Andalúzia - Základné informácie

Španielsko

Andalúzia

Lokalita v Španielsku

 

Andalúzia je autonómna oblasť na juhu Španielska. Je to kraj krásnej prírody, bohatého kultúrneho dedičstva a výbornej tradičnej kuchyne. Má niekoľko unikátov, ktoré ju robia takou výnimočnou a turisticky veľmi obľúbenou.

Obľúbená Andalúzia (Zdroj: pixabay/cc/joseluis1960)

 

Andalúzia je rozdelená do ôsmych provincií, z ktorých päť sa rozprestiera na pobreží. Pobrežie Costa del Sol (pobrežie Stredozemného mora) a Costa de la Luz (pobrežie Atlantického oceánu) je plné letovísk a úžasných pláží. Najlepšie pláže ponúkajú široký výber vodných športov a zážitkových atrakcií.

Pohľad z jednej z pláží (Zdroj: pixabay/cc/manolofranco)

 

Vo vnútrozemí sa nachádza pohorie Sierra Nevada s najvyšším vrchom Španielska a najjužnejším lyžiarskym strediskom v Európe.

 

Andalúzia je rodným miestom flamenca, hudobno – tanečného žánru. Svojím pôvodom je typom ľudovej hudby, považuje sa za súčasť španielskej kultúry. Dnes je považované za kultúrny fenomén a v roku 2010 bolo zapísané do svetového nehmotného dedičstva UNESCO. Centrom flamenca je mesto Sevilla, najväčšie mesto Andalúzie. Tu môžete navštíviť aj múzeum venované flamencu.

 

Čo vidieť a navštíviť v Andalúzii

Mesto Sevilla je dôležitým centrom života v južnom Španielsku. Možno tu vidieť množstvo zaujímavostí a pamiatok. Za návštevu stojí palác Alkazár s pôsobivou architektúrou a krásnou priľahkou záhradou.

Námestie v Seville (Zdroj: pixabay/cc/campunet)

 

Mestečko Granada patrí medzi najnavštevovanejšie mestá Španielska s rušným historickým centrom. Nachádzajú sa tu viaceré paláce z rôznych historických období, katedrály, kláštor a ďalšie pamiatky. Miestny palác Alhambra je stredoveký komplex palácov a pevností s maurskou kultúrou. Pôsobivé záhrady možno obdivovať v letnom paláci islamskej dynastie Generalife. Neďaleko sa tiež nachádzajú lyžiarske strediská pohoria Sierra Nevady.

Mesto Granada (Zdroj: pixabay/cc/1919021)

 

Malaga je významné prístavné mesto na pobreží Costa del Sol. Je tiež známe ako rodisko Pabla Picassa a mesto Picassovho múzea. Malaga spája viacero turistických lákadiel, vrátane pláží, pamiatok, umenia, turistiky a nákupných možností. Za návštevu stojí Alcazaba, maurský zámok z 11. storočia, ktorý je najzachovalejší svojho druhu v celom Španielsku.

Mesto Malaga (Zdroj: flickr/cc/Leo Moser)

 

Cordoba je neveľké mesto s veľkou históriou. Kedysi bolo hlavným mestom rímskej provincie i hlavným mestom arabského štátu a chalifátu. Pamiatky v meste dokonale odzrkadľujú islamský život v stredoveku. Pre historické centrum Cordoby sú typické malé uličky, námestia a nádvoria sústredené okolo Veľkej mešity.

Viac informácii o plážach v Andalúzii >

Cordoba (Zdroj: flickr/cc/Paolo Trabattoni)

 

Národný park Doňana je oblasť močiarov, plytkých potokov a piesočných dún v Las Marismas. Tu sa vlieva rieka Guadalquivir do Atlantického oceánu. Park chráni jedinečnú európsku biodiverzitu. Oblasť je tiež významná pre rozsiahle vtáčie kolónie migrujúce medzi Európou a Afrikou. Tiež patrí medzi najväčšie prírodné rezervácie v Európe.

 

Národný park Sierra Nevada zaberá územia v provinciách Granada a Ameria. Nachádza sa tu viac ako 20 vrchov vyšších ako 3 tisíc metrov nad morom. Najvyšším vrchom je Mulhacén s výškou 3479 metrov. Flóra a fauna pohoria Sierra Nevada je jedinečná pre svoju izolovanosť pohoria na juhu Európy. Pohorie je obľúbené pre horskú turistiku, paragliding a lyžovanie. Lyžiarska sezóna zvyčajne trvá od novembra do mája.

Viac informácii o zaujímavých miestach v Andalúzii >

Príroda v okolí Cordoby (Zdroj: pixabay/cc/jaraquefotografia0)