Počasie v Ománe počas roka

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00
varied-wind-arrow Smer vetra cross-round-filled plus-round temp-low temp-high
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Ománu so sprievodcom.

Omán teplota mora a vzduchu

Kedy cestovat do Ománu

Najlepší čas na dovolenku je v rozmedzí mesiacov Január až December, kedy tu je hlavná sezóna.

 

Omán ležiaci pri Arabskom mori nepatrí k najpopulárnejším destináciám, no vďaka celoročne vysokým teplotám vytvára ideálne podmienky na krásnu dovolenku, kúpanie i poznávanie krajiny. Výhodou tejto krajiny je veľa slnečných dní a teplé more s teplotami od 23ºC vo februári po 31ºC v júni a júli.

 

Klíma Ománu je rozmanitá, vlhké prímorské oblasti sa striedajú so suchým vnútrozemím s vysokými teplotami. Zatiaľ čo sever má stredomorské podnebie, juh má podnebie tropické a suché. Takmer celý rok prevláda vysoká vlhkosť vzduchu. Najteplejším mesiacom je jún s priemernou maximálnou teplotou 40ºC. Krajina je známa veľkým množstvom slnečných dní, v máji to je až 11 hodín jasného slnečného svitu. More je najteplejšie v júni a júli s priemernou teplotou 31ºC. Počasie ovplyvňujú aj monzúny, ktoré sú najsilnejšie v júli a auguste. Prinášajú nielen početné zrážky, ale aj oblačné počasie.

 

Počasie v Ománe podľa jednotlivých mesiacov

 

Január

Priemerná maximálna denná teplota stúpne v januári na teplých 25ºC a nočná na 16ºC. Voda v mori sa ohreje na 24ºC. Množstvo zrážok je zanedbateľné.

Február

Vo februári dosahujú denné teploty 26ºC pri nízkej vlhkosti vzduchu a nočné 17ºC. Voda v mori má cca 23ºC. Zrážky sú zanedbateľné, padne zhruba 27mm.

Marec

V tomto mesiaci sa oteplí na 29ºC počas dňa a na 20ºC počas noci. Vlhkosť vzduchu je mierna. Zvýši sa aj teplota mora a to na 24ºC. Zrážky zanedbateľné.

Apríl

Denná teplota v apríli stúpne na veľmi teplých 34ºC s veľmi vysokou vlhkosťou vzduchu. V noci sa teplota pohybuje okolo 24ºC. More má teplotu okolo 27ºC. Bez zrážok.

Máj

V máji treba počítať už s veľmi vysokými teplotami a vysokou vlhkosťou vzduchu. Denná stúpne na horúcich 39ºC a nočná na 27ºC. Voda sa ohreje na 30ºC. Bez zrážok.

Jún

Jún prináša denné horúčavy okolo 40ºC s veľmi vysokou vlhkosťou vzduchu. Noci dosahujú teploty cca 30ºC. Kúpať sa dá v mori s teplotou 31ºC. Bez zrážok.

Júl

Priemerná maximálna denná teplota dosahuje až horúcich 38ºC počas dňa, nočné teploty neklesajú pod 28ºC. Vlhkosť vzduchu ostáva veľmi vysoká. More má 31ºC. Bez zrážok.

August

Denné teploty sú vysoké okolo 36ºC pri vysokej vlhkosti vzduchu. Noci sú stále veľmi teplé – 27ºC. Voda v mori má okolo 30ºC. Bez zrážok.

September                                                                

September je suchý mesiac bez zrážok, kedy sa denné teploty vyšplhajú na 36ºC a nočné na 26ºC. Vlhkosť vzduchu ostáva veľmi vysoká. More má teplotu 30ºC.

Október

Októbrové denné teploty majú hodnotu horúcich 34ºC a nočné teplých 24ºC. Vlhkosť vzduchu je naďalej veľmi vysoká. Voda v mori má teplých zhruba 29ºC. Bez zrážok.

November

V novembri stúpnu teploty na 30ºC počas dňa pri vysokej vlhkosti vzduchu. Noci majú trochu nižšiu teplotu – cca 20ºC. More je stále veľmi teplé – 28ºC. Bez zrážok.

December

December prináša príjemné denné teploty – 26ºC. Teplota v noci mierne klesá – 18ºC. More má stále príjemne teplé hodnoty okolo 25ºC. Vlhkosť vzduchu je už len mierna. Zrážky veľmi zriedkavé.

 

Počasie v Ománe podľa lokality

Počasie Omán

 

Pobrežie Arabského mora

Pobrežie si udržiava príjemné teploty po celý rok. Najlepšie počasie je na jar a jeseň. Počasie je vtedy stabilné, slnečné a príjemne teplé. Naopak počas hlavnej letnej sezóny môžu mierne teploty klesnúť a vyskytnú sa aj oblačné dni so zvýšenou vlhkosťou vzduchu. Na počasie má totiž vplyv juhozápadný monzún. V letnom období treba počítať aj s nevyspytateľným horúcim vzduchom z vnútrozemia, ktorý spôsobí nárast teplôt až nad 40ºC.

 

Ománsky záliv

Pobrežie Ománskeho zálivu je stabilnejšie a teplejšie ako pobrežie Arabského mora. Nehrozia také výkyvy. Dá sa tu kúpať po celý rok.

 

Vnútrozemie

Vnútrozemie krajiny nie je zmiernené morom, a tak treba počítať s extrémne vysokými teplotami. Počas leta môžu stúpnuť až na 54ºC. Vzduch je veľmi suchý a horúci, môže spôsobiť zdravotné problémy.

 

Dafár

Pre Omán sú typický len malý úhrn zrážok, no provincia Dafár je výnimkou. V období od júna do septembra sa tu vyskytujú monzúny prichádzajúce od Indického oceánu. Severne od Salalah, hlavného mesta provincie, je klíma chladná, súvisí to z narastajúcou nadmorskou výškou.

 

Kedy ísť do Ománu

Kúpať sa na pobreží Arabského mora dá od marca do začiatku novembra, najvhodnejšie je obdobie jar a jeseň, kedy je more stabilne teplé a súčasne sa vyhnete horúčavám. Ak by ste chceli predovšetkým navštíviť oblasť púšte, prezrieť si mestá, kultúrne pamiatky, vyraziť na turistiku do hôr alebo sa len chcete vyhnúť horúčavám, odporúčame si zvoliť zimné obdobie, teda mesiace december, január, február, kedy sa teploty pohybujú medzi 25 – 30ºC.