Južný Cyprus - Základné informácie

 

 

Ostrovný Cyprus sa delí na južnú a severnú časť. Zatiaľ čo južnú obývajú grécki obyvatelia a je členom Európskej únie, severnú obývajú Turci. Na dve kultúrne rozdielne časti je rozdelené i hlavné mesto Nikózia. Na juhu môžete navštíviť známe cyperské letoviská – Paphos, Limassol, Larnaka, Ayia Napa, Coral Bay, Protaras.

Hoci prvé historické artefakty pochádzajú z doby kamennej, výraznejšie ostrov ovplyvnili národy oveľa neskôr. Za úžasné historické i kultúrne bohatstvo vďačí Cyprus Grékom, Egypťanom, Feničanom, Peržanom, Rimanom či Byzantskej ríši. Južná časť Cypru, oficiálne Cyperská republika, je od roku 2004 členom Európskej únie.

Južný Cyprus je priam idylickou destináciou s nádhernými plážami a priezračným morom. Zažiť môžete až 300 krásnych dní zaliatych slnkom. Ďalší dôvod prečo navštíviť Cyprus je bohatá história a zachovalé kultúrno-historické pamiatky. Aktívnych dovolenkárov poteší množstvo zaujímavých aktivít a športov ako napríklad jachting, potápanie, golf, cyklistika, turistika a dokonca horolezectvo.

Piesočnatá pláž Konnos Beach neďaleko Ayia Napa

Piesočnatá pláž Konnos Beach neďaleko Ayia Napa (Zdroj: flickr/cc/Cyprus Tourism CH)

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu Južný Cyprus

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC +1 hodina
 • Počet obyvateľov: 848 300
 • Hlavné mesto: Nikózia
 • Jazyk: turečtina, gréčtina
 • Mena: Euro (EUR)

 

CENY NA JUŽNOM CYPRE

Ceny na Južnom Cypre sú vyššie ako u nás. Priplatíte si za potraviny, služby i ubytovanie. Táto časť Cypru je súčasťou EÚ a používa oficiálnu menu – euro. Peniaze si ľahko vyberiete z bankomatov alebo z bánk. Platiť môžete v hotovosti, platobnými kartami a cestovnými šekmi.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1,37 €
 • Voda (1,5 l) = 0,74 €
 • 1 l mlieka = 1,39 €
 • 1 kg miestneho syra = 6,20 €
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 10 €
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 19 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 6 €
 • Cola (0,33 l) = 1,56 €
 • Kapučíno = 2,70 €
 • Pivo = 1,10 – 1,40 €

Katedrála v Limassole

Katedrála v Limassole (Zdroj: pixabay/cc/dimitrisvetsikas1969)

 

OČKOVANIE NA JUŽNOM CYPRE

Sieť štátnych a súkromných zdravotníckych zariadení je dobre rozvinutá. Dobre vybavené sú všetky ambulancie v turistických strediskách. Doporučujeme pred cestou uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie a požiadať o vydanie Európskeho zdravotného poistenia (EPZP). Inak si ošetrenie budete musieť uhradiť v plnej výške. Upozorňujeme, že ceny sú až trojnásobne vyššie ako na Slovensku.

Pred cestou nemusíte absolvovať žiadne povinné očkovanie. Stačí, ak si prekontrolujete očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára.

 

BEZPEČNOSŤ NA JUŽNOM CYPRE

Južná časť Cypru je považovaná za bezpečnú krajinu a to v denných i nočných hodinách. Vyskytuje sa len drobná kriminalita. Najvyššia miera drobných krádeží je počas turistickej sezóny. Dovolenkári by nemali nechávať svoje osobné veci bez dozoru. Väčšiu hotovosť a cennosti uschovajte v hotelovom trezore. Vyhotovte si kópiu dokladov.

 

Je bezpečné cestovať Južný Cyprus v čase Korony?

DOKLADY NA JUŽNOM CYPRE

Pre všetkých členov Európskej únie vrátane Slovenska platí vstup na základe platného občianskeho preukazu, prípadne cestovného pasu. Cestovný doklad musí byť platný minimálne 3 mesiace po odchode z Cypru. Dovolenkári, ktorí by radi navštívili Severocyperskú tureckú republiku, môžu na základe rovnakých cestovných dokladov vstúpiť do krajiny a pobývať v nej za rovnakých podmienok ako na juhu. Naopak je vstup do južnej časti krajiny zo Severocyperskej tureckej republiky považovaný za nelegálny.

Archeologická lokalita Paphos – Hrobky kráľov

Archeologická lokalita Paphos – Hrobky kráľov (Zdroj: pixabay/cc/dimitrisvetsikas1969)

 

Cestovné doklady Južný Cyprus

DÔLEŽITÉ ČÍSLA NA JUŽNOM CYPRE

 

 • Polícia, prvá pomoc, hasiči: 112, 199
 • Polícia v Nikózii: 22802020, 1499
 • Informácie v urgentných prípadoch (napríklad lekár): 125

Telefónna predvoľba na Južnom Cypre je +357.

 

POČASIE

Stredomorské podnebie Cypru charakterizujú príjemne teplé letá a mierne zimy. V lete sa priemerné teploty pohybujú okolo 33ºC. Nie je nič prekvapivé, ak sa vyšplhajú na veľmi teplých 37ºC. Teplota vody vtedy dosahuje až 28ºC. Najteplejšou časťou Cypru je južná okolo mesta Limassol. Odlišná situácia je vo vnútrozemí, v pohorí Thoodos, kde sú teploty výrazne nižšie. V zime sú vrcholky pokryté snehom. Zrážok je pomerne málo. Dažďové zrážky prichádzajú prevažne v zimnom období.

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Kourion alebo latinsky Curium bol kedysi významným starobylým mestom na juhozápadnom pobreží Cypru. Asi tak 1,3 km juhozápadne od mesta Episkopi a 13 km západne od Limassolu sa na vápencovom kopci týči obdivuhodná Akropola. Rovnako významným a zaujímavým miestom je tunajší amfiteáter.

V centrálnej časti Cypru sa vypína majestátne pohorie Troodos. Členitý terén vhodný na turistiku, krásny príroda a neuveriteľné výhľady sú najväčšími lákadlami tejto lokality. Obľúbený turistický chodníček vedie k vodopádom, ktoré sú jediné na ostrove. Zážitkom je tiež zastávka v horskej dedinke Troodos ležiacej v nadmorskej výške 1725 metrov nad morom.

Pýchou ostrova sú nádherné pláže roztrúsené po pobreží. Jednou z najkrajších je Konnos Beach vzdialená približne 4 kilometre od letoviska Ayia Napa. Vďaka okolitým útesom je voda pokojná a vhodná na kúpanie aj pre najmenších návštevníkov. Aktívni dovolenkári si môžu pobyt spestriť výletom ku Kyklopovej skale.

Najvyššie cyperské pohorie Troodos

Najvyššie cyperské pohorie Troodos (Zdroj: flickr/cc/vi.vero)

 

VÝLETY

Z pestrej ponuky fakultatívnych výletov si môžete vybrať napríklad výlet do hlavného mesta Nikózia, vydať sa po stopách starovekej gréckej civilizácie v meste Kourion a Paphos, prezrieť si antické mesto Salamis či kráľovské hroby v blízkosti Paphosu. Milovníci krásnej prírody ocenia výlety do pohoria Troodos alebo do chráneného parku Cape Greco. Rodiny s deťmi isto zaujme aquapark Fasouri Watermania.

Amfiteáter v meste Kourion

Amfiteáter v meste Kourion (Zdroj: flickr/cc/Following Hadrian)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

El. napätie: 240 V. Pre použitie našej elektroniky je nevyhnutné použiť adaptér. Požičať si ho môžete na recepcii hotela alebo zakúpiť cestovný adaptér ešte pred cestou.

Vstup zo Severocyperskej tureckej republiky do južnej časti Cypru je nelegálna. Hrozí vám pokuta.

Na Cypre sa jazdí vľavo. Miestne orgány akceptujú medzinárodný vodičský preukaz.