Istanbul a okolie - Základné informácie

Istanbul leží v severozápadnej časti Turecka. Najväčšie a najľudnatejšie mesto Turecka je zároveň jeho ekonomickým, kultúrnym aj historickým centrom. Bosporský prieliv, ktorý spája Marmarské a Čierne more pretína mesto a rozdeľuje ho na európsku a ázijskú časť. Obchodné a historické centrum Istanbulu je na európskej strane mesta. Asi tretina Instanbulčanov žije v ázijskej časti.

Istanbul, Turecko

Pohľad na Istanbul (Zdroj: Canva.com)

Počasie v Istanbule

Počasie v Istanbule a najlepší čas na návštevu je veľmi podobný stredoeurópskemu rázu. Najteplejšie mesiace s najstabilnejším počasím a minimom zrážok sú júl a august s priemernou teplotou 24 °C. Naopak, najchladnejšie mesiace sú január a február, kedy priemerná teplota vystúpi len na 9 °C a množstvo zrážok dosahuje svoje maximá.

Viac informácií o počasí v Istanbule >

Zaujímavé miesta a pamiatky - čo vidieť

Historicky je známy aj ako Konštantínopol alebo Carihrad a vyniká hlavne byzantskou a osmanskou architektúrou. Z klasického gréckeho obdobia sa nezachovali žiadne pamiatky, rímska architektúra je zastúpená napríklad Obeliskom alebo Konštantínovým stĺpom.

Dnes je Istanbul mestom kontrastov a prekvapivých kombinácií.

Chrám Božej Múdrosti – Hagia Sofia

Veľkolepá byzantská stavba mala byť pôvodne najväčšou kresťanskou stavbou na svete. Na svojom mieste stojí od dôb, keď bol Istanbul ešte Konštantínopolom a centrom Byzantskej ríše. Dal ju postaviť cisár Justinián v 6. storočí, neskôr však chrámu pribudli minarety a stala sa z nej mešita. 

Je jednou z najznámejších stavieb Istanbulu a predstavuje vrchol byzantskej architektúry. Hlavná kupola má priemer 31 metrov a chrám bol dlhé stáročia najväčšou katedrálou na svete. Dnes je sídlom múzea.

Chrám Božej Múdrosti, Hagia Sofia, Istanbul, Turecko

Chrám Božej Múdrosti – Hagia Sofia (Zdroj: Canva.com)

Studijský kláštor

Studijský kláštor je nastarším byzantským kostolom v Istanbule, dnes sú z neho zachované iba ruiny.

 

Mešita sultána Ahmeda - Modrá mešita

Mešita sultána Ahmeda, tiež známa ako Modrá mešita je predstaviteľom architektonického vrcholu Osmanskej ríše. Je preslávená krásnou interiérovou výzdobou z prevažne modrých štvorcových obkladačiek. Uprostred celej stavby je uzatvorené nádvorie s fontánou. Modrá mešita dodnes plní svoju náboženskú funkciu.

Mešita sultána Ahmeda, Modrá mešita, Istanbul, Turecko

Modrá mešita (Zdroj: Canva.com)

Palácový komplex Topkapi

Palácový komplex Topkapi zahŕňa pestrú škálu rôznych architektonických štýlov. Komplex bol pôvodne rezidenciou sultánov Osmanskej ríše. Skladá so zo štyroch hlavných dvorov a množstva menších budov, ktoré plnili rôzne funkcie. Boli tu mešity, nemocnice i pekárne. V centrálnej časti bola situovaná súkromná rezidencia sultána.

Dnes je z paláca múzeum a jedna z hlavných atrakcií Istanbulu. Možno tu obdivovať zbierky porcelánu, historických odevov, zbraní, islamských kaligrafických rukopisov, šperkov či nástenných malieb.

 

Archeologické múzeum

Archeologické múzeum v Istanbule je najstaršie múzeum moderného Turecka. Bolo založené v roku 1891 a dnes obsahuje viac ako milión objektov. Samotné múzeum pozostáva z troch samostatných zložiek – Archeologické múzeum, Múzeum starovekého Orientu a Múzeum islamského umenia.

 

Galatska veža

Dnešná podoba Galantskej veže pochádza z roku 1346, keď bola práve v tejto časti Konštantínopolu Benátska kolónia. Po roku 1453 sa veža využívala ako väzenie. Počas búrky v roku 1875 sa zrútila jej vrchná špicatá časť, ktorú opätovne získala až rekonštrukciou v rokoch 1965 až 1967. Po rekonštrukcii jej z pôvodných 66,9 metrov ostalo iba 62,6 metra. Neprehliadnuteľná výška láka už pri prechode Galatským mostom do štvrte Beyoglu. Vo veži je dnes múzeum a zhora zažijete ten najkrajší výhľad na Istanbul.

Galátska veža, Istanbul, Turecko

Viac informácií o výletoch v Istanbule >
 

Zaujímavé aktivity - čo zažiť

Návšteva veľkého trhu Grand Bazar je nezabudnuteľným zážitkom z Istanbulu. Patrí tak k najstarším a najväčším bazárom sveta, a jeho povesť sa šíri ďaleko za hranice Turecka. Postavili ho krátko po tom ako Mehmet Dobyvateľ pokoril Konštantínopol a v roku 1453 mesto premenil na Istanbul. Pôsobí ako chaotický labyrint a nájdete tu tradičné komodity ako zlato, kožu, koreniny, šatky alebo čaje. Celkom viac ako šesťdesiat uličiek ukrýva vyše štyritisíc obchodov a obchodíkov.

Grand Bazar

Grand Bazar (Zdroj: Canva.com)

Za nákupmi sa okrem bazárov môžete vybrať na modernú nákupnú ulicu Istiklal Caddesi, kde nájdete desiatky obchodov, pasáží, stánkov či pouličných umelcov. 

Nábrežie Eminonü patrí medzi najrušnejšie miesta starého Istanbulu. Práve tu môžete nasadnúť na niektorú z lodí, ktoré sa plavia krížom krážom po Bospore. Stále patrí medzi dôležitú dopravnú tepnu mesta. 

Odvezte sa historickým metrom medzi Karaköy námestím Tünel, ktorý je po londýnskom metre druhý nastarší podzemný vlak na svete. Začal premávať v roku 1875, aby miestnym obchodníkom a remeselníkom uľahčoval presun v tejto kopcovitej časti Istanbulu. Môžete ho využiť na prepravu do štvrte Beyoğlu. 

Historická linka medzi námestím Karakoy a Tunel, Istanbul

Historická linka, ktorá je druhá najstaršia na svete po londýnskom metre (Zdroj: Canva.com)

Oddýchnite si uprostred zelene v najkrajšom a najväčšom istanbulskom parku Gülhane v blízkosti komplexu Topkapi. Cez víkendy je park obľúbený aj medzi miestnymi. Ak navštívite mesto na jar, v parku kvitnú tisícky farebných tulipánov. 

V letných mesiacoch sa oplatí zájsť na niektorú z blízkych pláží v okolí Istanbulu. 

Viac informácií o plážach v Istanbule >

Jedným z autentických zážitkov je aj rituál hammam. A aby bol zážitok ešte silnejší, vyberte sa do hammamu Kılıç Ali Paşa Hamamı, ktorý je dielom osmanského architekta Mimara Sinana. Svojho času slúžil osmanským námorníkom, no v roku 2012 bol po veľkej rekonštrukcii opäť otvorený. Užiť si wellness rituál v architektonickom klenote, ktorý bol postavený v rokoch 1578 až 1583, je nezabudnuteľné. 

Doprava

Na presun po Istanbule môžete využiť rôzne spôsoby prepravy - od metra, ktoré zahŕňa aj najstaršiu linku Tünel, električky v európskej časti mesta, autobusy, pozemnú lanovku, ktorá spája ulicu Istiklal Caddesi s Taksim námestím Tünel, lanovky na Maçka-Taşkışla a Eyüp-Piyer Loti a plavby loďami (plavba Bosporom, medzi kontinentmi, trajekt aj s prepravou automobilov, rýchloloď či katamarán). Kdekoľvek si môžete zastaviť modré minibusy dolmuş, alebo žlté taxíky.

Na cestovanie mestskou hromadnou dopravou si zakúpte Istanbulkart, ktorá má predplatené 3 jednosmerné jazdy. Dobiť si ju môžete na oboch letiskách, v označených kioskoch po meste, vo väčších staniciach, v prístavoch či predajných automatoch. 

Miestna kuchyňa

Presláveným miestnym street foodom je grilovaná makrela Balik Ekmek, ktorá sa podáva v tureckom chlebe s citrónom či kapustou. Ako alternatívu odporúčame pečený zemiak kumpir, ktorý vás zasýti za málo peňazí. 

Preslávený rybí sendvič Balik Ekmek, Istanbul, Turecko

Preslávený rybí sendvič Balik Ekmek (Zdroj: Canva.com)

V Istanbule ochutnajte dezert Lokma. Je to vyprážené cesto namočené do cukrového sirupu. Niekedy môže byť posypané rôznymi prísadami ako škorica, kokos alebo pistácie. Pečivo sa konzumuje ešte teplé a zohnať ho možno v pouličných stánkoch.

Obchod s cukrovinkami Altan Şekerleme patrí už od svojho vzniku v roku 1865 jednej a tej istej rodine. V množstve cukroviniek vynikajú rôzne druhy tureckého medu. Ak vám nie je veľmi pochuti, vyskúšajte tvrdé cukríky akide şekeri, ktoré sú ich špecialitou.