Cyprus - Základné informácie

Cyprus

Cyprus

Krajina v Európa
 • Časové pásmo: +1 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 801 tisíc
 • Hlavné mesto: Nikózia
 • Jazyk: novogréčtina, turečtina
 • Mena: Euro (EUR)

 

Cyprus je tretí najväčší ostrov v Stredozemnom mori. Je rozdelený na Cyperskú republiku a odtrhnutím severnej časti ostrova vznikla Severocyperská turecká republika, ktorá však nie je medzinárodne uznaná. Južná grécka časť ostrova je rozdelená na 5 eparchií: Larnaka, Lemesos, Pafos, Ammochostoch a Nikózia. 

Samotný ostrov je odrazom dvoch odlišných kultúr cyperských Grékov a cyperských Turkov. Búrlivá minulosť Cypru zanechala množstvo príťažlivých historických a kultúrnych pamiatok. Možno tu obdivovať neolitické obidlia, hrobky z doby bronzovej, rímske mozaiky, benátske múry, byzantské hrady a dosloly, rámske kláštory aj islamské mešity. 

Hlavným dovolenkovým lákadlom Cypru je vynikajúce počasie, zlaté priesočné pláže a nádherné čisté more. Kvalita služieb je vynikajúca, nachádza sa tu množstvo výborných reštaurácií, klubov a miestnych krčiem. V turistickej ponuke dominujú kúpele, golf, vodné športy, pešia a cyklo turistika, jazda na koni, potápanie, plachtenie a veľká ponuka rôznych zájazdov.

 

Základné informácie

 

 • Časové pásmo: UTC +2
 • Počet obyvateľov: 801 tisíc
 • Hlavné mesto: Nikózia
 • Jazyk: gréčtina, turečtina
 • Mena: Euro /  €

Pobrežie Cypru

Pobrežie Cypru (Zdroj: flickr/cc/István Molnár)

 

Ceny na Cypre

Na Cypre sú spotrebiteľské ceny podstatne vyššie ako na Slovensku. Rozdiel dosahuje hranicu priemerne 20%. Za potraviny si priplatíme o viac ako 15% a za reštauračné služby o viac ako 46%.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1,40 €
 • Voda (1,5l) = 0,70 €
 • 1l mlieka = 1,30 €
 • 1kg syra = 7,80 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 6 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii =  10 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 20 €
 • Kapučíno = 2,90 €
 • Fľaša vína = 5,60 €

Protaras, Cyprus

Protaras, Cyprus (Zdroj: flickr/cc/Lefteris Katsouromallis)

 

Očkovanie a choroby na Cypre

Medzi Cyperskou republikou a Slovenskou republikou neexistuje dohoda o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, preto sa odporúča pred cestou poistenie liečebných nákladov. Prvá pomoc je poskytovaná bezplatne v štátnych zariadeniach. Ambulantné ošetrenie a nemocničná liečba je spoplatnená a ceny sa pohybujú aj v trojnásobku cien na Slovensku. Mnohé turistické letoviská majú 24h denne k dispozícii ambulancie súkromných lekárov. Pri cestovaní na Cyprus sa nevyžadujú žiadne očkovania ani Medzinárodný očkovací preukaz.

Aké sú aktuálne podmienky vstupu na Cyprus

 

Bezpečnosť na Cypre

Cyprus je poznačený riešením tzv. cyperskej otázky, teda rozdelenia na severnú a južnú časť ostrova. Bezpečnostná situácia je ale stabilná a v krajine pôsobia aj mierové sily, preto sa nepredpokladá negatívny obrat v celkovej bezpečnostnej situácii v krajine. Mierne sa však zvyšuje drobná kriminalita – odcudzenie dokladov a hotovosti, ktorá je však priamo spojená so sezónnymi pracovníkmi z iných štátov EÚ. Je potrebné dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia a udržiavať ostražitosť.

Je bezpečné cestovať na Cyprus v čase Korony?

 

Doklady na Cyprus

Cyperská republika je členským štátom Európskej únie, s možnosťou pricestovania občanov Slovenska s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom. Platnosť dokladu sa vyžaduje min. o 3 mesiace dlhšie ako zamýšľaný odchod z krajiny. Tieto podmienky sú rovnaké aj pri prechode medzi severnou a južnou časťou. Cyperská republika považuje vstup na Cyprus  cez územie Severocyperskej tureckej republiky za nelegálny. Zatiaľ takýto vstup turistov nie je trestne postihovaný, avšak vláda Cyperskej republiky si toto právo vyhradila a v budúcnosti môže byť uplatňované v plnej miere.

Cestovné doklady na Cyprus

 

☎ Dôležité čísla na Cypre

Polícia: 155
Prvá pomoc: 199 a 112

Telefónna predvoľba na Cyprus:  +357

Pohľad na jednu z mnoha cyperských pláží

Pohľad na jednu z mnoha cyperských pláží (Zdroj: flickr/cc/Janerik Sundh)

 

Počasie

Cyprus má typické stredomorské podnebie s veľmi suchými horúcimi letami a daždivými miernymi zimami. Priemerné teploty počas najteplejších mesiacov roka – júl, august, sa pohybujú na úrovni 29°C. Maximálne letné teploty však vystúpajú aj ku štyridsiatke. V januári je priemerná denná teplota okolo 10°C. Počas roka je na ostrove 340 krásnych slnečných dní. Letné horúčavy môžu byť pre mnohých turistov nepríjemné, najlepší čas na dovolenku je preto jar a jeseň.

Viac informácií o počasí na Cypre >

 

Zaujímavé miesta na Cypre

Najobľúbenejšími destináciami na Cypre sú pobrežia a pláže. Na západnom pobreží možno nájsť pokojné stojaté zátoky, na východe ostrova je množstvo rušných turistických letovísk. Práve tu majú pláže jemný piesok a plytký vstup do mora. Mestskú kultúru s malebnými historickými budovami možno objavovať v cyperských mestách. Každé má svoje osobité čaro.rásne promenády lemované palmami sú v Larnake. Pafos je známe archeologickými pamiatkami a Lemesos je centrom vinárskeho priemyslu.

Viac informácií o plážach na Cypre >

HradSt.Hilarionleží na pohorí Kyrenia nad prístavnym mestečkom Kyrenia

Hrad StHilarion leží na pohorí Kyrenia nad prístavnym mestečkom Kyrenia (Zdroj: flickr/cc/Allard Schager)

 

Výlety po Cypre

Organizované výlety po Cypre sú dobrou príležitosťou objavovať tento nádherný ostrov. Od starobylých zrúcanín, cez hrady a zámky až po pamätníky a sochy. K najkrajším patrí Archeologický park Kato Paphos, hrobky kráľov v okolí mesta Pafos, Hrad Kolossi v blízkosti mesta Lemesos a mnohé ďalšie. Množstvo zážitkov prinesú výlety na more, s možnosťou potápania, vodných športov alebo rybárčenia.

Viac informácií o výletoch na Cypre >

Aphrodite’s Rock -podľa mytológie rodisko bohyne Afrodity

Aphrodite’s Rock - podľa mytológie rodisko bohyne Afrodity (Zdroj: flickr/cc/Allard Schager)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Cyperské úrady sú pri posudzovaní priestupkov v súvislosti s drogami mimoriadne prísne. Rovnako prísne sú posudzované aj priestupky týkajúce sa aj tzv. mäkkých drog a ich malého množstva. Všeobecne hrozí väzenie s hornou hranicou 8-15 rokov a peňažný trest. Prísne je zakázaný aj vývoz starožitností bez povolenia Cyperskej archeologickej služby. Dovoz živých zvierat na dovolenku na Cyprus nie je možný, pri vstupe sa uplatňuje karanténa 6 mesiacov. Odporúča sa piť iba balená voda, hoci na juhu je voda z vodovodu pitná, je veľmi tvrdá. Vo väčšine toaliet sa nesmie splachovať toaletný papier, pre zlú úroveň kanalizačnej siete. Pre tento účel sú na toaletách odpadkové koše. Odporúča sa vždy nosiť pri sebe hygienické vreckovky, prípadne toaletný papier, ktorý nemusí byť na niektorých miestach k dispozícii.  Väčšina verejných toaliet je zadarmo.