Tipy na fakultatívne výlety - Omán

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Ománu so sprievodcom.

 

Omán ležiaci v juhovýchodnej časti Arabského polostrova ponúka historické bohatstvo arabského sveta aj zaujímavú prírodu s piesočnatými dunami, krásnymi plážami, hornatými časťami a zelenými  nížinami. Historické časti sa prelínajú s modernou výstavbou. Dnes vám predstavíme pár tipov, kde nájdete tie najzaujímavejšie miesta Ománu.

TIP: Pred tým ako sa začítate si pozrite našu ponuku na poznávacie zájazdy Omán.

 

Muscat

Najpríťažlivejším mestom v Ománe je bez pochýb jeho hlavné mesto Muscat (Maskat). Mesto leží na pobreží Arabského mora pozdĺž Ománskeho zálivu neďaleko pohoria Al Hajar. Historická časť sa prepája s modernou. Okrem krásnych piesočnatých pláží obmývaných azúrovým morom nevynechajte pamiatky ako chrámy Shiva a Krishnae, Novú mešitu, mešitu Ali, kostol svätého Petra a Pavla, palác sultána Abusa, dominanty mesta – stredoveké pevnosti Jalali a Merani,  miestne domy i múzeá.

Architektúra v Muscate

Architektúra v Muscate (Zdroj: flickr/cc/Xiquinho Silva)

 

Salalah

Salalah je druhým najväčším mestom Ománu a súčasne hlavným mestom regiónu Dhofar ležiaceho na juhu krajiny. Od polovice júna do polovice augusta prichádzajú monzúnové mraky z Indie a vďaka tomu je tu jedinečná klíma vhodná na pestovanie. Priamo v meste si prezrite kultúrne centrum a tradičný trh Al-Husn. Na kopci za mestom sa nachádza Ayubova hrobka a 4 km ďalej pozostatky obchodného prístavu Zafar (Al – Balid). 

Ruiny prístavu Al – Balid (Zdroj: flickr/cc/ctebaldo)

 

Sur

Približne 150 km juhovýchodne od Muscatu leží mesto Sur, ktoré bolo významným obchodným uzlom medzi Indiou a východnou Afrikou. Sur je známy svojou tradičnou ručnou výrobou plachetníc, námorným múzeom, pevnosťou Sinesla a peknými plážami napr. Ras-Al-Hhad (Korytnačia pláž).

Pohľad na mesto Sur (Zdroj: flickr/cc/R Boyd)

 

Barka

Barka je rybárska dedinka na severozápadnom pobreží Ománu 80 km západne od Muscatu. Turisti sem s obľubou prichádzajú, aby zažili atmosféru pravých ománskych trhov s ovocím, zeleninou a rybami. Prezrite si aj hrad Bait Na Aman.

Hrad Bait Na Aman (Zdroj: flickr/cc/Mijkra)

 

Bahla

Bahla sa nachádza 40 km od Nizwa a asi 200 km od hlavného mesta. Známe je starobylou pevnosťou a výrobou miestnej keramiky. Pevnosť postavili v 13. storočí, nadväzuje na ňu opevnenie a dnes je zapísaná v zozname UNESCO.

Pevnosť v meste Bahla (Zdroj: flickr/cc/Pedronet)

Quriyat

Ak sa vydáte na výlet do mesta Sur, odporúčame zastávku v malej rybárskej dedinke Quriyat. Nachádza sa 83 km juhovýchodne od Muscatu. Navštívte tunajšiu prímorskú pevnosť so zaujímavou obrannou vežou v tvare trojuholníka.

Pohľad na dedinku Quriyat (Zdroj: flickr/cc/pydum)

 

Jabrin

Malé mestečko Jabrin nájdete v severovýchodnej časti Ománu. Lákadlom tohto mestečka je impozantný hrad, ktorý postavil Imam Bil-arab bin Sultan v roku 1675. Bol dôležitým centrom vzdelávania v oblasti astrológie, medicíny a práva. Stropy sú zdobené zložitými rastlinnými motívmi.

Hrad v Jabrine (Zdroj: flickr/cc/garibottiandrea)

 

Sohar

Mestečko navštevujú milovníci tradičných trhov. Práve tu sa nachádza jeden z najväčších, taktiež nevynechajte zaujímavú pevnosť so šiestimi vežami.


Pohľad na mestečko Sohar (Zdroj: flickr/cc/kieran_oman)

 

Musandam

Polostrov Musandam je ománskou enklávou, ktorú oddeľujú Spojené arabské emiráty. Pozrieť si môžete členité pobrežie, hornaté časti, fjordy, tradičné malé dedinky či hlavné mesto Khasab s pevnosťou Khasab a pevnosťou Kumzan.

Mesto Khasab a jeho pevnosť (Zdroj: flickr/cc/Van Cuyn)

 

Pozorovanie delfínov

Ománske pobrežie poskytuje domov 21 rôznych druhov veľrýb a delfínov. Môžete sa vydať na výlet loďou a pozorovať tieto tvory v prirodzenom prostredí.

 

Púštne Safari

K dovolenke v Ománe patrí aj návšteva púšte. Obľúbeným je výlet do púšte Hashman, ktorý sa organizuje popoludní, aby ste si mohli vychutnať jazdu v jeepoch po piesočnatých dunách pri romantickom západe slnka a navštíviť tradičnú dedinku spojenú s ochutnávkou miestneho jedla.

Púšť Hashman (Zdroj: flickr/cc/muscat_911)

 

Potápanie

Zaujímavou aktivitou je aj potápanie, pretože miestne vody ponúkajú fascinujúci zážitok z bohatého podmorského sveta. Za najvhodnejšiu oblasť sú považované ostrovy Dimaniyat pri severozápadnom pobreží Ománu, ďalej potápačské centrum Cemetery Bay, ostrov Fahal alebo Kalbuh.

Ostrovy Dimaniyat s krásnymi plážami a ideálnymi podmienkami na potápanie (Zdroj: flickr/cc/prouso)

 

Chasab (Khasab)

V tesnom susedstve s emirátom Dubaj leží mesto Chasab (Khasab). Najväčším lákadlom je pevnosť, ktorá je pozostatkom zo 17. storočia, z čias prítomnosti Portugalcov v regióne. Mesto je vyhľadávané najmä na vodné zážitky v Perzskom zálive. Okolité vody sú domovom žralokov, rají, sépií, či mnohých druhov hejnových rýb, preto sú vyhľadávaným miesto potápačov. Z mesta sa môžete vybrať na plavbu a pozorovať delfíny. 

khasab omán

(Zdroj: Canva.com)