Covid-19 v Španielsku: Vstup alebo návrat s obmedzeniami

Tipy na fakultatívne výlety - Andalúzia a Exramadura

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Rodiny s deťmi
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 10:00 - 17:00

 

Andalúzia, slnečný juh Španielska, láka dovolenkárov nielen krásou svojich pláží a mora, ale má aj najviac pamiatok, ktoré pripomínajú boj Maurov a kresťanov. Uvidíte množstvo hradov, palácov a historicky významných miest, typické dedinky i krásnu prírodu s týčiacim sa pohorím. Dnes vás pár tipov na zaujímavé miesta ponúkame.

 

Granada

Do andalúzskeho mesta Granada prichádzajú davy turistov, aby si na vlastne oči prezreli unikátnu Alhambru. Ide o stredoveký komplex pozostávajúci z palácov a pevností maurských panovníkov Granady. V roku 1984 bola spolu s letným palácom Generalife a historickou štvrťou Albayzín zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Názov Alhambra doslovne znamená Červený hrad, pravdepodobne vznikol podľa farby tehál, ktoré pôsobením slnka získali červenkastý nádych.

Cena: dospelý 70 – 80 EUR, dieťa cca 60 EUR

Stredoveký komplex Alhambra

Stredoveký komplex Alhambra (Zdroj: flickr/cc/MarkusBaumgartner)

 

Ronda

Na severnej strane pohoria Sierra de Ronda je postavené malebné mestečko Ronda. Spája sa nielen s menom Ernesta Hemingwaya, ktorý tu istú dobu žil, ale aj s pútavými miestami, ktoré stoja za videnie – paláce Palacio de Mondragón a Casa del Rey Moro, kostol Santa María La Mayor, Arabské kúpele - Baños Arabes, jedna z najstarších španielskych býčích arén - Plaza de Toros, kaňon El Tajo s kamenným mostom a atď.  

Cena: dospelý 55 EUR, dieťa 41 EUR

Palacio de Mondragón

Palacio de Mondragón (Zdroj: flickr/cc/fotosdenada)

 

Sevilla

Sevilla ležiaca na rieke Guadalquivir je akýmsi kultúrnym centrom južnej časti Španielska. Skutočnými perlami mesta sú tri pamiatky, ktoré sa dnes nachádzajú na zozname UNESCO a sú to:  ukážka maurskej architektúry - kráľovský palác Reales Alcázares, tretí najväčší kresťanský chrám - katedrála s vežou La Giralda a Archivo General de Indias - Indické archívy. Ďalej spomeňme aj vojenskú strážnicu Torre del Oro, známe námestie Plaza de España, židovskú štvrť Barrio de Santa Cruz, sevillskú univerzitu či Museo de Bellas Artes.

Cena: dospelý 45 EUR, dieťa 34 EUR

Palác Reales Alcázares

Palác Reales Alcázares (Zdroj: flickr/cc/paspog)

 

Alméria

Slávne časy Almérie, ktorá bola kedysi hlavným prístavom córdobského kalifátu a neskôr hlavným mestom, pripomína majestátna pevnosť Alcazaba. V 16. storočí bolo mesto takmer úplne zničené po zemetrasení, no táto pevnosť z 10. storočia sa zachovala. Dnes je nanovo vystavané ako moderné prístavné mesto, kde sa prepájajú historické pozostatky s novou výstavbou v prostredí krásnej hornatej prírody.

Cena: 40 – 50 EUR

Pevnosť Alcazaba v Almérii

Pevnosť Alcazaba v Almérii (Zdroj: flickr/cc/nacho rojo)

 

Malaga

Navštíviť môžete aj hlavné mesto v rovnomennej provincie Malaga v strednej časti Andalúzie. Je obľúbeným cieľom dovolenkárov v známom letovisku Costa del Sol. Určite si prezrite moslimskú pevnosť Alcazaba de Malaga, katedrálu v Malage z 18. storočia, početné kostoly, Picassovo múzeum alebo si spestrite dovolenku návštevou zábavných parkov neďaleko mesta ako napr. Aqualand Torremolinos či Tivoli World.

Pevnosť Alcazaba de Malaga

Pevnosť Alcazaba de Malaga (Zdroj: flickr/cc/Dmitry Shakin)

 

Cordóba

Už za čias Rímskej ríše mala Cordóba významné postavenie, ktoré sa prehĺbilo v 10. storočí. Stala sa bohatým mestom, patrila k najväčším mestám západnej Európy. Niet divu, že priam dýcha históriou. Pri jej návšteve si nenechajte ujsť pamiatky ako Mezquita de Cordoba, víťazný oblúk Arco de Triunfo, brána La Puerta del Perdon vedúca na nádvorie Patio de los naranjos, pevnosť Alcázar de los Reyes Cristianos, staroveké arabské kúpele Alcázar de los Reyes Cristianos, renesančný palác Palacio de Viana. Mesto je zapísané do zoznamu UNESCO.

Cena: 67 EUR

Mezquita de Cordoba

Mezquita de Cordoba (Zdroj: flickr/cc/Jose Javier Martin Espartosa)

 

Sierra Nevada

Najvyššie pohorie Pyrenejského pohoria as tiahne práve v oblasti Andalúzie. Je ním Sierra Nevada, kam sa môžete vydať na výlet a okrem krásnej prírody obdivovať aj tradičné horské dedinky. Od roku 1986 je jeho značná časť pod ochranou UNESCO ako chránená oblasť národného parku. Súčasťou výletu je aj prehliadka mesta Guadix s historickým centrom a veľmi netradičnými obydliami jaskynného typu.

Cena: 41 EUR

Pohorie Sierra Nevada

Pohorie Sierra Nevada (Zdroj: flickr/cc/Alan Cottam)

 

Národný park Cabo de Gata

Celým názvom Cabo de Gata-Níjar Natural Park sa rozprestiera v juhovýchodnej časti Andalúzie a je najväčšou pobrežnou chránenou oblasťou. V roku 1997 bol prehlásený za biosférickou rezerváciou UNESCO. V 2001 bol zaradený medzi osobitne chránené oblasti stredomorského významu. Táto krajina sopečného pôvodu s mnohými zákutiami je dnes domovom pre takmer tisíc zástupcov fauny a flóry.

Cena: 37 EUR

Národný park Cabo de Gata

Národný park Cabo de Gata (Zdroj: flickr/cc/Ennio66)

 

Národný park Doňana

Národný park Doňana sa rozprestiera na pravom brehu rieky Guadalquivir pri ústí do Atlantiku. Park je od roku 1994 pod ochranou UNESCA a približne štvrtina je vyhlásená za chránenú oblasť. Pokrýva ho bohatá vegetácia a žije tu veľa rozmanitých zvierat vrátane piatich ohrozených. Počas výletu, ktorý začína jazdou v jeepoch, uvidíte aj historické pamiatky ako napr. kostola Sv. Martina.

Národný park Doňana

Národný park Doňana (Zdroj: flickr/cc/DerkB)

 

Gibraltár

K časovo náročnejším patrí výlet na Gibraltár, no i k najobľúbenejším. Ide asi o 5 km dlhé britské územie vybiehajúce z južnejšieho cípu Španielska. Britský vplyv cítiť na hlavnej ulici, no okolie dýcha španielskymi tradíciami. Väčšinu tohto územie tvorí skala - Rock of Gibraltar s viacerými jaskyňami, do St. Michael´s Cave sa pozriete. Potom nasleduje výstup na Upper Rock s národným parkom, úžasným výhľadom na africké pobrežie a pozorovaním opíc – makakov.

Cena: dospelý 50 – 76 EUR, dieťa okolo 40 EUR

Výlet na Gibraltár

Výlet na Gibraltár (Zdroj: flickr/cc/JoolsAshton)

 

Mini Hollywood a zoo

Do zákulisia natáčania filmov môžete nahliadnuť v malom štúdiu v Almérii, keď sa vydáte do oblasti Tabernas. Okrem prehliadky miest, ktoré možno vidieť vo viacerých westernových filmoch, na vás čaká aj návšteva zoologickej záhrady. Žije tu viac ako sto druhov. Dokonca sa môžete previezť na koni, pozrieť si kovbojské súboje či okúpať sa v bazéne s toboganmi.

Cena: 46 EUR

Mini Hollywood

Mini Hollywood (Zdroj: flickr/cc/_lalena__)

 

Flamenco večer

Čo by bolo Španielsko bez flamenca...? Do tónov hudby za sprievodu typického španielskeho tanca v tradičných odevoch si môžete vychutnať, keď sa zúčastníte tematického večera. Budete sa zoznamovať s tradíciami a popíjať miestny nápoj.

Typický španielsky tanec

Typický španielsky tanec (Zdroj: flickr/cc/Puuhale)

Prečítajte si o krásnych miestach, ktoré stoja za návštevu:

COVID-19 Garancia