Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Spojených arabských emirátov so sprievodcom.

Burj Khalifa je najvyššia budova sveta a mikrosvet v jednom

dubaj burj khalifa

(Zdroj: Unsplash.com)

Svetový architektonický premiant – Burj Khalifa – má čo ponúknuť snáď každému návštevníkovi. Či už ide o dych berúce výhľady, gastronomické zážitky, ubytovanie či relax. Nečudo, veď do takmer 830 metrov vysokej budovy sa toho vojde naozaj dosť. Plánujete aj vy návštevu? Aby bol váš zážitok čo najintenzívnejší a najpamätnejší, mali by ste sa vyzbrojiť tými správnymi informáciami. 

Burj Khalifa – zaujímavosti a základné informácie o najvyššej budove sveta

Začnime stručným životopisom tejto budovy. Celková výška Burj Khalifa je 828 metrov nad morom, čo z nej robí svetového premianta s náskokom pohodlných takmer 200 metrov nad mrakodrapom Shanghai Tower z čínskej metropoly. Stavba bola dokončená v roku 2009 a naplánovalo ju chicagské architektonické štúdio Skidmore, Owings & Merrill. Stavbu samotnú mala na starosti konštruktérska divízia firmy Samsung.

Nešlo o lacnú záležitosť, celkové náklady sa vyšplhali na vyše 1,5 miliardy amerických dolárov. Pri stavbe sa využilo viac než 330 000 metrov kubických betónu, 39 000 ton železných opôr, 103 000 metrov štvorcových skla či 15 500 štvorákov nerezovej oceli. Od vykopania základov až po dokončenie posledného poschodia prešlo 1 325 dní a vyžadovalo si to kumulatívnych 22 miliónov hodín ľudskej práce.

Mrakodrap má 154 poschodí (+ 9 vyhradených na údržbu) a vyviezť sa na nich môžete na jednom z 57 výťahov. Chceli by ste si to na vrchol vyšliapať po vlastných? Nech sa páči, čaká vás 2 909 schodov, pričom posledné metre musíte použiť rebrík, keďže ináč sa na strechu nedostanete. 

najvyššia budova sveta Burj khalifa

(Zdroj: Unsplash.com)

Čo sa nachádza v interiéri Burj Khalifa? Vysoké ceny.

Oceľovo-presklený gigant v sebe skrýva viac než 200 poschodí, na ktorých nájdete služby, gastro, ubytovanie, zážitkové prevádzky, miesta na relax či romantiku. Taký mikrosvet v jednej budove. 

Hľadáte ubytovanie a máte k dispozícii štedrý rozpočet? V Burj Khalifa začína cena za meter štvorcový od zhruba 1 100 eur. Na výber máte z 1-, 2-, 3-, 4- aj 5-izbových rezidencií, štúdií či strešných bytov. Za jeden z najmenších zaplatíte v prepočte približne 847-tisíc eur. Radšej 5-izbák? Pripravte si aspoň 22 739 000 eur. Rezidenti majú „v cene“ k dispozícii celé spektrum služieb – fitnescentrá, trhoviská, vnútorné aj vonkajšie bazény, knižnicu či cigarový klub. A mnoho ďalšieho.

Ak by ste radšej v Burj Khalifa prespali ako hosť, máte k dispozícii luxusný hotel. A jeho interiérové dispozície nenavrhol nikto, ako sám Giorgio Armani, ktorého meno Armani Hotel Dubai aj nesie. Tu sú ceny už o čosi prístupnejšie, aj keď stále nejde o lacný špás. V závislosti od sezóny a veľkosti izby vás noc pre dvoch vyjde od 545 € až po 2 598 € za pobyt v luxusnom Armaniho apartmáne. 

burj khalifa dubaj

(Zdroj: Unsplash.com)

Pochytil vás hlad? Na 122. poschodí Burj Khalifa sa nachádza najvyššie položená reštaurácia na svete At.mosphere. Okrem nádherného výhľadu, výberu špecialít prevažne z francúzskej kuchyne a unikátneho mixu tradičného a futuristického interiérového dizajnu vás čaká aj poriadne drahý obed. Dvojchodové menu začína od zhruba 100 eur na osobu. Fľaškový kolový nápoj vás vyjde na necelých 7 eur, káva začína od 10 eur. Hlava sa vám teda zatočí nielen z nadmorskej výšky.

At.mosphere však nie je jedinou reštauráciou v Burj Khalifa. Na svoje si prídu aj priaznivci talianskej, indickej či japonskej kuchyne. Vo všetkých reštauráciách však platí, že si svoje miesto musíte poctivo zarezervovať vopred telefonicky, „z ulice“ hostí neprijímajú. 

Výhľad z Burj Khalifa patrí medzi nezabudnuteľné

Až tri poschodia v mrakodrape sú vymedzené špeciálne pre výhľadové účely. Sú rozdelené na dve zóny. At the Top sa nachádza na 124. a 125. poschodí a At the Top SKY je vo výške 555 metrov nad morom na 148. poschodí. Lístky na nich si musíte zarezervovať vopred cez internet a vždy na vopred stanovenú hodinu. Voľné miesta sa však míňajú pomerne rýchlo a to aj celé týždne dopredu. 

V závislosti od času návštevy (počas „špičky“ medzi 16-tou a 18-tou si priplatíte) a mesiaca sa hodina na vyhliadkových plošinách začína od 84 eur. Môžete si tiež priplatiť za prehliadku Dubaja vo VR (virtuálna realita), či drink z najvyššie položeného baru na svete. 

výhľad burj khalifa dubaj

(Zdroj: Unsplash.com)

Za návštevu stojí určite aj wellness svet s názvom Burj Club. Nájdete tu jedny z najmodernejších posilňovní a fitnescentier na svete, kúpele, bazény, vírivky, solárium, masážny salón a mnoho ďalšieho, čo vaše telo potrebuje. Opäť sa však pripravte na vyššie ceny. Hodinová masáž začína od 87 eur, celodňový vstup do fitka od cca. 80 eur. 

Hneď vedľa Burj Khalifa sa nachádza dubajské obchodné centrum – Dubai Mall. Ide o jedno z najväčších svojho druhu na svete, nájdete tu viac než 1 200 obchodov a prevádzok, od tých najluxusnejších, až po retailové a fast foody. V rovnakom areáli sa nachádza aj Dubai Aquarium, ktoré je domovom vyše 160 podmorských druhov, vrátane žralokov či rají. 

Pozorní našinci môžu na internete nájsť rôzne balíčky za výhodnú cenu, v rámci ktorých si kúpia vstupy na viacero miest v jednom. Návšteva akvária a vyhliadky tak môže vyjsť aj o 20 % lacnejšie, než ako keby si ich kupoval zvlášť. 

Dubaj nie je lacné mesto, ale zároveň ponúka takú koncentráciu možností a služieb na relatívne malom priestore, akú by ste inde hľadali len ťažko. Jeho návštevou teda dokážete uspokojiť hneď viacero potrieb – turistických, relaxačných aj zážitkových. 

Prečítajte si o krásnych miestach, ktoré stoja za návštevu: