Severný Cyprus - Základné informácie

 

Ostrovný Cyprus je rozdelený na dve časti. Južnú časť zaberá Juhocyperská republika, ktorá je členom EÚ. Severnú časť tvorí tzv. Severocyperská turecká republika. Tá však nie je uznaná v celosvetovom merítku. Jediný, kto ju rešpektuje ako nezávislý štát, je Turecko. Vzdialená je približne 70 km od Turecka a 95 km od Sýrie.

Až do roku 1975 sa dejiny severnej a južnej časti ostrova písali súčasne. Od tohto roku však severní Cyperčania vyhlásili nezávislosť a v roku 1983 vyhlásili samostatný štát. Na tureckú a cyperskú časť je dokonca rozdelené i hlavné mesto Nikózia.

Severná časť Cypru sa môže pochváliť nádhernými plážami, ktoré sa tiahnu dlhé kilometre, priezračnými vodami Stredozemného mora, krásnou prírodou i historickým bohatstvom. Históriu formovali silné kultúry Rimanov, Feničanov, Egypťanov, Benátčanov či Britov. Vďaka tomu dnes môžeme na jednom mieste obdivovať rímske mozaiky, križiacke pevnosti i byzantské kostoly.

Mešita Selimiye, kedysi katedrála sv. Sofie

Mešita Selimiye, kedysi katedrála sv. Sofie (Zdroj: flickr/cc/Slybacon)

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu Severný Cyprus

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC +1 hodina
 • Počet obyvateľov: 264 172
 • Hlavné mesto: Nikózia
 • Jazyk: turečtina
 • Mena: Nová turecká líra (TRY), 1 € = 4,6826 TRY

 

CENY NA SEVERNOM CYPRE

V severnej časti Cypru sa používa Nová turecká líra. Najvhodnejšie je vymieňať peniaze priamo po príchode do krajiny. K dispozícii sú zmenárne a banky. Kartami sa dá platiť len v niektorých reštauráciách a hoteloch. Ceny sú rôzne. Všeobecne platí, že lacnejšie nakúpite v menších obchodoch.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 3,30 TRY
 • Voda (1,5 l) = 3,70 TRY
 • 1 l mlieka = 5,40 TRY
 • 1 kg miestneho syra = 22,30 TRY
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 15 TRY
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 52 TRY
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 19 TRY
 • Cola (0,33 l) = 6,40 TRY
 • Kapučíno = 9,50 TRY
 • Pivo = 7 – 9 TRY

Piesočnatá pláž Golden Beach

Piesočnatá pláž Golden Beach (Zdroj: flickr/cc/babakotoeu)

 

OČKOVANIE NA SEVERNOM CYPRE

V krajine je pomerne dobre rozvinutá sieť štátnych a súkromných zdravotníckych zariadení. Dobre vybavené sú hlavne ambulancie v turistických strediskách. Doporučujeme pred cestou uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie, ktoré kryje liečebné náklady a prípadný prevoz.

Pred cestou nemusíte absolvovať žiadne povinné očkovanie. Stačí, ak si prekontrolujete očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára.

 

BEZPEČNOSŤ NA SEVERNOM CYPRE

Bezpečnostná situácia je pomerne dobrá. Hlavne v turistických lokalitách sa však vyskytujú drobné krádeže. Doporučujeme dodržiavať zásady osobnej bezpečnosti a dávať si pozor na osobné veci. Nenoste so sebou cennosti a veľkú hotovosť. Vyhotovte si kópiu dokladov. Cennosti si uložte do hotelového trezoru.

 

Je bezpečné cestovať Severný Cyprus v čase Korony?

DOKLADY NA SEVERNOM CYPRE

Severná časť Cypru nie je súčasťou Európskej únie. Vstúpiť na územie Severocyperskej tureckej republiky môžete len s cestovným pasom, ktorý má platnosť minimálne 6 mesiacov po odchode z krajiny. Dohliadnite, aby ste dostali pečiatku na samostatnú stranu pasu. Vyhnete sa tak prípadným problémom pri vstupe do Grécka a Cyperskej republiky.

Príroda na polostrove Karpas

Príroda na polostrove Karpas (Zdroj: flickr/cc/tnoskoguy)

 

Cestovné doklady Severný Cyprus

DÔLEŽITÉ ČÍSLA NA SEVERNOM CYPRE

 

 • Polícia, prvá pomoc, hasiči: 112, 199
 • Polícia v Nikózii: 22802020, 1499
 • Informácie v urgentných prípadoch (napríklad lekár): 125

Telefónna predvoľba na Severnom Cypre je +357.

 

POČASIE

Severný Cyprus má vo všeobecnosti príjemne teplé počasie s teplými a relatívne suchými letami. Zimy sú chladnejšie ako na juhu ostrova, no stále patria k tým miernejším. Zrážky sa vyskytujú prevažne v zimnom období. V severnej časti ostrova nehrozia žiadne prudké mrazy či snehové zrážky. V letnom období sa teploty pohybujú medzi 30 – 40ºC. Teplota mora vtedy môže stúpnuť až na 28ºC.

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Nikózia alebo starším názvom Lefkada je hlavné a najväčšie mesto celého Cypru. Rozdelená je na tureckú a cyperskú časť. V tureckej časti zažijete atmosféru typických tureckých trhov, ale tiež uvidíte gotické kostoly a moslimské mešity. V meste si môžete prezrieť benátske opevnenie, mešitu Selimiye alebo navštíviť Národné archeologické múzeum.

Kyrenia alebo Girne je prístavné mestečko postavené na severnom pobreží ostrova. Uličky s farebnými domami, tradičné reštaurácie s miestnymi špecialitami i romantická zátoka, nad ktorou sa týči križiacka pevnosť robia z Kyrenie miesto, ktoré sa oplatí navštíviť.
K najkrajším plážam severného pobrežia patrí Golden Beach na polostrove Karpas. Takmer 2 kilometre dlhá pláž z jemného zlatistého piesku je pokojným miestom na oddych a kúpanie. Legenda hovorí, že tak krásna je preto, že sa tu zrodila bohyňa krásy Afrodity. Ak budete mať šťastie, uvidíte korytnačky počas hniezdenia.

Prístav a pevnosť v Kyrenii

Prístav a pevnosť v Kyrenii (Zdroj: pixabay/cc/adibalea)

 

VÝLETY

Dovolenku v severnej časti Cypru si môžete spestriť lodnými výletmi, ktoré sú spojené s poznávaním úžasného podmorského sveta, pozorovaním korytnačiek či návštevou krásnych pláží. Zážitkom je výlet na miestnych somárikoch. Môžete taktiež navštíviť niektoré zo známych miest ako napríklad Bafra, Famagusta, Kyrenia alebo polostrov Karpas s najkrajšími plážami krajiny.

Kláštor sv. Barnabáša vo Famaguste

Kláštor sv. Barnabáša vo Famaguste (Zdroj: pixabay/cc/dimitrisvetsikas1969)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

El. napätie: 240 V. Pre použitie našej elektroniky je nevyhnutné použiť adaptér. Požičať si ho môžete na recepcii hotela alebo zakúpiť cestovný adaptér ešte pred cestou.

Na Cypre sa jazdí vľavo. Miestne orgány akceptujú medzinárodný vodičský preukaz.