Tipy na fakultatívne výlety - Egejská riviéra

 • Upresnenie filtrovania
  Cestovné kancelárie
  Vynulovať filtre
 • Vybavenie a služby
  Poloha
  Rodiny s deťmi
  Vybavenie
  Šport a relax
  Zameranie
  Vynulovať filtre
dospelí
deti
Vek 1. dieťa
Vek 2. dieťa
Vek 3. dieťa
Doprava
Miesto odchodu
Akú dĺžku pobytu preferujete?
dospelí
deti
Vek 1. dieťa
Vek 2. dieťa
Vek 3. dieťa
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 8:00 - 18:00

 

Egejská riviéra sa rozprestiera na juhozápadnom cípe Turecka, na pomedzí Egejského a Stredozemného mora. Narozdiel od iných častí tureckého pobrežia, tu je príroda krásne zelená po celý rok. Bujná vegetácia dotvára belavé pláže s tyrkysovým morom. Športových a zábavných aktivít je neúrekom. Vďaka výhodnej polohe môžete ľahko podniknúť výlet za antickými pamiatkami. Dnes vám tie najzaujímavejšie miesta Egejskej riviéry ukážeme.

 

Bodrum

Hornatá krajina, plantáže s olivovníkmi, všade rozkvitnuté ibišteky a krásne belavé pláže dodávajú letovisku Bodrum jedinečnú atmosféru. More je čisté a príjemne teplé po celý rok. Bodrum je rajom pre milovníkov vodných športov a všakovakých atrakcií. Úzke uličky lemujú tradičné biele domčeky. Dominantou mesta je hrad sv. Petra z 15. storočia, v ktorom dnes sídli archeologické múzeum. Za návštevu stojí tiež zrekonštruovaný rímsky amfiteáter.

Hrad sv. Petra v letovisku Bordum (Zdroj: flickr/cc/St, George)

 

Marmaris

Marmaris sa rozprestiera v malebnej zátoke. Kulisu tvoria stále zelené kopce s píniovými hájmi. Pláže sú zlatisté a more tyrkysovo-modré. Marmaris je letoviskom, v ktorom si dovolenku užije skutočne každý. Ponúka pokojné miesta na relax, krásne pláže na opaľovanie a kúpanie, rozmanité športy a vodné atrakcie, program pre rodiny s deťmi, kus histórie, krásnu prírodu a dokonca romantické miesta.

Piesočnatá pláž v letovisku Marmaris (Zdroj: pixabay/cc/ivabalk)

 

Kusadasi

Kusadasi ležiace na západnom pobreží Egejského mora je pomerne veľké mestečko a dnes už dobre známe turecké letovisko. Milovníkom histórie odporúčame prehliadku mestských hradieb s jednou zachovalou bránou, stredoveký hostinec, mešitu Kaleici Camii a mestské domy. Pláží je v Kusadasi hneď niekoľko. Ponúkajú kvalitné podmienky na kúpanie a pestrú ponuku vodných športov. Vo večerných hodinách sa letovisko mení na rušné miesto plné zábavy a svetiel.

Pohľad na letovisko Kusadasi (Zdroj: flickr/cc/saxonfenken)

 

Fethiye

Na základoch starovekého mesta Telmessos vyrástlo mestečko Fethiye, dnes moderné letovisko Egejskej riviéry. Okolie dotvárajú veľké plochy nedotknutej prírody a píniové háje. Letovisko má krásne pláže, zachovalé centrum mesta a tiež veľmi pekný prístav. Zaujímavosťou Fethiye sú vzácne historické pamiatky tak trochu ukryté v kopcoch nad mestom. Prezrieť si môžete napríklad grécky amfiteáter a skalné hroby.

Prístav v letovisku Fethiye (Zdroj: flickr/cc/feabomboo)

 

Izmir

História mesta Izmir siaha až do 3. tisícročia pred naším letopočtom. Už v minulosti zohrávalo dôležitú úlohu v oblasti obchodu, ktorú si udržiava do dnešných dní. Ak hľadáte letovisko čo najviac prispôsobené západnej kultúre, ste na správnom mieste. Dovolenkárov okrem krásneho pobrežia a kvalitných služieb láka miestna história. Pamiatok je tu skutočne veľa. Za návštevu stojí staroveká pevnosť – hrad Kadifekale (Zamatová pevnosť), Hodinová veža Saat Kulesi či kostol sv. Polykarpa.

Hodinová veža postavená v roku 1901 (Zdroj: flickr/cc/Pavlos Fafalios)

 

Cesme

Približne 30 kilometrov od Izmiru môžete navštíviť letovisko Cesme. Toto pokojné letovisko je ideálnym miestom pre trávenie relaxačnej dovolenky. Jeho silnou stránkou je prepojenie nedotknutej prírody s nádhernými plážami. Miesto priam stvorené na romantické prechádzky po pobreží. Na stopy histórie naďabíte snáď na každom kroku. Fontánky z osmanských čias sú roztrúsené po celom meste. Hlavnou pamiatkou mesta je hrad Cesme. Mesto Cesme je dokonca jednou z najlepších lokalít v Turecku na windwindsurfing a kite-surfing.

Hrad Cesme v rovnomennom mestečku (Zdroj: flickr/cc/Jo's Days Out)

 

Ölüdeniz

Ölüdeniz patrí medzi pokojnejšie letoviská Egejskej riviéry s metrami krásnych pláží z bieleho piesku a oblých kamienkov. Prechádzajú do lagúny s nádhernou plážou a priezračným morom tyrkysovej až akvamarínovej farby. Okolie dotvára hornatá krajina s voňavými borovicami. Letovisko sa môže pochváliť zachovalými skalnými hrobmi z čias antiky. Ölüdeniz sa nachádza zhruba 14 kilometrov južne od mestečka Fethiye.

Modrá lagúna v letovisku Ölüdeniz (Zdroj: flickr/cc/keys_head)

 

Foca

Prímorské letovisko Foca leží zhruba 30 kilometrov severne od Izmiru. Člení sa na staré mesto známe ako Esco Foca a novú časť Yeni Foca. Staré mesto bolo osídlené už 600 rokov pred naším letopočtom. I napriek tomu je pamiatok v meste pomerne málo. Za zmienku stoja dve malé pevnosti – Beskapilar a Diskale. Hlavným lákadlom letoviska sú nádherné pláže s okolitou prírodou.

Fotografia z letoviska Foca (Zdroj: flickr/cc/HCakir)

 

Ayvalik

Menej známe, no krásne letovisko Ayvalik leží približne 150 kilometrov od Izmiru. Pre miestnych je Ayvalik dobre známym miestom na trávenie odpočinku. Prepája krásnu prírodu navôkol s kvalitnými piesočnatými plážami. More je priezračné a pokojné. Vyskúšať môžete rôzne vodné športy alebo sa vybrať na lodný výlet na neďaleký ostrov Lesbos.

Prístav pri mestečku Ayvalik (Zdroj: flickr/cc/David Wilmot)

 

Dalyan

Medzi letoviskami Marmaris a Fethiye, neďaleko Cesme objavíte letovisko známe ako Dalyan. V minulosti bol Dalyan typickou rybárskou dedinkou. Našťastie si príjemnú atmosféru uchováva i do dnešných dní. V tesnej blízkosti strediska sa tiahne jedna z najkrajších pláží Egejskej riviéry – pláž Iztuzu. Ide o chránenú oblasť, kde môžete pozorovať ohrozené korytnačky druhu Caretta caretta pri kladení vajec.

Pláž Iztuzu neďaleko strediska Dalyan (Zdroj: flickr/cc/Gill'sphotos)