Menorka - Základné informácie

Kým väčšina ľudí vidí Menorku ako menej slávnu sestru ostrovov Malorka a Ibiza, nie je to celkom tak. Ostrov Menorka je druhý najväčší z Beleárskych ostrovov a zároveň je z nich najtichšou destináciou. Dovolenka na Menorke bude rozhodne v štýle španielskeho šarmu uprostred krásnej prírody a v dosahu množstva nádherných pláži.

Mnoho archeológov a historikov považuje Menorku za múzeum pod šírym nebom - od prehistorických pamiatok, cez radu zámkov, hradov, múzeí až po čarokrásne majáky. Ostrov Menorka má hlavnú turistickú oblasť situovanú pozdĺž južného pobrežia. Miestne letoviská ako Santo Tomas, Son Bou, Cala en Porter, Biniceba, Punta Prima a iné sú vyhľadávanými destináciami na dovolenku na Menorke.

Son Bou, Menorka

Son Bou (Zdroj: Canva.com)

 

Obyvatelia ostrova sa snažia zachovávať faunu, voľne žijúce živočíchy a podporujú kontrolovaný a trvalo udržateľný priemyselný a mestský rozvoj. V roku 1993 preto UNESCO vyhlásilo Menorku za biosférickú rezerváciu. 

Hlavnú zónu tvorí prírodný park l’Albufera v Es Grau, ostrov d’en Colom a mys Favaritx. Druhá časť sú takzvané prírodné oblasti osobitného záujmu, ktoré pokrývajú asi 40 % územia ostrova. Tretia časť je prechodová a rozprestiera sa na zvyšku ostrova.

mys favatrix, menorka

Mys Favaritx (Zdroj: Canva.com)

 

Najkrajšie pláže na Menorke

Najpreslávenejšou južnou plážou na ostrove Menorka je Cala Macarella. Dovolenka pri pláži Macarella v tvare U bude rozhodne jednou z najpôvabnejších dovoleniek na Menorke. Zátoka lemovaná vysokými útesmi s borovicovými lesmi, piesočná pláž, priezračná pokojná voda, korytnačky a úhory, príjemný morský vánok budú každodenným pôžitkom dokonalého oddychu. Ďalšie pláže v južnej časti ostrova sú Punta Prima, Minorka, Binisafúller, Cala en Turqueta a mnohé ďalšie.

Severné pobrežie je v tichšie. Piesočné pláže v tejto časti Menorky sú zasadené medzi skalnaté útvary z bridlíc a červenej hliny. Majú však skalnatejšie dno, a sú obľúbené hlavne pre šnorchlovanie. Atraktivitu zvyšuje množstvo rýb žijúcich pri tomto pobreží a priateľské kormorány dotvárajúce krásnu morskú scenériu. Turisticky najrozvinutejšie sú pláže Cala Morell a Arenal den Castell.

Dovolenka na Menorke bude v znamení menej preplnených pláží, ale s bohatou ponukou rôznych aktivít. Obľúbené sú výlety loďou, plavba kajakom, jazda na koňoch, potápanie, surfovanie či cykloturistika a pešia turistika.

Cala Macarella, Menorka

Pláž Cala Macarella (Zdroj: Canva.com)

 

Zaujímavé miesta a pamiatky - čo vidieť

Za návštevu stojí hlavné mesto Menorky, Mahón. Toto kúzelné mesto vás očarí svojou prímorskou atmosférou, ale aj polohou. Nachádza sa totiž v zátoke s najdlhším prírodným prístavom v Európe a druhým najväčším na svete. Lokálne kaviarne a reštaurácie lákajú na ochutnávku svojich špecialít, čerstvo vylovených z mora.

Návšteva starovekej osady Trepuco vo vás zanechá zimomriavky. Pri pohľade na megality, ktoré pochádzajú z obdobia 1 400 rokov pred naším letopočtom, vám príde na um anglický Stonehenge, no tieto veže boli postavené úplne inou starovekou kultúrou.

Katedrála v meste Ciudadella je výnimočná nielen svojou architektúrou ale oranžovou farbou kameňa. Je zasvätená Svätému Augustínovi a vo vnútri ukrývy prekrásne vitráže. Ak sa vám pošťastí, možno zažijete aj svadbu.

Binibeca Vell je malé mestečko neďaleko hlavného mesta, kde sú všetky domy natreté na bielo, a toto miesto vám môže pripomínať grécky ostrov Santorini. Jeho súčasťou je aj pláž a malý prístav. Hlavne pri večernom osvietení získate tie najkrajšie zábery tohto šarmantného mestečka ako z pohľadnice.

Hlavné mesto Menorky Mahón

Hlavné mesto Menorky Mahón (Zdroj: Canva.com)

 

Zaujímavé aktivity - čo zažiť

Jazda na koni po trase medzi mestami Ciutadella a Mahón vedie trasou, ktorou chodili ešte kedysi starí Rimania, počas nadvlády nad ostrovom. Môžete si vyskúšať, ako sa im chodilo na konskom chrbte (samozrejme, pod dohľadom inštruktora) a objavovať prírodné krásy. 

Tušili ste, že Menorka je aj ostrovom botanikov? Bola by škoda nepreskúmať niečo z jej zelenej krásy, ktorú ocenilo aj UNESCO. Unikátna vegetácia vás bude lákať na turistiku, a popri tom vás bude sprevádzať štebot exotických vtákov. A možno sa dostanete až do vnútrozemia, kde môžete naraziť na takzvané „calas“, čo sú prírodné útesy, takmer odrezané od civilizácie.

Es Grau, Menorka

Príroda v okolí Es Grau, ktoré je jadrom biosférickej rezervácie na Menorke (Zdroj: Canva.com)

 

Doprava

Tým, že Menorka patrí medzi väčšie ostrovy, je praktické prenajať si auto, aby ste sa mohli pozrieť aj do vnútrozemia. Za pár dní tak pobeháte celý ostrov, a verte, že je čo vidieť. Aj na Baleárskych ostrovoch platí euro, a tak najväčší výber áut na prenájom nájdete v hlavnom meste Mahon. Menšie auto si tu viete prenajať už od 20 eur za deň, no výhodnejšie je prenajať si ho na celý týždeň. 

Prečítajte si o krásnych miestach, ktoré stoja za návštevu: