Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Jordánska so sprievodcom.

Ammán preverí vašu kondíciu, rozprestiera sa na 19 kopcoch

hlavné mesto jordánska ammán

Ammán je hlavným mestom Jordánska a s počtom vyše 4 000 000 obyvateľov štvrtým najväčším mestom arabského sveta. Prvý dojem by sa dal opísať ako ohromujúci a zároveň chaotický. Mesto je rozmanité a spája moderné štvrte s výškovými budovami, historické náleziská a staré mestské časti plné tradícií. Názvy ulíc sú síce vyznačené, ale je lepšie sa orientovať podľa mestských štvrtí alebo konkrétnych budov či pamiatok. 

Čo vidieť v Ammáne?

Mesto bolo pôvodne vybudované na 7 kopcoch, v miestnom jazyku nazývaných “jabal”, aktuálne jeho rozloha pokrýva až 19 kopcov. Pri spoznávaní mesta sa preto pripravte na členitý kopcovitý terén, ktorý jemne preverí vašu kondíciu. 

Ammánska citadela

Jednou z hlavných a najnavštevovanejších turistických atrakcií je Ammánska citadela. Nachádza sa na najvyššom vrchu zo siedmych s názvom Jabal Al Qala’a (takto ju nazývajú aj miestni) s nadmorskou výškou 850 m nad morom, odkiaľ sa núka dokonalý výhľad na celé mesto. 

Jabal Al Qala’a skrýva v ruinách rozmanitú históriu, ktorú odhalili archeologické náleziská. Herkulov chrám, ktorý bol vybudovaný v 2. storočí nášho letopočtu, vás ohromí svojou veľkosťou. Aj keď sa do dnešnej doby z pôvodnej románskej stavby veľa nezachovalo, neprehliadnuteľný úlomok ruky zo sochy Herkulesa, ktorý sa kedysi týčil do výšky 12 metrov, vám pomôže si predstaviť, aká veľkolepá táto stavba kedysi bola. Blízko chrámu sa nachádza rozsiahly komplex Umayyadského paláca z roku 720 nášho letopočtu. Palác bol zničený počas zemetrasenia v roku 749 a hoci nebol nikdy plne zrekonštruovaný, veľká časť je sprístupnená pre verejnosť a je to obľúbeným miestom na fotografovanie.

Zaujímavé artefakty z skoršej aj neskoršej histórie vystavuje malé archeologické múzeum v areáli Ammánskej citadely. Vstupné do areálu je 3 JOD. 

ammánska citadela herkulov chrám

Ammánske divadlo

Impozantné divadlo s vyše 6000 sedadlami bolo postavené v 2. storočí. Dokonalú akustiku divadla si môžete sami vyskúšať. Stačí sa postaviť na vyznačené miesto na javisku a váš hlas sa bude rozliehať do celého hľadiska. Za vstup zaplatíte 2 JOD.

románsky amfiteáter ammán

Rainbow Street

Rainbow street je pešia zóna v starej mestskej časti Amman Jabal a je to jedna z najstarších ulíc v meste. Láka turistov aj miestnych pre svoju pohodovú atmosféru mimo hlučných ciest. Ako to už jej názov naznačuje, ulica je plná farieb. Keď na vás príde hlad, máte na výber veľké množstvo reštaurácií so širokou ponukou no najlepšia vec, ktorú tam môžete ochutnať je čerstvý chrumkavý falafel. Špecialitou sú predajne so zmrzlinou a ovocnou dreňou, ktorú si na mieste namixujete podľa vlastnej chuti a predstavy. 

Rainbow Street je perfektným miestom na nákup suvenírov, v jej blízkosti sa nachádza blší trh Souk Jara. Blšie trhy sa konajú vždy v piatok večer. 

rainbow street ammán jordánsko

Moderná štvrť Abdali

Ak máte chuť na úplnú zmenu atmosféry a chcete objaviť progresívnu tvár mesta, vydajte sa do štvrte Abdali. Svojou architektúrou a ponukou rozsiahlych služieb je dokonalým kontrastom k historickej časti mesta. V tejto časti mesta sa často konajú výstavy, festivaly či koncerty. Súčasťou štvrte je moderná promenáda The Boulevard lemovaná kaviarňami, reštauráciami s medzinárodnou kuchyňou až po stánky s miestnymi pochúťkami, obchodmi a roof top barmi. 

moderný ammán jordánsko

Doprava a cestovanie po Ammáne

Ammán je vstupnou bránou do Jordánska vďaka medzinárodnému spojeniu s letiskom Queen Alia International Airport, ktoré nachádza na okraji mesta. Autobusy z letiska do centra premávajú každých 30 minút, vo viacerých prípadoch turisti uprednostnia taxík, ušetrí vám to hlavne veľa času a zabezpečí pohodlie. Taxík je ideálny aj na presuny po meste, jedna jazda stojí asi 2 JOD.