Dubaj - Základné informácie

Dubaj

Lokalita v Spojených Arabských Emirátoch

 

Dubaj je jednou z turistických perál Spojených arabských emirátov (SAE). Je jeho najľudnatejším mestom a predstavuje pôsobivú zmes luxusu a tradičnej arabskej kultúry. Dubaj leží na severnom pobreží SAE v Perzskom zálive a pre turistov ponúka množstvo svetoznámych atrakcií.

Burj Khalifa (Zdroj: flickr/cc/Gary Bembridge)

 

Veľká časť turizmu je založená na atraktívnych nákupoch. Dubaj má viac ako 70 moderných nákupných centier. Najznámejšie Dubai Mall je najväčším obchodným centrom na svete. Okrem obchodov tu nájdete interiérový vodopád, klzisko, zábavné parky aj dinosaurie kosti. K ďalším známym nákupným centrám Dubaja patria Mall of Emirates s gigantickým akváriom a lyžiarskou zjazdovkou, Ariabian Center, Dubai Outles Mall alebo Deira City Centre.

Fontány jedného z nákupných centier (Zdroj: flickr/cc/Krista)
 

Známe a turistami často navštevované sú aj pouličné trhy souq, ktoré majú unikátnu atmosféru tradičného nakupovania a zjednávania cien. K populárnym patria hlavne Deira Gold Souq a Bur Dubaj Souq.

Dubaj (Zdroj: flickr/cc/AUGUSTO JANISKI JUNIOR)

 

Čo vidieť v Dubaji

Burj Khalifa – je najvyššia budova na svete. Určite si nenechajte ujsť návštevu vyhladkovej plošiny na 124. poschodí. Panoramatický výhľad je ohromujúci. Na jednej strane je na horizonte púšť a na druhej more.

Dubai Múzeum sídli v pevnosti Al-Fahidi. Táto pevnosť s hradbami bola postavená z koralových blokov v roku 1787. Dnešné múzeum predstavuje zbierku mapujúcu životný štýl a rôzne aspekty života v Spojených arabských emirátoch.

Dubai Múzeum (Zdroj: flickr/cc/A.Davey)

 

Mestská štvrť Bastakia, často označovaná ako Starý Dubaj. Štvrť bola postavená na konci devätnásteho storočia a je bohatou zbierkou architektúry domov bohatých perzských obchodníkov.

Mešita Jumeirah je považovaná za jednu z najkrajších dubajských mešít. Je vernou kópiou mešity Al-Azhar v Káhire, ktorá je však osem krát väčšia. Oplatí sa ju vidieť po súmraku, kedy je atraktívne osvetlaná radom reflektorov.

Mešita Jumeirah (Zdroj: flickr/cc/Paul Fenwick)

 

Prírodná krajina v okolí Dubaja je tiež veľmi pôsobivá. Mesto leží priamo v Arabskej púšti a zároveň má 15 km pláží. Celková dĺžka pláží narastá v súlade s dobudovávaním umelých ostrovov pozdĺž pobrežia. V Dubaji si môžete vybrať pláž podľa chuti.

Na leňošenie a bezstarostné čľapkanie v mori sú ideálne napríklad Sunset Beach, Al Mamzar Beach Park alebo Black Palace Beach. Naopak, za surfingom a vodnými športmi sa oplatí vyraziť na Kite Beach alebo Jumeirach Open Beach.

Viac informácií o plážach v Dubaji >

Dubai Beach (Zdroj: flickr/cc/krebsmaus07)

 

Južne od mesta je piesok na púšti tvorený časticami koralov a mušlí a má krásnu bielu farbu. Na východ od mesta sa rozprestiera pobrežná soľná planina známa ako Sabkha, ktorá v smere sever – juh ustupuje typickým púštnym dunám. Ďalej na východ sa duny zväčšujú a oxid železa zafarbuje piesok do červenej farby. Na púšte sporadicky rastú trsy tráv a zopár palmových stromov.

Viac informácií o výletoch v Dubaji >

Arabská púšť (Zdroj: flickr/cc/Saad Mahmood)

 

Počasie v Dubaji

Dubaj mú horúcu púštnu klímu s priemernou teplotou 24 °C v zime a nad 40 °C v lete. Rekordná teplota bola nameraná v mesiaci júl, kedy sa teplomer vyšplhal na 49 °C.

Viac informácií o počasí v Dubaji >