Tipy na fakultatívne výlety - Tunisko

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 10:00 - 17:00

 

Tunisko, krajina Severnej Afriky, je obľúbeným miestom pre trávenie letnej dovolenky najmä pre Slovákov. Ponúka zmes cenovo dostupnej dovolenky, pekných pláží a zaujímavej histórie. Ak patríte k ľuďom, ktorí radi trávia dovolenku aktívne, nenechajte si ujsť pár dobrých tipov na zaujímavé tuniské miesta a výlety.

 

Tunis, Kartágo, Sidi Bou Said

Na severozápadnom pobreží Tuniska v blízkosti jazera Le Lac leží jeho hlavné mesto Tunis. Na kopci stojí citadela Kasba s mešitou, pod ním sa rozprestiera jedno z najlepšie dochovaných islámskych stredovekých miest – Medina. Uličky mesta sú úzke a kľukaté s miestnymi obchodíkmi a bazárom. Na brehu tuniského zálivu sa nachádza predmestie Kartágo, kde si môžete prezrieť rímske kúpele Antonia Pia z 2. storočia n. l., byzantskú baziliku Derma, starokresťanskú Asteriovu kaplnku a atď. Poslednou zastávkou je mestečko Sidi Bou Said v maurskom štýle s typickými bielo – modrými domčekmi. 

Cena: cca 50 EUR

Pohľad na hlavné mesto Tuniska

Pohľad na hlavné mesto Tuniska (Zdroj: flickr/cc/Marcus)

 

Mahdia

Mesto Mahdia leží v centrálnej časti krajiny asi 40 km južne od Monastiru. V tomto maurskom mestečku s bielymi budovami navštívte bránu Skifa Kahla, pevnosť Borj el-Kebir a múzeum Bardo. Asi 150 kilometrov južne od hlavného mesta nájdete pláž so svetlým pieskom a pozvoľným vstupom do mora. Vďaka veľmi dobrým podmienkam je častou voľbou pre rodiny s deťmi.

Cena: 20 EUR

Pevnosť Borj el-Kebir v Mahdii (Zdroj: flickr/cc/alanaplin)

 

Kairouan a El Jem

Kairouan známy aj ako Kirwan alebo al-Qayrawan založili Arabi okolo roku 670. Dnes je mesto významným pútnickým miestom zapísaným v zozname UNESCO. Veriaci navštevujú mešitu Barber a Veľkú mešitu. Cesta pokračuje do mesta El Jem ležiaceho medzi mestami Sousse a Sfax. Tu je najväčším lákadlom rímske koloseum z 3. stor. n. l.

Cena: 42 EUR

Veľká mešita v Kairouan

Veľká mešita v Kairouan (Zdroj: flickr/cc/éric)

 

El Jem a Monastir

Podobným výletom je aj prehliadka mesta El Jem s rímskym koloseom a mesta Monastir ležiaceho na pobreží centrálnej časti krajiny. Prezrieť si môžete krásnu pevnosť Ribat z 9. storočia, ktorá bola postavená na obranu pred križiackymi výpravami, ďalej Veľkú mešitu či mauzóleum prvého tuniského prezidenta.

Cena: dospelý 25 EUR, dieťa 13 EUR

Pohľad na pevnosť Ribat

Pohľad na pevnosť Ribat (Zdroj: flickr/cc/Eugenijus Radlinskas)

 

Dvojdňový výlet po južnom Tunisku

Ide o náročnejší dvojdňový výlet, ktorý vyhľadávajú milovníci miestnej kultúry a histórie. Poznávanie južného Tuniska začína v meste El Jem s tretím najväčším rímskym koloseom sveta, pokračuje do mesta Sfax, Gabes a oblasti Matmata s tradičnými príbytkami. Prvý deň výletu vyvrcholí romantickou prechádzkou na ťavách po piesočných dunách Sahary. Druhý deň je zameraný na poznávanie prírodných krás Tuniska. Vyrazíte do pohoria Atlas, ktoré tvorí hranicu medzi Tuniskom a Alžírskom. Okrem soľného jazera Chot El Jerid sa na jeepoch vydáte do horských oáz Chebika a Tamerza. Ak by ste si chceli v tejto oblasti zajazdiť na štvorkolkách, stačí si priplatiť 15 EUR.

Cena z pevniny: 85 EUR

Cena z ostrova Djerba: cca 135 EUR

Rímske koloseum v meste El Jem (Zdroj: flickr/cc/curreyuk)

 

Okruh ostrovom Djerba

Na juhu Tuniska sa rozprestiera známy ostrov Djerba, kde spoznáte rímsku cestu, ktorá spája ostrov s pevninou, výrobu keramiky v mestečku Guellala, hlavné mesto ostrova Houmt Souk, výrobu tradičných kobercov a múzeum. Na ostrove sú krásne pláže - mestská pláž Plage Municipale alebo pokojné pláže medzi Aghir a el-Kantara. Najkvalitnejšie pláže sú piesočnaté pláže na severovýchodnom pobreží. K výletu patrí aj priestor na nákupy.

Cena: 26 EUR

Obľúbenou plážovou atrakciou je jazda na ťavách (Zdroj: flickr/cc/alex and mac)

 

Polostrov Cap Bon

Cap Bon sa nachádza na najsevernejšom cípe tuniskej pevniny len asi 140 km od Sicílie. Najviac rozvinutý cestovný ruch je na východnom pobreží, kde sa nachádzajú krásne piesočnaté pláže a väčšina historických pamiatok. Počas výletu si prezriete pobrežie až po Kelibiu. Uvidíte pozostatky púnskeho osídlenia v Kerkouane, jaskyne v Ghar El Kebir, rímske kúpele v Korbuse a na záver ochutnávka vín. Nájdete tu aj pokojnú pláž El Haouaria obklopenú nedotknutou zeleňou.

Cena z Hammametu: 30 EUR

Cena z Sousse: 32 EUR

Cena z Mahdie: 34 EUR

Pláž El Haouaria na ostrove Cap Bon (Zdroj: flickr/cc/Mrs Fogey)

 

Pirátska plavba

Ak by ste si chceli vychutnať tuniské more a obdivovať krásy pozdĺž pobrežia, vyskúšajte plavbu tzv. pirátskou loďou. Plavba začína v prístave v Sousse.

Cena: dospelý 20 EUR, dieťa do 12 rokov 10 EUR

 

Jazda na štvorkolkách

Chcete si vyskúšať adrenalínovú jazdu na štvorkolkách? Vyrazte na výlet do prašnej púšte. Jazda trvá približne hodinu a pol.

Cena: 22, 50 EUR

 

Výlet na ťavách

Na ťavách alebo kočmi ťahanými koňmi sa môžete vydať do pravej beduínskej osady. Pochutíte si na miestnych špecialitách, uvidíte prípravu tradičného chlebu a môžete si kúpiť ručne robené suveníry.

Cena: dospelý 20 EUR, dieťa do 12 rokov 10 EUR

Ťavy v tuniskej púšti (Zdroj: flickr/cc/kenaprenguis)

 

Friguia safari park – delfinárium

Friguia safari park je súkromný park v štýle juhoafrickej dedinky, ktorý vytvoril domov pre 412 zvierat. Podieľa sa na záchrane takmer 60 druhov. V cene výletu je aj 20-minútové predstavenie s delfínmi. Za príplatok je možné si s delfínmi zaplávať alebo sa po parku previesť na ťavách či koňoch.

Cena: cca 35 EUR

Aj takúto žirafu môžete vidieť v safari parku Friguia (Zdroj: flickr/cc/Michy84)

 

Friguia park a ochutnávka vín

Tento výlet kombinuje asi  jeden a pol hodinovú návštevu Friguia parku so zastávkou v jednej z miestnych pivníc a ochutnávkou vín.

Cena: cca 36 EUR

Friguia park (Zdroj: flickr/cc/Lee Armstrong Jones)

 

Folklórny večer

V Tunisku môžete zažiť aj veľkolepý večer, počas ktorého vám miestni predstavia tuniskú kultúru. Hrá tradičná hudba, tanečnice predstavia brušné tance, vychutnáte si dobré jedlo a nápoje. Potom nasleduje zvuková laserová show, ktorá vám vyrozpráva príbeh tuniských dejín.

Cena: dospelý cca 33 EUR, dieťa do 12 rokov 17 EUR