Andalúzia - Costa de Almeria - Základné informácie

Severná časť východného pobrežia Andalúzie Costa de Almería je charakteristická podnebím púštnej krajiny. Tento kút južného Španielska sa nachádza v regióne Andalúzie medzi provinciami Granada a Murcia. Značnú časť provincie tvorí riedko obývaná púšť Tabernas, ktorá je jedinou pravou polopúšťou v Európe. Svoju stopu na pobreží rovnako intenzívne zanecháva poľnohospodárstvo - značná časť pobrežia je doslova pokrytá rozsiahlymi skleníkmi a fóliovníkmi.

Hoci dovolenka na pobreží Costa de Almería je menej vyhľadávaná, sľubuje najzaujímavejšie pobrežie s množstvom izolovaných pláží. Výhodou je, že aj v horúcich letných mesiacoch pofukuje mierny vetrík, vďaka ktorému je pobyt na pláži znesiteľný. 

Viac informácií o počasí >>

Almería je najväčšie mesto tejto časti Andalúzie

Almería je najväčšie mesto tejto časti Andalúzie (Zdroj: Canva.com)

 

Najkrajšie pláže Costa de Almería

Pláže Costa del Almeria majú odlišný charakter v severnej a južnej časti regiónu. 

Najsevernejšie pláže oblasti Levante a Cabo de Gata-Nijar sú pravým obrazom izolovaných vidieckych pláží. Pobrežie lemujú tradičné rybárske dedinky, najmä v oblasti Levante. Práve tu je ideálna vidiecka dovolenka na nedotknutých plážach pre každého, pre koho je najdôležitejšia príroda a autentická miestna komunita. Zátoky v Cabo de Gata patria do rozsiahleho prírodného parku s mnohými izolovanými zátokami, ktoré sú dostupné iba pešo. Dovolenka priamo v letoviskách v okolí pobrežných dedín však nebude ochudobnená o kvalitné služby.

Dovolenka na južnej časti pobrežia sa vyznačuje vyššou turistickou obľúbenosťou. Pláže sú posiate kvalitnými letoviskami s rozsiahlou ponukou služieb. Rodinná dovolenka v južnej časti pobrežia Costa del Almería je obľúbená pre mnohé vodné športy ale i pozorovanie húfov delfínov. Turistické strediská ponúkajú pre deti ako doplnok príjemných pláží mnohé ihriská a atrakcie.

Pláže južnej časti pobrežia Costa del Almería ako Playa Zapillo, Playa de los Muertos, Playa del Rio, Playa Palmeral, pláž Adra, pláž El a všetky ďalšie ponúkajú bohaté spektrum služieb a občerstvenia priamo na plážach.

Viac informácií o plážach >>

Playa de los Muertos, Costa de Almería

Playa de los Muertos (Zdroj: Canva.com)

 

Zaujímavé miesta a pamiatky - čo vidieť

Živý a rozmanitý región Costa de Almería je bohatý na históriu s pozoruhodným stredovekým dedičstvom a architektúrou, farebnými trhmi a malebnými uličkami.

Hlavným mestom oblasti je Almería, často označovaná ako pravé maurské mesto. Almería je najsuchšie mesto v Európe s iba 150 mm zrážok ročne.

Turistickou atrakciou, ktorú musíte vidieť, je pevnosť Alcazaba, ktorej výstavba sa začala v roku 955 a dodnes ju hneď zazriete ako symbol nad mestom. Jeden z najväčších španielskych hradov zaujme starostlivo udržiavanými záhradami či mohutným opevnením.

Pevnosť Alcazaba, Almería

Pevnosť Alcazaba, Almería (Zdroj: Canva.com)

 

Ak už budete v meste, nezabudnite navštíviť katedrálu Almería, postavenú na obranu mesta pred pirátmi a zrekonštruovanú po zničení zemetrasením v roku 1522. Mnohé z pamiatok, ktoré môžeme vidieť aj dnes, stále nesú znaky po tejto prírodnej katastrofe, ktorá postihla mesto.

Región je známy aj mnohými olivovníkmi a najmä výrobou jedného z najlepších čistých extra panenských olivových olejov v Španielsku. Za návštevu stojí Múzeum olivového oleja, ideálne miesto, kde sa môžete dozvedieť o tomto cennom španielskom produkte.

Počas občianskej vojny v Španielsku koncom 30. rokov 20. storočia bola Almería ťažko bombardovaná nemeckým námorníctvom. Vznikla tu najdlhšia sieť podzemných protileteckých krytov v Európe, ktoré slúžili miestnym obyvateľom ako úkryt zachraňujúci život.

Okúzľujúcim mestom tejto oblasti je Mojácar. Elegantné mestečko s dlhou históriou tvoria typické biele domčeky. Históriu cítiť na každom kroku. Na pobreží nájdete časti pulzujúce životom, zátoky skryté pred zvedavým pohľadom, divoké skaliská aj časť určenú vyznávačom nudizmu. 

Mojácar, Costa de Almería, Andalúzia

Mesto Mojácar (Zdroj: Canva.com)

 

Mekkou nudistov je neďaleké letovisko Vera Playa, v ktorom je od roku 1 990 oficiálne povolené opaľovanie bez plaviek. Nachádza sa tu aj jediný nudistický hotelový rezort v Španielsku.

Za preskúmanie stojí aj mestečko Guadix, ktoré je najstaršie v tejto oblasti. Nachádza sa tu viac ako dvetisíc skalnatých domov. 

 

Zaujímavé aktivity - čo zažiť v Costa de Almería

Milovníkom prírody a turistiky odporúčame stráviť deň v národnom parku Cabo de Gata. Objavujte tiež prírodné pláže zasadené do zátok medzi množstvom skalných výbežkov. Ak chcete zažiť pláž, ktorá nepodľahla ešte komerčnému tlaku tak toto je to správne miesto. Práve v tejto oblasti sa zachovali pláže, ktoré svojou krásou a nedotknuteľnostou tromfnú väčšinu pláží v Španielsku.

Cabo de Gata, Costa de Almeríra, Andalúzia

Chránená oblasť Cabo de Gata (Zdroj: Canva.com)

 

Costa de Almería sa môže pochváliť aj európskym unikátom. Na ploche s rozlohou viac ako jedenásťtisíc hektárov sa rozprestiera jediná púšť na území Európy Taberna, ohraničená pohoriami Sierra de Filabres a Alhamilla. Vyprahnutá mesačná krajina bola miestom natáčania množstva filmov a seriálov, vrátane Game of Thrones. 

Púšť Taberna, Costa de Almería, Andalúzia

Mesačná krajina púšte Tabernas (Zdroj: Canva.com)

 

Costa de Almería má aj svoj Mini Hollywood - mestečko, ktoré vzniklo vďaka podobnosti s arizonskou púšťou. Na európskom divokom západe sa točila celá rada westernov. Dnes si tu návštevníci môžu pozrieť tri westernové mestečká, navštíviť niektorú zo štýlových reštaurácií, detské ihrisko či zoologickú záhradu s africkou a pyrenejskou faunou.

Ak hľadáte vhodný program pre deti, návšteva Aquaparku Aquavera v letovisku Vera Playa je to pravé. Návšteva poteší deti rovnako ako aj dospelých. Nájdete tu množstvo tobogánov (aj kamikadze), bazén s vlnobitím. 

Nemusíte byť skúsený potápač nato, aby ste videli podmorský svet. V Aquaria Costa de Almería si môžete pozrieť podmorský svet v akváriách a pre tých odvážnejších je tu aj možnosť potápania sa so žralokmi. 

 

Doprava 

Na spoznávanie oblasti Costa de Almería je najvhodnejšie prenajať si auto či skúter. Alternatívou je pomerne hustá sieť autobusových liniek. 

 

Miestna kuchyňa 

O obyvateľoch Costa de Almería sa hovorí, že prepadli kultúre stravovania - tapas. Malé porcie jedál zapíjajú pre nich typickým silným vínom sherry. 

Kuchyňu Costa de Almería ovplyvňuje poloha priamo pri mori. Mnohé miestne špeciality preto obsahujú čerstvé ryby a morské plody. Costa de Almería je najväčší dodávateľ ovocia a zeleniny do Európy. 

 

Prečítajte si o krásnych miestach, ktoré stoja za návštevu: