Tipy na fakultatívne výlety - Egejská riviéra

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 10:00 - 17:00

 

Egejská riviéra sa rozprestiera na juhozápadnom cípe Turecka, na pomedzí Egejského a Stredozemného mora. Narozdiel od iných častí tureckého pobrežia, tu je príroda krásne zelená po celý rok. Bujná vegetácia dotvára belavé pláže s tyrkysovým morom. Športových a zábavných aktivít je neúrekom. Vďaka výhodnej polohe môžete ľahko podniknúť výlet za antickými pamiatkami. Dnes vám tie najzaujímavejšie miesta Egejskej riviéry ukážeme.

 

Bodrum

Hornatá krajina, plantáže s olivovníkmi, všade rozkvitnuté ibišteky a krásne belavé pláže dodávajú letovisku Bodrum jedinečnú atmosféru. More je čisté a príjemne teplé po celý rok. Bodrum je rajom pre milovníkov vodných športov a všakovakých atrakcií. Úzke uličky lemujú tradičné biele domčeky. Dominantou mesta je hrad sv. Petra z 15. storočia, v ktorom dnes sídli archeologické múzeum. Za návštevu stojí tiež zrekonštruovaný rímsky amfiteáter.

Hrad sv. Petra v letovisku BordumHrad sv. Petra v letovisku Bordum (Zdroj: flickr/cc/St, George)

 

Marmaris

Marmaris sa rozprestiera v malebnej zátoke. Kulisu tvoria stále zelené kopce s píniovými hájmi. Pláže sú zlatisté a more tyrkysovo-modré. Marmaris je letoviskom, v ktorom si dovolenku užije skutočne každý. Ponúka pokojné miesta na relax, krásne pláže na opaľovanie a kúpanie, rozmanité športy a vodné atrakcie, program pre rodiny s deťmi, kus histórie, krásnu prírodu a dokonca romantické miesta.

Piesočnatá pláž v letovisku MarmarisPiesočnatá pláž v letovisku Marmaris (Zdroj: pixabay/cc/ivabalk)

 

Kusadasi

Kusadasi ležiace na západnom pobreží Egejského mora je pomerne veľké mestečko a dnes už dobre známe turecké letovisko. Milovníkom histórie odporúčame prehliadku mestských hradieb s jednou zachovalou bránou, stredoveký hostinec, mešitu Kaleici Camii a mestské domy. Pláží je v Kusadasi hneď niekoľko. Ponúkajú kvalitné podmienky na kúpanie a pestrú ponuku vodných športov. Vo večerných hodinách sa letovisko mení na rušné miesto plné zábavy a svetiel.

Pohľad na letovisko KusadasiPohľad na letovisko Kusadasi (Zdroj: flickr/cc/saxonfenken)

 

Fethiye

Na základoch starovekého mesta Telmessos vyrástlo mestečko Fethiye, dnes moderné letovisko Egejskej riviéry. Okolie dotvárajú veľké plochy nedotknutej prírody a píniové háje. Letovisko má krásne pláže, zachovalé centrum mesta a tiež veľmi pekný prístav. Zaujímavosťou Fethiye sú vzácne historické pamiatky tak trochu ukryté v kopcoch nad mestom. Prezrieť si môžete napríklad grécky amfiteáter a skalné hroby.

Prístav v letovisku FethiyePrístav v letovisku Fethiye (Zdroj: flickr/cc/feabomboo)

 

Izmir

História mesta Izmir siaha až do 3. tisícročia pred naším letopočtom. Už v minulosti zohrávalo dôležitú úlohu v oblasti obchodu, ktorú si udržiava do dnešných dní. Ak hľadáte letovisko čo najviac prispôsobené západnej kultúre, ste na správnom mieste. Dovolenkárov okrem krásneho pobrežia a kvalitných služieb láka miestna história. Pamiatok je tu skutočne veľa. Za návštevu stojí staroveká pevnosť – hrad Kadifekale (Zamatová pevnosť), Hodinová veža Saat Kulesi či kostol sv. Polykarpa.

Hodinová veža postavená v roku 1901Hodinová veža postavená v roku 1901 (Zdroj: flickr/cc/Pavlos Fafalios)

 

Cesme

Približne 30 kilometrov od Izmiru môžete navštíviť letovisko Cesme. Toto pokojné letovisko je ideálnym miestom pre trávenie relaxačnej dovolenky. Jeho silnou stránkou je prepojenie nedotknutej prírody s nádhernými plážami. Miesto priam stvorené na romantické prechádzky po pobreží. Na stopy histórie naďabíte snáď na každom kroku. Fontánky z osmanských čias sú roztrúsené po celom meste. Hlavnou pamiatkou mesta je hrad Cesme. Mesto Cesme je dokonca jednou z najlepších lokalít v Turecku na windwindsurfing a kite-surfing.

Hrad Cesme v rovnomennom mestečkuHrad Cesme v rovnomennom mestečku (Zdroj: flickr/cc/Jo's Days Out)

 

Ölüdeniz

Ölüdeniz patrí medzi pokojnejšie letoviská Egejskej riviéry s metrami krásnych pláží z bieleho piesku a oblých kamienkov. Prechádzajú do lagúny s nádhernou plážou a priezračným morom tyrkysovej až akvamarínovej farby. Okolie dotvára hornatá krajina s voňavými borovicami. Letovisko sa môže pochváliť zachovalými skalnými hrobmi z čias antiky. Ölüdeniz sa nachádza zhruba 14 kilometrov južne od mestečka Fethiye.

Modrá lagúna v letovisku ÖlüdenizModrá lagúna v letovisku Ölüdeniz (Zdroj: flickr/cc/keys_head)

 

Foca

Prímorské letovisko Foca leží zhruba 30 kilometrov severne od Izmiru. Člení sa na staré mesto známe ako Esco Foca a novú časť Yeni Foca. Staré mesto bolo osídlené už 600 rokov pred naším letopočtom. I napriek tomu je pamiatok v meste pomerne málo. Za zmienku stoja dve malé pevnosti – Beskapilar a Diskale. Hlavným lákadlom letoviska sú nádherné pláže s okolitou prírodou.

Fotografia z letoviska FocaFotografia z letoviska Foca (Zdroj: flickr/cc/HCakir)

 

Ayvalik

Menej známe, no krásne letovisko Ayvalik leží približne 150 kilometrov od Izmiru. Pre miestnych je Ayvalik dobre známym miestom na trávenie odpočinku. Prepája krásnu prírodu navôkol s kvalitnými piesočnatými plážami. More je priezračné a pokojné. Vyskúšať môžete rôzne vodné športy alebo sa vybrať na lodný výlet na neďaleký ostrov Lesbos.

Prístav pri mestečku AyvalikPrístav pri mestečku Ayvalik (Zdroj: flickr/cc/David Wilmot)

 

Dalyan

Medzi letoviskami Marmaris a Fethiye, neďaleko Cesme objavíte letovisko známe ako Dalyan. V minulosti bol Dalyan typickou rybárskou dedinkou. Našťastie si príjemnú atmosféru uchováva i do dnešných dní. V tesnej blízkosti strediska sa tiahne jedna z najkrajších pláží Egejskej riviéry – pláž Iztuzu. Ide o chránenú oblasť, kde môžete pozorovať ohrozené korytnačky druhu Caretta caretta pri kladení vajec.

Pláž Iztuzu neďaleko strediska DalyanPláž Iztuzu neďaleko strediska Dalyan (Zdroj: flickr/cc/Gill'sphotos)