Antalya - Základné informácie

 

Antalya je mesto na stredomorskom pobreží na juhozápade Turecka. Leží v rovnomennom zálive, ktorý je z troch strán obklopený strmými a husto zalesnenými horami. Už keď prilietate, očarí vás z okienka v lietadle svojou polohou. Najskôr uvidíte výraznú modrú Stredozemného mora, ktorá prirodzene splýva s pobrežím a vnára sa do neho. Mesto Antalya je len akýmsi pokračovaním tejto nádhery. Z okienka ešte uvidíte aj žiarivú zeleň mnohých parkov, ktoré sa tu nachádzajú.

Už blízko pri pobreží dosahujú značnú nadmorskú výšku. Dĺžka pobrežia v regióne je vyše 600 kilometrov a ponúka mnoho príležitostí na plážový relax, vodné športy a ďalšie aktivity počas dovolenky. V Antalyi a jej okolí nájdete rozmanitú ponuku hotelov. Skvelú dovolenku si tu užijú rodiny s deťmi, mladí ľudia, ale aj seniori. 

Historické bohatstvo a krásna okolitá príroda sú jedným z hlavných turistických lákadiel mesta Antalya. V historickej časti mesta možno obdivovať dobre zachované kultúrne pamiatky, vrátane množstva mešít či kostolov.

Antalya, Turecko

Antalya (Zdroj: Canva.com)
 

Najkrajšie pláže

Antalya jedným z najnavštevovanejších miest Turecka aj vďaka krásnym plážam. Ak by sa vám náhodou zunovala hotelová pláž, určite stojí za návštevu niektorá z miestnych. V Antalyi a jej okolí nájdete mnohé rozmanité pláže s pieskom ale aj jemnými okruhliakmi. More má pozvoľný, ale niekde aj strmší vstup do vody, takže ani plavci neobídu skrátka.

Konyaalti pláž - typická mestská pláž, ktorú občas označujú ako Saint Tropez Antalye. Je veľmi obľúbená aj u miestnych. Skladá sa z viacerých menších pláží a spája ich dlhá promenáda s parkami, obchodmi, reštauráciami, barmi a rôznymi lokálnymi atrakciami. Okrem vodných športov môžete vyskúšať paintball, golf alebo jazdu na koni.

Lara Beach – predstavuje vrchol luxusnej ponuky na pláži. Nájdete tu jedenásť plážových klubov, reštaurácie, kaviarne, zábavný park aj futbalové ihriská.mestská pláž, ktorá vás privíta hneď na začiatku mesta. Dostanete sa sem aj z centra autobusom alebo dolmušom. Pláž Lara býva počas hlavnej sezóny dosť plná, keďže ju s obľúbou navštevujú nielen turisti, ale aj miestni.

Mermerli Beach – ak túžite po tichšej pláži s menším počtom návštevníkov, ale stále v meste, vyberte sa do Mermerli Beach. Mierne ukrytá pred zrakmi turistov sa nachádza priamo pod historickým centrom mesta –  prístavom Kaleiçi. Hoci vyzerá izolovane, je prístupná pre všetkých. Získala ocenenie Modrá vlajka za čistotu vody.

Viac informácii o plážach v Antalyi >

Pláž Konyaalti

Pláž Konyaalti (Zdroj: Canva.com)

 

Zaujímavé miesta a pamiatky - čo vidieť

Kaleiçi alebo stará Antalya je historické centrum inak moderného a rozľahlého mesta. Typické sú krivolaké úzke uličky, masívne kamenné múry a malebné historické budovy. Historická časť mesta obklopuje pôvodný prístav, ktorý bol v celej histórii dôvodom pre mocenské bitky. Za najkrajšiu budovu v tejto časti mesta je považovaná Kalekapisi. 

Starý prístav je malá zátoka obklopená útesmi. Jeho história siaha viac ako 150 rokov dozadu. Dnes tu kotvia hlavne malé lode a jachty. Prístav tiež slúži ako východiskový bod pre početné výlety loďou. Jedinečnú atmosféru dotvárajú krčmičky, kaviarne, reštaurácie a obchodíky.

Prístav Antalya, Turecko

Pohľad na prístav (Zdroj: Canva.com)

 

Hodinová veža bola súčasťou opevnenia, ktoré obklopovalo mesto Antalya. Jej vznik sa datuje do druhého storočia nášho letopočtu a pôvodne ich bolo okolo osemdesiat. Ich presná funkcia nie je dostatočne známa. Pôdorys spodného poschodia je štvorcový a pôdorys horného poschodia má kruhový tvar.

Hadriánová brána je monumentálna brána s tromi rozšírenými oblúkmi. Je situovaná na východnej strane Kaleiçi – starého mesta. Bola postavená na počesť rímskeho cisára Hadriána.

Hadriánova brána

Hadriánova brána (Zdroj: Canva.com)

 

Minarety sú štíhle a vysoké vežovité stavby a súčasť islamskej mešity. Slúžia k zvolávaniu veriacich k modlitbe. V Antalyi sú zaujímavé dva, minaret Yivli a minaret Kesik. Yivli minaret je súčasťou komplexu Kulliye, ktorý sa stal symbolom Antalyi. Pozostáva zo siedmych rôznych budov, vrátane mešity a minaretu.

Nočný život v Antalyi je pestrý najmä v letných mesiacoch. Množstvo diskoték, barov a nočných podnikov je sústredených okolo starého prístavu alebo v historickom centre. Okrem toho je v meste veľa príležitostí aj na zábavy pod holým nebom.

Viac informácii o zaujímavých miestach v Antalyi >

Yivli minaret

Yivli minaret (Zdroj: flickr/cc/Hans)

 

Zaujímavé aktivity - čo zažiť

Neoddeliteľnou dovolenkovou radovánkou je aj nakupovanie. Možno sa pomotať po tradičných trhoch alebo sa vybrať do niektorého z moderných nákupných centier. K populárnym patria Kipa, G-Mall, Laura, Real alebo Tansas. Hlavné trhovisko v Antalyi je zastrešené a nájdete tu tradičné turecké tovary, špeciality, korenie alebo miestnych krajčírov. 

Uličky v Antalyi

Uličky v Antalyi (Zdroj: flickr/cc/Harald Brendel)

 

Z lanovky Tunektepe Tereferik budete mať ten najkrajší výhľad na celú Antalyu. Priamo v meste tiež môžete navštíviť veľmi fotogenické vodopády Duden.

Vyberte sa aj do Antalya Aquarium, ktoré je jedným z najmodernejších akvárií v Turecku. Plávanie s delfínmi bude pre vás výnimočným zážitkom.

Múzeum Sandland priamo v centre Antalye vystavuje sochy vytesané z piesku, ktoré sú tak prepracované, že budete mať pocit, že ochvíľu ožijú. Zaujímavé je i Múzeum archeológie, kde nájdete pamiatky ešte z čias Rímskej ríše.

Okolité hory majú vápencovú štruktúru, ktoré ukrývajú množstvo krasových reliéfnych útvarov. Celý región je posiaty menšími a väčšími jaskyňami a niektoré z nich sú otvorené aj pre verejnosť. K najznámejším jaskyniam patria Dudencik, Damlatas, Buyukduden, Altinbesik, Karain a Kocain.  

Vodopády Duden, Antalya, Turecko

Vodopády Duden (Zdroj: Canva.com)

 

Doprava

Antalya má dobre riešenú mestskú dopravu. Autobusom či lokálnym dolmušom sa viete dostať všade. Ak chcete niečo pohodlnejšie, zastavte si v meste žlté taxi. Nezabudnite sa spýtať na cenu do cieľovej destinácie vopred a trvajte na platení tureckými lírami. Tureckí taxikári sú známi svojimi trikmi na turistov. Ak chcete pochodiť aj vzdialenejšie pamiatky či prírodu mimo mesta, oplatí sa prenajať si auto. Ceny sú trochu vyššie ako napríklad v Alanyi, no nezabudnite zjednávať. Za menšie auto dáte okolo 15 -20 eur na deň.