Costa del Sol - Andalúzia - Základné informácie

Španielsko

Costa del Sol - Andalúzia

Lokalita v Španielsku

Španielsky región Costa del Sol sa rozprestiera v južnej časti krajiny, medzi menej známymi pobrežnými oblasťami Costa de la Luz a Costa Tropical. Tiahne sa od útesov pri rieke Maro na východe až po Punta Chullera na západe. Zaberá oblasť približne od mesta Marbella po mesto Nerja. Na Costa del Sol nájdete známe letoviská ako Marbella, Estepona, Manilva, La Cala, Fuengirola, Benalmádena a Torremolinos.

Hoci je Costa del Sol kúskom rušného a na pamiatky bohatého Španielska, ponúka ďaleko väčší pokoj, oddych a krásne, priam nedotknuté prostredie. Môže sa pochváliť celoročne príjemnou klímou s viac ako 300 slnečnými dňami. Takmer 150 kilometrov pobrežia pokrývajú dokonalé pláže obmývané smaragdovým morom. Pre aktívnych dovolenkárov sú tu pláže ideálne na športovanie a s vodnými atrakciami. Nájdu sa pláže rušné s hudbou a barmi. Nechýbajú ani pokojné pláže či romantické zátoky s dokonalým súkromím. Costa del Sol je tiež vychýrenou destináciou pre milovníkov golfu.

Pohľad na španielsku oblasť Costa del Sol (Zdroj: flickr/cc/harmony139)

 

Ceny na Costa del Sol

Podobne ako v celom Španielsku aj v letovisku Costa del Sol treba počítať s vyššími cenami ako u nás. Vyššie sú o 20 a dokonca viac % než na Slovensku. Najviac si priplatíte za služby v reštaurácii. Najmenej toto navýšenie pocítite pri nákupe v bežnom supermarkete. Španielsko ako súčasť EÚ používa jednotnú menu Euro.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 0,95 €
 • Voda (1,5 l) = 0,84 €
 • 1 l mlieka = 0,80 €
 • 1 kg syra = 8,50 €
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 10 €
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 25 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 7 €
 • Cola (0,33 l) = 1,50 €
 • Kapučíno = 1,87 €
 • Pivo =  0,53 – 2,17 €

Pláž Playa de Burriana pri mestečku Nerja (Zdroj: flickr/cc/Parador de Nerja)

 

Očkovanie a choroby na Costa del Sol

Držitelia preukazu európskeho zdravotného poistenia budú na území Španielska ošetrení v štátnych zdravotníckych zariadeniach za rovnakých podmienok ako občania Španielska. Pred cestou sa odporúča uzavrieť cestovné poistenie, ktoré kryje liečebné náklady v zahraničí.

Žiadne špeciálne očkovanie sa od slovenských občanov nevyžaduje. Stačí, ak si prekontrolujete očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára.

 

Bezpečnosť na Costa del Sol

Nielen oblasť Costa del Sol, ale tiež celé Španielsko je vo všeobecnosti považované za bezpečnú krajinu. Zbystrite pozornosť na miestach s množstvom ľudí. V davoch by ste sa mohli stať obeťou vreckových zlodejov. Osobné veci majte pod dohľadom. Odporúčame si vyhotoviť kópiu cestovných dokladov.

 

Doklady na Costa del Sol

Na turistické pobyty, ktoré nepresiahnu celkovú dĺžku 90 dní, sa nevzťahuje vízová povinnosť. Pre vstup do krajiny je potrebné mať občiansky preukaz, v ktorom je uvedená štátna príslušnosť držiteľa tohto dokladu, bez určenej minimálnej doby platnosti dokladu pri vstupe alebo výstupe z krajiny. Deti musia mať vlastný cestovný doklad.

Fotografia z letoviska Fuengirola (Zdroj: flickr/cc/Brigadier Chastity Crispbread)

 

☎ Dôležité čísla na Costa del Sol

 • Polícia, prvá pomoc, hasiči: 112
 • Policía Nacional: 091

Telefónna predvoľba na Costa del Sol je +34.

 

Počasie

Letovisko Costa del Sol má príjemné počasie počas celého roka. Podnebie je stredomorské s teplými letami a miernymi zimami. Zimy sú bohaté na zrážky. V letných mesiacoch sa denné teploty vyšplhajú na 30 a viac stupňov Celzia. More za v letných mesiacoch ohreje na 23 až 26ºC. V zimnom období ovplyvňuje počasie chladné prúdenie od Atlantického oceánu. Citeľne zníži teplotu vzduchu i mora.

Viac informácií o počasí na Costa del Sol >

 

Zaujímavé miesta

Hlavným mestom regiónu Costa del Sol je Malaga, druhé najväčšie mesto celej Andalúzie. Má čo ponúknuť milovníkom histórie i zábavy. Nevynechajte zrekonštruované historické centrum s gotickou katedrálou. Ďalej za videnie stojí rímsky amfiteáter, pevnosť Alcazaba z 11. storočia či Picassovo múzeum. Milovníci prírody môžu navštíviť miestnu botanickú záhradu Jardín Botánico-Histórico La Concepción.

Pobrežie lemujú početné pláže. Každá má niečo do seba. Za tú najkrajšiu sa vo všeobecnosti považuje piesočnatá pláž Playa de Burriana pri mestečku Nerja. Priezračné vody obmývajú jemný zlatistý piesok. Aktívnych dovolenkárov poteší pestrá ponuka vodných športov. Takmer 800 metrov dlhú pláž lemujú obchodíky a reštaurácie. Neďaleko sa nachádzajú jaskyne a malý vodopád.

Jedným z hlavných centier regiónu je mestečko Marbella. Historické centrum pretínajú malebné uličky a námestia. Snáď najkrajším je námestie Plaza de los Naranjos. Marbella disponuje množstvom kvalitných pláží. Jedným z najväčších lákadiel mesta je bez pochýb golf. V meste je vybudovaných viac ako desať golfových ihrísk s výhľadom na more a hornatú krajinu.

Viac informácií o výletoch na Costa del Sol >

Stará časť mesta v Marbelle (Zdroj: flickr/cc/fletcherd5)

 

Výlety

V Costa del Sol môžete tráviť pokojnú dovolenku rovnako ako aktívny pobyt so zaujímavými výletmi. Výhodná poloha praje lodným výletom. Taktiež krásna príroda dotvorená dedinkami s typickými andalúzskymi domčekmi  poteší milovníkov turistiky. Nadšenci do histórie ocenia výlety do Malagy, Sevilly, Cordoby či Alhambry. Veľmi obľúbený je výlet na Gibraltár, kde žije jediná európska kolónia opíc.

Viac informácií o plážach na Costa del Sol >

Pevnosť Alcazaba v Malage (Zdroj: pixabay/cc/12019)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Elektrické napätie: 220 V / 50 Hz. Používajú sa štandardné zásuvky európskeho typu. Žiadny adaptér nebudete potrebovať.

Do Španielska je možné doviezť hotovosť v maximálnej výške 6 000 eur. Tiež platia limity na tabakové a alkoholické výrobky.