Tipy na fakultatívne výlety - Alanya

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00

 

Alanya sa rozprestiera na južnom pobreží Turecka, ktoré obmývajú priezračné vody Stredozemného mora. Je súčasťou preslávenej Tureckej riviéry. Už dlhé roky je obľúbeným letoviskom s krásnym prostredím, malebnými plážami, rôznymi aktivitami a zaujímavými miestami. Dnes vám pár tipov na zaujímavé miesta a výlety ponúkame.

 

Pevnosť Kale

Žiadnemu návštevníkovi Alanye by nemala uniknúť majestátna pevnosť Kale. Počiatky stavby siahajú do čias antiky. Najväčšia časť pevnosti bola vystavaná až v 13. storočí. Učinil tak sultán Alaeddin Keykubad I. po dobytí mesta. Pevnosť využíva strategický spádový terén v južnej časti Alanye. 250 metrov vysoká pevnosť chránila obyvateľov pred nájazdmi nepriateľov. Celková dĺžka stavby je okolo 6 kilometrov.

Pohľad na časť pevnosti

Pohľad na časť pevnosti (Zdroj: flickr/cc/Delboy1940ssex)

 

Kizil Kule

Pri brehu Stredozemného mora sa vypína veľkolepá veža Kizil Kule, pre nás známa skôr ako Červená veža. Takmer 33 metrov vysoká stavba získala pomenovanie pre svoju typickú červenkastú farbu. Veža bola postavená v roku 1226, aby chránila mesto a lodenicu pred nájazdmi nepriateľov. Dnes ponúka krásny výhľad na okolie a múzejné zbierky.

Kizil Kule býva často zobrazená na suveníroch

Kizil Kule býva často zobrazená na suveníroch (Zdroj: flickr/cc/ULZII)

 

Süleymanova mešita

Pôvodná Süleymanova mešita bola postavená na počesť sultána Alaeddina Keykubada v 13. storočí. Dnešnú podobu získala počas prestavby v 16. storočí. V tom čase bolo Turecko súčasťou Osmanskej ríše. Vynovená mešita oslavuje sultána Süleymana a nesie výrazné osmanské znaky. Mešita je súčasťou hradného areálu.

Mešita oslavujúca sultána Süleymanova

Mešita oslavujúca sultána Süleymanova (Zdroj: flickr/cc/Ozgurmulazimoglu)

 

Tersane

Počas vlády sultána Alaeddina Keykubada zažilo mesto nevídaný rozvoj. Éru rozmachu a prosperity pripomína tiež lodenica Tersane. Niekto považuje lodenicu za súčasť opevnenia, iní hovoria o prirodzenom nadviazaní na opevnenie. Tak či onak, lodenica je miestom vystrihnutým z idylickej pohľadnice. Najmä v nočných hodinách sa vďaka osvetleniu mení na romantické miesto.

Tersane postavená za vlády Alaeddina Keykubada

Tersane postavená za vlády Alaeddina Keykubada (Zdroj: flickr/cc/Nickophoto)

 

Archeologické múzeum

V Alanyi nie je núdza ani o múzejné zbierky. Odporúčame navštíviť Archeologické múzeum založené v roku 1967. Expozícia je rozdelená na dve časti a to na archeologickú a etnografickú. Uvidíte množstvo keramických, mramorových a bronzových artefaktov a mozaiky z helenistickej, rímskej a byzantskej doby. Pýchou múzea je bronzová socha Hercula z 2. storočia.

 

Taurus

Dobrodružné povahy ocenia náročný terén, nádhernú prírodu a nezabudnuteľné výhľady pohoria Taurus. Prevažne vápencové pohorie sa tiahne pozdĺž Stredozemného mora. Môžete využiť ponuku miestnych cestovných kancelárií a vyraziť na dobrodružné jeep safari. Vychutnáte si krásy prírody a spoznáte tradičné turecké dedinky.

Krásna príroda pohoria Taurus

Krásna príroda pohoria Taurus (Zdroj: flickr/cc/Agata *Skylar* Bro)

 

Národný park Aladaglar

Národný park Aladaglar je súčasťou už spomínaného pohoria Taurus. Park porastený voňavými ihličnanmi sa rozprestiera v centrálnej časti pohoria na ploche 55 065 ha. Priemerná nadmorská výška parku je 3500 metrov nad morom. Dokonalé miesto na horskú turistiku s úchvatnými scenériami. Najväčšou atrakciou parku sú známe vodopády Kapuzbasi. Divoké vody potešia vyznávačov adrenalínového raftingu.

Národný park Aladaglar

Národný park Aladaglar (Zdroj: flickr/cc/Miche & Jon Rousell)

 

Jaskyňa Damlatas

Oblasť Alanye je bohatá na tajomné jaskyne s veľkolepou výzdobou. Najznámejšia je určite kvapľová jaskyňa Damlatas. Stalagmitová a stalaktitová výzdoba sa formovala takmer 15000 rokov. Jaskyňa leží na pobreží Stredozemného mora, západne od hradu. Od centra mesta je vzdialená asi tak 3 kilometre.

Výzdoba jaskyne Damlatas

Výzdoba jaskyne Damlatas (Zdroj: flickr/cc/Radu Bucuta)

 

Jaskyňa Dim

Nádhernú hru tvarov ponúka kvapľová jaskyňa Dim vzdialená 12 kilometrov od Alanye. Nachádza sa východne od mesta, na svahu Cebel-i Reis. Hoci nie je jaskyňa tak populárna ako Damlatas, zanechá vo vás jedinečný dojem. Má bohatú stalaktitovú a stalagmitovú výzdobu. Vek jaskyne sa odhaduje na milión rokov.

Vo vnútri jaskyne Dim

Vo vnútri jaskyne Dim (Zdroj: flickr/cc/chiiidem)

 

Fosforeskujúca jaskyňa

Z množstva jaskýň v Alanyi a jej okolí spomeňme ešte tzv. Fosforeskujúcu jaskyňu. Tajomný názov prispieva k jej popularite. Zvučný názov získala jaskyňa vďaka úžasnej hre svetiel. Do jaskyne sa plavia malé loďky, z ktorých budete pozorovať jedinečnú svetelnú šou.

 

Kleopatrina pláž

Krásne pláže s priezračnou vodou a pestrými službami jednoducho patria k Alanyi. Najkrajšou plážou letoviska, ba dokonca celého Turecka je Kleopatrina pláž. Pláž s časťou Alanye daroval Marcus Antonius Kleopatre ako svadobný dar. Pláž je dlhá takmer 2 kilometre. Získala ocenenie kvality Modrá vlajka.

Pohľad na Kleopatrinu pláž

Pohľad na Kleopatrinu pláž (Zdroj: flickr/cc/Gardenvespa)

 

Aquapark Water Planet

Zábavný vodný park v Alanyi s kapacitou 2000 návštevníkov ulahodí všetkým vekovým kategóriám. Ponúka oddych, zábavu i dobrodružstvo. V areáli je vybudovaných 24 rôznych šmykľaviek a množstvo atrakcií ako napríklad rafting. Pokojnejšie povahy ocenia relax v prostredí lesa s výhľadom na more.