Lokality

Kapverdy - Základné informácie

Kapverdy

Kapverdy

Krajina v Afrika
 • Časové pásmo: -1 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 500 tisíc
 • Hlavné mesto: Praia
 • Jazyk: portugalčina, neoficiálne aj kreolština
 • Mena: Kapverdské escudo (CVE)
 • Menový kurz: 1€ = 110,178 (CVE)

 

Kapverdy, alebo Kapverdské ostrovy ležia v severnom Atlantiku, asi 570 km od pobrežia v západnej Afrike. Spolu 10 sopečných ostrovov a osem ostrovčekov tvorí plochu asi 4 tisíc km2. Ostrovy boli do 15. storočia neobývané. Objavili ich portugalskí prieskumníci, ktorí tu ako prví založili európske osídlenia v trópoch. Dnes patria Kapverdy k najviac rozvinutým demokratickým krajinám Afriky.

Kapverdské ostrovy tvoria súostrovie v tvare podkovy. Iba 9 ostrovov je obývaných. Ostrovy sú rozdelené do dvoch skupín:

Barlavento – náveterné ostrovy: Antao, Sao Vicente, Santa Luzia, Sao Nicolau, Sal, Boa Vista

Sotavento – záveterné ostrovy: Maio, Santiago, Fogo a Brava.

Najväčší a najľudnatejší je ostrov Santiago, na ktorom leží hlavné mesto Praia. Piesčité a ploché sú ostrovy Sal, Boa Vista a Maio. Ostatné ostrovy sú všeobecne skalnatejšie a majú bohatšiu vegetáciu.

 

Základné informácie

 

 • Časové pásmo: UTC -1
 • Počet obyvateľov: 500 tisíc
 • Hlavné mesto: Praia
 • Jazyk: portugalčina, neoficiálne aj kreolština
 • Mena: Kapverdské escudo (CVE) , 1€ = 110 CVE

 

Pohľad na more z pláže na KapverdáchPohľad na more z pláže na Kapverdách (Zdroj: flickr/cc/Beatrice Tiberi)

 

Ceny na Kapverdách

Spotrebiteľské ceny na Kapverdách sú veľmi podobné ako u nás. Potraviny sú priemerne o 1,5 % lacnejšie. Za niektoré si ale priplatíme. Hlavne balená voda, dovozové pivo a mäso stojí na Kapverdách o niečo viac.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 0,90 €
 • Voda (1,5 l) = 0,70 €
 • 1 l mlieka = 0,90 €
 • 1 kg syra = 7 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 5 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 6 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 8 €
 • Kapučíno = 0,60 €
 • Fľaša vína = 4 €

Výhľad z jedného z turistických hotelov Výhľad z jedného z turistických hotelov (Zdroj: flickr/cc/Beatrice Tiberi)

 

Očkovanie a choroby na Kapverdách

Zdravotníctvo na Kapverdách je v porovnaní so štandardom západnej Afriky na dobrej úrovni. Ako v typickej africkej krajine, sleduje sa výskyt malárie, ktorý je aktuálne takmer nulový.

Špeciálne podmienky očkovania sa kladú iba v prípade, ak sa návštevník v posledných šiestich dňoch pohyboval v oblastiach výskytu žltej zimnice. V takom prípade sa vyžaduje očkovanie voči žltej zimnici a predloženie očkovacieho preukazu.

Kapverdy boli vyhodnotené ako oblasť zasiahnutá vírusom Zika. Vírus sa u dospelých prejavuje horúčkou, vyrážkami, bolesťami kĺbov a zápalom spojiviek. Ochorenie trvá asi týždeň. Zvýšenú opatrnosť by mali dávať tehotné ženy, predpokladá sa, že vírus môže spôsobiť poškodenie plodu v maternici.

 

Bezpečnosť na Kapverdách

Kapverdy sú stabilnou a bezpečnou krajinou. Pre turistov sú vytvorené dobré podmienky. Vyše 90% obyvateľstva sa hlási ku kresťanstvu. Kapverdy sú demokratickou krajinou založenou na právnom systéme podobne ako európske krajiny.

Zvýšenú opatrnosť a dohľad nad osobnými vecami sa odporúča v miestach masového pohybu turistov, vrátane pláží. Ako v každej krajine, riziko drobných krádeží existuje aj tu.

Je bezpečné cestovať do Chorvátska v čase Korony?

 

Doklady na Kapverdách

Pri cestovaní je povinné vízum. Vízum vydané na veľvyslanectve umožňuje pobyt 90 dní. Platnosť víza je do 180 dní od vydania. Vstupné víza s pobytom do 4 týždňov je možné získať aj po prílete na medzinárodných letiskách v Sal, Boa Vista, Sao Vicente a Santiago. Zároveň je potrebný cestovný pas s platnosťou minimálne ďalších 6 mesiacov odo dňa odchodu.

Piesočnatá plážPiesočnatá pláž (Zdroj: flickr/cc/Beatrice Tiberi)

 

Cestovné doklady na Kapverdy

☎ Dôležité čísla na Kapverdách

 • Polícia: 132
 • Prvá pomoc: 130
 • Hasiči: 131

Telefónna predvoľba na Kapverdy: +238

 

Počasie na Kapverdských ostrovoch

Kapverdy majú tropickú klímu, ktorá je však o niečo miernejšia ako na pevnine Afriky. Zmiernenie horúčav prináša okolité more a prúdy Atlantiku udržujú suchú atmosféru okolo súostrovia. Teploty sú celoročne stabilné, s priemerom 26°C vo februári a 31°C v septembri.

Vhodný čas na cestovanie je celoročne. Najviac zrážok za rok spadne v septembri, priemerne 33 mm. Naopak mesiace apríl - júl tú takmer bez zrážok.

Viac informácií o počasí na Kapverdách >

Miestny trh v mesteSão Filipe

Miestny trh v meste São Filipe (Zdroj: flickr/cc/David Trainer)

 

Zaujímavé miesta na Kapverdách

K obľúbeným ostrovom na dovolenku je Sal. Má vynikajúce pláže a množstvo príležitostí na vodné športy. Od novembra do júna vanú silné vety, ktoré tvoria ideálne podmienky pre surfing a ďalšie vodno-veterné športy. Vo všeobecnosti má povesť najslnečnejšieho ostrova Kapverd. Mesto Santa Maria má nekonečné piesočnaté pláže s ideálnymi podmienkami na klasickú dovolenku pri mori.

Rovnako krásne pláže a skvelé podmienky ponúka ostrov Boa Vista. Je tretím najväčším a najvýchodnejším ostrovom Kapverd. Má povesť nádherných výhľadov a pláží plných korytnačiek.

Ostrov Santiago bol prvým kolonizovaným ostrovom. Na južnej časti ostrova sa nachádza hlavné mesto Praia. Centrum mesta pripadá na náhornú plošinu s krásnym výhľadom na záliv. K navštevovaným turistickým zaujímavostiam mesta patrí radnica, katedrála a justičný palác. Za zmienku stojí aj Archeologické múzeum. Na ostrove Santiago leží krásne historické mestečko Cidade Velha. K atrakciám patrí päťstoročný pamätník Pelourinho alebo pevnosť Fortaleza Real de San Felipe s nádherným výhľadom.

Viac informácií o plážach na Kapverdách >

Maják v meste Praia

Maják v meste Praia (Zdroj: flickr/cc/Caroline Granycome)

 

Výlety v Kapverdách

Na ostrovoch možno objaviť najrôznejšie ponuky na celodenné alebo kratšie výlety. Samozrejmosťou bývajú okružné výlety po jednotlivých ostrovoch. Obľúbené sú výlety na more alebo plavby s potápaním. Medzi lákadlá ekoturizmu sa riadia cyklovýlety alebo pešie túry do prírody. Z ostrova Boa Vista možno absolvovať plavbu s pozorovaním delfínov a veľrýb.

Ostrov Santa Luzia je neobývaný, zato často navštevovaný. Z ostrova Sao Vicente si možno naplánovať plavbu s celodenným výletom..

Viac informácií o výletoch na Kapverdách >

Západslnka na Kapverdských ostrovoch

Západ slnka na Kapverdských ostrovoch (Zdroj: flickr/cc/IDS.photos)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Kapverdy sú uvoľnenou a pohodovou krajinou. Všeobecne sa toleruje aj hodinové meškanie na schôdzku. Je veľmi nezdvorilé správať sa nahnevane alebo prejavovať netrpezlivosť, kým čakáte na obsluhu.

V krajine je zakázaný nudizmus a odhaľovanie. Tiež nie je dovolené kúpanie bez vrchného dielu plaviek. Výnimkou sú iba väčšie hotely s prevažne európskymi turistami. Je dobré sa vždy vopred informovať na recepcii.

Vo všeobecnosti sa pri poskytovaní služieb necháva tringelt vo výške asi 10%.

Najvýhodnejšie je platenie hotovosťou v escudo. Miestne bankomaty a platobné terminály na kreditné karty sú niekedy nespoľahlivé. Vo všetkých väčších mestách možno platiť aj eurami, ale za nevýhodné prepočítavacie koeficienty.

COVID-19 Garancia