Abu Dhabi - Základné informácie

Abu Dhabi

Lokalita v Spojených Arabských Emirátoch

 

Abu Dhabi si ako hlavné mesto Spojených Arabských Emirátov (SAE) vybudovalo povesť moderného a luxusného mesta, napriek tomu si stále zachováva svoju typickú arabskú tvár. Má stále oveľa výraznejší ráz arabskej kultúry ako pompézny Dubaj. Dnes je sídlom vlády, prezidenta SAE aj rodiny emiráta. Okrem toho tu sídli množstvo ropných spoločností a ambasád.

Ulice mesta Abu Dhabi (Zdroj: flickr/cc/Colin Capelle)

 

Abu Dhabi leží na pobreží Perzského zálivu, približne 150 km Dubaja. Väčšina územia mesta leží na ostrove v tvare „T“, početné predmestia sú však situované aj na pevninskej časti mesta. Je tiež známe množstvom zelene vo veľkých záhradách a parkoch. Hoci bolo pôvodne púštnym mestom, dnes sú tu bežné zelené bulváre, ktoré lemujú ulice aj cesty. V panoráme mesta dominujú sofistikované výškové budovy, luxusné hotelové reťazce a nákupné centrá.

 

V Abu Dhabi žije rôznorodá a multikultúrna spoločnosť a vo všeobecnosti je aj Emirát Abu Dhabi tolerantný k svojim susedom. V meste preto možno okrem mešít obdivovať aj kresťanské kostoly alebo hinduistické chrámy. Kozmopolitná atmosféra mesta sa stále upevňuje a vzniká celý rad ázijských a západných škôl, kultúrnych centier a tematických reštaurácií.

Abu Dhabi (Zdroj: flickr/cc/Kyle Taylor)
 

Čo vidieť v Abu Dhabi

Sheik Zayed mešita je šiesta najväčšia mešita na svete. Túto impozantnú bielu budovu s množstvom vežičiek určite nevynechajte. Niekoľkokrát denne sú organizované prehliadky interiéru. Je to jedna z najvýznamnejších architektonických pamiatok v Abu Dhabi. Dizajn a konštrukcia mešity nesie myšlienku „spájať svet“ - a to cez remeselnícke spracovanie a materiály z mnohých krajín sveta, vrátane Talianska, Nemecka, Maroka, Pakistanu, Indie, Turecka, Číny, Grécka alebo Veľkej Británie. Stavba začala v roku 1996 a modlitebné haly boli prvýkrát otvorené v decembri 2007.

Sheik Zayed mešita (Zdroj: pixabay/cc/radler1999)

 

V Abu Dhabi si môžete užiť sedem kilometrov dlhú pobrežnú promenádu The Corniche, ktorá je plná rôznych atrakcií, vrátane záhrad, detských ihrísk, motokárových a skatebordových dráh. Unikátny zážitok z prechádzky môžete zažiť po západe slnka.

Viac informácií o plážach v Abu Dhabi >

Pohľad na mesto zo strechy jednej z výškových budov (Zdroj: flickr/cc/Petr Kadlec)

 

Khalifa Park je najlepší park v širokom okolí. Bol postavený za viac ako päťdesiat miliónov dolárov a má vlastné akvárium, múzeum, vlakovú trať, záhradné zákutia a detské ihriská.

Palác emirátov je megalomanský luxusný hotel plný arabského lesku. Hlavná budova meria od krídla ku krídlu celý kilometer a okolité záhrady sa rozprestierajú na viac ako sto hektároch. V interiéri dominujú samozrejme zlato, perleť, kryštály a ručne tkané koberce.

Emirates Palace Hotel (Zdroj: flickr/cc/Román Emin)

 

Veže Etihad je komplex piatich veží s krásnym panoramatickým výhľadom na mesto aj Arabský záliv. Okrem obytných častí sa tu nachádzajú kancelárie, obchody, reštaurácie a ďalšie kultúrne atrakcie.

Veže Etihad (Zdroj: flickr/cc/World Abudhabi)

 

Pevnosť Al Jahili je jednou z najvýznamnejších historických budov v celých SAE. Bola postavená v roku 1891 na obranu mesta. Kedysi tiež slúžila ako rezidencia guvernéra. Dnes môžu návštevníci obdivovať aj krásne upravené historické záhrady a palmové háje.

Pevnosť Al Jahili (Zdroj: flickr/cc/Dr. Norbert Heidenbluth)
 

Sheikh Zayed most je impozantná stavba, ktorá bola navrhnutá aj na víťaza Pritzkerovej ceny. Most je 842 metrov dlhý a 64 metrov vysoký a má povesť najkomplikovanejšieho mostu všetkých čias. Jeho zakrivené oblúky evokujú piesočné duny. Súčasťou atrakcie je dizajnové osvetlenie v rôznych farbách.

 

Zaujímavosti z Abu Dhabi

Mesto je plné zelených parkov a záhrad. Celkom tu nájdete viac ako dvetisíc dobre udržiavaných zelených oáz. Hoci väčšina z nich patrí do kategórie „verejné“, vstup zdarma majú zvyčajne iba deti. Pre dospelých je vstup často spoplatnený.

Mestská časť Yas Island hosťuje dráhu formuly 1 a popularite sa teší aj nový zábavný park Ferrari.

Najpohodlnejším a pomerne lacným spôsobom prepravy je taxi. Nálepka v okne taxíka vás informuje o výške účtovaných poplatkov.

Mnohé miestne hotely ponúkajú zaujímavé možnosti výletov a turistických programov počas pobytu. V ponuke dominujú vstupy na súkromné pláže, lekcie tanca alebo aerobiku, výlet k sladkovodným jazerám, účasť na ťavích závodoch alebo púštne safari.

Viac informácií o výletoch v Abu Dhabi >

Západ slnka na púšti (Zdroj: flickr/cc/feelinflorida)

Viac informácií o počasí v Abu Dhabi >