Tipy na fakultatívne výlety - Costa Brava

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00

 

Divoké katalánske pobrežie Costa Brava sa tiahne od letoviska Blanes až po francúzske hranice. Pravú dovolenkovú atmosféru dotvárajú teplé lúče slnka a priezračné more. Po pobreží sú roztrúsené známe letoviská i tradičné malé dedinky. Costa Brava je bohaté tiež na prírodné krásy a historické pamiatky. Nájdete tu rušné miesta, pokojné i romantické zákutia. Dnes vám tie zaujímavejšie miesta na Costa Brava predstavíme.

 

Tossa de Mar

Katalánske letovisko Tossa de Mar leží zhruba 100 kilometrov od francúzskych hraníc a 103 kilometrov od Barcelony. Tossa de Mar patrí medzi pokojnejšie strediská na pobreží Costa Brava. I dnes si uchováva pokojnú atmosféru rybárskej dedinky s bielymi domčekmi a úzkymi uličkami. Pobrežie lemujú krásne pláže s priezračným morom. Milovníkom histórie odporúčame prehliadku vykopávok rímskej vily Ametllers a pozostatkov opevnenia.

Pokojné letovisko Tossa de MarPokojné letovisko Tossa de Mar (Zdroj: flickr/cc/Jaume CP BCN)

 

Blanes

Mestečko Blanes je považované za akúsi vstupnú bránu na pobrežie Costa Brava. Ocitnete sa v typickom dovolenkovom letovisku s nádhernými plážami a bohatými službami. Okrem kúpania a odpočinku si môžete prezrieť tunajšie pamiatky. Za zmienku stojí palác Cabrera či kostol Santa Maria. V Blanes môžete navštíviť tiež botanickú záhradu Marimutra.

Pobrežie Costa Brava sa tiahne od mestečka BlanesPobrežie Costa Brava sa tiahne od mestečka Blanes (Zdroj: flickr/cc/Alexandru Guja)

 

Begur

Begur je malé opevnené mestečko so zachovalými stredovekými hradbami. Nad mestom sa týči hrad, z ktorého je nádherný výhľad na okolie. Ideálne miesto na fotografovanie. Už samotná cesta k nemu je zaujímavá. Vedie cez úzke uličky s pôvodnými domami. Begur podobne ako iné letoviská na Costa Brava prepája pamiatky s krásnymi plážami.

Čarovné mestečko BegurČarovné mestečko Begur (Zdroj: flickr/cc/Jaume CP BCN)

 

Girona

Malebné mestečko Girona sa rozprestiera na brehoch rieky Onyar. V minulosti bola Girona významným obchodným uzlom. Na jej ochranu bola preto vybudovaná stredoveká pevnosť známa ako Gerunda. Nájdete tu vzácne historické pamiatky ako napríklad Catedral de Girona, mestské hradby s vežami, kostoly, kláštory, židovskú štvrť, ale tiež jednu z najkvalitnejších španielskych pláží.

Pohľad na časť GironyPohľad na časť Girony (Zdroj: pixabay/cc/SofiLayla)

 

Lloret de Mar

Narozdiel od pokojnejších letovísk Lloret de Mar ponúka návštevníkom luxusné hotely a bujarý nočný život. Toto živé stredisko s bohatými službami a rôznymi atrakciami ocenia hlavne mladí dovolenkári. Mesto Lloret de Mar sa nachádza zhruba 40 kilometrov od Girony a len 12 kilometrov južne od vyššie spomínaného letoviska Tossa de Mar. Podmienky na opaľovanie a kúpanie sú priam ideálne. Hlavná pláž je dlhá viac ako 1,5 kilometra. Získala ocenenie kvality „Modrá vlajka“.

Krásna pláž v letovisku Lloret de MarKrásna pláž v letovisku Lloret de Mar (Zdroj: flickr/cc/Jaume CP BCN)

 

Empuries

Za najcennejšiu historickú pamiatku celého pobrežia Costa Brava sa považujú grécko-rímske pozostatky mesta Empuries. Mesto založili už v 6. storočí pred naším letopočtom grécki prisťahovalci. V roku 218 pred naším letopočtom bolo obsadené Rimanmi. Vďaka bohatej histórii dnes môžu návštevníci obdivovať vzácne ruiny alebo navštíviť miestne múzeum. Pozostatky mesta sú roztrúsené medzi mestečkom L'Escala a malou dedinkou Sant Martí d'Empúries.

Pozostatky mestečka EmpuriesPozostatky mestečka Empuries (Zdroj: pixabay/cc/juliacasado)

 

Múzeum a divadlo Salvadora Dalího

Costa Brava je úzko späté s významným surrealistickým umelcom Salvadorom Dalím. Jeho stopy cítiť snáď na každom kroku. Dalí sa narodil v mestečku Figueres, kde strávil väčšinu svojho života. Vtedajší starosta mesta mu ponúkol budovu bývalého mestského divadla. Umelec pretvoril budovu na múzeum a divadlo Salvadora Dalího – Teatre-Museu Dalí. Exteriér aj interiér sú silno ovplyvnené surrealizmom.

Múzeum Salvadora Dalího vo FigueresMúzeum Salvadora Dalího vo Figueres (Zdroj: flickr/cc/My Wave Pics)

 

Zámok v Púbole

Pri španielskom umelcovi Dalím ešte chvíľku ostaneme. K najzaujímavejším miestam na Costa Brava určite patrí zámok v mestečku Púbole. Salvador Dalí ho kúpil pre svoju milovanú manželku Galu. Pôvod tohto stredovekého zámočku je nejasný. Predpokladá sa, že bol postavený približne v 11. storočí. Dnes sa tu nachádza galéria s dielami Dalího.

Zámok v Púbole kúpený pre Dalího ženu GaluZámok v Púbole kúpený pre Dalího ženu Galu (Zdroj: flickr/cc/risotto al caviale)

 

Jazero Banyoles

Na severovýchode Katalánska objavíte malé mestečko známe ako Banyoles. Nachádza sa približne 25 kilometrov od Girony. Do povedomia sa dostalo vďaka prírodnému jazeru Banyoles. Slúži ako obľúbené miesto na rekreáciu a rôzne športy. Každoročne sa tu organizujú športové súťaže, regionálne i národné.

Prírodné jazero BanyolesPrírodné jazero Banyoles (Zdroj: flickr/cc/Meino NL)

 

Zábavný park Marineland

Nielen najmenších dovolenkárov poteší návšteva zábavného vodného parku Marineland v mestečku Palafolls, neďaleko známeho letoviska Lloret de Mar. Okrem všakovakých vodných atrakcií ponúka predstavenie s delfínmi a tuleňmi či zoologickú záhradu. Môžete sa zúčastniť vzdelávacích programov aj individuálnych aktivít s tuleňmi.

Predstavenie s delfínmi v MarinelandePredstavenie s delfínmi v Marinelande (Zdroj: flickr/cc/rpthorne)

Prečítajte si o krásnych miestach, ktoré stoja za návštevu: