Tipy na fakultatívne výlety - Egypt

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Egypta so sprievodcom.

 

Egypt, krajina opradená príbehmi o faraónoch, lákavá kultúrnym bohatstvom, krásnymi plážami s čistým pieskom a množstvom miest, ktoré treba určite navštíviť. Vybrali sme pre vás pár tipov.

 

Káhira

Káhira je hlavným mestom Egypta, centrom diania už stáročia, najľudnatejším mestom Afriky. Nájdeme ju pri brehu rieky Níl v severovýchodnej časti krajiny. Pre turistov je najzaujímavejšia východná časť Nílu. Ak ste fanúšikom egyptskej kultúry, určite nevynechajte Egyptské múzeum v centre mesta, pevnosť Citadela, najslávnejšiu káhirskú mešitu Univerzita al-Azhar, pyramídy a mnohé ďalšie pamiatky. V Káhire okrem pamiatok nájdete aj zoologickú a botanickú záhradu. Cestovné kancelárie organizujú výlet do Káhiry alebo spojený výlet do Káhiry a Alexandrie. Ten je však časovo a aj fyzicky náročný. Výlety sa organizujú z Hurghady.

 

  • Cena Káhira 1 deň autobusom: cca 90 USD  (70 EUR)
  • Cena Káhira 2 dni autobusom: cca 180 USD  (140 EUR)
  • Cena Káhira letecky: 263 USD (243 EUR), deti do 12 rokov 131 USD (121 EUR)
  • Cena Káhira + Alexandria 1 deň: 110 – 155 USD (102 – 143 EUR)

Káhira je hlavné a najväčšie mesto Egypta.

Káhira je hlavné a najväčšie mesto Egypta. (Zdroj: flickr/cc/Ilker Ozmen)

 

Pyramídy v Gíze a Sfinga

K Egyptu neodmysliteľne patria pyramídy a to nielen tie v Gíze. Chufevova, Rachefova a Menkaureho sú najznámejšie. Stavbu vysokú takmer 140 m si na kráľovskom pohrebisku dal prvý vystavať faraón Cheops.

Neďaleko pyramíd asi 20 kilometrov od Káhiry sa nachádza ďalší zo symbolov Egypta., Je ním Sfinga, teda obrovská socha s telom leva a ľudskou hlavou. Väčšinou sú výlety sem spojené s návštevou Káhiry a trvajú jeden a viac dní. Cena sa tak pohybuje od cca 75 USD (70 EUR) až po viac ako 216 USD (200 EUR) na osobu.

Sfinga, v pozadí pyramída v Gíze.

Sfinga, v pozadí pyramída v Gíze. (Zdroj: flickr/cc/Dan H)

 

Alexandria

208 kilometrov od Káhiry sa rozprestiera druhé najväčšie egyptské mesto. Alexandria je prístavné mesto a, pomenovanie dostala podľa zakladateľa Alexandra Veľkého. V 3. storočí p.n.l. tu bola založená najväčšia knižnica na svete Alexandrijská knižnica. Budova sa nedochovala, ale na jej počesť dnes v meste stojí moderná stavba so zachovanými spismi. V Alexandrii sú aj krásne pláže s azúrovým morom, paláce (Montaza Palace) a múzeá (Grécko-rímske múzeum).

Cena dvojdňového zájazdu spojený s Káhirou: cca 110 – 155 USD (102 – 143 EUR)

Knižnica v Alexandrii. (Zdroj: flickr/cc/Kurt Fredrik Eiserman)

 

Luxor

Mesto Luxor je vzdialené 777 km južne od Káhiry, odkiaľ sa organizujú celodenné výlety za tými najkrajšími pamiatkami Egypta. Mesto stojí na území starovekého mesta Téby (Théby). Výlet je náročný, bohatý programom a jedným z najvyhľadávanejších výletov.

Prvou zastávkou je Údolie kráľov, najväčšia lokalita, kde sa stretnete s pohrebnou architektúrou neskoršieho obdobia staroveku – katakombami. Nasledujú Memnonove kolosy, chrám kráľovnej Hatšepsut a chrám Ramesse III.

V meste Luxor je vystavaný chrám s rovnomerným názvom, stavba, ktorú každý milovník egyptskej histórie musí navštíviť. Ide o rozľahlý chrámový komplex na východnom brehu rieky Níl s pylónmi, obeliskami a alejou sfíng. Stavba začala za vlády Amenthotepa III. Zasvätená je trom bohom – Amonovi, Mut a Chonsovi.

Posledná zastávka je v Karnaku, kde sa nachádza najväčší chrámový komplex v Egypte, zasvätený Amonovi. Výstavba prebiehala počas vlády viacerých panovníkov najmä Strednej a Novej ríše. Skladá sa zo svätýň, obeliskov, pylónov, chrámov bohov, sfíng a atď.

Cena: dospelý 92 USD (85 EUR), dieťa 71 USD (66 EUR)

Chrámv Karnaku.

Chrám v Karnaku. (Zdroj: flickr/cc/Heidi Kontkanen)

 

Asuán

Na juhu Egypta je vybudované mesto Asuán. Okrem tradičných kočiarov ťahaných koňmi, mešity Tabia a tradičného trhu sem prichádza množstvo turistov, aby videli asuánske priehrady. Prvou, teda aj staršou, je Stará asuánska priehrada a novú poznáme ako Vysokú priehradu (Sad dal-Alí) aj s Násirovym jazerom.

Cena krátkeho výletu: cca 16 – 38 USD (15 – 35 EUR)

Chrám v Asuáne. (Zdroj: flickr)

 

Abú Simbel

Približne 290 km južne od Asuánu sa na západnom brehu Násirovo jazera nachádza skalný chrám Abú Simbel. Postavený bol pre Ramsesa II. a jeho manželku Nefertiti. Zaujímavosťou je, že v rokoch 1964 – 68 sa muselo UNESCO rozhodnúť pre radikálnu záchranu. Obe časti chrámu boli prenesené ďalej od jazera. Výlet sa organizuje z Asuánu.

Cena: 76 USD (70 EUR)

Skalný chrám Abú Simbel bol vybudovaný pre Ramsesa II a jeho manželku.

Skalný chrám Abú Simbel bol vybudovaný pre Ramsesa II a jeho manželku. (Zdroj: flickr/cc/SomewhereRoundTheMiddle)

 

Sahara

Od severoafrického pobrežia Atlantického oceánu až k pobrežiu Červeného mora sa rozprestiera najväčšia púšť sveta Sahara. Pretína až desať štátov. Počas poldenného či celodenného výletu je možné užiť si adrenalínovú jazdu na štvorkolke, povoziť sa na ťave, jeepom sa dopraviť do tradičnej beduínskej osady.

Cena poldenného výletu: 30 USD (24 EUR)

Zápas slnka na známej púšti Sahara.

Zápas slnka na známej púšti Sahara. (Zdroj: flickr/cc/Tine B.S)

 

Ostrov Giftun

K najvyhľadávanejším výletom patrí ten na ostrov Giftun. Ostrov je chráneným miestom Červeného mora, je to prírodný koralový ostrov, kde by ste len ťažko hľadali bujnú vegetáciu. Má krásne pláže s bielym pieskom. Odchod je z Hurghady a plavba trvá necelú hodinu. Niekedy je spojená aj s návštevou ďalších ostrovov. Počas plavby sa robí zastávka na šnorchlovanie.

Cena: okolo 35 USD (27 EUR)

Piesočnaté pláže a čistá voda na ostrove Giftun.

Piesočnaté pláže a čistá voda na ostrove Giftun. (Zdroj: flickr/cc/ola_pe)

 

Ostrov Hamata

Pre milovníkov potápania je dobrý tipom nedotknutý ostrov Hamata približne 100 kilometrov od Marsa Alam. Výlet je nenáročný, v cene je zahrnuté vybavenie na potápanie a sprievodca.

Cena: dospelý 68 USD (63 EUR), deti do 12 rokov 35 USD (32 EUR)

 

El Gouna

Spojenie kúpania na plážach s bielym pieskom, veľmi dobrými podmienkami na potápanie, akváriom a starobylými stavbami predstavuje ostrov El Gouna. Zážitkom je už samotná plavba po lagúnach. Odchod je z Hurghady.

Cena: 40 – 50 USD (37 – 46 EUR)

El Gouna obmývané Červeným morom.

El Gouna obmývané Červeným morom. (Zdroj: flickr/cc/Ken Parsonage)

 

Zátoka Abu Dabbab

Abu Dabbab je zátokou v Marsa Alam, kde sa vyskytuje tzv. morská krava (lamantín) a korytnačka kareta. K tomu samozrejme patrí aj kúpanie a potápanie s inštruktorom.

Cena: dospelý 32 USD (30 EUR), dieťa 16 USD (15 EUR)

Morská krava alebo dugong

Morská krava alebo dugong (lamantín) je typickým živočíchom zátoky Abu Dabbab. (Zdroj: flickr/cc/Udo van Dongen)

 

Loď so skleneným dnom

Ak sa nechcete vydať na celodenný výlet alebo sa vám plavba po mori zdá byť príliš dlhá, no radi by ste videli bohatý podmorský svet Červeného mora, odporúčame plavbu na lodi so skleneným dnom.

Cena: cca 25 USD

 

Predstavenie s delfínmi (Dolphin show)

V Hurghade je aj delfinárium., Najmä rodiny s deťmi vyhľadávajú hodinové predstavenie s delfínmi. Ak si chcete s nimi aj zaplávať, treba si priplatiť.

Cena: 35 USD (27 EUR)

 

Aquapark Jungle, Hurghada

Zábavu pre deti a milovníkov adrenalínu nájdete v najväčšom egyptskom aquaparku.

Cena s celodenným vstupom a stravou: 45 USD (35 EUR)