Španielsko

Španielsko

Krajina v Európa
 • Časové pásmo: +0 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 46,77 miliónov
 • Hlavné mesto: Madrid
 • Jazyk: španielsky, katalánsky, galícijský, baskický, valencijský
 • Mena: Euro (EUR)

 

Španielsko ležiace na juhozápade Európy ponúka skutočne rozmanité lákadlá od prírodných krás, cez typickú španielsku kultúru až po skvelé prímorské letoviská. Španielsko jednoducho dokáže uspokojiť aj náročných turistov. 

Východné pobrežie Španielska je obmývané Stredozemným morom. V tejto oblasti sú najžiadanejšie pláže na pobreží Costa Brava v Katalánsku. Letoviská ponúkajú all inclusive pobyty a zájazdy spojené s atrakciami ako potápanie, vodné športy, výlety do hôr, či nakupovanie a spoznávanie miestnej kultúry. 

Pláže pobrežia Costa del Luz na západe Andalúzie sú známe ideálnymi veternými podmienkami pre windsurfing. Miestne letoviská sú vyhľadávané aj ekoturistami a to hlavne pre ideálne pomdienky pozorovania migrácie vtákov z Afriky do Európy. Populárne sú tiež plavby za pozorovaním delfínov a veľrýb. 

Unikátnu dovolenku môžete prežiť na Kanárskych ostrovoch. Je to sopečné súostrovie, len kúsok od pobrežia Afriky. Nájdete tu jedinečný mix európskej a africkej prírody, množstvo prírodných zaujímavostí a dokonalé pláže. Na Kanárskych ostrovoch vzrastá popularita potápania a astronomických pozorovaní.

 

Základné informácie

 

 • Časové pásmo: UTC +1 hodina
 • Počet obyvateľov: 46,77 miliónov
 • Hlavné mesto: Madrid
 • Jazyk: španielčina a ďalšie regionálne jazyky ako katalánčina, baskičtina, galícijčina, arančina a ďalšie
 • Mena: Euro /  €

Španielske mesto Segovia leží severne od Madridu

Španielske mesto Segovia leží severne od Madridu (Zdroj: flickr/cc/Francisco Aragao)

 

Ceny v Španielsku

Ceny v Španielsku sú priemerne o 20 – 45% vyššie ako na Slovensku. Najviac si priplatíme za jedlo v reštaurácii a najmenej za potraviny v bežných supermarketoch. Priemerné spotrebiteľské ceny sú o 20% vyššie ako u nás, ceny potravín o približne 12%. Vo všeobecnosti sú lacnejšie potraviny ako rajčiny, pomaranče alebo víno.  

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 0,95 €
 • Voda (1,5l) = 0,55 €
 • 1l mlieka = 0,80 €
 • 1kg syra = 9,30 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 7 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii =  10 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 20 €
 • Kapučíno = 1,60 €
 • Fľaša vína = 4,50 €

Zápas slnka na Ibize

Zápas slnka na Ibize (Zdroj: flickr/cc/Inigo Silanes)

 

Očkovanie a choroby v Španielsku

Pri cestovaní sa nevyžaduje ani nedoporučuje žiadne špeciálne očkovanie ani medzinárodný očkovací preukaz. Turisti s európskym preukazom zdravotného poistenia budú ošetrený v sieti verejného zdravotníctva ako miestni obyvatelia. Odporúča sa uzatvoriť poistenie liečebných nákladov. Cena za základné lekárske ošetrenie v súkromnom sektore sa pohybujú na úrovni 60 – 70€. Pacient si však v prípade potreby ešte priplatí cenu liekov a špeciálnych vyšetrení.

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Španielska

 

Bezpečnosť v Španielsku

Španielsko je považované za bezpečnú krajinu a s nižšou mierou rizika ako v iných krajinách Európskej únie. Určité bezpečnostné obavy vyvolávala v Španielsku  ETA (Baskická teroristická organizácia), ktorá sa hlavne počas letnej sezóny vyhráža terostistickými útokmi v španielskych turistických centrách. V októbri 2011 však ETA vyhlásila „definitívne ukončenie ozbrojenej činnosti“.

Je bezpečné cestovať do Španielska v čase Korony?

 

Doklady do Španielska

Turistické pobyty v Španielsku, ktoré nepresahujú celkovú dĺžku 90 dní nie sú podmienené vízovou povinnosťou. Pri vstupe do krajiny preto okrem platného pasu postačuje aj platný občiansky preukaz pre dospelých turistov. U detí je samozrejme potrebné mať platný cestnový pas.

Cestovné doklady do Španielska

 

☎ Dôležité čísla v Španielsku

 

 • Polícia: 091
 • Prvá pomoc: 112
 • Hašiči: 080

Telefónna predvoľba v Španielsku je +34

Relleu, Španielsko

Relleu, Španielsko (Zdroj: flickr/cc/Willy Verhulst)

 

Počasie

Španielska klíma sa mení od miernej v severných oblastiach až po horúcu klímu na juhu krajiny. Vo všeobecnosti majú pobrežné regióny príjemné počasie počas celého roka. Charakteristické sú teplé letá a mierne zimy. Najlepším obdobím na dovolenku na pláži je jún až august, kedy je najviac slnečného svitu. Vo vnútrozemí sú letá veľmi horúce a suché a naopak zimy veľmi studené. Ideálnym obdobím na vnútrozemskú turistiku je jar a jeseň, teda apríl - máj a október - november. V zime je január a február najlepším obdobím na skvelú lyžovačku v horských oblastiach Španielska. Na Kanárskych ostrovoch je subtropické počasie s príjemnými teplotami po celý rok.

Viac informácií o počasí v Španielsku >

 

Zaujímavé miesta v Španielsku

Hovorí sa, že plážová turistika vznikla práve v Španielsku. Ponúka nádherné piesočné pláže Stredozemného mora a Atlantického oceánu, pláže Baleánskych a Kanárskych ostrovov. Medzi najboľúbenejšie pobrežia na pevnine patria napríklad Costa Brava, Costa Blanca alebo Costa del Almeria. Letné strediská lákajú aj na najrôznejšie atrakcie ako známy zábavný park PortAventura. Naprieč Španielskom možno obdivovať nádherné historické mestá bohaté na kultúrne a historické pamiatky. Madrid, Barcelona, Toledo, Ávila, Tarragona, Cordoba, Ibiza, Salamanca sú len niektoré z celkom trinástich španielskych miest vyhlásených za svetové dedičstvo UNESCO. Dovolenku plnú prírodných zátok, tichých pláží a spoznávania jedinej polopúšte Európy môžete zažiť vo východnej časti Andalúzie - na pobreží Costa del Almeria.

Viac informácií o plážach v Španielsku >

Pohľad na mesto Madrid

Pohľad na mesto Madrid (Zdroj: flickr/cc/Jose Hidalgo)

 

Výlety

Obohatením dovolenky v Španielsku je množstvo príležitostí na rôzne fakultatívne výlety, okružné jazdy, privátne zájazdy, pešie túry a ďalšie možnosti letného vyžitia. Bežné sú rôzne organizované prehliadky jednotlivých miest, ale napríklad v Seville ju môžete absolvovať na elektrických bicykloch.

Viac informácií o výletoch v Španielsku >

Hlavný prístav v Barcelone

Hlavný prístav v Barcelone (Zdroj: flickr/cc/Moyan Brenn)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Do Španielska je možné doviezť hotovosť v maximálnej výške 6 000 eur. Tiež platia limity na tabakové a alkoholické výrobky. Dovoz nesmie presiahnuť 800 ks cigariet, 200 ks cigár, 400 ks malých cigár, 1 kg tabaku, 20 l alkoholických nápojov a 90 l vína. Tiež je dobré vedieť, že drogy sú v Španielsku zakázané a mať ich aj v malom množstve je trestné.

 

Ďalšie zaujímavé články o Španielsku

Turistický sprievodca mestom Barcelona

Prečítajte si o krásnych miestach, ktoré stoja za návštevu: