Ras Al Khaimah - Základné informácie

 

V najsevernejšej časti Spojených arabských emirátov leží emirát Ras Al Khaimah známy aj ako Rás al-Chajmá. Rovnaké pomenovanie dostalo i jeho hlavné mesto. Nachádza sa približne 90 kilometrov od Dubaja.

Históriu emirátu siaha až do tretieho tisícročia pre naším letopočtom. Z tejto doby sa zachovali pozostatky kultúry známej ako Umm an-Nar. Celá lokalita je bohatá na vzácne archeologické náleziská. Mesto bolo dlho známe pod historickým názvom Julfar. Vďaka taktickej polohe pri Hormuzskom prieplave má bohatú námornú históriu.

Dychberúce pobrežie s nekončiacimi plážami zo zlatistého piesku, priezračné more, púštna krajina s dunami a zelenými oázami, mohutné hory, úrodné údolia, kvalitné služby a viac ako 6000 rokov zaujímavej histórie a kultúry... to všetko sú lákavé poklady Ras Al Khaimahu. Ponúka autentickú atmosféru arabských emirátov, no súčasne pokojné prostredie na trávenie dovolenky. Sem ešte nezasiahol turizmus v takom rozsahu, ako do iných častí Spojených arabských emirátov.

Pláž na pobreží Ras Al Khaimahu

Pláž na pobreží Ras Al Khaimahu (Zdroj: flickr/cc/Artur Malinowski)

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu Ras Al Khaimah

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC +4 hodiny
 • Počet obyvateľov: 263 217
 • Jazyk: arabčina
 • Mena: Emirátsky dirham (AED), 1 € = 4,273 AED

 

CENY V RAS AL KHAIMAHU

Ceny sú výrazne vyššie ako u nás. Zatiaľ čo v bežnom obchode sú ceny vyššie o takmer 20%, v reštauráciách to môže byť až 50%. Najdrahšie vychádza prenájom nehnuteľností. Peniaze si môžete zameniť v zmenárňach bez poplatku alebo v bankách s miernym poplatkom. Platiť sa dá v miestnej mene (emirátsky dirham) v hotovosti alebo platobnými kartami.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 4 AED
 • Voda (1,5 l) = 2,10 AED
 • 1 l mlieka = 5,50 AED
 • 1 kg miestneho syra = 28,20 AED
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 21 AED
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 75 AED
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 24,50 AED
 • Cola (0,33 l) = 1,75 AED
 • Kapučíno = 13,50 AED
 • Pivo = 9 – 10 AED

Mešita Sheikh Zayed Mosque

Mešita Sheikh Zayed Mosque (Zdroj: flickr/cc/gordontour)

 

OČKOVANIE V RAS AL KHAIMAHU

Úroveň zdravotníckych zariadení a tiež služieb je veľmi dobrá. Prevažujú súkromné zariadenia. Ceny za ošetrenie sú pomerne vysoké. Venujte preto pozornosť kvalitnému cestovnému poisteniu. Za poskytnuté služby sa platí priamo na mieste.

Povinné nie je žiadne očkovanie. Odporúča sa zvážiť očkovanie proti hepatitíde typu A a B a týfusu. Základom je očkovanie podľa slovenského očkovacieho kalendára.

 

BEZPEČNOSŤ V RAS AL KHAIMAHU

Kriminalita v krajine je pomerne nízka. Hlásené sú najčastejšie drobné krádeže. Terčom miestnych vreckárov sa stávajú hlavne dovolenkári, ktorí nevenujú dostatočnú pozornosť svojim veciam. Doporučujeme si cenné veci nechať v hotelovom trezore a svoje osobné veci si starostlivo uložiť do príručnej tašky.

 

Je bezpečné cestovať Ras Al Khaimah v čase Korony?

DOKLADY V RAS AL KHAIMAHU

Na krátkodobe pobyty, ktoré nepresiahnu dobu 90 dní, sa vzťahuje bezvízový vstup. Ako cestovný doklad vám poslúži cestovný pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov od vstupu do krajiny. Prekročenie doby pobytu je trestané vo forme finančnej pokuty.

Budova Národného múzea Ras Al Khaimah

Budova Národného múzea Ras Al Khaimah (Zdroj: flickr/cc/gordontour)

 

Cestovné doklady Ras Al Khaimah

DÔLEŽITÉ ČÍSLA V RAS AL KHAIMAHU

 

 • Polícia: 999
 • Hasiči: 997
 • Záchranná služba: 998
 • Núdzová linka: 112
 • Pobrežná stráž: 996

Telefónna predvoľba v Ras Al Khaimahu je +971.

 

POČASIE

Ras Al Khaimah má horúce a suché púštne podnebie. Letá sú veľmi horúce a zimy len mierne. Teploty v januári sa pohybujú medzi 18 – 25ºC. Naopak v lete sa denné teploty môžu vyšplhať až nad 40ºC. Zrážok je počas roka veľmi málo. Prší prevažne v zimnom období.

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Zaujímavosťou číslo jedna je bez pochýb pevnosť Dhayah zo 16. storočia. Postavená bola 15 kilometrov od centra mesta Ras Al Khaimah za účelom ochrany pred nepriateľmi. Zohrala dôležitú úlohu pri formovaní dejín emirátu. Navyše je to jediná pevnosť, ktorá sa zachovala v tak dobrom stave. Z pevnosti je krásny výhľad na mesto a pohorie Hajar.

V emiráte sa nachádza Národné múzeum Ras Al Khaimah (Ras Al-Khaimah National Museum) s najbohatšími zbierkami v celých Spojených arabských emirátoch. Sídli v paláci, ktorý kedysi slúžil ako rezidencia vládnucej rodiny Al Qasim. Múzeum sa delí na dve časti – archeologickú a etnografickú.

Osvieženie po celodennej horúčave nájdete vo vodnom parku Iceland Water Park. K dispozícii je viac ako 30 rôznych atrakcií vrátane toboganov, veľkého plaveckého bazéna a detských bazénov. Nechýbajú možnosti oddychu i občerstvenia. Počas víkendov býva plný rodín s deťmi. Ak by ste davom chceli vyhnúť, využite atrakcie počas týždňa.

Obranná pevnosť Dhayah

Obranná pevnosť Dhayah (Zdroj: flickr/cc/artlifeflip)

 

VÝLETY

Scenériu Ras Al Khaimah tvorí majestátne pohorie Hajar. Pre aktívnych dovolenkárov je dokonalým miestom na turistiku. Skúsiť môžete výlet na koňoch alebo dobrodružstvo na ťave do púšte. Deti i dospelých poteší návšteva Zoologickej záhrady Ras Al Khaimah či zábavného vodného parku Iceland Water Park. Dobrým tipom na výlet je tiež stará rybárska dedinka Jazirat al-Hamra, horská dedinka Shimal alebo liečivé pramene Khatt Springs.

Ťavy v púštnej krajine

Ťavy v púštnej krajine (Zdroj: flickr/cc/Robert Haandrikman)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

El. napätie: 220 V / 50 Hz. Budete potrebovať adaptér.

Pozor si dajte na dodržiavanie osobnej hygieny. Pravidelne si umývajte ruky.

Na pitie je vhodné používať vodu balenú vo fľašiach.