Tipy na fakultatívne výlety - Dubaj

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov Dubaj so sprievodcom.

 

Rýchlo sa rozvíjajúce mesto Dubaj v Spojených arabských emirátoch je jedným z najnavštevovanejších, hospodársky najdôležitejších a hlavne najbohatších miest v krajine. Nájdete tu neuveriteľné architektonické projekty, luxusné hotely, zábavné centrá, parky a krásne pláže s veľmi dobrými podmienkami na kúpanie. Tipy na tie najzaujímavejšie miesta, kam sa vybrať v Dubaji, vám dnes predstavíme.

TIP: Pred tým ako sa začítate si pozrite našu ponuku na poznávací zájazd do Dubaja

Burj Khalifa

V roku 2004 začala výstavba mrakodrapu Burj Khalifa (Burdž Chalífa) s výškou neuveriteľných 829,8 metrov, ktorej autorom je architekt Adrian Smith. Budova bola dokončená v roku 2009 a má až 160 poschodí. Jeden z najrýchlejších výťahov vás vyvezie na 124. poschodie, odkiaľ je nezabudnuteľný panoramatický výhľad na celé mesto. Súčasťou je aj obchodík so suvenírmi.

mrakodrap Burj Khalifa v Dubaji
Pohľad na mrakodrap Burj Khalifa (Zdroj: flickr/cc/Darla دارلا Hueske)

 

Burj Al Arab

Jedným z „atribútov“ Dubaja sa stal hotel Burj Al Arab s typickým tvarom plachetnice. Luxusný hotel získal maximálny počet hviezdičiek a so svojou výškou 321 metrov sa radí k najvyšším hotelom sveta. Stavba začala v roku 1994 na umelo vytvorenom polostrove a boli použité nové technológie a materiály. Vedie sem len jedna cesta, a to súkromná cesta patriaca hotelu. Nachádza sa 280 m od obľúbenej pláže Jumeirah Beach.

Jednou z najznámejších dubajských stavieb je hotel Burj Al Arabm

Jednou z najznámejších dubajských stavieb je hotel Burj Al Arabm (Zdroj: flickr/cc/mattharvey1)
 

Palmový ostrov a Hotel Atlantis

Palmový ostrov či Palm Jumeirah je umelo vytvorený ostrov v tvare štylizovanej palmy, akési luxusné centrum s obchodmi luxusných značiek, zábavnými centrami, miestami na odpočinok a občerstvenie, luxusnými hotelmi a samozrejme krásnymi plážami. Cesta z centra Dubaja trvá cca 20 minút z medzinárodného letiska cca 40 minút. Na vrchole Palm Jumeirah je vybudovaný rezort  Atlantis The Palm inšpirovaný tradičnými prvkami. Je ukážkou architektúry, kde sa snúbi veľké bohatstvo s odvážnym nápadom. Patrí k nemu vodný park Aquaventure a krásne pláže patriace do Nasimi Beach Clubu.

umelý palmový ostrov
Polostrov v tvare palmy (Zdroj: flickr/cc/Satya)

 

Luxusný hotel Atlantis The Palm
Luxusný hotel Atlantis The Palm (Zdroj: flickr/cc/Adriano Scherer)

 

Al Bastakiya

Starú mestskú štvrť Al Bastakiya nájdete aj pod novým názvom Al Fahidi Historical Neighbourhood. Dnes by len málokto veril, že táto ukážka miestnej starodávnej architektúry s úzkymi uličkami, ktorej vznik siaha do roku 1890, bola takmer celá zbúraná. V roku 1980 bola časť zničená v prospech rozvoja moderného mesta. Keď sa plánovalo zbúranie aj zvyšku stavieb, britský architekt Rayner Otter rozbehol kampaň na jej záchranu s podporou princa Charlesa, vďaka čomu sa vláda rozhodla stavbu uchovať.

Al Bastakiya / Al Fahidi Historical Neighbourhood
Al Bastakiya / Al Fahidi Historical Neighbourhood (Zdroj: flickr/cc/wesbran)

 

Deira Clocktower

Stavba Deira Clocktower bola postavená, aby pripomínala dôležitý medzník v histórii Dubaja. V roku 1963 sa začalo s vývozom ropy. Nachádza sa pred bránou Maktoum Bridge v Dubai Creek spájajúcu Bur Dubai a Deira.

Deira Clocktower pred Maktoum Bridge
Deira Clocktower pred Maktoum Bridge (Zdroj: flickr/cc/Daniel Brennwald)

 

Dubajská fontána

Pred mrakodrapom Burj Khalifa navštívte snáď najkrajšiu fontánu sveta. Vybudovaná je na umelo vytvorenom jazere Burj Khalifa Lake. Uvidíte spojenie ohromujúcich svetelných efektov a hudby s vodnou šou, kde voda vystrekuje do výšky až 50-poschodovej budovy.

fontána v dubaji
Dubajská fontána na umelo vytvorenom jazere (Zdroj: flickr/cc/Luca Magnani)
 

Dubai Marina

Na podporu rozvoja bohatých moderných štvrtí postavilo mesto umelo vytvorený kanál Dubai Marina. Dubajský prístav je vsadený do scenérie plnej mrakodrapov a moderných stavieb, nechýba  jachtársky klub  pre miestnu elitu. Kanál má dĺžku približne 3,5 kilometra, počet kotviacich jácht sa odhaduje na 500 kusov.  

dubaj marina prístav
Dubai Marina vo večerných hodinách (Zdroj: flickr/cc/funtor)

 

Dubai Mall

Aká by to bola dovolenka v Dubaji bez nákupov... Nákupné centrum Dubai Mall patrí k najväčším centrám na svete, nájdete tu dnes okolo 1200 obchodov rôzneho druhu, tie najprestížnejšie svetové značky, ale aj Dubai Aquarium & Underwater Zoo s akváriami plnými rôznych živočíchov, zábavný park, atrakcie pre deti, klzisko, kino, reštaurácie a kaviarne.

Jedno z najväčších nákupných centier Dubai Mall
Jedno z najväčších nákupných centier Dubai Mall (Zdroj: flickr/cc/Svátkovi)
 

Dubajská púšť

Aj napriek obrovskej výstavbe a zabraným plochám pre moderné projekty sa podarilo uchovať pôvodnú časť púšte s pieskovými dunami, flórou a pôvodnými živočíchmi, ktoré sú ohrozené ako napríklad Gazela arabská, Gazela piesková, Líška arabská, Oryx arabský a iné. Vznikla tu chránená prírodná rezervácia The Dubai Desert Conservation Reserve (DDCR).

Oryx arabský v The Dubai Desert Conservation Reserve
Oryx arabský v The Dubai Desert Conservation Reserve (Zdroj: flickr/cc/acbdavison)

 

Wild Wadi Water Park

V Dubaji nájdete hneď niekoľko zábavných centier a aquaparkov. K najznámejším patrí Wild Wadi, ktorý sa nachádza neďaleko hotela Burj Al Arab. Tematicky je venovaný Juhovi, hrdinovi arabského folklóru. Nájdete tu atrakcie ako lenivá rieka, Wild Wadi detský svet, šmykľavky, vodné delá, Wipeout a Riptide Flowriders na surfovanie a rôzne tobogany.

Wild Wadi Water Park
Wild Wadi Water Park (Zdroj: flickr/cc/Sarah_Ackerman)

 

Dubai Miracle Garden

Pestrofarebná kvetinová záhrada uprostred púšte bola symbolicky otvorená na Deň sv. Valentína v roku 2013. Úchvatná expozícia Miracle Garden je vytvorená z 60 milónov kvetov a, ako sme už zvyknutí v Dubaji, vyslúžila si niekoľko zápisov v Guinessovej knihe rekordov. Vstupné do záhrad stojí 12 eur a treba si ho rezervovať cez internet. 

dubaj miracle garden

(Zdroj: Canva.com)

 

Jumeirah Beach

Jednou z najkrajších a najobľúbenejších dubajských pláží je Jumeirah Beach, ktorá sa rozprestiera na Jumeirah Road. O jej kvalite svedčí aj udelené ocenenie Modrá vlajka. Akýmsi symbolom tejto pláže sa stal hotel Burj Al Arab s typickým tvarom plachetnice. Niekoľkokilometrová pláž z jemného svetlého piesku a palmami má mierny vstup a býva voľbou číslo jedna pre rodiny s deťmi.

Jumeirah Beach, v pozadí hotel Burj Al Arab

Jumeirah Beach, v pozadí hotel Burj Al Arab (Zdroj: flickr/cc/MRD1000)

 

Zlatý trh (Gold Souk) 

Celý trh venovaný iba zlatu? V Dubaji je možné všetko. Nakupovanie zlata v Dubaji je stále považované za lacnejšie, navyše turisti môžu pri odchode z krajiny využiť možnosť vrátania zaplatenej dane. Pomer cena a kvalita je na Zlatom trhu niečo, o čo sa vôbec nemusíte obávať. Klenotníci sú regulovaní vládou a sú povinní kedykoľvek sa preukázať puncom rýdzosti zlata. 

zlatý trh dubaj

(Zdroj: Canva.com)

 

Dubai Aquarium 

Unikátna atrakcia, ktorú môžete zažiť cez presklenú časť na prízemii Dubai Mall. Obrovské akvárium s objemom 10 miliónov litrov vody je domovom viac ako 30 000 živočíchov, medzi inými napríklad žralokov alebo rají. Ak si zakúpite vstupenku, vstúpite do 48 metrov dlhého tunela s 270-stupňovým panoramatickým pohľadom na plávajúce živočíchy. 

dubai aquarium

(Zdroj: Unsplash.com)

 

Mešity v Dubaji

Architektúra mešít je fascinujúca a láka nazrieť dnu aj veriacich, ktorí nie sú moslimovia. Väčšina mešít v Dubaji nie je prístupná turistom, neodporúčame snažiť sa dostať dnu za každú cenu. Jumeirah Mosque je najznámejšia mešita v Dubaji otvorená aj pre turistov. Môžete tiež absolvovať komentovanú prehliadku so sprievodcom, ktoré sú organizované každý deň okrem piatka. 

Alternatívou je návšteva mešity Al Farooq Omar Bin Al Khattab, ktorá má rozsiahle islamské centrum, kde sa dozviete viac o Koráne, moslimských zvykoch, umení, vede. 

mešita Jumeirah v Dubaji

(Zdroj: Canva.com)