Ibiza - Základné informácie

 

Ibiza je jedným z Baleárskych ostrovov v Stredozemnom mori, ktoré tvoria autonómnu oblasť Španielska. Je tiež významnou európskou destináciou, ktorá je známa pre svoj nočný život a množstvo barov a klubov. Miestne bary lákajú najlepších DJ-jov z celého sveta a mladí ľudia si vychutnávajú najnovšie trendy v hudbe a tanci takmer 24 hodín denne. Okrem toho Ibiza láka turistov aj na perfektné pláže, prírodu a pamiatky zaradené do svetového dedičstva UNESCO.

Ibiza dosahuje vo svojej najdlhšej časti iba 40 kilometrov. Hoci je prevažne skalnatým ostrovom, na pobreží dlhom 210 kilometrov môžete nájsť malé tiché zátoky, široké piesočné pláže alebo lokality s prírodnými dunami. Vnútrozemie ostrova je obľúbené pre krásnu prírodu a množstvo vodných plôch. Historické mestečká majú jedinečnú atmosféru, krásne pamiatky a počas sezóny aj bohatý kultúrny program.

Cala Tarida, Ibiza

Pohľad na pláž Cala Tarida na Ibize (Zdroj: Canva.com)

 

Počasie na Ibize

Hlavná letná sezóna na Ibize sa nesie v znamení teplôt okolo 25 – 26 °C, maximálne teploty však môžu vystúpiť aj k 30 °C. Letné mesiace jún – august sú najsuchšie a za mesiac počítajú 1 – 2 daždivé dni. V zime teploty klesajú na 8 až 14 °C. Na Ibize možno zažiť sneženie v priemere raz za desať rokov.  

 

Najkrajšie pláže na Ibize

Na Ibize nájdete okrem plážových klubov, kde vás budú po celý deň zabávať DJi, aj pokojné pláže, kde si oddýchnete. Celý ostrov je posiaty jemným žltým pieskom a vody Stredozemného mora sú tu teplé a priezračné.

Benirrás je pláž pre všetkých, ktorí majú radi súkromie. Neďaleko mesta San Miguel nájdete zátoku, ktorú obkolesujú skaly a zeleň. V tejto zátoke je ukrytá malebná pláž Benirrás, kde si užijete aj prírodné podmorské akvárium.

Sea Salines je ideálna pre tých, ktorí si chcú oddýchnuť, ale zároveň chcú mať na pláži aj trochu zábavy, blízkosť reštaurácií, kaviarní a obchodíkov. Neďaleko za plážou sa nachádza aj malá prírodná rezervácia, ktorú môžete preskúmať ak sa vám zunuje celodenné leňošenie.

Veľkoryso dlhá pláž Talamanca je iba pár minút jazdy od hlavného mesta Ibiza. Na svoje si prídu aj milovníci vodných športov, aj ľudia, ktorí túžia po oddychu.

Cala Tarida sa nachádza neďaleko mesta San Jose. Na tejto turistami málo preskúmanej divokej pláži sa budete cítiť ako niekde v Karibiku.

Viac informácií o plážach na Ibize >

Pláž Cala Tarida

Pláž Cala Tarida (Zdroj: Canva.com)

 

Zaujímavé miesta a pamiatky - čo vidieť

Mesto Ibiza je hlavným a najľudnatejším mestom ostrova. Nachádza sa na juhovýchodnom pobreží. K najvýznamnejším pamiatkám patrí katedrála Sanda Maria d´Eivissa zo 14 teho storočia. Za zmienku stojí aj historické pohrebisko Puig des Molins.

Pamätník Krista Najsvätejšieho Srdca Ježišovho je socha vysoká 23 metrov. Je situovaná asi 5 kilometrov severne od mesta Ibiza.

Na Sa Caleta možno obdivovať pozostatky prvej fenickej osady, ktoré sú zapísané do zoznamu UNESCO.

Pamätník „Vajce“ postavený na počesť Krištofa Kolumba nájdete v druhom najväčšom meste na Ibize San Antonio na západe ostrova. Pôvabná je aj prístavná promenáda Passeig de ses Fonts s množstvom paliem a zelene. Známa je ulica West End, plná barov a klubov.

K unikátnym krásam prírody patria vzácne mokrade Ses Feixes, ktoré sú označené ako ohrozené prostredie. Nachádzajú sa na severnej strane mesta Ibiza. Mokrade sú útočiskom pre množstvo migrujúcich vtákov a mnohé divožijúce zvieratá.

V meste Puerto de San Miguel nájdete Cova de Can Marca, najväčšie prírodné jaskyne na ostrove Ibiza.

Mesto Ibiza, Ibiza

Panoráma mesta Ibiza (Zdroj: Canva.com)

 

Zaujímavé aktivity - čo zažiť

Užite si celodennú plavbu katamaránom okolo ostrova. Dostanete sa aj na jeho odľahlejšie časti, a na otvorenom mori si môžete zašnorchlovať, alebo vyskúšať paddleboarding. A možno uvidíte v diaľke aj sesterské ostrovy – MalorkuMenorku.

Ak sa vám zunuje more, vyskúšajte to na súši. Prenajmite si štvorkolky pre dvoch – Big Buggy a vybláznite sa v nich vo vnútrozemí. Pripravte sa na vietor vo vlasoch.

Ak máte radi luxus, pozývame vás na Yoga & Champagne Brunch. Nemusíte byť ani pohybovo zdatní, joga je skôr relaxačná. Najskôr si pretiahnete telo pri joge, zresetujete si myseľ meditáciou a takto príjemne naladení si dáte pohár bubliniek a chutného jedla. A to všetko s výhľadom na more.

Viac informácií o výletoch na Ibize >

plavba katamaránom, ibiza

Plavba katamaránom vám umožní preskúmať okolie z inej perspektívy (Zdroj: Canva.com)

 

Najlepšie kluby a bary na Ibize

Jockey Club a „Malibu“ na pláži Salinas. Je ideálnym miestom, kde si vychutnať nápoje priamo na pláži zaliatej večerným slnkom.

Pacha Ibiza je na ostrove najdrahším a pravdepodobne najlepším klubom s množstvom VIP stolov. Len vstup stojí približne 50 € a za pivo vám naúčtujú 12 €.

Space bar leží na pláži Playa d´en Bossa. Otvorenie a zatvorenie klubu je považované za neoficiálne regulovanie sezóny klubov na Ibize. Má množstvo prestížnych ocenení a mnoho svetoznámych hosťujúcich umelcov.

Amnesia je jedným z najpopulárnejších barov. Nachádza sa medzi mestami Ibiza a San Antonio. Nájdete tu obrovskú terasu na ktorej sa každý štvrtok organizujú slávne „Cream parties“.

Ibiza je známa aj vďaka svojim skvelým párty

Ibiza je známa aj vďaka svojim skvelým párty (Zdroj: flickr/cc/David, Bergin, Emmett and Elliott)

 

Doprava

Popularita Ibizy sa prejavuje aj vo vyšších cenách za prenájom áut. Záleží kde si ho prenajmete, ale rodinný sedan vás môže vyjsť až 100 eur na deň. Lacnejšou alternatívou je hromadná doprava. Plánovač jázd nájdete tu

Prečítajte si o krásnych miestach, ktoré stoja za návštevu: