Turecko

Egejská riviéra

Lokalita v Turecku

S Tureckom sa spája predovšetkým známa Turecká riviéra. Čoraz väčšiu pozornosť však púta tzv. Egejská riviéra, ktorá sa rozprestiera na juhozápadnom cípe Turecka. Tento krásny kút Turecka nájdete na pomedzí Egejského a Stredozemného mora. Nachádzajú sa tu vychýrené letoviská ako Bodrum, Cesme, Dalaman, Didim, Fethiye, Gumbet, Gundogan, Icmeler, Kusadasi, Marmaris, Ölüdeniz a Ortakent Yashi.

Čaro Egejskej riviéry spočíva v masíve porastenom bujnou zeleňou, ktorý kontrastuje s tyrkysovými vodami mora. Pobrežie lemujú dlhé kilometre priam rozprávkových pláží z jemného piesku. Nájdete tu tiež malé súkromné pláže. Ideálne zákutia pre odpočinok či romantické chvíle. Atmosféru dotvárajú pôvodné biele domčeky a ibišteky. Riviéra svojim návštevníkom ponúka krásnu prírodu na turistiku, príjemné a pokojné prostredie na oddych, priezračnú vodu mora, vodné športy, krásne pláže a tiež antické pamiatky. Výhodná poloha neďaleko gréckych ostrov nabáda k podnikaniu zaujímavých výletov.

Letovisko Bodrum s Hradom sv. PetraLetovisko Bodrum s Hradom sv. Petra (Zdroj: flickr/cc/Solresor)

 

Je bezpečné cestovať do Chorvátska v čase Korony?

Cestovné doklady do Turecka

Cena na Egejskej rivére 

V tureckých letoviskách vrátane Egejskej riviéry si mierne priplatíte za tovar aj služby. Výhodnejšie nakúpite v lokálnych obchodíkoch, kam chodievajú nakupovať miestni. Nie všetky ceny sú stabilné. Turci sú zvyknutí na zjednávanie. Platí sa tureckou lírou, ktorá sa delí na 100 kurus. Peniaze si ľahko vymeníte v bankách, hoteloch či na pošte. Často sú akceptované tiež eurá a americké doláre.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1,88 TRY
 • Voda (1,5 l) = 1,79 TRY
 • 1 l mlieka = 2,90 TRY
 • 1 kg syra = 26 TRY
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 20 TRY
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 37 TRY
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 20 TRY
 • Cola (0,33 l) = 3,95 TRY
 • Kapučíno =  9,10 TRY
 • Pivo =  8,40 – 10 TRY

Pláž v letovisku MarmarisPláž v letovisku Marmaris (Zdroj: pixabay/cc/ivabalk)

 

Očkovanie a choroby na Egejskej rivére 

Medzi Slovenskom a Tureckom neplatí dohoda o bezplatnom poskytovaní lekárskej starostlivosti. Doporučujeme pred cestou uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie, ktoré kryje liečebné náklady. Štátne zdravotnícke zariadenia majú rôznu úroveň, čo sa týka poskytovaných služieb a vybavenia. Lepšie je uprednostniť súkromné zariadenia. Ich úroveň spĺňa európsky štandard. Navyše tu pracuje personál, s ktorým sa dohovoríte anglicky.

Pred cestou na Egejskú riviéru sa nepožaduje žiadne špeciálne očkovanie. Skontrolujte si očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára.

 

Bezpečnosť na Egejskej rivére 

Bezpečnostná situácia je momentálne stabilizovaná. V letných mesiacoch však stúpa riziko útoku organizovanej skupiny na zahraničné osoby. Kriminalita je na celom území Turecka vyššia v porovnaní s európskym priemerom. Dodržiavajte zásady všeobecnej bezpečnosti. Nezdržiavajte sa na miestach s väčším množstvom ľudí. Mohli by ste sa stať obeťou zlodejov, ktorí číhajú hlavne na turistov. Nenechávajte svoje osobné veci bez dozoru. Doporučujeme si vyhotoviť kópiu cestovných dokladov.

Na pláži Iztuzu kladú vajcia chránené carettyNa pláži Iztuzu kladú vajcia chránené caretty (Zdroj: flickr/cc/Elders 1977)

 

Doklady na Egejskej rivére 

Cestovným dokladom pri cestách do Turecka je platný cestovný pas. Musia ho mať rovnako dospelí cestujúci ako aj deti. Vstup na občiansky preukaz nie je možný. Cestovný doklad musí byť platný  minimálne 150 dní od vstupu na územie Turecka. Pre občanov Slovenskej republiky, ktorí cestujú do Turecka za účelom turistiky, platí bezvízový styk. Pobyt v krajine nesmie presiahnuť dobu 90 dní.


 

☎ Dôležité čísla na Egejskej rivére  

 • Polícia: 155
 • Prvá pomoc: 112
 • Hasiči: 110  
 • Všeobecná pohotovostná linka: 112

Telefónna predvoľba na Egejskej riviére je +90.

 

Počasie

Egejskú riviéru chráni pred veľmi chladným počasím a silnými vetrami pohorie. Podnebie je stredomorské s teplými letami a miernymi zimami. Letá sú krásne, slnečné a veľmi suché. Naopak zimy sú na zrážky bohaté. Najteplejším mesiacom je august s priemernou dennou teplotou 33ºC. Teploty často atakujú hodnotu horúcich 40ºC. More sa v tomto mesiaci zohreje až na 27ºC. Počas jarných a jesenných mesiacov sa teploty pohybujú mierne nad 20ºC.

Viac informácií o počasí na Egejskej riviére >

 

Zaujímavé miesta 

Pýchou Egejskej riviéry sú dlhé piesočnaté pláže. Za najkrajšiu sa považuje 3 kilometre dlhá pláž v letovisku Ölüdeniz. Pláž v tvare jazyka je ukrytá v malebnej lagúne. Okrem kúpania v dokonalo čistej vode a oddychu na pláži ponúka možnosť športovania a výletov. Zážitkom je výlet k vodopádom. Sú tu ideálne podmienky na jachting a paragliding.

Spojenie krásneho prostredia a poznávania predstavuje pláž Iztuzu. Pláž dlhá 4,5 kilometra leží v blízkosti letoviska Dalyan. Úzky pás pláže tvorí prirodzenú bariéru medzi deltou rieky Dalyan a Stredozemným morom. Ide o chránenú oblasť, kde môžete pozorovať ohrozené korytnačky druhu Caretta caretta pri kladení vajec.

Z riviéry je ľahko dostupné mestečko Efez so vzácnymi pozostatkami. Dokonca je dostupnejšie než z Tureckej riviéry. Blízkosť Grécka spôsobilo, že sa jeho vplyvy odzrkadlili aj na kultúre pobrežného Turecka. V Efeze si môžete prezrieť majstrovské dielo monumentálnej architektúry. Nachádza sa tu slávny Artemidin chrám, jeden zo siedmych divov sveta.

Viac informácií o plážach na Egejskej riviére >

Najznámejšia pláž Egejskej riviéry v letovisku ÖlüdenizNajznámejšia pláž Egejskej riviéry v letovisku Ölüdeniz (Zdroj: flickr/cc/juliaannru1)

 

Výlety

Hornaté prostredie, bujná zeleň a teplé slnečné lúče nabádajú na turistiku či príjemnú prechádzku. Obľúbená je túra ku kaňonu Saklikent alebo výlet na pláž Iztuzu, kde sa dá pozorovať korytnačky. Egejská riviéra leží v dosahu gréckych ostrovov. Vďaka výhodnej polohe sa môžete vydať na plavbu za poznávaním antických pamiatok. Na svoje si prídu tiež milovníci vodných športov.

Viac informácií o výletoch na Egejskej riviére >

Kaňon Saklikent ideálny na turistikuKaňon Saklikent ideálny na turistiku (Zdroj: flickr/cc/myncibutler)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou 

El. napätie: 230 V / 50 Hz. Používajú sa zásuvky rôzneho typu. Odporúčame radšej pribaliť cestovný adaptér.

Bez cla je možno do Turecka doviesť predmety osobnej potreby.

V lekárňach je k dispozícii dostatočné množstvo liekov. Ich názvy sa však väčšinou líšia. Lepšie je sa zásobiť liekmi ešte na Slovensku.

COVID-19 Garancia