Kapverdy

Kapverdy

Krajina v Afrika
 • Časové pásmo: -1 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 500 tisíc
 • Hlavné mesto: Praia
 • Jazyk: portugalčina, neoficiálne aj kreolština
 • Mena: Kapverdské escudo (CVE)
 • Menový kurz: 1€ = 110,248 (CVE)

 

Kapverdy, alebo Kapverdské ostrovy ležia v severnom Atlantiku, asi 570 km od pobrežia v západnej Afrike. Spolu 10 sopečných ostrovov a osem ostrovčekov tvorí plochu asi 4 tisíc km2. Ostrovy boli do 15. storočia neobývané. Objavili ich portugalskí prieskumníci, ktorí tu ako prví založili európske osídlenia v trópoch. Dnes patria Kapverdy k najviac rozvinutým demokratickým krajinám Afriky.

Kapverdské ostrovy tvoria súostrovie v tvare podkovy. Iba 9 ostrovov je obývaných.

Ostrovy sú rozdelené do dvoch skupín:

 • Barlavento – náveterné ostrovy: Santo Antão, São Vicente, Santa Luzia, São Nicolau, Sal, Boa Vista
 • Sotavento – záveterné ostrovy: Maio, Santiago, Fogo a Brava.

Najväčší a najľudnatejší je ostrov Santiago, na ktorom leží hlavné mesto Praia. Piesčité a ploché sú ostrovy Sal, Boa Vista a Maio. Ostatné ostrovy sú všeobecne skalnatejšie a majú bohatšiu vegetáciu.

Vďaka veternému počasiu sú Kapverdy vyhľadávaným cieľom windsurferov a kitesurferov.

Vďaka veternému počasiu sú Kapverdy vyhľadávaným cieľom windsurferov a kitesurferov (Zdroj: Christian Cacciamani, Unsplash.com)

 

Základné informácie

 

 • Časové pásmo: UTC -1
 • Počet obyvateľov: 500 tisíc
 • Hlavné mesto: Praia
 • Jazyk: portugalčina, neoficiálne aj kreolština
 • Mena: Kapverdské escudo (CVE) , 1€ = 110 CVE

Santo Antão, Kapverdy

Ostrov Santo Antão, Kapverdy (Zdroj: Canva.com)

 

Ceny na Kapverdách

Spotrebiteľské ceny na Kapverdách sú veľmi podobné ako u nás. Potraviny sú priemerne o 1,5 % lacnejšie. Za niektoré si ale priplatíme. Hlavne balená voda, dovozové pivo a mäso stojí na Kapverdách o niečo viac.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 0,90 €
 • Voda (1,5 l) = 0,70 €
 • 1 l mlieka = 0,90 €
 • 1 kg syra = 7 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 5 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 6 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 8 €
 • Kapučíno = 0,60 €
 • Fľaša vína = 4 €

Miestne ženy v tradičnom oblečení, Kapverdy

Miestne ženy v tradičnom oblečení, Kapverdy (Zdroj: Belinda Fewings, Unsplash.com)

 

Očkovanie a choroby na Kapverdách

Zdravotníctvo na Kapverdách je v porovnaní so štandardom západnej Afriky na dobrej úrovni. Ako v typickej africkej krajine, sleduje sa výskyt malárie, ktorý je aktuálne takmer nulový.

Špeciálne podmienky očkovania sa kladú iba v prípade, ak sa návštevník v posledných šiestich dňoch pohyboval v oblastiach výskytu žltej zimnice. V takom prípade sa vyžaduje očkovanie voči žltej zimnici a predloženie očkovacieho preukazu.

Kapverdy boli vyhodnotené ako oblasť zasiahnutá vírusom Zika. Vírus sa u dospelých prejavuje horúčkou, vyrážkami, bolesťami kĺbov a zápalom spojiviek. Ochorenie trvá asi týždeň. Zvýšenú opatrnosť by mali dávať tehotné ženy, predpokladá sa, že vírus môže spôsobiť poškodenie plodu v maternici.

Aké sú aktuálne podmienky vstupu na Kapverdy

 

Bezpečnosť na Kapverdách

Kapverdy sú stabilnou a bezpečnou krajinou. Pre turistov sú vytvorené dobré podmienky. Vyše 90 % obyvateľstva sa hlási ku kresťanstvu. Kapverdy sú demokratickou krajinou založenou na právnom systéme podobne ako európske krajiny.

Zvýšenú opatrnosť a dohľad nad osobnými vecami sa odporúča v miestach masového pohybu turistov, vrátane pláží. Ako v každej krajine, riziko drobných krádeží existuje aj tu.

Je bezpečné cestovať na Kapverdy v čase Korony?

 

Doklady na Kapverdách

Pri cestovaní je povinné vízum.

 • Vízum vydané na veľvyslanectve umožňuje pobyt 90 dní. Platnosť víza je do 180 dní od vydania.
 • Vstupné víza s pobytom do 4 týždňov je možné získať aj po prílete na medzinárodných letiskách v Sal, Boa Vista, São Vicente a Santiago.
 • Zároveň je potrebný cestovný pas s platnosťou minimálne ďalších 6 mesiacov odo dňa odchodu.

Národný park Serra Malagueta na ostrove Santiago, Kapverdy

Národný park Serra Malagueta na ostrove Santiago (Zdroj: Canva.com)

 

Cestovné doklady na Kapverdy

☎ Dôležité čísla na Kapverdách

 • Polícia: 132
 • Prvá pomoc: 130
 • Hasiči: 131
 • Telefónna predvoľba na Kapverdy: +238

 

Počasie na Kapverdských ostrovoch

Kapverdy majú tropickú klímu, ktorá je však o niečo miernejšia ako na pevnine Afriky. Zmiernenie horúčav prináša okolité more a prúdy Atlantiku udržujú suchú atmosféru okolo súostrovia. Teploty sú celoročne stabilné, s priemerom 26 °C vo februári a 31 °C v septembri.

Vhodný čas na cestovanie je celoročne. Najviac zrážok za rok spadne v septembri, priemerne 33 mm. Naopak mesiace apríl - júl tú takmer bez zrážok.

Viac informácií o počasí na Kapverdách >

 

Kapverdy

Osviežujúce mladé kokosy si kúpite kdeľkovek na ulici (Zdroj: Kristin Wilson, Unsplash.com)

 

Zaujímavé miesta na Kapverdách

K obľúbeným ostrovom na dovolenku je Sal. Má vynikajúce pláže a množstvo príležitostí na vodné športy. Od novembra do júna vanú silné vety, ktoré tvoria ideálne podmienky pre surfing a ďalšie vodno-veterné športy. Vo všeobecnosti má povesť najslnečnejšieho ostrova Kapverd. Mesto Santa Maria má nekonečné piesočnaté pláže s ideálnymi podmienkami na klasickú dovolenku pri mori.

Rovnako krásne pláže a skvelé podmienky ponúka ostrov Boa Vista. Je tretím najväčším a najvýchodnejším ostrovom Kapverd. Má povesť nádherných výhľadov a pláží plných korytnačiek.

Pláž na ostrove Boa Vista, Kapverdy

Pláž na ostrove Boa Vista (Zdroj: Canva.com) 

 

Ostrov Santiago bol prvým kolonizovaným ostrovom. Na južnej časti ostrova sa nachádza hlavné mesto Praia. Centrum mesta pripadá na náhornú plošinu s krásnym výhľadom na záliv. K navštevovaným turistickým zaujímavostiam mesta patrí radnica, katedrála a justičný palác. Za zmienku stojí aj Archeologické múzeum. Na ostrove Santiago leží krásne historické mestečko Cidade Velha. K atrakciám patrí päťstoročný pamätník Pelourinho alebo pevnosť Fortaleza Real de San Felipe s nádherným výhľadom.

Cidade Velha, Santiago, Kapverdy

Výhľad z pevnosti Fortaleza Real de San Felipe v meste Cidade Velha na ostrove Santiago (Zdroj: Canva.com)

 

Pláže

Krásna pláž Santa Monica sa nachádza v chránenej oblasti ostrova Boa Vista. Chránenej preto, že tu žijú vzácne korytnačky. Na pláži Praia de Cabral, známej aj ako Cruz, sa dokonca koná každý rok festival pre ich záchranu. 

São Pedro na ostrove São Vincente je pláž, ktorá ponúka ideálne podmienky na windsurfing. 

Jednou z najobľúbenejších pláží ostrova Sal je Cabo Santa Maria. Ponúka ideálne podmienky na potápanie, surfovanie, kúpanie aj leňošenie na vyhriatom piesku. 

Viac informácií o plážach na Kapverdách >

Pláž Santa Maria na ostrove Sal, Kapverdy

Pláž Santa Maria na ostrove Sal (Zdroj: Canva.com)

 

Výlety v Kapverdách

Na ostrovoch možno objaviť najrôznejšie ponuky na celodenné alebo kratšie výlety. Samozrejmosťou bývajú okružné výlety po jednotlivých ostrovoch. Obľúbené sú výlety na more alebo plavby s potápaním. Medzi lákadlá ekoturizmu sa riadia cyklovýlety alebo pešie túry do prírody. Z ostrova Boa Vista možno absolvovať plavbu s pozorovaním delfínov a veľrýb. Na ostrove Sal je populárnym cieľom lagúna s jaskyňou Buracona. 

Ostrov Santa Luzia je neobývaný, zato často navštevovaný. Z ostrova São Vicente si možno naplánovať plavbu s celodenným výletom..

Viac informácií o výletoch na Kapverdách >

Skalnatá lagúna Buracona

Skalnatá lagúna Buracona na ostrove Sal (Zdroj: Canva.com)

 

Doprava 

Požičanie áut je možné. Stačí, ak máte viac ako 21 rokov a európsky vodičský preukaz. Cesty na Kapverdách sú väčšinou neupravené, preto je jazda autom pomerne nepohodlná.

Mestská hromadná doprava premáva v mestách Mindelo a Praia. Okrem toho môžete využiť minibusy. 

Ostrovy sú medzi sebou prepojené lodnou dopravou. Medzi ostrovmi Santiago, São Vincente a Sal premávajú pravidelne lietadlá menších súkromných spoločností aj Kapverdských aerolínií. Výlety ponúkajú aj viaceré agentúry, dokonca aj hotely. 

 

Miestna kuchyňa

Na Kapverdách musíte ochutnať čerstvé ryby a morské plody. Napríklad grilovaného homára, tuniaka či chobotnicu. Cachupa je tradičný pokrm miestnych. Varí sa z fazule, kukurice, kapusty, sladkých zemiakov, bravčového či rybieho mäsa. 

Dezerty sa pripravujú z chutných tropických plodov, ako je mango, kokos a banány. Z nápojov je pre Kapverdy typický grogue, alkohol, ktorý sa destiluje z cukrovej trstiny.

Cachupa je tradičné jedlo miestnych na Kapverdských ostrovoch

Cachupa je tradičné jedlo miestnych (Zdroj: Canva.com)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Kapverdy sú uvoľnenou a pohodovou krajinou. Všeobecne sa toleruje aj hodinové meškanie na schôdzku. Je veľmi nezdvorilé správať sa nahnevane alebo prejavovať netrpezlivosť, kým čakáte na obsluhu.

V krajine je zakázaný nudizmus a odhaľovanie. Tiež nie je dovolené kúpanie bez vrchného dielu plaviek. Výnimkou sú iba väčšie hotely s prevažne európskymi turistami. Je dobré sa vždy vopred informovať na recepcii.

Vo všeobecnosti sa pri poskytovaní služieb necháva tringelt vo výške asi 10 %.

Najvýhodnejšie je platenie hotovosťou v escudo. Miestne bankomaty a platobné terminály na kreditné karty sú niekedy nespoľahlivé. Vo všetkých väčších mestách možno platiť aj eurami, ale za nevýhodné prepočítavacie koeficienty.