60 kilometrov na sever od Marsa Alam.

Pohľad na mestečko Marsa Alam

Pohľad na mestečko Marsa Alam (Zdroj: flickr/cc/Crosa)

 

Marsa Alam leží v juhovýchodnej časti Egypta, asi 210 km severne od obratníka Raka. Od známej Hurghady je vzdialené tri hodiny jazdy na juh.

Marsa Alam ponúka nádherné piesočné pláže a bohatý podmorský život

Marsa Alam ponúka nádherné piesočné pláže a bohatý podmorský život (Zdroj: www.pixabay.com)

 

Marsa Alam má 4 veľké tromfy, ktoré lákajú stále viac turistov

Podmorský svet je jednoducho úchvatný. Pobrežné vody sú bohaté na pestrý život. Môžete tu obdivovať koralové útesy, korytnačky, delfíny a stovky pestrofarebných druhov rýb. Skvelé dobrodružstvo zažijete už pri samotnom šnorchlovaní, ale potápanie sa stane nezabudnuteľným zážitkom. V okolí Marsa Alam sa totiž nachádzajú mnohé vraky potopených lodí a frekvencia turistov a potápačov je oveľa nižšia ako vo veľkých letoviskách.     

Potápači si v Marsa Alam prídu na svoje

Potápači si v Marsa Alam prídu na svoje (Zdroj: www.pixabay.com)

 

Vnútrozemské historické pamiatky Egypta máte v Marsa Alam celkom na dosah. Môžete sa vydať na exkurziu do Luxoru, Asuánu alebo Káhiry. Pri plánovaní dlhších výletov môžete počítať aj s plavbami po Níle. Celkom blízko Marsa Alam leží El Quseir, najstaršie mesto na pobreží Červeného mora. Okrem malebného prístavu a historického centra môžete obdivovať aj krásny osmanský hrad.     

Viac informácií o výletoch v Marsa Alam >

El Quseir s osmanským hradom leží blízko Marsa Alam

El Quseir s osmanským hradom leží blízko Marsa Alam (Zdroj: flickr/cc/Mathias Apitz (München))

    

Počas celého roka máte takmer zaručené perfektné počasie s minimálnymi extrémami. Maximálne teploty iba zriedka prekročia 40 °C a teplota mora je veľmi príjemná aj v zime. V auguste má more skvelých 29 °C a klesne na príjemných 23 °C v januári.     

 

Marsa Alam je malé a „vzdialené“ od veľkých a rušných miest. Ponúka naozaj pokojnú a pohodovú dovolenku bez obrovských más turistov a typického chaosu veľkých egyptských letovísk.     

Atrakciou v Marsa Alam je aj jazda na ťavách.

Atrakciou v Marsa Alam je aj jazda na ťavách. (Zdroj: flickr/cc/Crosa)

 

Čo vidieť v Marsa Alam    

Navštívte Národný park Wadi El Gamal. Počas poldennej exkurzie môžete vidieť zaujímavú krajinu mangrovníkov a akácií so širokou škálou voľne žijúcich živočíchov, vrátane veľkých kŕdľov migrujúcich vtákov. Počas výletu môžete navštíviť dediny beduínov a preskúmať napríklad najstaršie smaragdové bane.

 

Pláže v okolí Marsa Alam majú naozaj rozprávkové scenérie. Oplatí sa vidieť napríklad Sharm El Luli Beach, ktorá nápadne pripomína Karibik. Miestne rozsiahle útesy obľubujú korytnačky, vrátane ohrozenej Karety pravej. Chránené lagúny obklopené útesmi a dno porastené morskou trávou nájdete na Abu Dabbab Beach. Nachádza sa blízko hotelov, takže ponúka komfortné služby a vybavenie.

Viac informácií o plážach v Marsa Alam >

Slávna Abu Dabbab Beach

Slávna Abu Dabbab Beach (Zdroj: flickr/cc/Gigi Ibrahim)

    

Prejdite sa mestečkom Marsa Alam. Hoci tu nájdete základnú škálu obchodov ako potraviny, trhy, suvenírové obchody, menšie banky aj lekáreň, mestečko je malé a hlavná ulica je počas dňa takmer prázdna. Rušnejšie je v mestečku až v podvečer, kedy začína jeho pravá atmosféra. Miestni obyvatelia sú veľmi priateľskí a zhovorčiví. Posedávajú v miestnych reštauráciách, hrajú domino a všade počuť veľa smiechu.