Tipy na fakultatívne výlety - Omán

 • Upresnenie filtrovania
  Cestovné kancelárie
  Vynulovať filtre
 • Vybavenie a služby
  Poloha
  Rodiny s deťmi
  Vybavenie
  Šport a relax
  Zameranie
  Vynulovať filtre
dospelí
deti
Vek 1. dieťa
Vek 2. dieťa
Vek 3. dieťa
Doprava
Miesto odchodu
Akú dĺžku pobytu preferujete?
dospelí
deti
Vek 1. dieťa
Vek 2. dieťa
Vek 3. dieťa
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov so sprievodcom.

 

Omán ležiaci v juhovýchodnej časti Arabského polostrova ponúka historické bohatstvo arabského sveta aj zaujímavú prírodu s piesočnatými dunami, krásnymi plážami, hornatými časťami a zelenými  nížinami. Historické časti sa prelínajú s modernou výstavbou. Dnes vám predstavíme pár tipov, kde nájdete tie najzaujímavejšie miesta Ománu.

TIP: Pred tým ako sa začítate si pozrite našu ponuku na poznávací zájazd do Ománu

 

Muscat

Najpríťažlivejším mestom v Ománe je bez pochýb jeho hlavné mesto Muscat (Maskat). Mesto leží na pobreží Arabského mora pozdĺž Ománskeho zálivu neďaleko pohoria Al Hajar. Historická časť sa prepája s modernou. Okrem krásnych piesočnatých pláží obmývaných azúrovým morom nevynechajte pamiatky ako chrámy Shiva a Krishnae, Novú mešitu, mešitu Ali, kostol svätého Petra a Pavla, palác sultána Abusa, dominanty mesta – stredoveké pevnosti Jalali a Merani,  miestne domy i múzeá.

Architektúra v Muscate (Zdroj: flickr/cc/Xiquinho Silva)

 

Salalah

Salalah je druhým najväčším mestom Ománu a súčasne hlavným mestom regiónu Dhofar ležiaceho na juhu krajiny. Od polovice júna do polovice augusta prichádzajú monzúnové mraky z Indie a vďaka tomu je tu jedinečná klíma vhodná na pestovanie. Priamo v meste si prezrite kultúrne centrum a tradičný trh Al-Husn. Na kopci za mestom sa nachádza Ayubova hrobka a 4 km ďalej pozostatky obchodného prístavu Zafar (Al – Balid). 

Ruiny prístavu Al – Balid (Zdroj: flickr/cc/ctebaldo)

 

Sur

Približne 150 km juhovýchodne od Muscatu leží mesto Sur, ktoré bolo významným obchodným uzlom medzi Indiou a východnou Afrikou. Sur je známy svojou tradičnou ručnou výrobou plachetníc, námorným múzeom, pevnosťou Sinesla a peknými plážami napr. Ras-Al-Hhad (Korytnačia pláž).

Pohľad na mesto Sur (Zdroj: flickr/cc/R Boyd)

 

Barka

Barka je rybárska dedinka na severozápadnom pobreží Ománu 80 km západne od Muscatu. Turisti sem s obľubou prichádzajú, aby zažili atmosféru pravých ománskych trhov s ovocím, zeleninou a rybami. Prezrite si aj hrad Bait Na Aman.

Hrad Bait Na Aman (Zdroj: flickr/cc/Mijkra)

 

Bahla

Bahla sa nachádza 40 km od Nizwa a asi 200 km od hlavného mesta. Známe je starobylou pevnosťou a výrobou miestnej keramiky. Pevnosť postavili v 13. storočí, nadväzuje na ňu opevnenie a dnes je zapísaná v zozname UNESCO.

Pevnosť v meste Bahla (Zdroj: flickr/cc/Pedronet)

Quriyat

Ak sa vydáte na výlet do mesta Sur, odporúčame zastávku v malej rybárskej dedinke Quriyat. Nachádza sa 83 km juhovýchodne od Muscatu. Navštívte tunajšiu prímorskú pevnosť so zaujímavou obrannou vežou v tvare trojuholníka.

Pohľad na dedinku Quriyat (Zdroj: flickr/cc/pydum)

 

Jabrin

Malé mestečko Jabrin nájdete v severovýchodnej časti Ománu. Lákadlom tohto mestečka je impozantný hrad, ktorý postavil Imam Bil-arab bin Sultan v roku 1675. Bol dôležitým centrom vzdelávania v oblasti astrológie, medicíny a práva. Stropy sú zdobené zložitými rastlinnými motívmi.

Hrad v Jabrine (Zdroj: flickr/cc/garibottiandrea)

 

Sohar

Mestečko navštevujú milovníci tradičných trhov. Práve tu sa nachádza jeden z najväčších, taktiež nevynechajte zaujímavú pevnosť so šiestimi vežami.


Pohľad na mestečko Sohar (Zdroj: flickr/cc/kieran_oman)

 

Musandam

Polostrov Musandam je ománskou enklávou, ktorú oddeľujú Spojené arabské emiráty. Pozrieť si môžete členité pobrežie, hornaté časti, fjordy, tradičné malé dedinky či hlavné mesto Khasab s pevnosťou Khasab a pevnosťou Kumzan.

Mesto Khasab a jeho pevnosť (Zdroj: flickr/cc/Van Cuyn)

 

Pozorovanie delfínov

Ománske pobrežie poskytuje domov 21 rôznych druhov veľrýb a delfínov. Môžete sa vydať na výlet loďou a pozorovať tieto tvory v prirodzenom prostredí.

 

Púštne Safari

K dovolenke v Ománe patrí aj návšteva púšte. Obľúbeným je výlet do púšte Hashman, ktorý sa organizuje popoludní, aby ste si mohli vychutnať jazdu v jeepoch po piesočnatých dunách pri romantickom západe slnka a navštíviť tradičnú dedinku spojenú s ochutnávkou miestneho jedla.

Púšť Hashman (Zdroj: flickr/cc/muscat_911)

 

Potápanie

Zaujímavou aktivitou je aj potápanie, pretože miestne vody ponúkajú fascinujúci zážitok z bohatého podmorského sveta. Za najvhodnejšiu oblasť sú považované ostrovy Dimaniyat pri severozápadnom pobreží Ománu, ďalej potápačské centrum Cemetery Bay, ostrov Fahal alebo Kalbuh.

Ostrovy Dimaniyat s krásnymi plážami a ideálnymi podmienkami na potápanie (Zdroj: flickr/cc/prouso)