Spojené Arabské Emiráty - Základné informácie

Spojené Arabské Emiráty

Krajina v Ázia
 • Časové pásmo: +4 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 9,2 milióna
 • Hlavné mesto: Dubaj
 • Jazyk: arabský
 • Mena: Dirham SAE (AED)
 • Menový kurz: 1€ = 4,312 (AED)

 

Spojené arabské emiráty sú federáciou siedmych autonómnych emirátov v juhozápadnej Ázii na Arabskom polostrove. Na čele každého emirátu stojí jeho vládca – šejk. Všetci šejkovia spoločne tvoria Najvyššiu federálnu vládu, na čele ktorej stojí spoločný prezident. Najväčším miestnym náboženstvom je islam. Šejkovia presadzujú politiku náboženskej tolerancie a tak je v krajine 31 kostolov, hinduistický aj budhistický chrám.

Najväčším emirátom je Abu Dhabi. Za najmodernejší emirát je považovaný Dubaj a jeho pokrokové mestá. Takmer po celej krajine sa možno dohovoriť po anglicky. Tiež informačné tabule sú ako v arabčine, tak v angličtine. Veľkú časť územia Spojených arabských emirátov pokrýva púšť ale časť krajiny sa rozprestiera aj na pobreží Perzského zálivu. Najdlhší úsek pobrežia pripadá do emirátu Abu Dhabi.

Turizmus krajiny je v silnom rozvoji a tak si turisti môžu vychutnávať luxusné strediská so špičkovými hotelmi. Na pláži nájdete bohatú ponuku športových a adrenalínových aktivít, vrátane potápania. Okrem pláží sú stále častejšie vyhľadávané aj púštne duny a pôsobivé skalné útvary na severovýchode krajiny. Naprieč celými emirátmi je množstvo kultúrnych a historických pamiatok, zrúcanín, pevností obalené do autentického moslimského sveta. Centrom nákupnej turistiky je Dubaj s excelentnými modernými nákupnými strediskami a povestnými tradičnými trhmi v mestských uličkách.

 

Základné informácie

 

 • Časové pásmo: UTC +4
 • Počet obyvateľov: 9,2 milióna
 • Hlavné mesto: Dubaj
 • Jazyk: arabčina
 • Mena: Dirham (AED), 1€ = 3,99 AED

Mešita v Liwe

Mešita v Liwe (Zdroj: flickr/cc/John A. Kelly)

 

Federáciu Spojených arabských emirátov tvorí:

 

 • Abu Dhabi
 • Ajman
 • Dubaj
 • Fujairah
 • Ras al-Khaimah
 • Sharjah
 • Umm al-Quwain

Každý z emirátov má vlastnú fascinujúcu atmosféru, tradičnú moslimskú kultúru a množstvo atrakcií, ktoré sa oplatí vidieť.

Pohľad na Dubaj

Pohľad na Dubaj (Zdroj: flickr/cc/Kemal Kestelli)

 

Ceny v Spojených arabských emirátoch

Arabské emiráty sú bohatá krajina a tomu zodpovedajú aj základné spotrebiteľské ceny. V prevažnej miere sú vyššie ako na Slovensku. Za potraviny si v Emirátoch priplatíme približne 25%. O 75% vyššie sú aj ceny nájmov nehnuteľností. V reštaurácii nás jedlo vyjde priemerne o 50% viac ako na Slovensku. Mnohonásobne vyššie ceny sú za alkohol, ktorý je možné kúpiť iba na medzinárodnom letisku alebo v hoteloch turistických centier.

 

Ceny niektorých potravín:

 

 • Chlieb = 1 €
 • Voda (1,5l) = 0,50 €
 • 1l mlieka = 1,40 €
 • 1kg syra = 7,80 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 6 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 7,20 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 18 €
 • Kapučíno = 4 €
 • Fľaša vína = 17 €
 • Fľaša piva = 6,40 €

Piesočnatá púšť Spojené arabské emiráty

Piesočnatá púšť Spojené arabské emiráty (Zdroj: flickr/cc/Y Nakanishi)

 

Očkovanie a choroby v Spojených arabských emirátoch

Ak plánujete cestovať do Spojených arabských emirátov, nemusíte si vybavovať žiadne špeciálne očkovania. Odporúča sa očkovanie proti tetanu, ktoré nie je staršie ako 10 – 15 rokov. K ďalším zdravotným odporúčaniam patrí dodržiavanie hygieny, hlavne umývanie rúk ako základnej prevencie proti hepatitíde. Súčasťou cestovnej batožiny by mala byť dobre vybavená základná lekárnička. Dôsledné zváženie cestovania do Emirátov sa odporúča pre astmatikov, ľudí s alergiami, kardiologických pacientov a pacientov s očnými chorobami. V dôsledku horúčav, vysokej vlhkosti vzduch a jeho prašnosti môžu nastať zdravotné komplikácie.

 

Bezpečnosť v Spojených arabských emirátoch

Arabské emiráty sú stabilnou a pokojnou krajinou. Je zakázané fotografovať vojenské a strategicky dôležité objekty. Pri cestovaní do Spojených arabských emirátov sa dôrazne odporúča rešpektovať a dodržiavať islamské náboženské zvyky a tradície. To sa týka aj vhodného oblečenia a úctivého správania, najmä na nábožensky významných miestach.

Je bezpečné cestovať do Chorvátska v čase Korony?

 

Doklady do Spojených arabských emirátov

Slováci ako občania Európskej únie majú do Spojených arabských emirátov bezvízový vstup pre krátkodobé pobyty, ktoré nepresiahnu dĺžku 90 dní počas súvislého obdobia 180 dní. Za prekročenie povolenej dĺžky pobytu sa udeľujú finančné pokuty. Ak sa v niektorom cestovnom pase nachádza pečiatka z Izraela, nemusí byť majiteľ do krajiny vpustený. Preto je vhodné vopred vybaviť nový cestovný pas.

V Spojených arabských emirátoch sa konajú aj preteky tiav

V Spojených arabských emirátoch sa konajú aj preteky tiav (Zdroj: flickr/cc/David James)

 

Cestovné doklady do Spojených Arabských Emirátov

☎ Dôležité čísla v Spojených arabských emirátoch

 

 • Polícia: 999
 • Prvá pomoc: 998
 • Požiarnici: 997
 • Pobrežná hliadka: 996

Telefónna predvoľba pre Spojené arabské emiráty: +971

 

Počasie

Spojené arabské emiráty majú typické subtropické podnebie. Zimy sú teplé a letá horúce. Priemerná letná teplota v auguste je okolo 44°C. K horšiemu znášaniu vysokých teplôt prispieva aj vysoká vlhkosť vzduchu. Najvhodnejším obdobím na dovolenku v Spojených arabských emirátoch je v mesiacoch november – marec, kedy sú priemerné teploty okolo 22°C.

Viac informácií o počasí v Spojených Arabských Emirátoch >

Pláž Jumeirah v Dubaji

Pláž Jumeirah v Dubaji (Zdroj: flickr/cc/Luca Comparini)

 

Zaujímavé miesta v Spojených arabských emirátoch

Abu Dhabi sa pýši krásami vyše 200 ostrovov, ktoré sú plné prírodných krás. Viac ako 400 kilometrové pobrežie ponúka pokojné i rušné pláže. V dosahu sú však aj pôsobivé hory a exotické púšte. V Abu Dhabi je mnoho múzeí miestnej kultúry, paláce, pevnosti a jedna z najväčších mešít na svete. V ničom nezaostáva ani emirát Ras Al-Khaimah. V okolí plážových stredísk funguje niekoľko veľkolepých zábavných parkov a rôzne športové kluby. Obľúbeným miestom dovolenky v Arabských emirátoch je aj moderný Dubaj. Je zmesou nového a starého sveta. Popri luxusných nákupných centrách vás môžu zlákať tradičné trhoviská alebo slávne Dubajské múzeum.

Viac informácií o plážach v Spojených Arabských Emirátoch >

Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty (Zdroj: flickr/cc/dirk huijssoon)

 

Výlety po Spojených arabských emirátoch

Spojené arabské emiráty majú niekoľko unikátov, ktoré sú u turistov veľmi obľúbené. Dominantu Dubaja, najvyššiu budovu sveta, Burj Khalifa môžete obdivovať nielen z ulíc. Urobte si výlet na vyhliadkovú plošinu a pokochajte sa panoramatickým výhľadom. V emiráte Abu Dhabi si môžete obzrieť monumentálnu Veľkú Mešitu Zayed Sheikh. Jej krása je ospevovaná v celom svete. Výzdoba je bohatá na zlaté detaily, mozaiky, mramorové a sklárske ozdoby gigantických rozmerov. Veľké archeologické nálezisko a najstaršiu mešitu v celých Emirátoch. Al-Bidyah môžete vidieť v emiráte Fujairah. K typickým dovolenkovým zážitkom z Arabských emirátov je aj povestné púštne safari. Môžete si vybrať pešiu exkurziu, ťaví pochod alebo motorizované karavány.

Viac informácií o výletoch v Spojených Arabských Emirátoch >

Mešita v Abu Dabí

Mešita v Abu Dabí (Zdroj: flickr/cc/RushinroulettePhotography)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Dovoz potravín je obmedzený. Pri vstupe do krajiny podliehajú konfiškácii alkoholické nápoje a všetky predmety a nosiče súvisiace s erotickým a pornografickým obsahom. Prísny zákaz platí aj pre drogy a narkotické látky. Za tieto priestupky sa udeľujú vysoké tresty. Za nedovolené narkotiká sú označené aj niektoré zložky liekov, preto je pri ich dovoze nutné predložiť lekársky predpis. V Spojených arabských emirátoch by ste mali piť iba balenú vodu a dávať pozor na konzumáciu surového ovocia a zeleniny. Hoci sú miestne mešity verejne prístupné, pre dámske návštevníčky je zapožičiavaný vrchný odev. Pre pánov, ktorí prichádzajú v šortkách je k dispozícii súčasť oblečenia - dishdasha. Pravidlá obliekania sú súčasťou trestného práva. Ženám sa nedovoľuje nosiť vrchné oblečenie bez rukávov a šortky. Oblečenie by malo zahaľovať ramená a kolená. Veľmi špecifickým obdobím v moslimskom svete je Ramadan. Jeho trvanie je 10 dní a presný termín je určovaný podla lunárneho kalendára. V tomto období je konzumovanie potravín, fajčenie a pitie v otvorených a verejných priestoroch trestným činom. Mnoho reštaurácií je počas dňa zatvorených, alebo nepodávajú potraviny.

COVID-19 Garancia