Costa Brava - Základné informácie

Costa Brava je pobrežný región Katalánska rozprestierajúci sa na severovýchode Španielska. Tiahne sa od letoviska Blanes až k francúzskym hraniciam. K najznámejším letoviskám patrí Lloret de Mar, Blanes, Tossa de Mar, Palamós, Calella či Roses. Názov Costa Brava v preklade znamená „Divoké alebo robustné pobrežie“.

Ide o skutočne rozmanitú oblasť Španielska s prírodnými krásami, malebnými plážami, čistým morom, historickými pamiatkami a atrakciami. Kilometre dlhé pláže z jemného alebo hrubého piesku pretínajú strmé útesy. Na Costa Brava sú pláže rozmanité od rušných miest plných zábavy až po skryté zákutia s romantickou atmosférou. V letoviskách nájdete pokoj a ideálne podmienky na relax rovnako ako aktívnu dovolenku s množstvom športov vrátane vodných. Oblasť sa do povedomia dostala tiež vďaka bujarému nočnému životu. Nadšenci do potápania môžu poznávať krásy podmorského sveta.

Letovisko Tossa de Mar na Costa BravaLetovisko Tossa de Mar na Costa Brava (Zdroj: flickr/cc/Josep Sanz)

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu Costa Brava

Ceny na Costa Brava

Ceny v oblasti Costa Brava, rovnako ako na celom území Španielska, sú o 20 a dokonca viac % vyššie ako u nás. Najviac si priplatíte za služby v reštaurácii. Najmenej toto navýšenie pocítite pri nákupe v bežnom supermarkete. Španielsko ako súčasť EÚ používa jednotnú menu Euro.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1,11 €
 • Voda (1,5 l) = 0,50 €
 • 1 l mlieka = 0,83 €
 • 1 kg syra = 8,67 €
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 10 €
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 16 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 6,80 €
 • Cola (0,33 l) = 1,68 €
 • Kapučíno = 1,60 €
 • Pivo = 0,83 – 1,42 €

Hrad Sant Joan v stredisku Lloret de MarHrad Sant Joan v stredisku Lloret de Mar (Zdroj: pixabay/cc/July_24)

 

Očkovanie a choroby na Costa Brava

Držitelia preukazu európskeho zdravotného poistenia budú na území Španielska ošetrení v štátnych zdravotníckych zariadeniach za rovnakých podmienok ako občania Španielska. Pred cestou sa odporúča uzavrieť cestovné poistenie, ktoré kryje liečebné náklady v zahraničí.

Žiadne špeciálne očkovanie sa od slovenských občanov nevyžaduje. Stačí, ak si prekontrolujete očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára.

 

Bezpečnosť na Costa Brava

Costa Brava, ako aj celé Španielsko, je považované za bezpečnú krajinu. Rovnako ako v iných letoviskách treba byť obozretný a dávať si pozor na osobné veci. V davoch sa môžu potulovať vreckoví zlodeji. Osobné veci majte na dobre viditeľnom mieste, aby ste sa nestali ich obeťou. Vhodné je mať vyhotovenú kópiu cestovných dokladov.

Na prechádzke uličkami Tossa de MarNa prechádzke uličkami Tossa de Mar (Zdroj: flickr/cc/avecrespo)
 

Doklady na Costa Brava

Na turistické pobyty, ktoré nepresiahnu celkovú dĺžku 90 dní, sa nevzťahuje vízová povinnosť. Pre vstup do krajiny je potrebné mať občiansky preukaz, v ktorom je uvedená štátna príslušnosť držiteľa tohto dokladu, bez určenej minimálnej doby platnosti dokladu pri vstupe alebo výstupe z krajiny. Deti musia mať vlastný cestovný doklad.

 

Cestovné doklady Costa Brava

☎ Dôležité čísla na Costa Brava

 • Polícia, prvá pomoc, hasiči: 112
 • Policía Nacional: 091

Telefónna predvoľba na Costa Brava je +34.

 

Počasie

Podnebie je stredomorské s horúcimi suchými letami a miernymi zimami so zrážkami. Oblasť Costa Brava je bohatšia na zrážky než južná časť Španielska. Najteplejším mesiacom je august s priemernými teplotami okolo 30ºC. More sa v tomto období oteplí na 25ºC. Jarné a jesenné obdobie je premenlivé. Hneď na začiatku jari prichádza studený vietor zo severozápadu. Spôsobuje silné búrky.

Viac informácií o počasí na Costa Brava >

 

Zaujímavé miesta 

Medzi najkrajšie pláže na pobreží Costa Brava patrí bez pochýb Playa de Aiguablava. Nachádza sa v stredisku Begur. Piesok svetlej farby je jemný a pozvoľne sa zvažuje do mora. Priezračné more je ideálne na kúpanie. Pláž je ukrytá v pokojnej zátoke. Nechýba ponuka vodných športov a chutné reštaurácie v blízkosti.

Pôvodne malá rybárska dedinka Tossa de Mar sa v priebehu posledných rokov premenila na obľúbené letovisko pobrežia Costa Brava. Turistický ruch však nezmenil celkový ráz dediny. Dodnes si uchováva jedinečný vzhľad s pôvodnými uličkami a typickými bielymi domčekmi. Nad  Tossa de Mar sa vyníma stredoveká pevnosť. Pobrežie lemujú krásne pláže so svetlým pieskom.

Oblasť Costa Brava je bohatá tiež na krásy podmorského sveta. Môžete šnorchlovať a potápať sa v zátokách alebo si urobiť výlet na blízke ostrovy Medes. Oficiálnym názvom Morská rezervácia Národného parku Islas Medes leží neďaleko mestečka L`Estartit.

Viac informácií o plážach na Costa Brava >

Národný park Islas Medes je sprístupnený pre potápačovNárodný park Islas Medes je sprístupnený pre potápačov (Zdroj: flickr/cc/Jaume CP BCN)

 

Výlety

Pobyt v letovisku Costa Brava si môžete spestriť fakultatívnymi výletmi či príjemnými prechádzkami po pobreží. Pobrežie Costa Brava síce nie je bohaté na historické pamiatky, no ponuka výletov je skutočne pestrá. Môžete si urobiť výlet smerom do vnútrozemia do mesta Girona so stredovekou architektúrou, Ripoll s románskymi pamiatkami, mestečka Olot alebo navštíviť slávne múzeum Teatro-Museu Dalí vo Figueres. Ak by vám to nestačilo, môžete sa vydať do perly Katalánska – do Barcelony.

Viac informácií o výletoch na Costa Brava >

Pláž Playa de AiguablavaPláž Playa de Aiguablava (Zdroj: flickr/cc/Lauuraphotos☮)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou 

Elektrické napätie: 220 V / 50 Hz. Používajú sa štandardné zásuvky európskeho typu. Žiadny adaptér potrebovať nebudete.

Do Španielska je možné doviezť hotovosť v maximálnej výške 6 000 eur. Tiež platia limity na tabakové a alkoholické výrobky.

Prečítajte si o krásnych miestach, ktoré stoja za návštevu: