Barcelona a okolie - Základné informácie

 

Barcelona je podmanivé romantické mesto na pobreží Stredozemného mora. Formálne patrí do Španielska, je však hlavnou metropolou autonómneho Katalánska, druhé najľudnatejšie mesto v krajine a v rebríčku siedme najľudnatejšie mesto v Európskej únii. Je situovaná medzi pobrežné ústia riek Llobregat a Besos. 

Z vnútrozemia je na západe lemovaná pohorím Collserola s nadmorskou výškou 512 metrov nad morom. Územie mesta je tiež posiate menšími kopcami, z ktorých väčšina má typickú mestskú infraštruktúru.

Okrem dychberúceho umenia je Barcelona samozrejme známa aj futbalom, jedinečnou architektúrou, bohatým nočným životom, skvelou kuchyňou a plážami na dosah ruky.

Barcelona

Usporiadanie ulíc v Barcelone uľahčuje orientáciu (Zdroj: flickr/cc/Moyan Brenn)

 

Počasie v Barcelone

Barcelona má typické stredomorské podnebie a priemerná ročná teplota dosahuje 21 °C. Priemerná ročná teplota mora je 20 °C. Letná dovolenková sezóna je pomerne dlhá, trvá v mesiacoch máj až október. Letné teploty sa pohybujú na úrovni 26 – 32 °C a teplota mora vystúpi na 26 °C.

Viac informácií o počasí v Barcelone >

 

Najkrajšie pláže v Barcelone

Priamo v Barcelone si možno užívať nádherne modré Stredozemné more, slnkom zaliate pláže a pôvabnú pobrežnú promenádu. K známym plážam patria napríklad mestská pláž Barcelonetta, Nova Icaria, Mar Bella, Playa del Bogatell alebo La Nova Mar Bella. 

Viac informácií o plážach v Barcelone >

Pláž La Barceloneta

Pláž La Barceloneta (Zdroj: Lucrezia Carnelos, unsplash.com)

 

Zaujímavé miesta a pamiatky - čo vidieť

La Sagrada Familia je monumentálny chrám, ktorý sa stal symbolom Barcelony. Je však zaujímavé, že dodnes nie je dokončený. Jeho výstavbu začal známy Antoni Gaudí ešte v roku 1882 a je jednou z jeho najznámejších prác v Barcelone. Doslova úchvatné sú vitrážové okná zaliate slnečnými lúčami.  

La Sagrada Familia, Barcelona

La Sagrada Familia (Zdroj: Ken Cheung, unsplash.com)

 

Gotická štvrť sa rozprestiera v historickom starom meste. Je typická úzkymi dláždenými uličkami a vysokými historickými budovami. Na mnohých námestiach a v uličkách si možno vychutnať kávu priamo na ulici.

La Rambla je slávna pešia zóna dlhá 1,2 km a je považovaná za centrum Barcelony.

Park Guell je krásny verejný park v štýle mestskej záhrady. Hlavný vstup označujú dve pôsobivé historické budovy s vežičkami. V parku možno okrem zelene obdivovať mnohé architektonické sochy a prvky. Park je vďaka dielam Antoniho Gaudího zaradený do svetového dedičstva UNESCO.

Picasove múzeum vystavuje 4 251 diel tohto svetoznámeho umelca. Táto stála zbierka pokrýva jeho tvorbu až do tzv. Modrého obdobia a je obohatená aj o rozsiahlu zbierku tlače a sériu diel Las Meninans. Lanovkou sa môžete odviezť na vrchol kopca Montjuïc, odkiaľ si užijete skvelé výhľady na mesto a môžete pokračovať k ďalším zaujímavým miestam, ako napríklad štadión, kde sa odohrávali olympijské hry v roku 1992 či Nadácia Joan Miró. 

Štadión FC Barcelona Camp Nou je mekkou pre futbalových fanúšikov. Prehliadka štadióna priblíži zákulisie a pútavá 3D show umožní aspoň čiastočne zažiť aké to je byť uprostred štadióna počas zápasu.

Viac informácií o výletoch v Barcelone >

Camp Nou, FC Barcelona

Domovský stánok FC Barcelona, Camp Nou (Zdroj: Tim Roosjen, unsplash.com)

 

Zaujímavé aktivity - čo zažiť

Blízko centra mesta sa nachádza vrch Tibidabo, ktorý je viditeľný z väčšiny územia mesta. Možno sa tam dopraviť horskou električkou a užívať si panoramatické výhľady na mesto. Na jeho vrchole sa týči telekomunikačná veža Torre de Collserola. Tiež je tam zábavný park s rôznymi atrakciami.

Rušný trh La Boqueria plný čerstvého ovocia, zeleniny, rýb, výrobkov, ale aj miestnych pochúťok odporúčame, ak vás zaujíma katalánska gastronómia a radi ochutnávate lokálne špeciality. Určite neodídete hladní.

Úchvatný kláštor Montserrat vytesaný akoby do skaly je povinnou jazdou každého turistu. V katedrále sa nachádza aj slávna Čierna Madonna. Na toto múzeum a kláštor si vynahraďte aspoň pol dňa. 

Sitges leží tiež na pobreží, ale viac ako samotné pláže vás uchvátia promenády, celková umelecká atmosféra a farebné uličky starého mesta. 

Architektonický a umelecký skvost Girona leží asi hodinku cesty od Barcelony na pobreží Costa Brava. Staré mesto a jeho stredoveké hradby sú skvelou kulisou na fotky. Okrem toho tu nájdete kláštor, katedrálu, kostoly a malebné uličky.

Montserrat, Barcelona

Montserrat v skalách (Zdroj: Sebastian Pichler, unsplash.com)

 

Doprava

Barcelona ako veľkomesto má vybudovanú bohatú sieť autobusových liniek, električiek a metro. Plánovač jázd nájdete tu. Ak sa plánujete intenzívne presúvať po meste, odporúčame zakúpiť si zvýhodnený lístok na 1 - 5 dní. Niekoľko spoločností v meste ponúka prenájom bicykla, kolobežky - stačí si len stiahnuť aplikáciu. 

 

Prečítajte si o krásnych miestach, ktoré stoja za návštevu: