Antalya - Základné informácie

 

Antalya je mesto na stredomorskom pobreží na juhozápade Turecka. Leží v rovnomennom zálive, ktorý je z troch strán obklopený strmými a husto zalesnenými horami. Už blízko pri pobreží dosahujú značnú nadmorskú výšku. Dĺžka pobrežia v regióne je vyše 600 kilometrov a ponúka mnoho príležitostí na plážový relax, vodné športy a ďalšie aktivity počas dovolenky.

Historické bohatstvo a krásna okolitá príroda sú jedným z hlavných turistických lákadiel mesta Antalya. V historickej časti mesta možno obdivovať dobre zachované kultúrne pamiatky, vrátane množstva mešít či kostolov.

Antalya

Antalya (Zdroj: flickr/cc/Alex Kulikov)
 

Dnes je Antalya jedným z najnavštevovanejších miest Turecka aj vďaka krásnym plážam. Typickou mestskou plážou je Konyaalti pláž, kde možno okrem vodných športov vyskúšať paintball, golf alebo jazdu na koni. Lara pláž predstavuje vrchol luxusnej ponuky na pláži. Nájdete tu jedenásť plážových klubov, reštaurácie, kaviarne, zábavný park aj futbalové ihriská.

Nočný život v Antalyi je pestrý najmä v letných mesiacoch. Množstvo diskoték, barov a nočných podnikov je sústredených okolo starého prístavu alebo v historickom centre. Okrem toho je v meste veľa príležitostí aj na zábavy pod holým nebom.

Pohľad na Antalyu

Pohľad na Antalyu (Zdroj: flickr/cc/Bernard Delefosse)

 

Neoddeliteľnou dovolenkovou radovánkou je aj nakupovanie. Možno sa pomotať po tradičných trhoch alebo sa vybrať do niektorého z moderných nákupných centier. K populárnym patria Kipa, G-Mall, Laura, Real alebo Tansas. Hlavné trhovisko v Antalyi je zastrešené a nájdete tu tradičné turecké tovary, špeciality, korenie alebo miestnych krajčírov.

Uličky v Antalyi

Uličky v Antalyi (Zdroj: flickr/cc/Harald Brendel)

 

Čo vidieť v Antalyi

Kaleici alebo stará Antalya je historické centrum inak moderného a rozľahlého mesta. Typické sú krivolaké úzke uličky, masívne kamenné múry a malebné historické budovy. Historická časť mesta obklopuje pôvodný prístav, ktorý bol v celej histórii dôvodom pre mocenské bitky. Za najkrajšiu budovu v tejto časti mesta je považovaná Kalekapisi.

Architekúra v Antalyi

Architekúra v Antalyi (Zdroj: flickr/cc/Miguel Discart)

 

Starý prístav je malá zátoka obklopená útesmi. Jeho história siaha viac ako 150 rokov dozadu. Dnes tu kotvia hlavne malé lode a jachty. Prístav tiež slúži ako východiskový bod pre početné výlety loďou. Jedinečnú atmosféru dotvárajú krčmičky, kaviarne, reštaurácie a obchodíky.

Pohľad na prístav

Pohľad na prístav (Zdroj: pixabay/cc/hanatour04)

 

Hodinová veža bola súčasťou opevnenia, ktoré obklopovalo mesto Antalya. Jej vznik sa datuje do druhého storočia nášho letopočtu a pôvodne ich bolo okolo osemdesiat. Ich presná funkcia nie je dostatočne známa. Pôdorys spodného poschodia je štvorcový a pôdorys horného poschodia má kruhový tvar.

Hadriánová brána je monumentálna brána s tromi rozšírenými oblúkmi. Je situovaná na východnej strane Kaleici – starého mesta. Bola postavená na počesť rímskeho cisára Hadriána.

Viac informácii o plážach v Antalyi >

Hadriánova brána

Hadriánova brána (Zdroj: pixabay/cc/LoggaWiggler)

 

Minarety sú štíhle a vysoké vežovité stavby a súčasť islamskej mešity. Slúžia k zvolávaniu veriacich k modlitbe. V Antalyi sú zaujímavé dve, minaret Yivli a minaret Kesik. Yivli minaret je súčasťou komplexu Kulliye, ktorý sa stal symbolom Antalyi. Pozostáva zo siedmych rôznych budov, vrátane mešity a minaretu.

Viac informácii o zaujímavých miestach v Antalyi >

Yivli minaret

Yivli minaret (Zdroj: flickr/cc/Hans)

 

Jaskyne Antalya. Okolité hory majú vápencovú štruktúru, ktoré ukrývajú množstvo krasových reliéfnych útvarov. Celý región je posiaty menšími a väčšími jaskyňami a niektoré z nich sú otvorené aj pre verejnosť. K najznámejším jaskyniam patria Dudencik, Damlatas, Buyukduden, Altinbesik, Karain a Kocain.