Tipy na fakultatívne výlety - Antalya

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov Antalya so sprievodcom.

 

Turecké mesto Antalya ležiace na pobreží Stredozemného mora sa preslávilo krásami pláží a čistého mora, no ponúka oveľa viac. Preskúmať môžete prírodné bohatstvo, zaujímavé historické pamiatky alebo sa vydať na výlet po okolí. Dnes vám pár tipov na zaujímavé miesta a výlety predstavíme.
 

Kaleiçi

Historické centrum mesta je známe ako Kaleiçi, snúbia sa tu mnohé kultúry do jedného zaujímavého celku. Cítiť vplyvy rímske, neskôr byzantské, seldžucké a nakoniec turecké. Prechádzate sa kľukatými úzkymi uličkami s pôvodnými stavbami neďaleko starého prístavu. Dláždené ulice sú lemované obchodmi so suvenírmi, reštauráciami a menšími atrakciami. Uvidíte pamiatky ako kamenná veža s hodinami či Kesik minaret.

Stará časť mesta Kaleiçi

Stará časť mesta Kaleiçi (Zdroj: flickr/cc/bazylek100)

 

Hidirlik Kulesi

Nad starým prístavom neďaleko parku Karaalioǧlu sa týči 14 m vysoká valcová veža Hidirlik Kulesi. Ojedinelá stavba s pôdorysom v tvare štvorca a kruhovým poschodím bola pravdepodobne postavená ako strážna veža alebo maják. Dnes je to najmä pozoruhodné miesto, kde sa vám naskytne panoramatický výhľad na starú časť prístavu s jachtami a časť mesta.

14-metrová veža Hidirlik Kulesi

14-metrová veža Hidirlik Kulesi (Zdroj: flickr/cc/Fablndia)

 

Yivli Minare / Flautový minaret

V roku 1230 bol postavený 38 metrov vysoký Yivli Minare, Ulu Cami alebo slovensky Flautový minaret. Základňa je štvorcová a nad  ňou pokračuje stavba ako akýsi osemhran s oblinami, ktoré na prvý pohľad pripomínajú vrúbky. Preto sa mu neoficiálne hovorí aj Vrúbkovaný minaret.  Dal ho vybudovať panovník Anatolian Seljuk Sultan Alaaddin Keykubad I.  a svoju finálnu podobu získal až po prestavbe v roku 1373.  Stavba čnie pri bazilike a je súčasťou komplexu siedmych budov, ktorý je známy ako Kulliye. Môže sa pochváliť nádhernou výzdobou z tmavomodrých dlaždíc.

 

Hadriánova brána

Do starej štvrti mesta Kaleiçi sa vstupovalo jednou z hlavných brán a to Hadriánovou bránou. Je najzaujímavejšou stavbou zo zachovalých helenistických a rímskych stavieb vo východnej časti mesta. Postavená bola v roku 130 nášho letopočtu na počesť slávneho cisára Hadriána ako súčasť opevnenia.

Jedna z hlavných brán – Hadriánova brána

Jedna z hlavných brán – Hadriánova brána (Zdroj: flickr/cc/hiverenavril)

 

Starý prístav

Prístav obkolesený útesmi bol od 2. storočia až do polovice 20. storočia dôležitým prístavom, kde sa obchodovalo, prinášal prosperitu celému regiónu. Dnes je pokojným romantickým miestom s citadelami, ktoré sa premenili na rôzne reštaurácie, kaviarne a bary. Atmosféru dotvárajú jachty hojdajúce sa na vlnách Stredozemného mora.

Starý prístav pri štvrti Kaleiçi

Starý prístav pri štvrti Kaleiçi (Zdroj: flickr/cc/HSSand)

 

Archeologické múzeum

Ak by vás zaujímala turecká história, odporúčame vydať sa do archeologického múzea, ktoré patrí k najväčším v celom Turecku. Približne 2 km na západ od štvrti Kaleiçi sa nachádza budova múzea s komplexnou zbierkou artefaktov od doby kamennej po Byzanciu. K najcennejším patria bronzové sochy Herakla a Apolóna.

Cena vstupného: 5 EUR

Artefakty v archeologickom múzeu

Artefakty v archeologickom múzeu (Zdroj: flickr/cc/pickett.jordan)

 

Düdenské vodopády

Krajina v okolí Antalye je bohatá na prírodné krásy ako krasové pramene, jaskyne a vodopády. Düdenské vodopády objavíte 12 km severovýchodne od Antalye. Svojej existencii vďačia rieke Düden, ktorá steká z pohoria Taurus a vytvára dva vodopády – Horný Düden a Dolný Düden. V okolí tejto atrakcie sú aj reštaurácií a piknikové stoly.

Düdenské vodopády

Düdenské vodopády (Zdroj: flickr/cc/zolakoma)

 

Jaskyňa Beldibi

K prírodnému bohatstvu Antalye a jej okolia patria aj fascinujúce jaskyne. Približne 25 km od Antalye sa vo vápencových skalách nachádza jaskyňa Beldibi. Výzdoba jaskyne siaha až do obdobia paleolitu, no najkrajšie maľby pochádzajú z obdobia mezolitu. Skladá za z dvoch častí, kde sú vyobrazené motívy lovu, kamzíkov a postáv.

V okolí Antalye sa nachádza hneď niekoľko jaskýň

V okolí Antalye sa nachádza hneď niekoľko jaskýň (Zdroj: flickr/cc/aslanutku)

 

Jaskyňa Karain

27 km severozápadne od Antalye v nadmorskej výške 150 m, na svahoch Mount Katra odporúčame navštíviť jaskyňu Karain. Tvoria ju tri miestnosti. Preslávila sa bohatými nálezmi, šlo hlavne o rôzne nástroje z praveku, skamenené ľudské lebky i kostry prehistorických zvierat, ktoré boli objavené počas výkopov.

Jaskyňa Karain

Jaskyňa Karain (Zdroj: flickr/cc/mdoughty68)

 

Aspendos

Dobrým tipom pre celodenný výlet je určite mesto Aspendos, ktoré sa nachádza cca 47 km južne od Antalye. Táto archeologická lokalita je domovom rímske divadla, jednesj z najlepšie dochovaných pamiatok tohto druhu na svete. Postavený bol v roku 155 miestnym architektom Zenom a pojme až 15 000 divákov. Najväčšiu slávu zažilo mesto v období 2. a 3. storočia a vďaka historickým pamiatkam sa stalo jednou z najlákavejších atrakcií v celom Turecku.

Rímske divadlo v Aspendose

Rímske divadlo v Aspendose (Zdroj: flickr/cc/Moody Man)
 

Perge

17 kilometrov južne od Antalye sa nachádza mesto Perge, ktoré bolo kedysi dôležitým stredovekým mestom a hlavným mestom Pamfýlie. Mesto je plné pamiatok, no nie sú tak dobre zachované ako v spomínanom meste Aspendos. Aj napriek tomu sem prichádzajú davy turistov, aby si prezreli pozostatky divadla, štadiónu, mestskej brány, agory so stĺporadím, akropoly či kresťanských bazilík zo 6. storočia.

Pozostatky architektúry v Perge

Pozostatky architektúry v Perge (Zdroj: flickr/cc/RendeUV)

 

Rafting

Máte radi adrenalín? Ak áno, vyskúšajte niektorý z raftingových výletov. Obľúbená je plavba v parku Koprulu Canyon National Park, výlet k veľkolepému vodopádu Düden alebo pri zálive v Antalyi. Niektoré sú spojené s návštevou krásnej pláže. Cena výletu závisí od dĺžky, programu a poskytovaných služieb.

Cena: 19 – 26 EUR na osobu

Raftovanie počas dovolenky v Antalyi

Raftovanie počas dovolenky v Antalyi (Zdroj: flickr/cc/atakan37)

 

Delfinárium a Aqualand

Delfíny, tulene a biele veľryby predvádzajú v delfináriu zábavnú šou, dozviete sa nové informácie o týchto tvoroch a dokonca si môžete s nimi zaplávať. Delfinárium je súčasťou komplexu, kde je vybudovaný aj Aquapark s rôznymi šmykľavkami, toboganmi, bazénmi a vodnými atrakciami. Vstup sa platí samostatne.

Cena vstupného do Delfinária: dospelý celodenný – 15 EUR , dospelý poldenný – 11 EUR, dieťa do 12 rokov – 9 EUR

Cena vstupného do Aqualandu: dospelý celodenný – 13 EUR , dospelý poldenný – 9 EUR, dieťa do 12 rokov – 10 EUR

Predstavenie s delfínmi

Predstavenie s delfínmi (Zdroj: flickr/cc/rydeboyz)