Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Maroka so sprievodcom.

Ikonické farebné záhrady Le Jardin Majorelle

Le Jardin Majorelle marakéš

Jedinečná architektúra a modrá farba budov svetoznámych záhrad Le Jardin Majorelle z nich robí jedno z najfotogenickejších miest v celom Marakéši. Záhrady sú dielom francúzskeho maliar Jacques Majorelle z roku 1921.

Chátrajúce záhrady odkúpil módny návrhár Yves Saint Laurent so svojím životným partnerom a zrekonštruoval ich do podoby, v akej ich poznáme dnes. Pri obnove zabudovali zavlažovacie systémy, zasadili nové druhy rastlín a vybudovali tak unikátnu oázu zelene a pokoja v zaprášenom a preľudnenom Marakéši. Neskôr ich venoval mestu. 

záhrady majorelle marakéš

Keď sa ocitnete za vysokými múrmi záhrady, budete mať pocit, že sa ani nenachádzate v Maroku. Na ploche 9 000 m2 nájdete mnoho cestičiek a uličiek, ktoré sa navzájom križujú, okolo vás vysoké stromy, kaktusy, až sa dopracujete k budovám s výraznými farbami, ovplyvnené prvkami art deco a maurskej kultúry. 

jardin majorelle yves saint laurent marakéš

Múzeum Le Musée Berbère

V areáli záhrad sa nachádza múzeum venované berberskej kultúre, ktoré je dôkazom tvorivosti najstarších obyvateľov severnej Afriky. Otvorené bolo v roku 2011 a je pod patronátom marockého kráľa, jeho veličenstva Mohammeda VI.. Múzeum sa nachádza v bývalom ateliéri, kde tvoril Jacques Majorelle. Pierovi Bergému a Yves Saint Laurentovi sa podarilo zhromaždiť viac ako 600 predmetov, ktoré svedčia o bohatosti a rozmanitosti berberskej kultúry, ktorá je stále intenzívne prítomná v Maroku. 

Múzeum je rozdelené do štyroch častí, ktoré sú venované jednotlivým témam. Uvidíte tiež prehľad histórie berberských obyvateľov Maroka aj mapu, ktorá zobrazuje umiestnenie berberských kmeňov po celom Maroku.

V rámci areálu nájdete kaviareň a obchod s výrobkami od marockých remeselníkov. Celý interiér obchodu je priamou poctou Yves Saint Laurentovi, ktorého tvorba bola hlboko inšpirovaná farbami Marakéšu. Výnosy z predaja produktov sú použité na podporu kultúrnych iniciatív v Maroku.

Múzeum YSL

V tesnej blízkosti záhrad sa nachádza aj múzeum venované tvorbe a životu módneho návrhára Yves Saint Laurentovi, ktoré sa rozprestiera na 4000 m2. Nová budova prezentuje stálu expozíciu venovanú jeho životu a dočasnú vystavu, ktorá sa pravidelne mení. Súčasťou múzea je aj vedecká knižnica, ktorá má v zbierke viac ako 5 000 zväzkov, auditórium, kníhkupectvo a kaviareň na terase. 

múzeum ysl

(Zdroj: Jr. Harris, unsplash.com)

Ako sa dostať do záhrad a múzea YSL?

Záhrady Majorelle sa nachádzajú na ulici Yves Saint Laurent v modernej časti Marakéšu. Môžete tam ísť taxíkom, autobusom alebo aj pešo, záleží aký je váš východiskový bod. Najjednoduchší spôsob je ísť autobusom na zastávku Boukar Majorelle a odtiaľ prejdete pešo. Záhrady, Múzeum berberskej kultúry aj Múzeum YSL sú otvorené od stredy do nedele od 09:00 do 18:00 (posledný vstup o 17:30). 

Za vstup do Múzea YSL zaplatíte 100 dirhamov, za vstup do záhrad zaplatíte 100 dirhamov, ale môžete si kúpiť kombinovaný lístok spolu so vstupom do Múzea berberskej kultúry za 150 dirhamov, prípadne lístok vrátane Múzea YSL za 220 dirhamov. 

Odporúčame kúpiť si lístky online, keďže záhrady sú jednou z najnavštevovanejších pamiatok v celom Marakéši a chodí sem veľa turistov. V opačnom prípade sa pripravte na dlhé rady na lístky.