Belek - Základné informácie

Keď sa povie Belek, mnohým sa v mysli vybavia luxusné hotely a nekonečné golfové greeny. Toto malé dovolenkové mestečko asi pol hodinu od Antalye je synonymom pre luxusnú dovolenku na Tureckej riviére. Belek patrí medzi top destinácie all inclusive dovolenky v jedných z najluxusnejších zariadení Turecka s kvalitnými doplnkovými službami, plnej slnka, golfu, pláže, krásnej prírody a rôznych zážitkov.

Na svoje si prídu aj ľudia, ktorí si chcú užiť dovolenku bez detí. Nájdete tu veľa hotelov pre dospelých. 

Golf, Belek, Turecko

Golfovými ihriskami je Belek preslávený (Zdroj: Canva.com)

 

Najkrajšie pláže

Belek je ideálne miesto pre rodinnú dovolenku pri pláži. More býva veľmi pokojné a bezpečné piesočné pláže s drobnými kamienkami sú ideálne pre deti a každého, kto si chce užiť pokojný relax pri pláži a plávanie v plytkých vodách. Na jednej strane uvidíte tyrkysové Stredozemné more, a na druhej vás očarí zeleň plná eukalyptov. Pri plávaní bude na vás dozerať majestátne pohorie Taurus. 

Návštevníci nájdu pri pláži aj širokú ponuku vodných športov a ďalších aktivít. Čarovné je napríklad potápanie pri pláži, ktorá je 16 km dlhá! Zariadenia pozdĺž pláže sa vyznačujú vysokým štandardom vybavenia, čistoty a kvality, čo ocenia aj náročnejší turisti. 

Kadriye Beach – čistá a pokojná pláž s jemným pieskom a zelenou časťou, kde môžete relaxovať na tráve alebo v hojdacej sieti. Dokonca na nej nájdete menšie golfové ihrisko. Pri pláži sa nachádza dostatok kaviarní a reštaurácií.

Belek Beach – veľká pláž s promenádou plnou paliem. Deň na pláži si tu užijú nielen rodiny s deťmi, ale aj športoví nadšenci, ktorých lákajú vodné športy alebo parasailing. 

Výlet loďou na pláž Phaselis – bolo by hriechom nejsť sa pozrieť loďou do antickej dediny Phaselis, ktorej história sa datuje až do antického Grécka. Tento národný park ukrýva jednu z najkrajších pláží v Turecku vôbec. Dostanete sa sem výletnou loďou zhruba za hodinku z Beleku. Zátoka s tou najčistejšou vodou je ideálna na šnorchlovanie, na dne vás čaká úchvatné prírodné akvárium s farebnými druhmi rýb. Okrem toho si užijete aj prekrásny prírodný park s ruinami starovekých palácov. 

Belek Beach

Veľká pláž Belek Beach (Zdroj: Canva.com) 

 

Zaujímavé miesta a pamiatky - čo vidieť

Za návštevu stoja úžasné antické historické pamiatky, ktoré sú v očarujúcom súznení s moderným svetom. 

Neďaleko sa nachádza mestečko Perge s najlepšie zachovanými rímskymi ruinami v okolí. Staroveký amfiteáter Aspendos je starý viac ako 2 tisíc rokov, no do dnešných čias sa v ňom konajú predstavenia pod holým nebom a rôzne festivaly. 

Z prírodných krás sa oplatí navštíviť Kunsulu vodopád. V jeho zadnej časti sa nachádzajú zaujímavé jaskyne. V tesnom okolí je množstvo chodníkov na pešie prechádzky a pikniky. 

Aspendos, Belek, Turecko

Aspendos (Zdroj: Canva.com)

 

Zaujímavé aktivity - čo zažiť

Belek je známe turecké golfové letovisko s jednoduchým prístupom na kvalitné golfové ihriská. Veľa rezortov má vlastné svoje zelené greeny, ale samozrejme golf si viete ísť zahrať aj mimo hotel.

Cornelia Golf Club - najlepší golfový klub v Beleku, obrovský 27-jamkový areál poskytyje profesionálne podmienky pre zdatných golfistov, ale aj tých, ktorí s týmto športom len začínajú. Môžete si zaplatiť aj inštruktora golfu pre vás alebo vaše deti.

Výlet do Land of Legends alebo aj turecký Disneyland! Kto o ňom ešte nevie, určite by mal zbystriť pozornosť. Na svoje si prídu malí aj veľkí. Približne hodinu cesty z Beleku sa nachádza tento obrovský zábavný park, ktorý je zároveň aj hotelom. Na jeho návštevu si vyhraďte celý deň. Nájdete tu kolotoče, aquapark, horskú dráhu, rozprávkové postavičky, kútiky so sladkosťami a zmrzlinou, skrátka všetko, čo vám spríjemní dovolenku.

Výlet na horu Olympos (Tahtalı) – určite ste už počuli o olympijskom ohni, ktorý stále horí. A tušili ste, že pochádza práve z Turecka? Neďaleko Beleku sa nachádza hora Olympos, na ktorú si to môžete vyšliapať sami, alebo sa pohodlne zviesť lanovkou, ktorá s dĺžkou 4 350 metrov patrí medzi najdlhšie lanovky na svete. Na vrchole hory uvidíte v zemi horieť nekonečný oheň. 

Pohľad zvrchu hory Olympos, Belek, Turecko

Pohľad zvrchu hory Olympos, na ktorú vedie lanovka (Zdroj: Canva.com)

 

Doprava

Letisko v Antalyi sa nachádza asi pol hodinu cesty od Beleku. Ak chcete spoznať viac z okolia Beleku, prenajmite si auto. Menšie auto vás na jeden deň vyjde okolo 40 eur a sedan od 50 eur. Ak vás nebaví šoférovať, môžete si z hotela prenajať aj transfer so šoférom, ktorý vás bude všade voziť a čakať, no za túto službu si priplatíte podstatne viac. Z Beleku do Antalye sa pohodlne dostanete aj autobusom, pravidelné spoje totiž chodia niekoľkokrát denne a stoja len pár lír.