Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty

Krajina v Ázia
 • Časové pásmo: +4 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 9,2 milióna
 • Hlavné mesto: Dubaj
 • Jazyk: arabský
 • Mena: Dirham SAE (AED)
 • Menový kurz: 1€ = 4,099 (AED)

 

Spojené arabské emiráty sú federáciou siedmych autonómnych emirátov v juhozápadnej Ázii na Arabskom polostrove. Na čele každého emirátu stojí jeho vládca – šejk. Všetci šejkovia spoločne tvoria Najvyššiu federálnu vládu, na čele ktorej stojí spoločný prezident. Najväčším miestnym náboženstvom je islam. Šejkovia presadzujú politiku náboženskej tolerancie a tak je v krajine 31 kostolov, hinduistický aj budhistický chrám.

Najväčším emirátom je Abu Dhabi. Za najmodernejší emirát je považovaný Dubaj a jeho pokrokové mestá. Takmer po celej krajine sa možno dohovoriť po anglicky. Tiež informačné tabule sú ako v arabčine, tak v angličtine. Veľkú časť územia Spojených arabských emirátov pokrýva púšť ale časť krajiny sa rozprestiera aj na pobreží Perzského zálivu. Najdlhší úsek pobrežia pripadá do emirátu Abu Dhabi.

Turizmus krajiny je v silnom rozvoji a tak si turisti môžu vychutnávať luxusné strediská so špičkovými hotelmi. Na pláži nájdete bohatú ponuku športových a adrenalínových aktivít, vrátane potápania. Okrem pláží sú stále častejšie vyhľadávané aj púštne duny a pôsobivé skalné útvary na severovýchode krajiny. Naprieč celými emirátmi je množstvo kultúrnych a historických pamiatok, zrúcanín, pevností obalené do autentického moslimského sveta. Centrom nákupnej turistiky je Dubaj s excelentnými modernými nákupnými strediskami a povestnými tradičnými trhmi v mestských uličkách.

Každý z emirátov má vlastnú fascinujúcu atmosféru, tradičnú moslimskú kultúru a množstvo atrakcií, ktoré sa oplatí vidieť.

 

Základné informácie

 

 • Časové pásmo: UTC +4
 • Počet obyvateľov: 9,2 milióna
 • Hlavné mesto: Dubaj
 • Jazyk: arabčina
 • Mena: Dirham (AED), 1€ = 3,99 AED

Mešita v Liwe, Spojené arabské emiráty

Mešita v Liwe (Zdroj: flickr/cc/John A. Kelly)

 

Federáciu Spojených arabských emirátov tvorí:

Abu Dhabí 

Abu Dhabí je najväčší a najbohatší zo siedmych emirátov. Ponúka možnosti na pokojnú dovolenku na pláži, aj v luxusných rezortoch, dovolenku plnú zábavy a atrakcií, aj prechádzku po nedotknutej, chránenej pláži. Sú tu pôsobivé galérie a múzeá, vrátane Louvre Abú Dabí, arabskej pobočky slávneho parížskeho múzea. 

Ajman

Emirát Ajman ponúka kilometre krásnych pláží a pokojnú dovolenku, podobne ako Ras al-Khaimah. 

Dubaj

Dubaj je koncentráciou luxusu a očarujúcich ultramoderných atrakcií. Nájdete tu najzaujímavejšie diela modernej architektúry vrátane najvyššej budovy sveta, umelé ostrovy, najluxusnejšie hotely, zábavné parky. Ak preferujete nekonečné možnosti zábavy a špičkové služby, Dubaj je pravým miestom pre vás. 

Fujairah

Emirát Fujairah je bohatý na monumentálne pamiatky, krásnu prírodu a pláže na okraji pohoria. Je tu menej turistov a ak chcete spoznať autentické Emiráty, zavítajte sem. V mestách a najmä na nábožensky významných miestach sa správajte úctivo k miestnej kultúre a obyvateľom. To znamená, že dámy by mali chodiť zahalené, požívanie alkoholu je tabu. Dávajte si tiež pozor na osobné veci. 

Ras al-Khaimah

Ras al-Khaimah je veľmi bezpečné a pokojné miesto, kam s obľubou cestujú na dovolenku rodiny s deťmi aj starší dovolenkári. Nájdete tu krásne horské oázy, pramene, idylické prírodné scenérie a, samozrejme, pláže s luxusnými hotelmi. 

Sharjah

Mesto Sharjah, hlavné mesto rovnomenného emirátu, právom patrí na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Tu spoznáte autentické arabské umenie a architektúru, vrátane ornamentiky, kaligrafie. Okrem toho na vás čaká kopec atrakcií a možností športovať či oddýchnuť si na pláži. Je tu celkom nízka kriminalita, v okolí hotelov sa prakticky nemáte čoho obávať. 

Umm al-Quwain

Umm al-Quwain je turistickým centrom, takže je tu o bezpečnosť postarané, vyhýbajte sa však odľahlejším častiam mesta, najmä neskoro v noci. I keď ide o menej známy emirát, stojí za návštevu - či už pre idylické pláže, historické pamiatky či vodné športy a atrakcie. 

 

pohľad na Dubaj, Spojené arabské emiráty

Pohľad na Dubaj (Zdroj: flickr/cc/Kemal Kestelli)

 

Ceny v Spojených arabských emirátoch

Arabské emiráty sú bohatá krajina a tomu zodpovedajú aj základné spotrebiteľské ceny. V prevažnej miere sú vyššie ako na Slovensku. Za potraviny si v Emirátoch priplatíme približne 25%. O 75% vyššie sú aj ceny nájmov nehnuteľností. V reštaurácii nás jedlo vyjde priemerne o 50% viac ako na Slovensku. Mnohonásobne vyššie ceny sú za alkohol, ktorý je možné kúpiť iba na medzinárodnom letisku alebo v hoteloch turistických centier.

Ceny niektorých potravín:

 • chlieb = 1 €
 • voda (1,5l) = 0,50 €
 • 1 l mlieka = 1,40 €
 • 1 kg syra = 7,80 €
 • porcia jedla v rýchlom občerstvení = 6 €
 • porcia jedla v lacnej reštaurácii = 7,20 €
 • porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 18 €
 • kapučíno = 4 €
 • fľaša vína = 17 €
 • fľaša piva = 6,40 €

veľkú časť krajiny tvorí púšť, Spojené arabské emiráty

Piesočnatá púšť Spojené arabské emiráty (Zdroj: flickr/cc/Y Nakanishi)

 

Očkovanie a choroby v Spojených arabských emirátoch

Ak plánujete cestovať do Spojených arabských emirátov, nemusíte si vybavovať žiadne špeciálne očkovania. Odporúča sa očkovanie proti tetanu, ktoré nie je staršie ako 10 – 15 rokov. K ďalším zdravotným odporúčaniam patrí dodržiavanie hygieny, hlavne umývanie rúk ako základnej prevencie proti hepatitíde. Súčasťou cestovnej batožiny by mala byť dobre vybavená základná lekárnička. Dôsledné zváženie cestovania do Emirátov sa odporúča pre astmatikov, ľudí s alergiami, kardiologických pacientov a pacientov s očnými chorobami. V dôsledku horúčav, vysokej vlhkosti vzduch a jeho prašnosti môžu nastať zdravotné komplikácie.

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Spojených arabských emirátov

 

Bezpečnosť v Spojených arabských emirátoch

Arabské emiráty sú stabilnou a pokojnou krajinou. Je zakázané fotografovať vojenské a strategicky dôležité objekty. Pri cestovaní do Spojených arabských emirátov sa dôrazne odporúča rešpektovať a dodržiavať islamské náboženské zvyky a tradície. To sa týka aj vhodného oblečenia a úctivého správania, najmä na nábožensky významných miestach.

 

Doklady do Spojených arabských emirátov

Slováci ako občania Európskej únie majú do Spojených arabských emirátov bezvízový vstup pre krátkodobé pobyty, ktoré nepresiahnu dĺžku 90 dní počas súvislého obdobia 180 dní. Za prekročenie povolenej dĺžky pobytu sa udeľujú finančné pokuty. Ak sa v niektorom cestovnom pase nachádza pečiatka z Izraela, nemusí byť majiteľ do krajiny vpustený. Preto je vhodné vopred vybaviť nový cestovný pas.

V Spojených arabských emirátoch sa konajú aj preteky tiav

V Spojených arabských emirátoch sa konajú aj preteky tiav (Zdroj: flickr/cc/David James)

 

Cestovné doklady do Spojených arabských emirátov

☎ Dôležité čísla v Spojených arabských emirátoch

 • Polícia: 999
 • Prvá pomoc: 998
 • Požiarnici: 997
 • Pobrežná hliadka: 996
 • Telefónna predvoľba pre Spojené arabské emiráty: +971

 

Počasie

Spojené arabské emiráty majú typické subtropické podnebie. Zimy sú teplé a letá horúce. Priemerná letná teplota v auguste je okolo 44°C. K horšiemu znášaniu vysokých teplôt prispieva aj vysoká vlhkosť vzduchu. Najvhodnejším obdobím na dovolenku v Spojených arabských emirátoch je v mesiacoch november – marec, kedy sú priemerné teploty okolo 22°C.

Viac informácií o počasí v Spojených arabských emirátoch >

Pláž Jumeirah v Dubaji

Pláž Jumeirah v Dubaji (Zdroj: flickr/cc/Luca Comparini)

 

Zaujímavé miesta v Spojených arabských emirátoch

Abu Dhabí sa pýši krásami vyše 200 ostrovov, ktoré sú plné prírodných krás. Viac ako 400 kilometrové pobrežie ponúka pokojné i rušné pláže. V dosahu sú však aj pôsobivé hory a exotické púšte. V Abu Dhabi je mnoho múzeí miestnej kultúry, paláce, pevnosti a jedna z najväčších mešít na svete.

V ničom nezaostáva ani emirát Ras Al-Khaimah. V okolí plážových stredísk funguje niekoľko veľkolepých zábavných parkov a rôzne športové kluby. 

Obľúbeným miestom dovolenky v emirátoch je aj moderný Dubaj. Je zmesou nového a starého sveta. Popri luxusných nákupných centrách vás môžu zlákať tradičné trhoviská alebo slávne Dubajské múzeum.

Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty (Zdroj: flickr/cc/dirk huijssoon)

 

Pláže

Spojené arabské emiráty sú lákavou celoročnou destináciou. Verejné pláže i tie, ktoré patria k luxusným rezortom, sú čisté, piesočnaté a často sa tiahnu aj niekoľko kilometrov po pobreží. 

Príkladom je známa pláž Jumeirah v Dubaji s ikonickým hotelom Burj al Arab. Nachádza sa asi 40 km od centra mesta a nájdete tu všetko, čo potrebujete k dokonalému plážovému oddychu. 

Dlhými plážami sú známe aj menej navštevované emiráty. Spomeňme napríklad verejnú pláž Al Khan v emiráte Sharjah alebo obľúbenú pláž potápačov Al Aqah Beach v emiráte Fujairah. 

Viac informácií o plážach v Spojených arabských emirátoch >

pláž Jumeirah v Dubaji

Obľúbená pláž Jumeirah v Dubaji (Zdroj: Canva.com)

 

Výlety po Spojených arabských emirátoch

Spojené arabské emiráty majú niekoľko unikátov, ktoré sú u turistov veľmi obľúbené. Dominantu Dubaja, najvyššiu budovu sveta, Burj Khalifa môžete obdivovať nielen z ulíc. Urobte si výlet na vyhliadkovú plošinu a pokochajte sa panoramatickým výhľadom.

V emiráte Abu Dhabí si môžete obzrieť monumentálnu Veľkú Mešitu Zayed Sheikh. Jej krása je ospevovaná v celom svete. Výzdoba je bohatá na zlaté detaily, mozaiky, mramorové a sklárske ozdoby gigantických rozmerov. Veľké archeologické nálezisko a najstaršiu mešitu v celých emirátoch. Al-Bidyah môžete vidieť v emiráte Fujairah. 

K typickým dovolenkovým zážitkom z Arabských emirátov je aj povestné púštne safari. Môžete si vybrať pešiu exkurziu, ťaví pochod alebo motorizované karavány.

Viac informácií o výletoch v Spojených arabských emirátoch >

mešita v Abu Dhabí, Spojené arabské emiráty

Mešita v Abu Dabí (Zdroj: flickr/cc/RushinroulettePhotography)

 

Doprava

Na požičanie a šoférovanie auta v Spojených arabských emirátoch potrebujete medzinárodný vodičský preukaz. Cesty sú veľmi kvalitné, no premávka na veľmi frekventovaných cestách trochu chaotická. 

Pozor na pravidlá cestnej premávky - za prejazd na červenú môžete skončiť na mesiac vo väzení! Dodržiavanie povolenej rýchlosti (60 až 80 km/h v obci, 100 až 120 km/h mimo obce) sledujú všadeprítomné radary a kamerové systémy.  

Ak sa necítite na šoférovanie, využite spoľahlivé taxíky. Sú dostupné na každom rohu a pomerne lacné, no odporúčame vám dohodnúť sa na cene ešte pred jazdou. 

Vo väčšine miest premávajú pohodlné klimatizované autobusy a minibusy. Zriedkakedy však dodržiavajú cestovný poriadok, ak sa chcete niekam dostaviť v presne určený čas, využite radšej taxi. 

V Dubaji sa oplatí cestovať metrom. Jazdí každý deň od 5:30 do polnoci, okrem piatku, keď začína premávať o 10:00 a končí o jednej hodine v noci. Plne automatizované vlaky premávajúca v dvoch linkách, červenej, slúžiacej najmä na cesty z letiska a na letisko, a zelená, ktorá vedie cez centrum mesta Dejra. Vozne metra sú čisté a bezpečné. Súčasťou každej súpravy sú vozne, určené len pre ženy (a deti) a vozne prvej triedy pre cestujúcich, ktorí si zakúpili zlatý lístok.

 

Miestna kuchyňa

Špičkové reštaurácie a emiráty k sebe neodmysliteľne patria. V luxusných rezortoch môžete jesť prakticky čokoľvek, na čo máte chuť, či je to z ázijskej, francúzskej, talianskej, libanonskej, pakistanskej či iránskej kuchyne. 

Z tradičných jedál arabských jedál vám odporúčame ochutnať hummus a arabský chlieb a niektorú z korenistých zeleninových a mäsitých pochúťok. 

Pomaly varené a korenisté mäso podávané s obilninami sa nazýva al harres, shawarma je z pečeného mäsa podobná kebabu. Pre nás Eurónanov je exotické ťavie mäso. Keďže ide o moslimské krajiny, bravčové mäso sa nekonzumuje, ak, tak len v hotelových rezortoch určených len pre turistov. 

shawarma je typická arabská pochúťka podobná kebabu

Shawarma je typická arabská pochúťka podobná kebabu (Zdroj: Canva.com)

 

Obľúbené sú jedlá zo strukovín a zeleniny, napríklad foul - dusené bôby s cesnakom či tabbouleh, ktorého základ sú paradajky s cibuľkou, bulgur, citrón a bylinky. Falafel sú arabské cícerové “fašírky”, dobre známe aj u nás.

Dezerty sa najčastejšie vyrábajú z datlí, fíg, orieškov a medu. Napríklad mehalabiyu je puding z pistácií a ryžovej vody. Okrem orieškových sladkostí vyskúšajte esh asaryu - koláč z tvarohu a krémového syra. 

Z nápojov odporúčame vyskúšať vynikajúcu arabskú kávu či mliečny nápoj ayran.

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Dovoz potravín je obmedzený. Pri vstupe do krajiny podliehajú konfiškácii alkoholické nápoje a všetky predmety a nosiče súvisiace s erotickým a pornografickým obsahom. Prísny zákaz platí aj pre drogy a narkotické látky. Za tieto priestupky sa udeľujú vysoké tresty. Za nedovolené narkotiká sú označené aj niektoré zložky liekov, preto je pri ich dovoze nutné predložiť lekársky predpis. 

V Spojených arabských emirátoch by ste mali piť iba balenú vodu a dávať pozor na konzumáciu surového ovocia a zeleniny. 

Hoci sú miestne mešity verejne prístupné, pre dámske návštevníčky je zapožičiavaný vrchný odev. Pre pánov, ktorí prichádzajú v šortkách, je k dispozícii súčasť oblečenia - dishdasha. Pravidlá obliekania sú súčasťou trestného práva. Hoci Dubaj je tolerantnejší, ženám sa nedovoľuje nosiť vrchné oblečenie bez rukávov a šortky. Oblečenie by malo zahaľovať ramená a kolená.

Veľmi špecifickým obdobím v moslimskom svete je Ramadán. Jeho trvanie je 10 dní a presný termín je určovaný podla lunárneho kalendára. V tomto období je konzumovanie potravín, fajčenie a pitie v otvorených a verejných priestoroch trestným činom. Mnoho reštaurácií je počas dňa zatvorených, alebo nepodávajú potraviny. 

Nepúšťajte sa do rozhovorov o náboženstve. Prejavy lásky na verejnosti sú tiež nevhodné.