Turecko

Turecko

Krajina v Európa
 • Časové pásmo: +3 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 74,93 miliónov
 • Hlavné mesto: Ankara
 • Jazyk: turečtina, ďalší používaný jazyk kurdština (12-15%)
 • Mena: Turecká líra (TRY)
 • Menový kurz: 1€ = 15,639 (TRY)

 

Turecko so svojimi 320 slnečnými dňami v roku, najdlhšími plážami na svete a krištáľovo čistou vodou je jedným z najkrajších pobreží. Vďaka tomu je Turecko jednou z 10 celosvetovo najobľúbenejších destinácií pre letnú dovolenku pri mori. V roku 2014 navštívilo Turecko viac ako 41,5 milióna zahraničných turistov.

Mnohí cestovatelia označujú Turecko za živý skanzen, vďaka množstvu historických a kultúrnych pamiatok. Je to krajina spájajúca európsku a ázijskú civilizáciu, s bohatým kultúrnym a náboženským dedičstvom, originálnou kuchyňou a pestrou prírodou s rôznorodými klimatickými podmienkami.

Väčšina dovolenkových stredísk na pláži je situovaná v oblasti tzv. Tureckej riviéry – pozdĺž juhozápadného a južného pobrežia, najmä v okolí mesta Antalya, ktoré je považované za hlavné mesto turistického ruchu. Turecká riviéra je často označovaná aj ako Tyrkysové pobrežie alebo Modrá lagúna, pretože v tejto oblasti možno vidieť jedinečnú a pôsobivú kombináciu tmavo modrej a jasno zelenej farby mora. K hlavným letoviskám sa radia Kemer, Antalya, Belek, Side a Alanya. Pobrežie Egejského mora je známe ako tvz. Egejská riviéra.

KapadóciaKapadócia (tur. Kapadokya) je historické územie vo východnej Anatólii (Zdroj: flickr/cc/Moyan Brenn)

 

Ceny v Turecku

Vo všeobecnosti možno povedať, že v Turecku je lacnejšie ako na Slovensku, ale opäť platí, že niektoré potraviny sú drahšie ako u nás. Tiež záleží na mieste nákupu. V letoviskách si priplatíte, vo vnútrozemí je oveľa lacnejšie. Lacnejšie sú tiež malé obchodíky určené primárne pre domáce obyvateľstvo. Uvedené ceny sú orientačné a môžu sa v priebehu sezóny meniť.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 0,40 €
 • Voda (1,5l) = 0,40 €
 • 1l mlieka = 0,80 €
 • 1kg syra = 4,70 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 4,60 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 4,60 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 15,30 €
 • Kapučíno = 1,95 €
 • Fľaša vína = 9,20 €

TureckoTurecko (Zdroj: flickr/cc/visitturkey)

 

Očkovanie a choroby v Turecku

Pri cestovaní do Turecka nie je povinné žiadne očkovanie.  V lekárňach je dostatok liekov aj zdravotníckeho materiálu typického ako u nás, ale s inými názvami. Slovensko nemá s Tureckom dohodu o bezplatnej zdravotnej starostlivosti, preto je vhodné uzavrieť zvláštne poistenie pred cestou.  Medzi najčastejšie zdravotné komplikácie turistov patria rôzne uštipnutia hadom, škorpiónom alebo hmyzom. Odporúča sa využiť, podľa možností, radšej súkromné zdravotnícke zariadenia a zariadenia zriadené pri univerzitách. Klasické štátne zdravotnícke zariadenia majú povesť nízkej kvality.

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Turecka

Bezpečnosť v Turecku

Bezpečnostná situácia v Turecku je dlhodobo stabilná. V letných mesiacoch, počas hlavnej turistickej sezóny, je možné štandardné zvýšenie rizika, ktoré predstavuje štandardnú úroveň v turistických centrách po celom svete. Cestovné obmedzenie sa netýka žiadnych známych dovolenkových destinácií.

Neodporúča sa cestovať do rizikových oblastí turecko-sýrskej a turecko-irackej hranice. Vo výnimočných prípadoch môže dôjsť aj k situácii, kedy armáda obmedzí pohyb, alebo zamedzí prístup do niektorých oblastí na juhovýchode krajiny.

Tak ako inde, aj v Turecku je vhodné vždy dodržiavať základné bezpečnostné pravidlá. Tiež sa odporúča vyhýbať sa podujatiam s vysokou koncentráciou ľudí, zhromaždeniam, demonštráciám a striktne dodržiavať pokyny bezpečnostných zložiek.

 

Je bezpečné cestovať do Turecka v čase Korony?

Doklady do Turecka

Medzi Slovenskom a Tureckom platí dohoda o bezvízovom turistickom cestovaní. Pri cestách do Turecka, ktoré nepresiahnu 90 pobytu v rámci posledných 180 dní neplatí vízová povinnosť.
Pri cestovaní do Turecka musia mať všetky osoby platný cestovný pas. Treba si ustriehnuť aj jeho platnosť, ktorá musí byť minimálne 5 mesiacov od vstupu do krajiny. Tiež je potrebné, aby bolo v pase dostatok miesta na colné záznamy – minimálne 2 voľné strany. V opačnom prípade nemusí byť vstup na územie Turecka umožnený.

Tiež sa odporúča využiť bezplatnú službu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o poskytovaní dôležitých informácií, včasnom varovaní a pomoci v núdzových situáciách prostredníctvom vyplnenia registračného formuláru.

 

Cestovné doklady do Turecka

☎ Dôležité čísla v Turecku

 • Polícia: 155
 • Turistická polícia v Istanbule: 527 4503
 • Prvá pomoc: 112
 • Hašiči: 110

Telefónna predvoľba v Turecku je +90

Pohľad na pláž vTureckuPohľad na pláž v Turecku (Zdroj: flickr/cc/jhoneyball)

 

Počasie

Turecko je rôznorodá krajina so siedmimi geografickými oblasťami, čo sa odráža aj na prevládajúcom počasí. Severné Turecko má oceánske podnebie, ideálne na zimné dovolenky s lyžovaním. Južné Turecko má stredomorské podnebie s horúcimi letami a miernymi zimami. Je to ideálna plážová destinácia s vynikajúcim letným počasím. Teploty môžu vystúpať aj nad 40°C.

Viac informácií o počasí v Turecku >

 

Zaujímavé miesta

Turecko je zmesou nádherných pamiatok, ešte krajších pláží a krásnej prírody. Starobylé zrúcaniny možno obdivovať naprieč celou krajinou. Známe sú vykopávky mesta Efez, či mesta Milétos. Krásne architektonické pamiatky sa nachádzajú v Ankare, ako Rímsky chrám, Rímske kúpele, Juliánov stĺp a Ankarský zámok. Medzi obľúbené miesta patrí aj Istanbul s múzeami, mešitami, palácmi a vežami.

Najdlhšou a najkrajšou plážou Turecka je Patara, s bielym pieskom a výnimočnou atmosférou. Pre svoje prirodzené plytčiny je ideálna aj pre deti.

Viac informácií o plážach v Turecku >

 

Výlety

K bežnej dovolenkovej ponuke patria aj fakultatívne výlety do rôznych častí Turecka. Môžno si vybrať z okružných jázd, lodných výletov, prehliadky pamiatok alebo pešie túry. K atrakciám bude určite patriť let balónom a ďalšie možnosti športov a aktivít.

Viac informácií o výletoch v Turecku >

Pohľad na západ slnka v TureckuPohľad na západ slnka v Turecku (Zdroj: flickr/cc/kathy horniblow)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Vo väčšine hotelov je zakázané prinášať do hotela jedlá a nápoje zakúpené mimo hotela. Je preto vhodné sa vopred informovať a využiť možnosť ich nákupu v hotelových minibaroch na izbách, alebo priamo v reštauráciách a baroch rezortov. V letoviskách sú často k dispozícii i supermarkety s primeranými cenami.

V turistických destináciách a ich okolí môžete bežne platiť aj eurami a dolármi, ceny vám prepočítajú na mieste. Tiež je v Turecku  „dovolené“ o cenách zjednávať, najmä ak sa rozhodnete nakupovať na miestnych trhoch a bazároch.