Tipy na fakultatívne výlety - Antalya

 • Upresnenie filtrovania
  Cestovné kancelárie
  Vynulovať filtre
 • Vybavenie a služby
  Poloha
  Rodiny s deťmi
  Vybavenie
  Šport a relax
  Zameranie
  Vynulovať filtre
dospelí
deti
Vek 1. dieťa
Vek 2. dieťa
Vek 3. dieťa
Doprava
Miesto odchodu
Akú dĺžku pobytu preferujete?
dospelí
deti
Vek 1. dieťa
Vek 2. dieťa
Vek 3. dieťa
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 8:00 - 18:00

 

Turecké mesto Antalya ležiace na pobreží Stredozemného mora sa preslávilo krásami pláží a čistého mora, no ponúka oveľa viac. Preskúmať môžete prírodné bohatstvo, zaujímavé historické pamiatky alebo sa vydať na výlet po okolí. Dnes vám pár tipov na zaujímavé miesta a výlety predstavíme.
 

Kaleici

Historické centrum mesta je známe ako Kaleici, snúbia sa tu mnohé kultúry do jedného zaujímavého celku. Cítiť vplyvy rímske, neskôr byzantské, seldžucké a nakoniec turecké. Prechádzate sa kľukatými úzkymi uličkami s pôvodnými stavbami neďaleko starého prístavu. Dláždené ulice sú lemované obchodmi so suvenírmi, reštauráciami a menšími atrakciami. Uvidíte pamiatky ako kamenná veža s hodinami či Kesik minaret.

Stará časť mesta Kaleici (Zdroj: flickr/cc/bazylek100)

 

Hidirlik Kulesi

Nad starým prístavom neďaleko parku Karaalioǧlu sa týči 14 m vysoká valcová veža Hidirlik Kulesi. Ojedinelá stavba s pôdorysom v tvare štvorca a kruhovým poschodím bola pravdepodobne postavená ako strážna veža alebo maják. Dnes je to najmä pozoruhodné miesto, kde sa vám naskytne panoramatický výhľad na starú časť prístavu s jachtami a časť mesta.

14-metrová veža Hidirlik Kulesi (Zdroj: flickr/cc/Fablndia)

 

Yivli Minare / Flautový minaret

V roku 1230 bol postavený 38 metrov vysoký Yivli Minare, Ulu Cami alebo slovensky Flautový minaret. Základňa je štvorcová a nad  ňou pokračuje stavba ako akýsi osemhran s oblinami, ktoré na prvý pohľad pripomínajú vrúbky. Preto sa mu neoficiálne hovorí aj Vrúbkovaný minaret.  Dal ho vybudovať panovník Anatolian Seljuk Sultan Alaaddin Keykubad I.  a svoju finálnu podobu získal až po prestavbe v roku 1373.  Stavba čnie pri bazilike a je súčasťou komplexu siedmych budov, ktorý je známy ako Kulliye. Môže sa pochváliť nádhernou výzdobou z tmavomodrých dlaždíc.

 

Hadriánova brána

Do starej štvrti mesta Kaleici sa vstupovalo jednou z hlavných brán a to Hadriánovou bránou. Je najzaujímavejšou stavbou zo zachovalých helenistických a rímskych stavieb vo východnej časti mesta. Postavená bola v roku 130 nášho letopočtu na počesť slávneho cisára Hadriána ako súčasť opevnenia.

Jedna z hlavných brán – Hadriánova brána (Zdroj: flickr/cc/hiverenavril)

 

Starý prístav

Prístav obkolesený útesmi bol od 2. storočia až do polovice 20. storočia dôležitým prístavom, kde sa obchodovalo, prinášal prosperitu celému regiónu. Dnes je pokojným romantickým miestom s citadelami, ktoré sa premenili na rôzne reštaurácie, kaviarne a bary. Atmosféru dotvárajú jachty hojdajúce sa na vlnách Stredozemného mora.

Starý prístav pri štvrti Kaleici (Zdroj: flickr/cc/HSSand)

 

Archeologické múzeum

Ak by vás zaujímala turecká história, odporúčame vydať sa do archeologického múzea, ktoré patrí k najväčším v celom Turecku. Približne 2 km na západ od štvrti Kaleici sa nachádza budova múzea s komplexnou zbierkou artefaktov od doby kamennej po Byzanciu. K najcennejším patria bronzové sochy Herakla a Apolóna.

Cena vstupného: 5 EUR

Artefakty v archeologickom múzeu (Zdroj: flickr/cc/pickett.jordan)

 

Düdenské vodopády

Krajina v okolí Antalye je bohatá na prírodné krásy ako krasové pramene, jaskyne a vodopády. Düdenské vodopády objavíte 12 km severovýchodne od Antalye. Svojej existencii vďačia rieke Düden, ktorá steká z pohoria Taurus a vytvára dva vodopády – Horný Düden a Dolný Düden. V okolí tejto atrakcie sú aj reštaurácií a piknikové stoly.

Düdenské vodopády (Zdroj: flickr/cc/zolakoma)

 

Jaskyňa Beldibi

K prírodnému bohatstvu Antalye a jej okolia patria aj fascinujúce jaskyne. Približne 25 km od Antalye sa vo vápencových skalách nachádza jaskyňa Beldibi. Výzdoba jaskyne siaha až do obdobia paleolitu, no najkrajšie maľby pochádzajú z obdobia mezolitu. Skladá za z dvoch častí, kde sú vyobrazené motívy lovu, kamzíkov a postáv.

V okolí Antalye sa nachádza hneď niekoľko jaskýň (Zdroj: flickr/cc/aslanutku)

 

Jaskyňa Karain

27 km severozápadne od Antalye v nadmorskej výške 150 m, na svahoch Mount Katra odporúčame navštíviť jaskyňu Karain. Tvoria ju tri miestnosti. Preslávila sa bohatými nálezmi, šlo hlavne o rôzne nástroje z praveku, skamenené ľudské lebky i kostry prehistorických zvierat, ktoré boli objavené počas výkopov.

Jaskyňa Karain (Zdroj: flickr/cc/mdoughty68)

 

Aspendos

Dobrým tipom pre celodenný výlet je určite mesto Aspendos, ktoré sa nachádza cca 47 km južne od Antalye. Táto archeologická lokalita je domovom rímske divadla, jednesj z najlepšie dochovaných pamiatok tohto druhu na svete. Postavený bol v roku 155 miestnym architektom Zenom a pojme až 15 000 divákov. Najväčšiu slávu zažilo mesto v období 2. a 3. storočia a vďaka historickým pamiatkam sa stalo jednou z najlákavejších atrakcií v celom Turecku.

Rímske divadlo v Aspendose (Zdroj: flickr/cc/Moody Man)
 

Perge

17 kilometrov južne od Antalye sa nachádza mesto Perge, ktoré bolo kedysi dôležitým stredovekým mestom a hlavným mestom Pamfýlie. Mesto je plné pamiatok, no nie sú tak dobre zachované ako v spomínanom meste Aspendos. Aj napriek tomu sem prichádzajú davy turistov, aby si prezreli pozostatky divadla, štadiónu, mestskej brány, agory so stĺporadím, akropoly či kresťanských bazilík zo 6. storočia.

Pozostatky architektúry v Perge (Zdroj: flickr/cc/RendeUV)

 

Rafting

Máte radi adrenalín? Ak áno, vyskúšajte niektorý z raftingových výletov. Obľúbená je plavba v parku Koprulu Canyon National Park, výlet k veľkolepému vodopádu Düden alebo pri zálive v Antalyi. Niektoré sú spojené s návštevou krásnej pláže. Cena výletu závisí od dĺžky, programu a poskytovaných služieb.

Cena: 19 – 26 EUR na osobu

Raftovanie počas dovolenky v Antalyi (Zdroj: flickr/cc/atakan37)

 

Delfinárium a Aqualand

Delfíny, tulene a biele veľryby predvádzajú v delfináriu zábavnú šou, dozviete sa nové informácie o týchto tvoroch a dokonca si môžete s nimi zaplávať. Delfinárium je súčasťou komplexu, kde je vybudovaný aj Aquapark s rôznymi šmykľavkami, toboganmi, bazénmi a vodnými atrakciami. Vstup sa platí samostatne.

Cena vstupného do Delfinária: dospelý celodenný – 15 EUR , dospelý poldenný – 11 EUR, dieťa do 12 rokov – 9 EUR

Cena vstupného do Aqualandu: dospelý celodenný – 13 EUR , dospelý poldenný – 9 EUR, dieťa do 12 rokov – 10 EUR

Predstavenie s delfínmi (Zdroj: flickr/cc/rydeboyz)