Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Španielska so sprievodcom.

Rozmanitá Granada má vďaka kopcom Sierra Nevada ešte väčšie čaro

granada španielsko

(Zdroj: Canva.com)

Posolstvá dvoch protikladných kultúr, pôvaby islamskej a kresťanskej architektúry, flamenco v spoločnosti gitanos, vynikajúce tapas. To všetko zažijete v Granade - a toto sú jej najvýznamnejšie pamiatky. 

Albayzín

Albayzín, alebo tiež Albaycín, je u domácich známa aj ako Arabská štvrť. Štvrť, v ktorej je koncentrované dedičstvo pôvodných obyvateľov Granady, Maurov. V časoch svojho najväčšieho rozkvetu, od 11. storočia, bola štvrť Albayzín domovom viac ako 40 tisíc moslimov. Mešity v úzkych uličkách boli zbúrané a nahradené kostolmi, obydlia Arabov obsadené novými, kresťanskými obyvateľmi. 

Niečo zo starej kultúry však prežilo v bielych domoch, zdobených pestrofarebnými kachličkami a kvetináčmi. Zastavte sa na Mirador de san Nicholas - to je miesto, z ktorého sa vám naskytne najkrajší pohľad na pevnosť Alhambra s vrcholmi pohoria Sierra Nevada v pozadí.

albaycín granada

(Zdroj: Canva.com)

Alhambra

Granade dominuje Červená pevnosť, Alhambra. Je viditeľná snáď zo všetkých kútov mesta. 

Stavba tohto architektonického pokladu začala už v 9. storočí za dynastie Nasrid. Svoju zlatú éru zažila za kráľa Mohammeda ben Al-Hamara (1238-1273), ktorý tu dal vybudovať kráľovský palác. Patio de los Leones, teda Leví palác či Sala de la Barca, Lodná hala, kúpele a ďalšie monumenty boli vznikli z iniciatívy jeho nasledovníkov. Za čias kresťanských kráľov boli niektoré časti Alhambry prestavané v úplne inom architektonickom štýle. 

Mohutné múry opevnenia ukrývajú nádherné záhrady plné citrusových stromov, pestrofarebných kvetov a zelene, s fontánami z mramoru a lavičkami. V interiéri nájdete obdivuhodné prvky arabskej architektúry a umenia, drobných ornamentálnych detailov, od podlahy až po stropy z cédrového dreva, a stĺpy, zakončené oblúkmi. Všetko zdobené symbolmi, ktoré odkazujú islamskú vieru. 

Po prehliadke určite stojí za to vyliezť aspoň na jednu z dvoch veží a užiť si najkrajší výhľad na Granadu a pohorie Sierra Nevada. Ak sa sem vyberiete v lete, zarezervujte si vstupenky s niekoľko týždňovým predstihom - Alhambra je najnavštevovanejšie miesto Granady. 

alhambra granada

(Zdroj: Canva.com)

Generalife

Ďalšia pamiatka, pripomínajúca obrovské bohatstvo dynastie Nasrid. Palác a záhrady boli letným sídlom niekoľkých generácií. V súčasnosti sú obdivovanou spleťou architektúry a honosných kvetinových záhonov, ktorých vôňa sa rozlieha široko-ďaleko. Oplatí sa navštíviť hlavne na jar. 

Katedrála

V Granade stojí druhá najväčšia katedrála v Španielsku a štvrtá najväčšia na svete. Vybudovali ju v 16. storočí na želanie kráľovnej Isabelly. Prelína sa tu gotický a renesančný architektonický štýl. Harmóniu medzi dvoma architektonickými prúdmi našiel Diego de Siloé. Steny obrovského priestoru zdobia impozantné maľby, vitráže a sochárske diela. 

Katedrála Gradana Španielsko

(Zdroj: Canva.com)

Kráľovská kaplnka

Monumentálna pamiatka na kráľa Ferdinanda II. a Izabelu je kaplnka, ktorá je zároveň miestom ich posledného odpočinku. Dielo talianskeho architekta Domenica Fancelliho je zhotovené z alabastru a skutočne kráľovsky dekorované. Nachádza sa neďaleko Katedrály. 

Vedecký park

Moderný Parque de las Ciencias je absolútnym protikladom k historickým pamiatkam Granady. V štyroch budovách vás uvedie do experimentov z rôznych vedeckých odvetví veľmi zaujímavou formou. Objavíte nové poznatky z fyziky, chémie, astronómie, nové výdobytky techniky a projekty prevažne andalúzskych vedcov. Na ceste parkom natrafíte na obrovský šach, akustickú miestnosť či dom tropických motýľov. Oplatí sa stihnúť show v planetáriu, kde uvidíte až 7000 hviezd. 

Sacromonte

Granada by nebola Granadou bez gitanos, pôvodných obyvateľov, ktorí bývajú v domoch, vsadených priamo do kopcov štvrti Sacromonte. Jaskyne ožívajú so západom slnka. Tu zažijete pravé vášnivé flamenco a autentické Španielsko na vlastnej koži. 

štvrť Sacromonte Granada

(Zdroj: Canva.com)

Sierra Nevada

Zázemie Granady tvoria majestátne skalnaté vrcholy pohoria Sierra Nevada. Už po polhodine cesty z mesta sa ocitnete v inom svete. V národnom parku a jeho unikátnej prírode. Tvoria ju divoké olivovníky, borovice a duby, spod ktorých vykúkajú oči divokých zvirat. V letných mesiacoch si tu príjemne oddýchnete od ruchu mesta, od decembra do apríla je v prevádzke lyžiarske stredisko.

sierra nevada španielsko

(Zdroj: Canva.com)