Malorka - Základné informácie

Malorka (Mallorca) je najväčší zo štyroch Baleárskych ostrovov. Leží v Stredozemnom mori, východne od pevninskej časti Španielska. Je obľúbenou turistickou destináciou pre krásne biele piesočné pláže, nádherne modré a čisté more a sviežu prírodu vo vnútrozemí ostrova.

Turizmus je na Malorke veľmi dobre rozvinutý a ponúka špičkové letoviská plné zábavy a rozptýlenia. Na pobreží možno obdivovať pokojné dedinky a idylický vidiek. Severovýchodné pobrežie ponúka okrem pláží aj veľkolepé hory a sprístupnené jaskyne. V strede ostrova možno obdivovať úrodnú rovinu s mandľovými hájmi a veternými mlynmi.

Pláž, Mallorca, Španielsko

Pláž na Malorke (Zdroj: Austin Farrington, unsplash.com)

 

Počasie na Malorke

Leto je na Malorke horúce a suché. Priemerné denné teploty nad 20 °C sú už v júni. Teploty dosahujú až 33°C v mesiacoch júl – august. Príjemné počasie pretrváva až do jesene. V septembri teploty klesnú na 22°C a v októbri na 19°C.

Viac informácii o počasí na Malorke >

 

Najkrajšie pláže na Malorke

Hlavné turistické oblasti sú sústredené na južnom a východnom pobreží Malorky. Plážové letoviská sú dobre prispôsobené pre rodiny s deťmi. Nachádzajú sa tu najpopulárnejšie a dobre vybavené pláže. Okrem nich však možno objaviť menej známe alebo tiché opustené pláže.

Za najkrajšiu pláž ostrova je považovaná Cala Agulla. Má dobré vybavenie a služby, obľubujú ju aj surferi. K ďalším patria Porto Cristo Beach, Cala Bona, Cala Millor Beach, Sa Coma Beach a mnoho ďalších.

Viac informácii o plážach na Malorke >

Menšia pláž v zátoke, Malorka, Španielsko

Malorka a menšia pláž v zátoke (Zdroj: Canva.com)

 

Zaujímavé miesta a pamiatky - čo vidieť na Malorke

Palma je hlavné mesto ostrova a ponúka pestrú zmes kultúrnych a historických pamiatok, nádherných budov a bohatý nočný život. Nachádza sa tu niekoľko slávnych katedrál, z ktorých najpopulárnejšia je Palma Cathedral Le Seu, ktorá sa spolu so susedným kráľovským palácom Almudaina vytvára ikonickú siluetu mesta. 

Katedrála La Seu bola vybudovaná počas maurského obdobia. Jej hlavná loď meria 40 metrov, čo je ešte o dva metre viac než parížsky Notre Dame. Na jej rekonštrukcii sa začiatkom 20. storočia podieľal aj Antonio Gaudí, ktorý však neskôr z projektu odstúpil. 

História paláca Almudaina siaha do 14. storočia, odkedy je oficiálnou kráľovskou rezidenciou počas návštev Malorky. 

Okrem historického centra stojí za návštevu aj židovská štvrť.

Historický hrad Bellver je považovaný za jeden z troch klenotov architektúry v meste Palma. Nájdete ho vo vonkajšom okraji historickej časti.

Sanctuary de Lluc je stredoveký kláštor zo 17. storočia a dodnes je pútnickým miestom. Nachádza sa vysoko v horách a ponúka krásny výhľad na ostrov. Nájdete tu aj múzeum a reštauráciu.

Katedrála Le Seu, Palma de Malorka, Španielsko

Katedrála Le Seu v Palme (Zdroj: Tom Podmore, unsplash.com)


 

Zaujímavé aktivity - čo zažiť na Malorke

Jaskyne sú obľúbenou turistickou atrakciou na Malorke. K najnavštevovanejším patria Caves of Arta, Caves of Drach a Caves of Hams.

Jazda historickým vlakom a električkou Sollér. Jazdí zo stanice Plaza de Espana v Palma a preveziete sa cez trinásť tunelov a niekoľko mostov až do horskej dedinky Soller. Trasa je v prevádzke od roku 1913 a celkom má trinásť zastávok.

Obľúbeným výletom je útes Cap Formentor v najsevernejšom cípe Malorky, ktorého zátoky skrývajú množstvo malých zátok s krásnymi plážami. Na samom konci útesu je maják. 

Zábavné a tematické parky nájdete v každej turistickej oblasti. Na výber je tematický park Káthmandu, Western Waterpark, Aqualand, Alcudia Waterpark, Palma Aquarium, Marineland a mnoho ďalších.

Viac informácii o výletoch na Malorke >

Maják na Cap Formentor

Maják na Cap Formentor (Zdroj: Fabian Schneidereit, unsplash.com)

 

Doprava

Najpohodlnejšie spoznávanie Malorky si užijete s požičaným autom. Nielen, že kľukaté cestičky sú pre šoférov zážitkom z jazdy, ale máte možnosť voľne zastavovať a objavovať malé skryté zákutia. Požičanie auta vás bude stáť na deň od 15 eur za malé auto pre dvojicu až po 30 eur za SUV. 

Medzi Palma de Malloca a letiskom premáva pravidelná autobusová linka. Na kratšie vzdialenosti môžete využiť autobusové linky. Baleárske ostrovy majú prehľadne spracovanú webovú stránku, kde si cestu môžete aj vopred naplánovať. 

 

Miestna kuchyňa

Baleárske ostrovy sú ovplyvnené stredomorským spôsobom stravovania, preto sa môžete tešiť na čerstvé lokálne dopestované produkty a veľa čerstvých rýb. 

Jedným z tradičných jedál je arrós brut. Mäso, zelenina, údeniny a huby sa uvaria v hrnci a do vývaru, ktorý vznikne, sa následne pridá ryža. Suroviny sa môžu obmieňať podľa sezóny, preto sa stretnete s rôznymi variantmi tohto jedla. 

Podľa legendy existuje recept na frito mallorquín od 15. storočia a patrí medzi najstaršie na ostrove. Pripravuje sa z bravčového alebo jahňacieho mäsa, ku ktorému sa pridávajú zemiaky, červená paprika, cibuľa, hrášok, cesnak, olivový olej, fenikel a soľ.

frito mallorquín

Frito mallorquín (Zdroj: Canva.com)

Prečítajte si o krásnych miestach, ktoré stoja za návštevu: