Počasie v Turecku počas roka

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00
varied-wind-arrow Smer vetra cross-round-filled plus-round temp-low temp-high
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Turecka so sprievodcom.

Aktuálne počasie Turecko

Aktuálne počasie Turecko
20 °C
Pocitová: 20 °C
do 20°C
Maximálna denná
od 17°C
Minimálna nočná
30%
Riziko zrážok
79%
Vlhkosť
04:41
Východ slnka
19:09
Západ slnka
Po celý deň bude prehánky. Denná teplota sa bude pohybovať v rozmedzí 18 až 20 °C. Pocitová teplota sa bude pohybovať od 18 do 20 °C. Nočné teploty budú dosahovať 17 °C až 19 °C, priemerne 18 °C. Bude fúkať premenlivý juhovýchodný vietor rýchlosťou 11 km/h, miestami bezvetrie.

Turecko teplota mora a vzduchu

Kedy cestovat do Turecka

Najlepší čas na dovolenku je v rozmedzí mesiacov Máj až Október, kedy tu je hlavná sezóna.

 

Turecko je známou a vyhľadávanou dovolenkovou destináciou, kam môžete vycestovať v ktoromkoľvek mesiaci. Vďaka veľkej pestrosti podnebí si v každom ročnom období nájdete miesto na trávenie krásnej dovolenky. Ponúka teplé more a slnečné dni, ale aj zasnežené kopce.

 

Pre Turecko je typické rozmanité podnebie s výraznými rozdielmi medzi jednotlivými oblasťami. Delí sa na niekoľko klimatických pasiem, podnebie je prevažne suché, pobrežné oblasti majú stredomorské a vnútrozemie skôr kontinentálne podnebie. Zatiaľ čo pobrežie má horúčavy znesiteľné vďaka vlhkému vzduchu a zimy sú len mierne, vo vnútrozemí sú letá suché, niekedy až nepríjemné a zimy veľmi chladné. Najvýraznejšie sa teplotné skoky prejavujú smerom na východ, kde sú hornaté časti pokryté snehom, zima je tu veľmi studená s nízkymi teplotami hlboko pod bodom mrazu. Aj úhrn zrážok je veľmi rozdielny v jednotlivých oblastiach, niekde môže spadnúť len 300mm a inde 1000mm.

V juhovýchodných provinciách, v blízkosti hraníc so Sýriou a Irakom je najsuchšie a najteplejšie podnebie, kde sa denné maximá môžu dosahovať 45ºC. Najteplejšími mesiacmi sú júl a august, kedy sa teploty môžu šplhať až k 38ºC, priemerná maximálna denná teplota je približne 27ºC. More dosahuje najvyššiu teplotu v auguste a to 24ºC.

 

Počasie v Turecku podľa jednotlivých mesiacov

Január

Denné januárové teploty môžu klesnúť na studených 8ºC a nočné sa pohybujú okolo 2ºC. More je chladné, má zhruba 8ºC. Je to daždivý mesiac, kedy padne až 110mm, čo predstavuje 19 so zrážkami.

Február

V priemere dosahujú teploty chladných 9ºC počas dňa a 3ºC počas noci. More má teplotu 7ºC. Je to daždivé obdobie s 75mm zrážok, čo je zhruba 16 dní.

Marec

V marci mierne stúpnu teploty na denných 11ºC. Noci ostávajú stále veľmi studené okolo 4ºC. Teplota mora – 7ºC. Treba očakávať 72mm zrážok, čo predstavuje cca 14 daždivých dní.

Apríl

Aprílové teploty stúpnu už na príjemné hodnoty 16ºC. Teplé dni však striedajú chladné noci so 7ºC. More má 10ºC. Zrážky pretrvávajú, ale je ich menej cca 50mm – 11 daždivých dní.

Máj

Denná teplota sa pohybuje okolo 21ºC, nočná 12ºC, more má 15ºC. Zrážky ubúdajú, padne 35mm – 9 daždivých dní.

Jún

Priemerná maximálna denná teplota stúpne na 25ºC pri nízkej vlhkosti vzduchu a nočná na príjemných 16ºC. Voda v mori sa ohreje na 21ºC. Zrážok je stále menej, cca 28mm – 6 dní, kedy zaprší.

Júl

V júli sa oteplí na 27ºC pri nízkej vlhkosti vzduchu počas dňa a 18ºC počas noci. Stúpne aj teplota mora na 23ºC. Môžu sa vyskytnúť aj zrážky, ale len zhruba 20mm.

August

Teplé dni s 27ºC striedajú príjemné noci s 18ºC. Kúpať sa dá v mori s teplotou 24ºC. Vlhkosť vzduchu ostáva nízka. Očakávajte 35mm zrážok – 5 daždivých dní.

September                                                      

September si udržiava príjemne teplé hodnoty: denná – 24ºC, nočná – 16ºC, more – 22ºC. Treba počítať so zrážkami – cca 43mm, čo je zhruba 7 daždivých dní.

Október

Priemerné maximá počas dňa v októbri dosahujú 19ºC. Noci sú už chladné len 12ºC. More sa ochladí na 18ºC. Pre október sú príznačné zrážky okolo 76mm, čo je 12 daždivých dní.

November

Denné teploty v novembri klesnú na 16ºC a nočné na studených 8ºC. More má už len 14ºC. Spadne 97mm zrážok, čo predstavuje 14 daždivých dní.

December

Studené denné teploty okolo 11ºC klesajú počas noci až k veľmi chladným 5ºC. More je studené cca 10ºC. Je to veľmi daždivý mesiac, spadne až 126mm, čo je 18 dní so zrážkami.

 

Počasie v Turecku podľa lokality

Počasie Turecko

 

Pobrežie Stredozemného mora

Prevláda tu stredomorské podnebie s typickými črtami, teda sú tu teplé letá znesiteľné vďaka moru a mierne zimy s občasnými dažďovými prehánkami. Oblasť Tureckej riviéry dosahuje teploty vysoko nad 30ºC s príjemnými teplotami mora, niet divu, že sa tu nachádzajú najvyhľadávanejšie letoviská.

 

Pobrežie Egejského mora

Pobrežie Egejského mora alebo tiež Egejská riviéra má podobné teploty ako pobrežie Stredozemného mora. Má však jednu veľkú výhodu, vďaka početným zálivom sa tu rýchlo ohrieva voda v mori.

 

Pobrežie Čierneho mora

Aj napriek tomu, že na celom pobreží panuje mierne stredomorské podnebie, toto pobrežie je predsa len chladnejšie ako pobrežie Stredozemného mora. Výraznejšie cítiť aj rozdiel medzi dennou a nočnou teplotou. Oblasť patrí k miestam s najvyšším úhrnom zrážok v krajine.

 

Vnútrozemie

Vnútrozemské oblasti majú kontinentálne podnebie s chladnými a zasneženými zimami a horúce a suché letá. Teploty sú veľmi nízke, najmä smerom na východ, kde hrozia extrémne mínusové teploty a rozdiely medzi zimnými a letnými teplotami sú obrovské. Oblasti pri hraniciach so Sýriou sú najteplejšími v Turecku, v lete treba počítať s teplotou až 45ºC.

 

Istanbul

Podnebie pripomína Stredozemné more, no zimy bývajú chladné. V lete je more príjemne teplé. Vhodné na kúpanie je počas najteplejších mesiacov – júl, august. Zimy dosahujú priemernú teplotu okolo 5ºC a vyskytnúť sa môžu aj prehánky v podobe snehu.

 

Kedy ísť do Turecka

Pre trávenie dovolenky na plážach severného a severovýchodného pobrežia sú najvhodnejšie mesiace júl a august. Južné pobrežie má príliš vysoké teploty počas týchto mesiacov, preto skôr odporúčame jún a september. Ak by ste chceli skombinovať poznávanie krajiny s kúpaním, odporúčame vycestovať na jar či na jeseň.