Alanya - Základné informácie

Turecko

Alanya

Lokalita v Turecku

 

Alanya je mestečko na polostrove južného pobrežia Turecka. Je súčasťou obľúbenej Tureckej riviéry, pod krásnym pohorím Taurus. Od najbližšieho medzinárodného letiska v Antalyi je vzdialené asi dve hodiny jazdy.

Alanya patrí k typickým destináciám pre dovolenku pri pláži. Nájdete tu dlhé úseky bielych piesočných pláží a príjemne teplé more. Zároveň okolie mesta ponúka množstvo príležitostí na výlety a zájazdy k prírodným, historickým a kultúrnym zaujímavostiam regiónu.

Pohľad na mesto Alanya

Pohľad na mesto Alanya (Zdroj: www.pixabay.com)

 

Čo vidieť a zažiť v Alanyi

Prechádzka samotným mestom Alanya bude pre vás určite bohatým zdrojom rôznych dovolenkových radovánok. Historické centrum mesta je plné pôvabných budov a uličiek. K najväčším atrakciám patrí historický zámok Alanya Kalesi, ktorý je dominantou mesta. Je postavený na kopci s výhľadom na mesto a svojimi múrmi doslova trčí do mora.

Zámok v Alanyi je veľký komplex rôzne zachovalých historických budov

Zámok v Alanyi je veľký komplex rôzne zachovalých historických budov (Zdroj: flickr/cc/Rene MT)

 

S hradbami zámku je spojená Červená veža (Kizil Kule), ktorá je z celého komplexu najbližšie k moru a dnes je sídlom múzea. Táto päťposchodová obranná veža meria takmer 30 metrov na priemer a 30m na výšku. Jej centrálnu časť tvorí veľká cisterna na zhromažďovanie a skladovanie vody. V tesnej blízkosti Červenej veže sa nachádza Stará lodenica (Tersane).

Červená veža v Alanyi

Červená veža v Alanyi (Zdroj: www.pixabay.com)

 

Piatkový trh v Alanyi – Cuma Pazar je slávny pre svoju typickú atmosféru. Nájdete ho priamo pod historickým zámkom až po Ataturk bulvár. Nakupovanie na trhu patrí k typickým kultúrnym zážitkom z Turecka. V ponuke sú všetky druhy komodít, vrátane ručných tradičných výrobkov a suvenírov.

Nakupovanie na trhu v Turecku je typickým kultúrnym zážitkom

Nakupovanie na trhu v Turecku je typickým kultúrnym zážitkom (Zdroj: flickr/cc/Yoshi5000)

 

K prírodným pamiatkam, ktoré sa oplatí vidieť patrí Kaňon Sapadere. Až do roku 2008 o ňom vedeli iba miestni obyvatelia. Je to prírodný kaňon dlhý 800 a vysoký 400 metrov, ktorý vyformovala vodná a veterná erózia. Prechádzka kaňonom trvá približne hodinu a prehliadka zahŕňa aj návštevu miestnej mešity, starého vodného mlyna alebo farmy na hodváb. V kaňone možno vstúpiť jaskyne. Pre svoje rôznofarebné kvaple dostala prezývku Dúhová jaskyňa.

Viac informácií o výletoch v Alanyi >

Kaňon Sapadere má veľa prírodných krás, vrátane vodopádov a jaskyne

Kaňon Sapadere má veľa prírodných krás, vrátane vodopádov a jaskyne (Zdroj: flickr/cc/Rowan Castle)

 

Ideálnym miestom na výlety je aj rieka Dim, niekedy označovaná aj ako Dimcay. Pozdĺž jej toku je množstvo atrakcií, reštaurácií a pohostinstiev. Je to obľúbené miesto relaxu, rybárčenia a grilovania. V blízkosti rieky, v horách Taurus, sa nachádza krásna kvapľová jaskyňa Dim.

 

Turisticky obľúbené sú aj výlety loďou. Na pobreží v okolí mesta je množstvo jaskýň, ktoré sú prístupné iba loďou. Blízke pohorie Taurus je cieľom Jeep safari a jazdy na štvorkolkách. K nezabudnuteľným zážitkom z Alanyi môže byť jazdy na somároch alebo ťavách.

Viac informácií o plážach v Alanyi >

Pobrežie okolo Alanyi je bohaté na jaskyne prístupné iba loďou

Pobrežie okolo Alanyi je bohaté na jaskyne prístupné iba loďou (Zdroj: flickr/cc/Rene MT)

 

Počasie a klíma v Alanyi

Alanya má stredomorské podnebie. Panujú tu typické horúce letá s teplotami 28-30 °C v lete. Teplota mora je najvyššia v auguste, kedy dosahuje približne 29 °C. V zime je počasie chladnejšie, ale stále príjemné. Priemerné teploty klesnú na 11 – 12 °C v januári a februári. Teplota mora v zime dosahuje približne 17 °C.

COVID-19 Garancia