Fakultatívne výlety a pamiatky Petra

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
02 / 32 202 303
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00

 

Mesto v skalách, jeden z novodobých siedmych divov sveta, archeologický skvost, historické dedičstvo, kráľovské mesto Nabatejcov – to všetko sú pomenovania jordánskeho mesta Petra, ktoré sa preslávilo stavbami vytesanými do skál. Táto významná lokalita je dnes zapísaná v zozname UNESCO. Ponúkame vám pár tipov na zaujímavé miesta a aktivity v Petre.  

 

Al Khazneh

Keď budete vchádzať do centrálnej časti Petry, uvidíte stavbu Al Khazneh, ktorej sa hovorí pokladnica. Názov jej dali miestni, pretože boli presvedčení, že táto impozantná stavba musela chrániť poklad. Dnes s určitosťou vieme, že sa tu nikdy žiaden poklad nenachádzal. Priečelie je bohato zdobené náročnými vzormi a vyobrazeniami bohov a bohýň, čo vyplýva z náboženstva Nabatejcov, sú tu tiež 4 stĺpy, z čoho tri sú pôvodné. Interiér je skromný, nezdobený. Práve tu  bola umiestnená hrobka nabatejského kráľa Aretasa III.

Pokladnica – oficiálne známa ako Al Khazneh

Pokladnica – oficiálne známa ako Al Khazneh (Zdroj: flickr/cc/mauro gambini)
 

Kláštor Al Deir

Jednou z najzaujímavejších pamiatok Petry je bez pochýb kláštor Al Deir postavený vysoko v kopcoch. Postavený bol v okolo 2. - 3. storočia ako miesto pre nabatejské hroby. Počas byzantského obdobia slúžila táto stavba ako kostol. Vo vnútri sa nachádza početné vyobrazenie krížov a pravdepodobne tie a tvar stavby priviedol tunajších obyvateľov k pomenovaniu kláštor. Al Deir aj dnes nazývame kláštorom a to aj napriek tomu, že ním určite nikdy nebol. Výzdoba pripomína pokladnicu, no nie je tu toľko detailov. V interiéri sú len kamenné lavice. Mnoho turistov sa vydáva na pešiu túru do kláštora, ktorá začína pri Nabatejskom múzeu a trvá približne 40 minút.

Al Deir slúžil ako hrobka, neskôr ako byzantský kostol

Al Deir slúžil ako hrobka, neskôr ako byzantský kostol (Zdroj: flickr/cc/mouzhik)

 

Kráľovské hrobky

Neďaleko divadla v skalnatom masíve známom ako Jebel al-Khubtha týčiacom sa nad údolím sa nachádzajú početné kráľovské hrobky. Odporúča sa sem prísť v neskorých popoludňajších hodinách, kedy sem dopadá najviac slnečných lúčov a skaly sú sfarbené do rôznych odtieňov červenej, oranžovej, žltej. Stúpanie k hrobkám je náročné, no určite stojí za zážitok. Vydať sa sem môžete aj cez Wadi Muthlim.

Kráľovské hrobky sú najkrajšie počas popoludňajšieho slnka

Kráľovské hrobky sú najkrajšie počas popoludňajšieho slnka (Zdroj: flickr/cc/chowhauoi)

 

Obelisková hrobka

Už samotný názov napovedá, že táto hrobka je nazvaná podľa mohutných obeliskov, ktoré sa nachádzajú v hornej časti vstupu. Práve v hornej časti sú vybudované hrobky a v dolnej sú miestnosti s lavičkami, ktoré slúžili ako miesto pre posvätné hostiny na počesť mŕtvych.  Na stavbe je cítiť egyptské vplyvy, no silné sú aj tie rímske.

Mohutné obelisky na hrobke

Mohutné obelisky na hrobke (Zdroj: flickr/cc/Nigel's Best Pics)

 

Qasr al Bint

Qasr al Bint sa v minulosti stal hlavným chrámom Petry a dnes patrí k najzachovalejším nabatejským stavbám. Môžete ho nájsť aj pod pomenovaním Qasr al-Bint Firaun (Palác faraónovej dcéry) alebo Dusaresov chrám (jeden z bohov, chrám bol najväčším miestom uctievania). Na charaktere chrámu sa podpísal aj vplyv Rimanov.

Qasr al Bint bol hlavným chrámom

Qasr al Bint bol hlavným chrámom (Zdroj: flickr/cc/archer10 (Dennis) (73M Views))

 

Siq

Siq, názov odvodený od arabského slova al-Siq (niečo ako šachta), je hlavný vchod do starobylého mesta Petra. Ide akýsi kaňon, ktorý dosahuje šírku maximálne 3 metre a vinie sa v dĺžke až 1,2 kilometra po Al Khazneh. Narozdiel od iných kaňonov, Siq vznikol pôsobením tektonických síl. Pozdĺž sa nachádza niekoľko podzemných komôr, ktorých účel nie je presne objasnený.

Kaňon v Petre – Siq

Kaňon v Petre – Siq (Zdroj: flickr/cc/GuzzBear)

 

Divadlo

Pozdĺž tzv. Ulice fasád si môžete prezrieť masívne divadlo, ktorého vzniklo v prvom storočí nášho letopočtu. Skladá sa zo 45 radov sedadiel a pojme okolo 8000 divákov. Po pripojení ríše k Rímskemu impériu prešlo divadlo rekonštrukciou, základ je dodnes helenistický.

Pohľad na divadlo v Petre

Pohľad na divadlo v Petre (Zdroj: flickr/cc/mauro gambini)

 

Ulica fasád

Z námestia vedie cesta cez tzv. Vonkajší Siq. Tu nájdete ďalšie fascinujúce hrobky, ktoré pútajú na prvý pohľad svojimi fasádami s krásnymi priečeliami, vďaka čomu sa tejto časti hovorí „Ulica fasád“. Ako platilo aj pre iné nabatejské stavby v Petre, aj tu je exteriér vyzdobený a interiér je jednoduchý. Ľavá strana je dobre zachovaná, no pravá má vplyvom počasia čoraz viac perforované vstupy do jaskýň.

Zachovalé časti hrobiek na Ulici fasád

Zachovalé časti hrobiek na Ulici fasád (Zdroj: flickr/cc/bruck76)

 

Hodvábna hrobka

Na severe neďaleko Urnovej hrobky objavíte snáď farebne najpútavejšiu hrobku, ktorá počas silného slnka hrá rôznymi farbami od žltej po tmavo červenú. Jej vznik siaha až do polovici prvého storočia.

Hodvábna hrobka

Hodvábna hrobka (Zdroj: flickr/cc/mauro gambini)


Múzeum v Petre

Archeologické múzeum v Petre (Petra Archaeological Museum) je síce malé, no bohaté múzeum, ktorému sa často hovorí Nabataean Museum (Nabatejské múzeum). Skladá sa z troch sál, v prvých dvoch sa dozviete o významných epochách Petry a tretia miestnosť je venovaná artefaktom ako bronzové sochy, keramika, mince, ozdoby, šperky či kolekcia keramických lámp z rôznych epoch. Múzeum sa nachádza približne 4 kilometre od hlavnej brány jordánskeho mesta Petra.