Výlety

Tipy na fakultatívne výlety - Jordánsko

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Jordánska so sprievodcom.

 

Jordánsko, krajina Blízkeho východu, leží v severozápadnej časti arabského polostrova. Známa je liečivými účinkami Mŕtveho mora, krásnymi plážami a dobrými podmienkami na kúpanie, ale aj krásnou prírodou a bohatou históriou. Dnes vám predstavíme pár miest, ktoré si v Jordánsku nenechajte ujsť.

 

Ammán

V severozápadnej časti Jordánska nájdete jeho hlavné mesto Ammán. Rozprestiera sa na kopcoch so skalnatými svahmi, ktoré sa zvažujú do centra mesta. Najzaujímavejšími sú pamiatky pochádzajúce z čias nadvlády Rímskej ríše ako napríklad rímske divadlo a citadela. Centrum si zachováva historický ráz a svahy sú pokryté modernou výstavbou.

Hlavné mesto Jordánska Ammán

Hlavné mesto Jordánska Ammán (Zdroj: flickr/cc/Bianco Rosella)

 

Petra

Jednou z najväčších jordánskych atrakcií je starodávne mesto Petra. Nachádza sa na juhu krajiny približne tri hodiny jazdy od hlavného mesta Ammán, dve z Akaby. Založené bolo už okolo 3. stor. pred n. l. Nabatejci začali s výstavbou fascinujúcich chrámov a hrobov vytesaných v skalách. Súčasťou mesta je aj zachovalé antické divadlo. V roku 1985 bolo mesto zapísané do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO.

Chrám vytesaný priamo do skaly v meste Petra

Chrám vytesaný priamo do skaly v meste Petra (Zdroj: flickr/cc/Daniel Sztanko)

 

Akaba

Akaba alebo tiež Aqaba je mestom ležiacim v juhozápadnej časti na pobreží Akabského zálivu pri Červenom mori. Je jediným prístavom v krajine. Územie bolo osídlené už 3000 rokov pred n. l. Lokalita je atraktívna pre milovníkov potápania, pretože sa tu nachádzajú bohaté koralové záhrady. Pláže sú krásne, no musíte rešpektovať kultúru, ženy musia byť pri kúpaní dostatočne zahalené. Akaba je ideálnym miestom na nákupy, je tu tzv. bezcolná zóna.

Jedna z pláží pri meste Akaba (Zdroj: flickr/cc/Therese Beck)

 

Mádabá

30 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Ammánu leží mesto preslávené krásnymi byzantskými mozaikami Mádabá. Mesto známe z Biblie bolo osídlené už v dobe bronzovej. Za pozretie stojí kostol sv. Juraja s mozaikovou výzdobou, archeologický park či kostol apoštolov.

Ukážka vzácnej mozaiky v Mádabá

Ukážka vzácnej mozaiky v Mádabá (Zdroj: flickr/cc/Seetheholyland.net)

 

Jerash

Zachovalé ruiny antického mesta Jerash nájdete na severe Jordánska, 48 kilometrov severne od Ammánu. Stovky rokov bolo mesto pochované pod nánosmi pôdy, až pokým ho v roku 1806 neobjavil Nemec Ulrich Jasper Seetzen. Niet divu, že sa mu hovorí „Pompeje východu“. Mesto sa pýši stavbami ako hipodróm, amfiteáter či fórum. Staroveké mesto Jerash alebo tiež známe ako Gerasi zažilo zlatý vek 2. a 3. storočí počas vlády cisára Hadriána. 

Pozostatky antického mesta Jerash

Pozostatky antického mesta Jerash (Zdroj: flickr/cc/Antonio Campoy)

 

Um Qais

Mesto Um Qais známe aj pod historickým názvom Gadara sa nachádza na severe krajiny neďaleko hraníc s Izraelom a Sýriou 110 km severne od Ammánu. Spája sa tu dedičstvo dávnych civilizácií - gréckej, rímskej, byzantskej a osmanskej. Mesto je vystavané na svahu, a tak sa vám naskytne krásny  výhľad  na rieku Yarmouk, Golanské výšiny a Galilejské jazero (Lake Tiberias).

Zachovalé ruiny mesta Um Qais (Zdroj: flickr/cc/www.Terhaal.com)

 

Al-Karak

Južne od Ammánu na tzv. Kráľovskej diaľnici leží mesto Karak (Kerak), ktoré je známe svojím rozľahlým križiackym hradom Krak des Moabites. S výstavbou začal v roku 1140 úradník Peganus na príkaz jeruzalemského kráľa Fulka z Anjou.  Obklopený je údoliami a je z neho krásny výhľad na Mŕtve more.

Hrad Krak des Moabites (Zdroj: flickr/cc/Giåm)

 

Ajlun

Mesto Ajlun objavíte severozápadne od Ammánu. Pýchou mesta je Hrad Ajlun, ktorý bol postavený v 12. storočí na ochranu pred križiackymi útokmi. Rozprestiera sa na strategickom mieste na kopci uprostred mesta. Zaujímavým je aj jeden z najstarších jordánskych minaretov (viac ako 600 rokov starý).

Hrad Ajlun v meste s rovnomenným názvom (Zdroj: flickr/cc/kinshane227)

 

Quseir Amra

Quseir Amra alebo tiež Qasr Amra či Qusayr Amra je hrad nachádzajúci sa vo východnej časti Jordánska. Postavený bol v 8. storočí a je považovaný za jeden z najvýznamnejších príkladov raného islamského umenia a architektúry. Vzácne fresky tohto hradu boli zapísané do zoznamu UNESCO.

Jordánsky hrad Quseir Amra (Zdroj: flickr/cc/Parehan.K)

 

Vadí Rúm

Ak túžite poznať praví život beduínov a púšť s dunami, údolím, kaňonmi a skalnatými útvarmi navôkol, tak sa vydajte na dobrodružnú výpravu na jeepoch do oblasti Vadí Rúm (Wadi Rum). Vidieť môžete skaly týčiace sa do výšky 600 metrov či stopy pôvodných obyvateľov. Zážitkom je aj poznávanie krajiny z chrbta ťavy.

Skalné útvary v oblasti Wadi Rum

Skalné útvary v oblasti Wadi Rum (Zdroj: flickr/cc/Maureen)

 

Mŕtve more

Snáď najväčším lákadlom Jordánska je Mŕtve more so známymi liečivými účinkami. Miestne minerály v morskej vode a unikátne bahno napomáhajú pri liečbe ochorení nervovej sústavy, kožných chorôb, artritídy a reumy. Slané jazero s rozlohou 1050 km² leží na hraniciach Jordánska a Izraela. Traduje sa príbeh, že na dne jazera ležia pozostatky hriešnych miest Sodomy a Gomory.

Pohľad na Mŕtve more (Zdroj: flickr/cc/fascination30)

 

Rezervácia Wadi Mujib

Mujib Rezerva Wadi Mujib sa nachádza v hornatej krajine východne od Mŕtveho mora cca 90 km  na juh od Ammánu. Rezervácia bola založená v roku 1987 na podporu ochrany miestnej prírody. Pre oblasť sú charakteristické veľkolepé hory, skaly, rokliny a kaňony, z toho najznámejší je jordánsky Grand Canyon.

Mujib Rezerva Wadi Mujib (Zdroj: flickr/cc/lalipuna)